backup filesystem

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Μαρ 2009 18:50

Ποιο filesystem θεωρούμε πιο ασφαλες για τα αντίγραφα ασφαλείας μας?

Εχω ενα καινούριο usb δισκάκι.. που θα μεινει παρθένο από τα μικραπαλά..

Θα εχει ένα λινουξάκι-μικρό πρώτο διαμέρισμα, και το λοιπό θα φιλοξενεί μια βιβλιοθήκη αρχείων που δεν θα αλλάξουν στο μέλλον (πχ. ετήσια αντίγραφα της ιστοδελίδας, ετήσια σημαντικά email κλπ. "πακέτα"..), σε δυο διαμερίσματα.

Τα αντίγραφά του θα παίρνονται μόνο εφόσον ανοίξει/boot με το δικό του λινουξάκι (πιθανώς και με άλλα live).. οι δυνατότητες filesystem είναι όλα όσα υποστηρίζει το linux...
Θα ήθελα να υποστηρίζει και αρχεία μεγαλύτερα των 4g .. οπότε απορίπτεται το fat .. τουλάχιστον για το ένα από τα δυο διαμερίσματα του μόνιμου αρχείου.

επι του θέματος. .το ψάχνω και λιγάκι για εργαλεία δημιουργίας (format) ntfs εκτός win.. μόλις κατεβασα τα ntfs-tools και θα τα ψάξω.. αλλά μάλλον γέρνω πιο πολύ στο ext3 ..

Κάθε ιδέα εκτιμητέα - και πιο πολύ αναφορές για να μάθω καλύτερα όποιο σύστημα προτείνετε (προς το παρον ξερω καλα το φατ.. και δεν μου κάνει.. ίσως για το 2ο διαμερισμα αρχείου.. αλλα δεν έχει πλεονεκτήματα έναντι του ext3..)

ευχαριστώ
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από sibas » 11 Μαρ 2009 19:14

Για εξήγησε τι εννοείς πιο ασφαλές, από ποια άποψη;

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από Hermeia » 03 Απρ 2009 06:47

πιο ασφαλες..

πχ. να μην είναι εύκολο να τα παιξει από μια διακοπή ρεύματος, όπως το xfs,

κι άμα χτυπήσει ένα κομάτι να είναι εύκολο να πάρεις αντίγραφο τα λοιπά - βασικά να υπάρχουν Free εργαλεία, να το υποστηρίζουν τα εργαλεία forensics..

να είναι τρομερά δύσκολα να χασεις πολλα δεδομένα εκεί μέσα..

ζαχαρώνω το ntfs και το ext3.. μάλλον θα πάει ένα κι ένα..

Το πρόβλημα με το ntfs είναι ότι άμα τα παρει.. θέλει win για να το σενιάρουνε, παρά τα καλά tools (ακόμα μόνο ένα δοκιμαστικό φορμάτ έκανα.. δειχνει εντάξει..)
κι εγώ δεν θέλω να αγγίζουν τον "ασφαλή" δίσκο τα πορτοπαράθυρα...

στο ext3 δεν έχω κάνει ανάκτηση.. αλλά όλα τα Linux-εργαλεία εκέι υποστηρίζουνε πρώτα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από c0d3punk » 03 Απρ 2009 11:08

πιστεύω etx3 είναι πιο δύσκολο να χαθεί κάτι. όπως με ενημερώνει ο googlης υπάρχουν data recovery tools γιαυτό.... βέβαια δεν μου έχει τύχη κιόλας να χρειαστώ recovery .... σε αντίθεση με το ntfs που έχω κάνει recover πολλάκις. στο ntfs κάνεις ανάκτηση υπό προϋποθέσεις (αν είναι νεοφορμαρισμένος δίσκος, αν έχει bad sectors κ.α.) και αναλόγως τα εργαλεία που έχεις.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από iNDEFiX » 11 Απρ 2009 16:18

Αυτή την στιγμή το πιο καλό filesystem (από τα stable - most used) είναι το EXT3. Το ntfs εξίσου καλό αλλά όχι με τις δυνατότητες του ext3 (indefix . Ασε που για να δεις ntfs από linux θες drivers (πχ fuse) και πολλές φορές κολλάνε.

Kai RaiserFS είναι καλό, αλλά πιο περίπλοκο.

Ρίξε μία ματιά εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ext3

http://en.wikipedia.org/wiki/Ntfs

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από Hermeia » 12 Απρ 2009 13:07

Ευχαριστώ !

- και με αρέσει που δεν θα το διαβάζουνε τα τρισκατάρατα.. αν και κινδυνευει απο κανενα άσχετο να το ξανα-φορμάρει, αλλα αμα πεσει στα χερια άσχετου ο δίσκος είναι χαμενος έτσι κι αλλιώς..

ενημερωτικά.. έσβησα κάτι αρχεία σε ένα ntfs (δημιουργημένο σε linux με ntfs-tools), το αποπροσάρτησα αμένως κι έκανα ανάκτηση (με τα ίδια εργαλεία) .. τα περισσότερα αρχεια ανέφεραν σωστό μέγεθος (9 στα 10), αλλα κανενα δεν δούλεψε κανονικά ..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ksarm

backup filesystem

Δημοσίευση από ksarm » 12 Απρ 2009 15:38

Hermeia έγραψε:Ευχαριστώ !

- και με αρέσει που δεν θα το διαβάζουνε τα τρισκατάρατα.. αν και κινδυνευει απο κανενα άσχετο να το ξανα-φορμάρει, αλλα αμα πεσει στα χερια άσχετου ο δίσκος είναι χαμενος έτσι κι αλλιώς..

ενημερωτικά.. έσβησα κάτι αρχεία σε ένα ntfs (δημιουργημένο σε linux με ntfs-tools), το αποπροσάρτησα αμένως κι έκανα ανάκτηση (με τα ίδια εργαλεία) .. τα περισσότερα αρχεια ανέφεραν σωστό μέγεθος (9 στα 10), αλλα κανενα δεν δούλεψε κανονικά ..
τα windows υποστηρίζουν το ext2 και το ext3 μέσω installable file system driver.
Δες εδω: http://www.fs-driver.org/

(Για αυτό επιμένω πως είναι εξαιρετικό λειτουργικό, τα θεμέλια είναι απίστευτα, από τους κατασκευαστές των πάνω ορόφων πάσχει!)

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από iNDEFiX » 12 Απρ 2009 18:55

Καλό καλό :) Υποστηρίζει και ΕΧΤ3?

Άβαταρ μέλους
ksarm

backup filesystem

Δημοσίευση από ksarm » 13 Απρ 2009 01:43

βασικά το ext3 είναι το ext2 στο οποίο προστέθηκαν δυνατότητες journalling. Οπότε το υποστηρίζει υπό την προϋπόθεση πως το journalling block του ext3 είναι άδειο, άρα εάν έκανες σωστό unmount την συσκευή (στην προκειμένη περίπτωση το flash disk) στο linux, τότε θα δουλέψει ΟΚ με το IFS ext3 στα windows. Εάν έκανες hard remove (δηλαδή το τραβήξες χωρίς unmount) τότε το journalling block θα έχει δεδομένα για να χρειαστεί να επαναφέρει το filesystem χωρίς την χρήση του e2fsck, σε αυτή την περίπτωση το usb stick ΔΕΝ θα δουλέψει στα windows με IFS. Άρα όπως θέλει η Hermeia να μην βλέπουν τα windows το stick της, θα πρέπει να το βγάζει χωρίς unmount (πράγμα όχι ιδιαίτερα σοφό) !!!!

oftopic: τα windows υποστηρίζουν και άλλα fs μέσω IFS: http://en.wikipedia.org/wiki/Installable_File_System

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

backup filesystem

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Απρ 2009 13:04

Ευχαριστώ για τις κουβέντες,

λογικά για ένα Backup δίσκο που θέλεις τη μέγιστη ασφάλεια για τα περιεχόμενά του δεν τραβάς το καλώδιο.. απλά δεν θέλεις να δεν αυξήσεις τίς πιθανότητες να στραβώσει τίποτα σε αυτό το δίσκο..

Εχω ακουστά για το εργαλείο που λέτε, απλά δεν νόμίζω ότι είναι στάνταρ στα παράθυρα.. τουλάχιστον εμένα τα vista μου λένε ότι είναι άγνωστο το κομμάτι του δίσκου ext3 και δεν του δίνουν γράμμα - δεν το εμφανίζουν στον win-explorer .. Αυτό νομίζω αρκεί για το μέσο χρήστη για να είναι πολύ πιθανό να πάει να το φορμάρει..

και πάλι ευχαριστώ
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες