Πρόταση δημιουργίας κοινώτητας...

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
trilos021

Δημοσίευση από trilos021 » 13 Μαρ 2009 09:47

Καλησπέρα.Ο λόγος που άρχισα αυτό το post είναι να κοινοποιήσω την ιδέα μου για τη δημιουργία ενός ελληνικού forum αφιερωμένο αποκλειστικά στο τομέα του 3d.Ως φοιτητής υπήρχαν φορές που δυσκολεύτικα σε αρκετα tutorials αφού κάποια πράγματα που θεωρούνται δεδομένα για κάποιον αρχαριο δν είναι και ειδικά σ΄αυτο το τομέα.Φτάνοντας στο σημείο ύστερα απο αρκετές ώρες να μάθω κάποια πράγματα γύρω απ΄αυτό το αντικείμενο μου γεννήθηκε η συγκεκριμένη ιδέα...Θα ήθελα να ακούσω γνώμες αλλα και ατομα πρόθυμα να βοηθήσουν στη δημιουργεία αυτής της κοινώτητας...

Κατα βάση το forum θα έχει κυρίως video tutorial στα ελληνικά (εχω ετοιμάσει κάποια) και ότι άλλο θα φανεί χρήσιμο σε ένα νέο χρήστη αυτών των προγραμμάτων...

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 13 Μαρ 2009 12:00

Υπαρχει www.3dv.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μαρ 2009 12:28

Καλή δύναμη και καλές δουλειές.
Μια παρατήρηση, το site σε μένα σερνότανε σε 24άρα otenet ADSL και χτυπάει και JS error στην κεντρική ...
Το δρακάκι στο header ΤΕΛΕΙΟ! Keep it up!

trilos021

Δημοσίευση από trilos021 » 13 Μαρ 2009 14:16

Frruger έγραψε:Υπαρχει www.3dv.gr
το γνωρίζω το site και όντως είναι πολύ καλο.Το θέμα είναι ότι δεν βοηθάει τόσο εναν αρχάριο σε θέμα βοηθημάτων όσο και η έλλειψη video tutorial συα ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Μαρ 2009 14:57

Εγω πιστευω οτι τα tutorials(free or not) που ηδη υπαρχουν στο νετ επαρκουν για την εκπαιδευση του "χομπιστα" 3Dά. Eξαλου η Αγγλικη ειναι η 2η μας γλωσσα πια..
Αν κολησεις καπου μπαινεις σε καποιο forum και ρωτας.
Για να καλυψεις σωστα την υλη του 3D με tutorials ωστε να μην μενει με αποριες ο "μαθητευομενος" πρεπει να μελετησεις παρα πολυ καλα την υλη και το workflow που θα παρουσιασεις αρχιζοντας απο τα βασικα. Κατι τετοιο θα σου φαει πολυ χρονο και ακομη και ομαδα που φτιαχνει tutorials να εχεις παλι πρεπει να συντονιστητε ωστε να εχουν καποια συνοχη τα tutorials.

Οποιος θελει να ασχοληθει επαγγελματικα υπαρχουν και οι σχολες πιστευω.

Ακομη και να κανεις το forum πιστευω οτι δεν υπαρχουν αρκετοι καθαροι ενεργοι(διαδικτυακα) 3Dαδες για να το στηριξουν. Θα εχεις καμια 1000χρηστες με 10-15ενεργους στην καλυτερη...

Δεν θελω να σε ξενερωσω απλα απο την δικη μου ματια ετσι τα βλεπω εγω τα πραγματα.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 13 Μαρ 2009 15:55

Είμαστε τόσο λίγοι που δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να γίνουν πολυάριθμες κοινότητες.
Όπως είπε ο Frruger το 3dv υπάρχει εδώ και πολύ καιρό. Το ότι δεν υπάρχουν πολλά tutorials δεν είναι θέμα φιλοσοφίας του 3dv, είναι επειδή κανείς δεν κάθεται να τα κάνει. Με άλλα λόγια αν πάνε μέλη που έχουν όρεξη να φτιάξουν κι άλλα tutorials, τότε το 3dv θα αποκτήσει κι άλλα tutorials, τόσο απλά.
Ζητάς ενίσχυση για καινούριο site αλλά το site υπάρχει ήδη, η ενίσχυση του λείπει.

Τώρα αν το θέμα είναι ότι θέλεις να κάνεις κάτι δικό σου είναι άλλο ζήτημα.
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 05 Απρ 2009 16:53

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο Post εδώ.. και το πρώτο thread που δίαβασα.. καλά να περνάτε
:lol: :lol:
trilos021 έγραψε:
Frruger έγραψε:Υπαρχει www.3dv.gr
το γνωρίζω το site και όντως είναι πολύ καλο.Το θέμα είναι ότι δεν βοηθάει τόσο εναν αρχάριο σε θέμα βοηθημάτων όσο και η έλλειψη video tutorial συα ελληνικά.

Έχεις ζητήσει βοήθεια και δεν έλαβες ανάλογη ανταπόκριση;

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 05 Απρ 2009 21:10

sinok έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο Post εδώ.. και το πρώτο thread που δίαβασα.. καλά να περνάτε
......
welcome 8)

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 05 Απρ 2009 21:24

ksarm έγραψε:
sinok έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο Post εδώ.. και το πρώτο thread που δίαβασα.. καλά να περνάτε
......
welcome 8)
(αν και Off topic! καλώς σας βρήκα :D :D )

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες