Ανθούν εν μέσω κρίσης επαγγέλματα που έχουν σχέση με inet

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MrTrAnE

Δημοσίευση από MrTrAnE » 14 Μαρ 2009 09:15

Τελικά όλοι ξέρουν το freestuff. :)

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 14 Μαρ 2009 10:16

Υπάρχει πάντα και η αλλη πλευρα

:o

Κατασκευάζει ιστοσελίδες σε καλή τιμή

αγγελια στο τροκτικο

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Μαρ 2009 11:17

Error_1054 έγραψε:Υπάρχει πάντα και η αλλη πλευρα
Κατασκευάζει ιστοσελίδες σε καλή τιμήαγγελια στο τροκτικο
Ωραία έχει στο portfolio 6 σελίδες δηλαδή 6x250€= 1.500 άν έχει ατομική επιχείρηση πρέπει να αφαιρέσει το 30%-40% φορολογία παροχής υπηρεσιών του μένουν τα 1.050€, άν είναι π.χ. 14 χρόνια μαγαζί πληρώνει στο ΤΕΒΕ 390€ τον μήνα οπότε του μένουν 1.050-390 = 660€/μήνα

τώρα άν θα βρεί άλλους 6 πελάτες τον επόμενο μήνα είναι ένα θέμα βέβαια.

Καμιά φορά την κρίση την δημιουργούμε μόνοι μας, άλλος πουλάει hosting 20€ / χρόνο άλλος φτιάχνει σελίδες με 250 και σε λίγο με 150 μια χαρά!

Εχετε δει κανέναν δικηγόρο ή γιατρό να πεινάνε ? Γιατι τα καταφέρνουν ? γιατί δέν μπίπ τις τιμές τους γι αυτό !
Εικόνα

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 14 Μαρ 2009 13:04

Βασικα δεν το ειπε για την τιμη αλλα για την γενικοτερη προσσεγγιση (με εχει χτυπησει η κριση κλπ).

Ασχετο επισης αλλα ο Αλφα ειναι αλλου αφου φυσικα η κριση εχει χτυπήσει ΚΥΡΙΩΣ το γρηγορο φαγητο και το ντελίβερυ

http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=90&news_id=35450

και κυριως αυτο με ενοχλει στην ελληνικη φιλοσοφια. Η αρνηση του προβλήματος και ΟΧΙ η προαπάθει επιλυσης του!!

Μια λυση πχ για τα σουβλατζοτυροπιταδικα (που εγω εχω δει 3 να κλεινουν , πολλα να μειωνουν τις ωρες λειτουργιας και καποια να μεταφερονται) θα ηταν να καθιερωθει διαλειμα φαγητου στις εργασιες και να κανουν κατι σαν happy hour οι μαγαζατορες .

οσο για το κυριως θέμα αυτο που γινεται εινα να σπρωχνουμε καποιους σε καποιες ασχολιες και οι ασχολιες αυτες να γίνονται σαλατα !!!(Ειδα και με το "δικτυωθειτε" τι καταπληκτικες εργασιες εγιναν!!!) με αποτελεσμα να ανακυκλωνονται καποιοι σε δουλειες και ασχολιες της "μοδας" που σε μικρο χρονο κλεινουν η μια μετα την αλλη!!!

Αυτος ο παραλογισμος του τι εχει ζητηση δεν εχει νοημα το θεμα ειναι τι γουσταρει καποιος να κάνει και αν μπορει να το κανει, Με την λογικη αυτη ενας μηχανικος αυτοκινητων θα εχει παντα δουλεια (?) αλλα το θεμα ειναι πως μπορει να γινει και αν εχει την ικανοτητα και την όρεξη να γινει μηχνικος .

ΥΓ Εγω πως τα εχω καταφερει να πληρωνω ΤΕΒΕ 612€ το διμηνο με εναρξη μολις το 2006 - ο λαλακας πηγα αι γραφτηκα στο ΤΑΕ τότε.?????? Επισης γιατι αυξανεται η εισφορα αφου το ΑΕΠ μειωνεται ή τεσπα αυξανεται 2% και η εισφορα αυξανεται 10%

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 14 Μαρ 2009 13:19

Εμένα μου αρέσει το ελάχιστο μηνιαίο εισόδημα.
Που το βρήκανε και το είπανε; Πάνε καλά;.
Εγώ σε όσους έχω πάει δεν έχω δει ΅φως στο τούνελ΅. Δυσεύρετοι οι πελάτες και οι εργοδότες πάνω στον τομέα.
Για παράδειγμα, σε 2 που πήγα, ο ένας ήθελε να του κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών και ο άλλος γραφίστα-κατασκευαστή διότι του ερχοντουσαν προγραμματιστές-κατασκευαστές!!!

Που θα πάει αυτή η κοροϊδία επιτέλους με εμάς που θέλουμε να προσφέρουμε;
Άλλωστε δεν έχω και το portfolio των 20 ιστοσελίδων και των 5 e-shop !!!
2 ιστοσελίδουλες έκανα που άλλοι θα ζήταγαν τα μαλλιοκέφαλα τους για να τα κανουν.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 15 Μαρ 2009 13:23

hik-hok έγραψε:
Ωραία έχει στο portfolio 6 σελίδες δηλαδή 6x250€= 1.500 άν έχει ατομική επιχείρηση πρέπει να αφαιρέσει το 30%-40% φορολογία παροχής υπηρεσιών του μένουν τα 1.050€, άν είναι π.χ. 14 χρόνια μαγαζί πληρώνει στο ΤΕΒΕ 390€ τον μήνα οπότε του μένουν 1.050-390 = 660€/μήνα

τώρα άν θα βρεί άλλους 6 πελάτες τον επόμενο μήνα είναι ένα θέμα βέβαια.

Καμιά φορά την κρίση την δημιουργούμε μόνοι μας, άλλος πουλάει hosting 20€ / χρόνο άλλος φτιάχνει σελίδες με 250 και σε λίγο με 150 μια χαρά!

Εχετε δει κανέναν δικηγόρο ή γιατρό να πεινάνε ? Γιατι τα καταφέρνουν ? γιατί δέν μπίπ τις τιμές τους γι αυτό !
Το οτι έχει μόνο εξι site στο δειγματολόγιο του δεν σημαίνει οτι έκανε μόνο 6.
Οτι ζητάει τώρα 250 ευρώ δεν σημαίνει οτι τα κατασκεύασε με 250 € το ένα.
Η επιχείρηση μέχρι 10000 € είναι αφορολόγητη (ακόμα).
Αμα βγάζεις 1000 ευρώ το μήνα από το σπίτι σου είναι προτιμότερο από το πηγαίνεις για δουλειά στο μεροκάματο ή ακόμα χειρότερα να ψάχνεις για δουλειά εν μέσω κρίσης.

Κάνεις λάθος για γιατρούς και δικηγόρους. Τραβάνε μεγάλες πείνες πολύ δουλειά και πολύ μπιπ στις τιμές μέχρι να φτάσουν στο σημείο να κονομήσουν. Απλά όταν τους χρειάζεσαι πας στον κονομημένο που θα σε ξυρίσει κόντρα γιατί πιστεύεις οτι είναι καλύτερος. Ε αυτό λοιπόν συμβαίνει παντού. Αυτός που ενδιαφέρεται για καλή σελίδα θα πάει σε μαγαζί που δεν θα του πάρουν μόνο 250 €.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες