Μανιώδεις καπνιστές; Περαστικά μας!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 29 Μάιος 2003 14:48

Είστε αμετανόητοι καπνιστές; Είστε αυτό που λέμε στην καθομιλουμένη θεριακλήδες; Ε τότε περαστικά σας. Από σήμερα αρχίζει η επιβολή προστίμου για κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. Και μάλιστα το πρόστιμο είναι αρκετά τσουχτερό. 150 Ευρώ για την πρώτη φορά που θα παρανομήσετε και αν δεν βάλετε μυαλό την επόμενη φορά το πρόστιμο αυξάνεται στα 300 Ευρώ.

Πολύ σκληρό μέτρο κατά την γνώμη μου γιατί έχει αντίκτυπο σε πάρα πολύ κόσμο. Μην βγάζω και εγώ την ουρά μου απέξω μιας και είμαι φανατική καπνίστρια αλλά έλεος βρε παιδιά. Όχι και τόση τιμωρία πιά. Εντάξει το καταλαβαίνω σε κάποιους χώρους είναι απαράδεκτο να καπνίζει κάποιος π.χ. νοσοκομεία, δημόσιες υπηρεσίες κ.λ.π. Αλλά και τόσος βούρδουλας και μένος εναντίον τον καπνιστών δεν δικαιολογείται. Θα ισχύσει λένε το μέτρο στα μαγαζιά να χωρίζουν τα τραπέζια σε καπνιζόντων και μη καπνιζόντων. Ε και; Αν δηλαδή εγώ κάθομαι σε ένα τραπέζι και καπνίζω και ένας μη καπνιστής κάθεται στο διπλανό τραπέζι που θα είναι μη καπνιζόντων ο καπνός μου δεν θα τον ενοχλήσει; Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να παρθούν κάποια μέτρα. Βρέθηκα και στο εξωτερικό όπου ισχύει το μέτρο αυτό και συμμορφώθηκα. Και πιστεύω ότι και στην Ελλάδα ο κόσμος θα συμμορφωθεί.

Είπαν τάχα ότι θα δημιουργήσουν στις δημόσιες υπηρεσίες καπνιστήρια για να πηγαίνουν οι υπάλληλοι να καπνίζουν. Τρίχες. Εγώ σήμερα πήγα σε 3 διαφορετικές υπηρεσίες και όλοι ήταν στις σκάλες και κάπνιζαν. Δηλαδή τώρα θα πάμε στο άλλο άκρο. Δεν δούλευαν που δεν δούλευαν οι δημόσιοι υπάλληλοι τώρα θα φεύγουν όλη την ώρα από τα γραφεία τους για να πηγαίνουν να καπνίζουν. Μήπως έχουμε τρελλαθεί εντελώς στην Ελλάδα; Λύσαμε όλα τα άλλα προβλήματά μας και αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την εξόντωση των καπνιστών;

Ας ανάψω ένα τσιγαράκι τώρα γιατί συγχίστηκα :P :P :P

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 29 Μάιος 2003 15:03

και εδω υπαρχει μια πολυ απλη λυση. ποιοι θα κανουνε τους ελεγχους; 100, 200 ατομα; οραια. απ αυτους καποιοι δεν θα ειναι καπνιστες; οι 199 σιγουρα. ε προκαλεις λοιπον εναν να σε γραψει και τον περνεις απο πισω μεχρι να αναψει τσιγαρο σε δημοσιο χωρο. τον τραβας μερικες καλες φωτογραφιες και βιντεο αμα χρειαστει. το στελνεις σε ολα τα καναλια τους κανεις παλι ρομπα και ληγει εκει το θεμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες