Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από xarisss » 16 Μαρ 2009 11:49

Καλημέρα,

Ψάχνω εδώ και καναδυό εβδομάδες για λάπτοπ, το οποίο να έχει αξιοπρεπή κάρτα γραφικών και διπύρηνο επεξεργαστή. Μπάτζετ γύρω στα 800€. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω windows xp. Όχι απαραίτητα να είναι προεγκατεστημένα, αλλά να δίνει η εταιρία ένα cd με drivers xp. Παίζει κάτι τέτοιο; Γιατί από το ψάξιμο που έχω κάνει βλέπω ότι μόνο σε vista βγαίνουν σχεδόν όλα, και drivers βρίσκεις στη ζούλα, ύστερα από πολύ ψάξιμο.
Καμιά πρόταση;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από xarisss » 16 Μαρ 2009 14:13

Σε turbo-x αναφέρεσαι; Να εμπιστευτώ turbo-x, ή να πάω σε πιο γνωστή εταιρία;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Μαρ 2009 14:18

τουλαχιστον με αυτο θα εχεις σωστη και σιγουρη υποστηριξη και service καθως το Πλαισιο ειναι το καλυτερο σε αυτο το θεμα ( service - Ποιοτητα )

Apostolis_38

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Μαρ 2009 15:52

Για εγκατάσταση XP όλες οι εταιρείες χρεώνουν +20 με 40 ευρώ εκτός του λειτουργικού.
Είναι και το "σπρώξιμο" των Vista βλέπεις στη μέση.

Πάντως για τούς drivers μην ανησυχείς. Κατά 97-98% τα XP θα εγκαταστήσουν τούς drivers που πρέπει.
Για το υπόλοιπο 2-3% υπάρχει το internet όπου σίγουρα θα βρείς τους drivers που χρειάζεσαι.

Υ.Γ. όλα αυτά βέβαια για λίγο καιρό ακόμα μιας και κάποια στιγμή θα αρχίσουν να κυκλοφορούν pc και laptops για τα οποία δεν έχουν γραφτεί drivers για XP.
Και βέβαια αν πάρεις XP, backup τους drivers οπωσδήποτε.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από xarisss » 16 Μαρ 2009 18:47

Αυτό που δε θέλω είναι να πάρω ένα λάπτοπ, να δώσω 800 ευρώ και να μου βγει η Παναγία μέχρι να το κάνω να δουλέψει σωστά με τα xp. Τα vista δεν τα βάζω με τίποτα, γιατί χρησιμοποιώ εφαρμογές που δεν είναι γραμμένες για vista.
CD με drivers για xp δε δίνει καμία άλλη εταιρία; Ή την επιλογή να το αγοράσω με προεγκατεστημένα xp;
By the way, έχετε να μου προτείνετε κανένα μηχάνημα;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Apostolis_38

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Μαρ 2009 10:55

- Θεωρητικά είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν το cd με τούς drivers. Τώρα το τι γίνεται είναι άλλο θέμα αλλά πίεσε τους όσο μπορείς.
- Τα XP προεγκατεστημένα δύσκολα. Ολοι προωθούν τα Vista. Εκτός κι αν βρείς κανένα μαγαζάκι που κάνει τα πάντα για να επιβιώσει. Αλλά και πάλι δύσκολο. Για τα "μεγάλα" καταστήματα είναι σχεδόν απίθανο.
- Δύσκολο να μην παίξει το laptop με τα XP. Εχουν φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο απο άποψη υποστήριξης hardware. Εκτός κι αν έχεις κανένα κουφό SATA driver. Αλλά και πάλι είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να μην βρείς τους drivers.

Αν θέλεις να μην μπλέξεις, δώσε το παραπάνω ποσό που ζητάνε για την εγκατάσταση των XP (δεν θα σου έρθει πολύ ακριβά ούτως ή άλλως γιατί έχουν πέσει οι τιμές των XP), άσε να σετάρουν αυτοί το laptop και μετά το πολύ πολύ καίς ένα cd λειτουργικού με το nLite κομμένο και ραμμένο στα μέτρα σου. Με τούς drivers, με τα Microsoft updates και τα service packs κι απ' όλα.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από xarisss » 17 Μαρ 2009 11:12

Αν έχω την επιλογή να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω τα win xp θα το κάνω. Πιστεύω να δίνουν extra και κανένα cd με drivers. Και να μην το κάνουν, θα πάρω ένα image του σκληρού για να το έχω για ώρα ανάγκης.
Καμία πρόταση για λάπτοπ;
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Apostolis_38

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Μαρ 2009 13:37

Δεν θέλω να σου προτείνω κάτι γιατί με τα laptop είναι ότι κάτσει.
Μπορεί να πάρεις ένα μηχάνημα με 10 ευρώ που να φυσάει και ένα άλλο με 1000 και να το κάνεις τοστιέρα. Ειδικά τα laptop είναι λίγο περίεργα γιατί δεν μπορείς να πειραματιστείς και πολύ με τη σύνθεση τους μετά την αγορά τους. Το "πετάω την Χ κάρτα γραφικών και βάζω την Ψ" δεν παίζει.

Αν μπορείς τέσταρέ το ή ψάξε για reviews και test με βαριά προγράμματα (Autocad, 3-D κ.λ.π.).
Γενικώς τα "ονόματα" του χώρου (turbo-X, Dell, HP, Sony κ.λ.π.) έχουν λίγο καλύτερο after sales service, αλλά μην περιμένεις και απίθανα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από Stathis » 23 Μαρ 2009 14:37

Το Πλαίσιο σου εγκαθιστά οοοοοο,τι γουσταρεις....είτε xp , είτε vista. Εφοσων έχουν OEM εκδοσεις των λειτουργικών δεν προκειται να σου που οχι , αν υπάρχει στο site , υπάρχει και στο μαγαζί.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Αγορά λάπτοπ (με win xp)

Δημοσίευση από xarisss » 01 Απρ 2009 16:16

PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες