Πρόβλημα με οθόνη laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
angelos79

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από angelos79 » 17 Μαρ 2009 11:12

Καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα με ένα laptop (Futjitsu Siemens amilo m3438g), αρχικά είχε πρόβλημα η motherboard και δεν άνοιγε καθόλου ο υπολογιστής και από το service μου είχαν ζητήσει 650!!! Ευρώ για να μου την αντικαταστήσουν, έτσι αγόρασα μια από το ebay και την έβαλα μόνος μου, αλλά τώρα ενώ πατώντας το power τρέχει ο υπολογιστής κανονικά η οθόνη είναι νεκρή. Έχω τσεκάρει το καλώδιο που πάει από τη motherboard στην οθόνη και δε φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα.

Ξέρει κάποιος τι άλλο μπορώ να τσεκάρω;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Μαρ 2009 11:48

Καλή σου μέρα, και καλώς ήρθες στην παρέα μας :pint:
1) Η Μητρική που πήρες (αγόρασες), να υποθέσω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος τύπος με τη χαλασμένη, ή κάποιος τύπος 'καλύτερος';
2) Μήπως η οθόνη, εκτός από σύνδεση με τη Μητρική, έχει και κάποια σύνδεση με το τροφοδοτικό; :o :yea: (που -ίσως μέσα στον χαμό της αντικατάστασης- δεν πρόσεξες!!)
:D
Υπ'όψιν... Δεν έχω ανοίξει ΠΟΤΕ Laptop! Ούτε από αεροφωτογραφία δεν έχω δει το εσωτερικό του! Γι'αυτό, μην με παρεξηγήσεις για τις 'κάπως αφελείς' ερωτήσεις μου :D
Όπως και νά'χει το θέμα περιμένουμε νέα σου :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
angelos79

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από angelos79 » 17 Μαρ 2009 12:12

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Η μητρική είναι ακριβός ίδια με αυτή που είχα.
Όσον αφορά τη τροφοδοσία δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα καθώς όταν βγάζω τη κάρτα γραφικών και προσπαθώ να εκκινήσω τον υπολογιστή η οθόνη γίνετε λευκή, επομένως παίρνει ρεύμα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι αγόρασα και άλλη κάρτα γραφικών γιατί πίστευα πως εκεί είναι το θέμα αλλά γίνετε το ίδιο.

carib

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από carib » 17 Μαρ 2009 13:53

Το σύνδεσες σε εξωτερική οθόνη? Αν δεν βγάζει ούτε και εκεί εικόνα τότε το mainboard που αγόρασες είναι μάλλον χαλασμένο. Πάντως κρίμα που δεν δοκίμασες να επισκευάσεις το παλιό. Η βλάβη αυτή στο 3438 παρουσιάζεται συχνά και είναι αρκετά εύκολο να επισκευαστεί.

Άβαταρ μέλους
angelos79

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από angelos79 » 17 Μαρ 2009 17:39

carib έγραψε:Το σύνδεσες σε εξωτερική οθόνη? Αν δεν βγάζει ούτε και εκεί εικόνα τότε το mainboard που αγόρασες είναι μάλλον χαλασμένο. Πάντως κρίμα που δεν δοκίμασες να επισκευάσεις το παλιό. Η βλάβη αυτή στο 3438 παρουσιάζεται συχνά και είναι αρκετά εύκολο να επισκευαστεί.
Καλησπέρα.

Δοκίμασα και με εξωτερική οθόνη αλλά δεν κάνει τίποτα. Τι εννοείς επισκευάζεται η motherboard? Γνωρίζεις που πρέπει να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μαρ 2009 10:01

Καλημέρα και πάλι :D
carib έγραψε:...Αν δεν βγάζει ούτε και εκεί εικόνα τότε το mainboard που αγόρασες είναι μάλλον χαλασμένο....
...Είμαι Φυσικός κι έχω μάθει ΚΑΛΑ να μην αποκλείω τίποτα (Στην περίπτωσή μας την εκδοχή του φίλου carib.)!!
Ωστόσο κάτι δεν μ'αρέσει στο όλο σκηνικό!
angelos79 έγραψε:...τώρα ενώ πατώντας το power τρέχει ο υπολογιστής κανονικά...
Αν, με αυτό που γράφεις, εννοείς ότι απλώς γυρίζουν τα ανεμιστήρια, μάλλον το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα (ίσως από την αρχή!)
Εδώ www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t ... highlight= γράφω σε κάποιον άλλο φίλο το γιατί. Έχω δει τροφοδοτικά, να 'παίρνουν το σήμα OK από τη motherboard', να βάζουν μπροστά τα ανεμιστήρια (το δικό τους και του συστήματος)...και παραπέρα ΤΙΠΟΤΑ!!!! (Πάντα μιλάω για PC).
[quote"angelos79"]....αρχικά είχε πρόβλημα η motherboard και δεν άνοιγε καθόλου ο υπολογιστής....[/quote]Αισθάνομαι ελαφρώς απαράδεκτος, καθώς δεν σου είχα επισημάνει ΗΔΗ στο προηγούμενο Post μου την ΠΟΛΥ πιθανή ενοχή του τροφοδοτικού...
"Όταν -στην εταιρεία που δουλεύω- κάποιος με φωνάζει γιατί ο PCς του δεν δουλεύει ΚΑΘΟΛΟΥ, είναι η ΧΑΡΑ μου!!! :hammer: :P :yea:"
Κι αυτό επειδή: στο 70% των περιπτώσεων κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας είναι στον αέρα, και στο 30% κάποιο τροφοδοτικό κάηκε.
Συνήθως, έχω φροντίσει, κι έχω στην άκρη, κάποιο αρκετά~πολύ ισχυρό. Ανοίγω τον PC, αντικαθιστώ-προσωρινά τροφοδοτικό (στον αέρα όλα αυτά) και βλέπω αν έχει 'αρπάξει' κι η motherboard. Αν δεν έχει 'αρπάξει' θα λειτουργήσει με τη μία ο PCς. Αν έχουν χαλάσει και τα δύο πάμε συνήθως για αγορά καινούργιου PCιού. Αλλά αν (κάπως δύσκολο, πλην όμως ΟΧΙ αδύνατο) η motherboard τη γλυτώσει, παραγγέλνω ένα τροφοδοτικάκι, ΑΡΚΕΤΑ ισυρότερο από το προηγούμενο, και προχωράμε!
Όπως σου γράφω και πιο πάνω, στα ψαξίματά μου -σε χαλασμένα τροφοδοτικά-, έχω δει 'τροφοδοτικό ΜΙΣΟ-χαλασμένο!!! Συνδέοντάς το σε Επιβεβαιωμένα-λειτουργικό PC, το τροφοδοτικάκι αυτό, έπαιρνε μπρος, γύριζαν όλα τα ανεμιστήρια, το ledάκι power-on της motherboard άναβε.... Και μέχρις εδώ!! Παραπέρα σκότος κι έρεβος :hammer: Πράγμα που σήμαινε απλώς ότι ΔΕΝ ήταν ολοκληρωμένα-σωστή η τροφοδοσία της motherboard! Αν και όταν θα μάθω περισσότερα για τα τροφοδοτικά, θα μπορέσω ίσως να βοηθήσω περισσότερο σε περιπτώσεις σαν τη δική σου...
Προς το παρόν όμως αυτά περί 'σχέσεων' τροφοδοτικού-motherboard :hammer:
Κι όλα αυτά σου τα γράφω καθώς η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ motherboard μου φαίνεται κάπως στραβά να είναι κι αυτή χαλασμένη και μάλιστα απ'το εργοστάσιο!... Χωρίς και πάλι να το αποκλείω!
Αν έχεις δυνατότητα δοκιμής της νέας motherboard με κάποιο νέο, ή παλιό, εξακριβωμένα-λειτουργικό τροφοδοτικό, κάνε τη δοκιμή!! Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα!!!! Όπως θα συνιστούσα επίσης ανεπιφύλακτα -πάντα σε τέτοια περίπτωση- και τη δοκιμή της παλιάς motherboard με τον ίδιο τρόπο..... Ποτέ δεν ξέρεις! :o Μπορεί να σου μείνει κι ανταλλακτική motherboard, κάρτα οθόνης, κι ό,τι άλλο πήρες :yea: :yea:
PC-Ponemenos
Εικόνα

carib

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από carib » 19 Μαρ 2009 11:43

Τα τροφοδοτικά των desktop είναι πολύ διαφορετικά από τα τροφοδοτικά των φορητών υπολογιστών καθώς τα των laptop έχουν μόνο μία έξοδο τροφοδοσίας ενώ αυτά για desktop περισσότερες.Άρα σε ένα desktop μία προβληματική τάση τροφοδοσία μπορεί να εμποδίσει το mainboard να ξεκινήσει ενώ σε ένα laptop ένα προβληματικό τροφοδοτικό απλά δεν θα ανάψει καθόλου τον υπολογιστή (ή θα κάψει το mainboard). Προφανώς θεωρώ ότι κάποιος που είναι σε θέση να αντικαταστήσει mainboard σε Μ3438G θα έχει συνδέσει σωστά μνήμες, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών που είναι οι συνήθεις ύποπτοι σε αυτές τις περιπτώσεις.

Άβαταρ μέλους
angelos79

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από angelos79 » 22 Μαρ 2009 02:01

Καλησπέρα παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας. Το laptop έπαιξε τελικά και δείχνει να δουλεύει κανονικά για την ώρα. Έκανα διάφορες δοκιμές βάζοντας ξανά τη παλιά motherboard και ξανά τη καινούρια αλλά δε γινόταν τίποτα. Τελικά όταν το πήρα απόφαση να το πάω σε κάποιο τεχνικό και το συνέθεσα ξανά, έπαιξε!!! Ειλικρινά δε ξέρω τι συνέβη, να είχα κάνει κάποια λάθος σύνδεση το αποκλείω καθώς όπως έγραψα τα έβγαλα και τα ξανά έβαλα πολλές φορές σχεδόν όλα.

Όπως και να έχει τέλος καλό όλα καλά.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Μαρ 2009 14:36

:o :o Λίγο από περιέργεια - λίγο επειδή έχασα κάπου τον ειρμό :roll: :roll: , θά'θελα να ρωτήσω: Τελικά με ποιά Motherboard 'έπαιξε' το μηχάνημα;
Να υποψιαστώ ότι σου έμεινε η καινούργια για "ανταλλακτική" :kaloe: ;
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
angelos79

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από angelos79 » 27 Μαρ 2009 14:01

DGeorge έγραψε::o :o Λίγο από περιέργεια - λίγο επειδή έχασα κάπου τον ειρμό :roll: :roll: , θά'θελα να ρωτήσω: Τελικά με ποιά Motherboard 'έπαιξε' το μηχάνημα;
Να υποψιαστώ ότι σου έμεινε η καινούργια για "ανταλλακτική" :kaloe: ;
Καλημέρα.

Τελικά έπαιξε η καινούρια, η παλιά ήταν δεδομένο ότι είχε πρόβλημα αφού το laptop ήταν power off με αυτή.

Εικάζω πως έπαιξε ρόλο το ότι η καινούρια έμεινε μερικές μέρες χωρίς τη μπαταρία της, δε ξέρω κι εγώ τι να πω.

Πάντως ακόμα το laptop παίζει τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα, ή μάλλον έχει ένα μικρό πρόβλημα που περιγράφω εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42106 άλλα δεν είναι τόσο σημαντικό.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με οθόνη laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μαρ 2009 16:31

Off Topic: Ε, Ναι! Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν θεωρείται και σοβαρό πρόβλημα αυτό. Εγώ ανέκαθεν είχα ένα-κάτι με τα touch-pads... Ποτέ μου δεν τα χώνεψα και τα αισθήματα μάλλον ήταν αμοιβαία! :D Όποτε έβρισκαν την ευκαιρία, μου έκαναν τα νεύρα κρόσσια.
Γι'αυτό κι εγώ ανέκαθεν 'ποντικάκι'... Λύση γνωστή, δοκιμασμένη, με drivers για όλα τα γούστα κι από παντού.
Αμ' το άλλο... Το track-ball τι παιδί κι αυτό!!!! :kaloe: Νύχτα εξαφανίστηκε απ'το προσκήνιο. /Off Topic
Και πάλι μπράβο για τα καλά νέα, (κι αν θέλεις, και μπορείς "ρίξε και κανένα Solved") :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης