Fiore Dei Liberi...

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Μαρ 2009 19:27

Αντί εισαγωγής...

Το σπαθί είναι ίσως το πιό διαδεδομένο, και αναγνωρίσιμο, σύμβολο δύναμης και εξουσίας καθ' όλη την διάρκεια της ιστορίας.

Αν και συνήθως είχε δευτερεύουσα σημασία στο πεδίο της μάχης, με πρωταρχικά όπλα τα βέλη και τα δόρια, αποτελούσε πάντα αιώνιο σύμβολο των κατακτητών και ήταν-είναι άρικτα συνδεδεμένο με την ρωμαλαιότητα και την ανδριοσύνη των νικητών...

Ακόμα και σήμερα, σε ένα κόσμο όπλων και πυροβόλων, αξιωματικοί πολλών χωρών τιμούντε με την απονομή ενός σπαθιού και το φέρουν πάντα στο πλευρό τους σε κάθε επίσημη εκδήλωση...

Αυτό το κειμενάκι είναι μια απόπειρα να περιγράψω προσωπικές εκτιμήσεις και ιδέες για την σπαθασκία, μπας και θέλει κάποιος ακόμα να ασχοληθεί και έχω και εγώ κάποιον να μιλάω στο επόμενο meeting...

Σχολές και απόψεις

Υπάρχουν δύο βασικές σχολές μεσαιωνικής σπαθασκίας, η Ιταλική και η Γερμανική...

Η Γερμανική, αν και δείχνει πολύ πιό εντυπωσιακή, με σπαθισμούς και "περίεργες" εφορμίσεις, είναι παράλληλα και πιό δύσκολη μιας και απαιτεί απόλυτη προσύλωση στις κινήσεις που εκτελούντε καθώς επίσης και στην σημασία στην λεπτομέρεια για την ολοκλήρωση των κινήσεων...

Η Ιταλική από την άλλη διακρίνεται από μια απλότητα στις κινήσεις, με απλά και καθαρά χτυπήματα, λαβές και αφοπλίσμους... Ένας από τους εκφραστές και μεγάλους δασκάλους αυτής της σχολής είναι ο Sir Fiore Furlano de Civida d'Austria delli Liberi da Premariacco, που έζησε από το 1350 έως το 1420, και έγραψε το σχετικό εγχειρίδιο Fiore Dei Liberi...

Fiore Dei Liberi...

Το βασικό εγχερίδιο του Fiore Dei Liberi αναλύει τις δώδεκα βασικές στάσεις καθώς επίσης και αφοπλισμούς και χτυπήματα με όλα τα μέρη του σπαθιού... Δυστυχώς θεωρείται ιστορικό κείμενο και έργο τέχνης και για αυτό είναι λίγο παράνομο να ποστάρω φωτογραφίες αλλά είμαι σίγουρος κάπου θα βρείτε μερικές...

Βασικός εξοπλισμός

Και καλά διαβάσαμε, και καλά ψάξαμε και στο internet για πηγές, και καλά είδαμε και κάνα δυό ταινίες, (Conan κυρίως... Γερμανικό στύλ...) τι κάνουμε μετά???

Ο βασικός εξοπλισμός που χρειαζόμαστε είναι μια μάσκα, ένα σπαθί από baboo και όση προστασία σώματος νομίζουμε ότι μας καλύπτει... Μερικά από τα site που προτείνω εγώ είναι τα ακόλουθα, και στέλνουν και Ελλάδα... Τα έχω δοκιμάσει και σας παραθέτω τα δικά μου παιχνιδάκια...

Μάσκα για την προστασία του κεφαλιού.... Σημαντικό κομμάτι της γκαρνταρόμπας μας!!!

Shinai για προπόνηση μιας και εξομειώνει αρκετά καλά ένα αληθινό σπαθί... Με λίγο overclocking βέβαια...

Προστατευτικά χεριού γιατί τα χτυπήματα αφήνουν σημάδια και πονάνε αρκετά...

Προστασία κορμού γιατί οι μελανίες δεν είναι και ότι καλύτερο...

Αυτό είναι αρκετά σαφές πιστεύω...

Ίσως και κάτι τέτοιο γιατί... Είναι απλά πολύ καλό!!!

Και που το κάνουμε αυτό???

Καλή ερώτηση... Έχω αρκετά μέρη στο Λονδίνο αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι στην Ελλάδα...

Βρήκα μόνο την A.R.M.A. αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε αν θέλει κάποιος να πάει να δοκιμάσει ας μου πει γιατί θα το χρειαστώ σίγουρα κάποια στιγμή...

Αντί Επιλόγου

Αυτά τα ολίγα λοιπόν και ελπίζω να σας τράβηξα λίγο το ενδιαφέρον με αυτό το κειμενάκι...

Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα ώς ασχολία και αρκετά χαλαρωτική επίσης... Αν σας αρέσουν και τα σπαθιά είναι σίγουρα κάτι που θα σας ενδιαφέρει...

Λίγα Βίδεο για το ενδιαφέρον

http://www.youtube.com/watch?v=Y3DhjFUOG6Y

http://www.youtube.com/watch?v=CRlW6NmDIfc

http://www.youtube.com/watch?v=N0sOttW5Wn0

http://www.youtube.com/watch?v=rObsYEUwacc

http://www.youtube.com/watch?v=D2If2M2UpCs

Before Guns Where Invented Men Had Balls...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeoStuff την 21 Μαρ 2009 19:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από Stathis » 21 Μαρ 2009 19:34

Σπαθιζεσαι Γιώργο;
Ενδιαφέρον το κειμενο ;)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Μαρ 2009 14:17

Να σαι καλά...

Ναι όσο να ναι σαν παιδί και εγώ!!!

:D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Μαρ 2009 19:54

Geo, όποτε θελεις, κλείνουμε μια συνάντηση, για ενα exibition.
:wink: :D
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Μαρ 2009 20:32

Και μια που λέμε για Σπαθια,

Clan Macleod Sword

Πως και δεν ανέφερες κάτι και για τα κατάνα?
Και για την Ιαπωνικη σχολη?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Fiore Dei Liberi...

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Μαρ 2009 22:26

Αμέ... Θα σου κάνω μάθημα να ξέρεις τι να κάνεις!!!

Τα γιαπωνέζικα δεν ασχολούμαι καν γιατί δεν μου προκαλούν κανένα ενδιαφέρον...

Αν και είναι πολύ φανταχτερά και μυθικά θεωρώ ότι είναι πολύ περιορισμένα αυτά που μπορείς να κάνεις χρησιμοποιώντας τα...

Αν σκεφτείς ότι το κατεξοχήν Κατάνικο σπορ, το Kendo, περιλαμβάνει μόνο δύο χτυπήματα, είναι λίγο βαρετό...

:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες