Γνώμες για την ιστοσελίδα μου

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 23 Μαρ 2009 04:24

Εδώ και 2 μέρες έχω ανεβάσει δοκιμαστικά τη νέα μου ιστοσελίδα. Πραγματικά θέλω τη γνώμη σας για την εμφάνισή της, την εργονομία της, τα περιεχόμενά της και για ότι άλλο παρατηρήσετε. Δείτε τη εδώ
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Μαρ 2009 09:11

Καλησπέρα,

τα χρώματα είναι όμορφα, αλλά έχεις υπερβολικά πολλά θέματα στην πρώτη σου σελίδα με αποτέλεσμα ο ενδιαφερόμενος να χαθεί, 100%.

Επίσης, θα προτιμούσα κάτι custom σε εταιρία κατασκευής ιστοσελίδων, και όχι έτοιμη template --> http://demo.rockettheme.com/jan08/ .

Γενικότερα, το να στήνεις ένα Joomla με έτοιμη template, είναι διαφορετικό επάγγελμα από τη "κατασκευή ιστοσελίδων" όπως λες ότι προσφέρεις και ελπίζω να το χρεώνεις ανάλογα στους πελάτες σου, αλλά και να τους εξηγείς τι ακριβώς τους προσφέρεις, ώστε να είναι προετοιμασμένοι ψυχολογικά όταν πέσουν σε κάποια, εντελώς παρόμοια ιστοσελίδα με τη δική τους.
Όλα αυτά στα λέω φιλικά, επειδή βλέπω την πρόθεση σου να παρέχεις οργανωμένες και καλές υπηρεσίες, αλλά το πας τελείως λάθος και κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ σε σένα.
Γίνονται πραγματάκια

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 23 Μαρ 2009 12:09

Η γνώμη σου είναι σεβαστή και όντως έχει δίκιο από τη σκοπιά που τοβλέπεις. Εγώ πάλι δεν θεωρώ μειονέκτημα το να προσφέρεις φθηνή υπηρεσία αλλά όμως γρήγορη και αποτελεσματική. Με το να διαλέξεις ένα έτοιμο template είσαι πάντα πάνω από τον μέσο όρο χειροποίητων τουλάχιστον σχεδιαστικά και ξεμπερδεύεις πολύ πιο γρήγορα, οπότε χρεώνεις πιο φθηνά. Τώρα άρχισα να δουλεύω μόνος μου, αλλά πριν που είχα συναιτερο και αρκετούς υπαλλήλους (γραφίστες, προγραμματιστές), τότε και εγώ πούλαγα και "design". Τώρα μόνο αν μου το ζητήσει ειδικά, ο πελάτης. Είναι κάτι σαν τον πολιτικό μηχανικό με τον αρχιτεκτονα! Εγώ πουλάω προσιτή "κατασκευή". Και μιας και ανέφερες την ομάδα Rockettheme, έχω πάθει πλάκα με τα templates που φτιάχνουν ειδικά από το 2008 και μετά, και δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις. Είναι οι τεχνολογίες που ενσωματώνουν , η τυπογραφία κ.α. Μετά δηλώνω fun του Joomla και το site αυτό θέλω να πάρει τέτοια κατεύθυνση. Ίσως κάποια στιγμή να φτιάξω και δικό μου template αλλά δεν το θεωρώ απόδειξη ικανότητας. Εξάλλου ο χρόνος είναι χρήμα και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Μαρ 2009 13:14

Δε συμφωνώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το χώρο του web design & development και θεωρώ ότι ίσως κάνεις περισσότερο ζημιά στον εαυτό σου μ'αυτόν τον τρόπο μακροπρόθεσμα, παρά στους επαγγελματίες του χώρου Βραχυπρόθεσμα. Ωστόσο πιστεύω επίσης ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να αναπτύσσει το δικό του μοντέλο επιχειρησιακών ενεργειών, οπότε σέβομαι την άποψη σου.

Δεν θα έπρεπε όμως να ενημερώνεις τους πελάτες σου για ότι ακριβώς τους προσφέρεις;

Γράφεις για σχεδιασμό και κατασκευή ιστοσελίδας, ενώ αυτό που κάνεις είναι να προσφέρεις ένα αξιόπιστο και υπεύθυνο στήσιμο έτοιμης ιστοσελίδας, με μικρο αλλαγές.

Αυτό εννοώ ότι θα σου γυρίσει μπούμερανγκ πίσω.

Επίσης αν προτιμάς να έχεις για εταιρική ιστοσελίδα, την ίδια ιστοσελίδα με άλλες 10.000 πρόχειρα sites, χομπίστικα ( γιατί ο καθένας στήνει ένα joomla ), από το να έχεις μια μέτρια μοναδική, δεν ξέρω γιατί το κάνεις και τι αποτελέσματα περιμένεις να έχει μια τέτοια ενέργεια.

Σκέψου τέλος, αυτό που είπα για υπερβολικά πολλά θέματα στην αρχική σελίδα. Προσπάθησε να εστιάσεις στα βασικά και να κατευθύνεις τους επισκέπτες σου εκεί που είναι ο στόχος σου ( Σελίδα επικοινωνίας, Portfolio, υπηρεσίες κτλ ).

Όλα αυτά στα λέω πολύ καλοπροέραιτα.
Δε συμφωνώ με όσους θα πέσουν επάνω σου να σε φάνε γιατί κάνεις κακό στο χώρο κτλ.

Ο καθένας κάνει ότι και αυτό που μπορεί, και απολαμβάνει τους καρπούς του... ή τις συνέπειες.
Γίνονται πραγματάκια

katrin2404

Δημοσίευση από katrin2404 » 23 Μαρ 2009 16:19

εργονομικά απλα πιστεύω οτι θα μπορούσες να ακολουθήσεις μια πιο απλή δομή....πιστεύω οτι τα πολλά πλαίσια μπερδεύουν λίγο...επίσης, αν εφτιαχνα κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν στη αρχική θα έβαζα την μπάρα που λέει ιστοσελίδα, λογότυπο μπλα μπλα κάτω κάτω, πιστεύω οτι είναι πιο σηματική πληροφορία από άλλες που βρίσκονται πιο πάνω...αν φυσικά το κάνεις επαγγελματικά...

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 23 Μαρ 2009 16:42

Δεν κοίταξες καλά το site. Γράφω ξεκάθαρα ότι ασχολουμε και με joomla έχοντας συμπεριλάβει σχετικά άρθρα και έχω συγκεκριμένες προσφορές με τιμή. Αντιμετωπίζω τον κάθε επαγγελματία συνάδελφο με σεβασμό και το ίδιο περιμένω. Δεν κρύβομαι πίσω από μία διεύθυνση e-mail, έχω γράψει το ονοματεπώνυμο μου, διευθύνσεις των γραφείων και τηλέφωνα (υπάρχει και ΑΦΜ :) ). Είμαι στο χώρο των γραφικών από το 1994 και πρώτη φορά έγραψα προγράμματα σε Basic και Pascal το 1988. Κανένας δεν κάνει κακό σε κανένα ...

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 23 Μαρ 2009 16:49

katrin2404 έγραψε:εργονομικά απλα πιστεύω οτι θα μπορούσες να ακολουθήσεις μια πιο απλή δομή....πιστεύω οτι τα πολλά πλαίσια μπερδεύουν λίγο...επίσης, αν εφτιαχνα κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν στη αρχική θα έβαζα την μπάρα που λέει ιστοσελίδα, λογότυπο μπλα μπλα κάτω κάτω, πιστεύω οτι είναι πιο σηματική πληροφορία από άλλες που βρίσκονται πιο πάνω...αν φυσικά το κάνεις επαγγελματικά...
Έχεις δίκιο ... αλλά να που θέλω για λόγους SEO να επαναλάβω κάποια πράγματα, ειδικά στο τέλος της σελίδας (το portfolio δεν το έω ολοκληρώσει ακόμα) και νομίζω ότι όσο πιο πλούσιο περιεχόμενο τόσο καλύτερα για το google. Θα δώ πως θα παει κι ανάλογα θα αρχίσω να κόβω, για να γίνει και human friendly ....

thanks

katrin2404

Δημοσίευση από katrin2404 » 23 Μαρ 2009 17:29

κάτι ακόμα, στη σελίδα που έχεις τους χάρτες σκάει μήνυμα για stack overflow...αλλα πιθανότατα να το ξέρεις αυτό....κατα τ αλλα μ αρεσει το στήσιμο...:)

Άβαταρ μέλους
jim_sdtv

Δημοσίευση από jim_sdtv » 12 Απρ 2009 03:46

Αρκετά καλός ιστότοπος αλλά θα μπορούσες να κάνεις κάποιες μικρο αλλαγές στο template έτσι ώστε να διαφοροποιηθεί λίγο από το αρχικό.
Φυσικά αυτό δε θα πείραζε αν προωθούσε μια άλλη εργασία αλλά για εμπορική σχεδίαση ιστοσελίδων νομίζω πως μόνο κακό θα σου κάνει. Δηλαδή σε αυτό θα συμφωνήσω με τον ALR.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 12 Απρ 2009 16:46

Έχεις επιλέξεις ωραίο template αλλά όπως είπε και παραπάνω ο ALR πολλά πράγματα σε όλες τις σελίδες και πρέπει να έχεις πολύ κουράγιο για να τα διαβάσεις.
Αν έψαχνα για κάποιον να μου φτιάξει σελίδα ή γενικότερα για συνεργασία και έπεφτα πάνω στη σελίδα σου το πιθανότερο να έφευγα σε 1 λεπτό με ζαλάδα. Πιστεύω οτι θα πρέπει να ξαναδείς το μέγεθος του περιεχόμενου ή να τα παρουσιάσεις με διαφορετικό τρόπο. Για παράδειγμα στην περιοχή Τιμές--Ιστοσελίδες εχει 7 scroll (στο δικό μου ποντίκι) περιεχόμενο.
Επίσης πιστεύω οτι θα πρέπει να κάνεις κάποιες εναλλαγές στα χρώματα. Εχει πολύ κοκκινο.
Τη γνώμη μου λεω ως χρήστης και οι παρατηρήσεις μου είναι καλοπροαίρετες.

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stayroula » 21 Νοέμ 2009 00:51

:yea: Εμένα γενικά μου άρεσε η ιστοσελίδα σου Ίσως. πάντα καλοπροαίρετα ,
να γινόταν ακόμα καλύτερη , αν άλλαζες το λογότυπό σου και έβαζες μόνο
το όνομα της εταιρίας σου χωρίς να αναφέρεις και τις υπηρεσίες που δραστηριοποιήσατε
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 21 Νοέμ 2009 19:11

stayroula έγραψε::yea: Εμένα γενικά μου άρεσε η ιστοσελίδα σου Ίσως. πάντα καλοπροαίρετα ,
να γινόταν ακόμα καλύτερη , αν άλλαζες το λογότυπό σου και έβαζες μόνο
το όνομα της εταιρίας σου χωρίς να αναφέρεις και τις υπηρεσίες που δραστηριοποιήσατε
Να προσθέσω σε αυτό για τις υπηρεσίες στο λογότυπο: Γνώμη μου είναι πως θα φαινόταν καλύτερα ήταν κεντραρισμένες στο χρωματιστό ορθογώνιο που τις περικλύει, ή αν είχαν έστω ένα pixel απόσταση από κάτω, ώστε η άσπρη γραμματοσειρά τους να μην ενώνεται με το άσπρο background.

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 30 Νοέμ 2009 03:07

Κάτι δε μου κολλάει και εμένα με το λογότυπο. Θα δω τι άλλο μπορώ να κάνω...

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 02 Δεκ 2009 00:08

Μια χαρά την βρήσκω εγώ αλλά seriously την δουλέυεις από τον Μάρτιο ?

Άβαταρ μέλους
pom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pom » 11 Δεκ 2009 17:23

Οχι αλλο χιονιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες