Νομοθεσία

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 24 Μαρ 2009 11:59

Γειά σας παιδιά, είμαι πολύ καινούρια σε όλα αυτά και ψάχνω εδώ και καιρό πληροφορίες για να φτιάξω το δικό μου website. Έχω πολλές ερωτήσεις αλλά αρχίζοντας από τα πολύ βασικά που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με τη νομοθεσία. Εγώ ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα site με affiliates, γνωρίζετε κατά πόσο αυτό δηλώνεται στη εφορία; Τι ισχύει για πωλήσεις; Επίσης sorry αν το θέμα δεν ανήκει και πολύ στην αντίστοιχη κατηγορία αλλά δεν ήξερα που έπρεπε να το αναρτήσω, ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νομοθεσία

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Μαρ 2009 19:11

Τι εννοείς site με affiliates; Κάτι σαν το www.easyclicks.gr ;

marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 24 Μαρ 2009 19:57

όχι τόσο επαγγελματικό, πχ. reviews παιχνιδιών και links που να παραπέμπουν στις αναφερόμενες και συνεργαζόμενες εταιρείες όπου ο χρήστης μπορεί να κάνει αγορές. Αυτό είναι νόμιμο; σε αυτή την περίπτωση εγώ είμαι affiliate.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Νομοθεσία

Δημοσίευση από dimsis » 24 Μαρ 2009 20:30

Αυτό που περιγράφεις το έκανε ακόμα και το e-shop για τα games που πουλάει. Από τη στιγμή που θα αποδίδεις το σωστό ΦΠΑ για τις συναλλαγές σου στο κράτος, νόμιμο θα είναι...

marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 25 Μαρ 2009 23:46

Επομένως υπάρχει σχετική νομοθεσία για το affiliate marketing και γνωρίζετε που μπορώ να τη βρω;

marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 26 Μαρ 2009 00:44

Θα αναδιατυπώσω την ερώτηση γιατί μου φαίνεται οτι σας ζητάω πολλά, ως ιδιώτης και όχι σαν εταιρεία έχω δικαίωμα να κάνω affiliate marketing μέσω του web site και αν ναι, ξέρετε πως γίνεται αυτό; που δηλώνω πχ, κέρδη από την σελίδα μου, κατευθείαν στη φορολογική ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; ψάχνω στο internet αλλά ελάχιστα έχω βρει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Νομοθεσία

Δημοσίευση από dimsis » 26 Μαρ 2009 10:01

Μάλλον λογιστή - φοροτεχνικό ή μια ερώτηση απευθείας στην εφορία πρέπει να κάνεις γιατί και να πάρεις απάντηση από εδώ μέσα δεν αξίζει να το ριψοκινδυνεύσεις.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Νομοθεσία

Δημοσίευση από fafos » 26 Μαρ 2009 11:26

marcia έγραψε:Θα αναδιατυπώσω την ερώτηση γιατί μου φαίνεται οτι σας ζητάω πολλά, ως ιδιώτης και όχι σαν εταιρεία έχω δικαίωμα να κάνω affiliate marketing μέσω του web site και αν ναι, ξέρετε πως γίνεται αυτό; που δηλώνω πχ, κέρδη από την σελίδα μου, κατευθείαν στη φορολογική ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; ψάχνω στο internet αλλά ελάχιστα έχω βρει.
Oi idiotes exoun dikaioma eos ena poso na pairnoun promhtheies xoris na exoun sxetikh enarksh sthn eforia, tameia klp.. gia ta xrhmata pou eispratei tha prepei h etereia pou tou katavalei ta xrhmata na tou kopsei apodeiksh plhromhs parakratontas ena 20% epi ton promhtheion...

an kseperasei to orio (prepei na rothseis se logisth h thn eforia) tha prepei na kanei enarksh sthn eforia gia paroxh yphresion..

oi idiotes dhlonoun sthn forologikh tous dhlosh ta posa auta os "eisodhma pou forologeitai me eidiko tropo", dhlonoun kai ta 20% pou exoun plhrosei gia na tous afairethoun apo ton foro (afairountai kathara apo to foro kai oxi san ekptosh opos oi apodeikseis agoron)

san etereia prepei na tsekareis sto E3 to koutaki oti exeis esoda apo internet...
perisotera sto logisth sou..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νομοθεσία

Δημοσίευση από korgr » 26 Μαρ 2009 11:28

dimsis έγραψε:Μάλλον λογιστή - φοροτεχνικό ή μια ερώτηση απευθείας στην εφορία πρέπει να κάνεις γιατί και να πάρεις απάντηση από εδώ μέσα δεν αξίζει να το ριψοκινδυνεύσεις.
+1 σε αυτο που σου λεει ο Δημητρης και απλα να προσθεσω πως βασει λογικης, ως ιδιώτης θα είσαι παράνομη.
Κάθε εισροή εσόδων πρεπει να δηλωνεται με παραστατικα κλπ.
Αυτη βεβαια ειναι η ιδεατη περιπτωση αφου εδω στο Ελλαντα οτι θελεις κανεις και αυτο γιατι το ρισκο ειναι πολυ μικρο συνηθως για οτι αφορα νεες τεχνολογιες.
Για παραδειγμα φαντασου να γινει ενας ελεγχος για ολα τα hostings των ελληνικων sites και να πρεπει ο καθε ιδιοκτητης να παρουσιασει παραστατικο για την παρεχομενη αυτη υπηρεσια απο τον εκαστοτε παροχο.
Δεν λεω πως ειναι ολοι παρανομοι, αλλα μια υπολογισιμη μεριδα σιγουρα ειναι!

marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 26 Μαρ 2009 12:08

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα σας παραθέσω την απάντηση του λογιστή μου γιατί αξίζει τον κόπο και για κάποιον άλλο που ίσως ενδιαφέρεται και ψάχνεται: Είναι λέει παράνομο γιατί ακόμα και αν η εταιρεία σε πληρώνει ως ιδιώτη με απόδειξη δαπάνης, εσύ λέει δεν καλύπτεσαι νομικά για όλα αυτά. Και δεν καλύπτεσαι γιατί η δική μας χώρα δεν καλύπτει καθόλου αυτόν τον τομέα οπότε και δεν μπορείς εδώ να το δηλώσεις ή να κάνεις έναρξη στην εφορία. Πρέπει να είσαι στο εξωτερικό, αλλά για να δηλώσεις έδρα στο εξωτερικό και αυτό δε γίνεται αφού είσαι εδώ. Τρέχα γύρευε μου μαύρισε την ψυχή πρωινιάτικα. Μόνο με off shore λέει γίνεται. Από εκεί και πέρα το ρισκάρεις... Δεν ξέρω αλλά παρατραβηγμένο μου φαίνεται. Βέβαια μου είπε οτι τα έξοδα μίας off shore δεν είναι πολλά και αν το δεις πολύ επαγγελματικά μπορείς να κινήσεις πολλά μέσω αυτής ακόμα και site για gambling με αντίστοιχες άδειες. Μακρία πηγαίνει η βαλίτσα, εγώ ένα site, ήθελα να στήσω...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Νομοθεσία

Δημοσίευση από fafos » 26 Μαρ 2009 12:28

marcia έγραψε:Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα σας παραθέσω την απάντηση του λογιστή μου γιατί αξίζει τον κόπο και για κάποιον άλλο που ίσως ενδιαφέρεται και ψάχνεται: Είναι λέει παράνομο γιατί ακόμα και αν η εταιρεία σε πληρώνει ως ιδιώτη με απόδειξη δαπάνης, εσύ λέει δεν καλύπτεσαι νομικά για όλα αυτά. Και δεν καλύπτεσαι γιατί η δική μας χώρα δεν καλύπτει καθόλου αυτόν τον τομέα οπότε και δεν μπορείς εδώ να το δηλώσεις ή να κάνεις έναρξη στην εφορία. Πρέπει να είσαι στο εξωτερικό, αλλά για να δηλώσεις έδρα στο εξωτερικό και αυτό δε γίνεται αφού είσαι εδώ. Τρέχα γύρευε μου μαύρισε την ψυχή πρωινιάτικα. Μόνο με off shore λέει γίνεται. Από εκεί και πέρα το ρισκάρεις... Δεν ξέρω αλλά παρατραβηγμένο μου φαίνεται. Βέβαια μου είπε οτι τα έξοδα μίας off shore δεν είναι πολλά και αν το δεις πολύ επαγγελματικά μπορείς να κινήσεις πολλά μέσω αυτής ακόμα και site για gambling με αντίστοιχες άδειες. Μακρία πηγαίνει η βαλίτσα, εγώ ένα site, ήθελα να στήσω...
dhladh autoi pou poulane kalyntika style oriflame klp einai paranomoi? :o
gia rothse ton logisth sou.. oi kodikoi sto E1: 659, 660, 433, 434, 605 kai 606 ti rolo paizoun?

oi drasthriothtes meso internet forologountai apo thn edra tous.. oxi apo thn edra ths synergazomenhs etaireias..

genika pantos den ta dhlonei kaneis auta ta posa ektos kai an einai ypervolika kai yparxei o kindynos pothen esxes..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Νομοθεσία

Δημοσίευση από dimsis » 26 Μαρ 2009 12:36

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Όλα "πυραμίδες" φαίνεται θεωρούνται από το κράτος... δεν προβλέπεται να υπάρχουν νόμιμα συνεργασίες τέτοιου είδους. Τι να πεις.

Αν εσύ όμως κόβεις τιμολόγια στους affiliates δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει; Είναι σαν να είσαι προμηθευτής που πουλάς σε εμπόρους που κάνουν επίσης μεταπώληση... ο καθένας κόβει τα παραστατικά του. Που το παράνομο;

marcia

Νομοθεσία

Δημοσίευση από marcia » 27 Μαρ 2009 13:32

Το παράνομο είναι οτι είμαι ιδιώτης και δεν μπορώ να κάνω έναρξη στην εφορία γιατί δεν υπάρχει λέει παραπλήσιο επάγγελμα, οπότε και δεν μπορώ να το κάνω στην Ελλάδα, χρειάζομαι έδρα στο εξωτερικό. Τι να σου πω; Νομίζω πως πρέπει να τον τσιγκλίσω να ασχοληθεί παραπάνω γιατί και αυτός πολύ απόλυτα τα λέει, έχω ραντεβού την Δευτέρα, είδομεν.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Νομοθεσία

Δημοσίευση από dimsis » 27 Μαρ 2009 14:10

Μάλιστα. Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Νομοθεσία

Δημοσίευση από scoobby » 27 Μαρ 2009 14:15

Καλα οι λογιστες με το που ακουνε τετοια η σου λενε οτι δεν γινετε η σου λενε κανε το στην ζουλα για να καλυψουν την ασχετοσυνη τους....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες