Ερωτήσεις περί VPS πακέτα!

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 24 Μαρ 2009 14:43

καλησπέρα ανοίγω αυτό το τοπικ έχοντας κάποιες απορίες που με απασχολούν εδώ και καιρό για τα VPS πακέτα!

Ερώτηση:
1)Έχω ενοικιάσει το πρώτο μου VPS...άρα μπορώ να παρέχω υπηρεσίες ως Hoster?
2)Στην προηγούμενη εταιρεία που έκανα hosting τα sites μου μου έδιναν username k pass και έμπαινα και διαχειριζόμουν (εν μέρη) την βάση μου phpMyAdmin και λογαριασμούς mail κτλπ..
Τώρα που έχω εγώ VPS και κάνει κάποιος σε εμένα Hosting για να διαχειριστεί την βάση δεδομένων του site του κ τα ε-μαιλ του θα πρέπει από κάπου να τα διαχειριστεί..πως θα έχει πρόσβαση?

3)Τελικά το VPS απευθύνετε σε κάποιον ιδιώτη/Εταιρεία που έχει πολλά site στην κατοχή του και θέλει πχ full access administration η σε έναν ιδιώτη-επαγγελματία/εταιρεία που θέλει να το εκμεταλλεύεται κ ως παροχή υπηρεσίας Hosting?

έχω λίγο ψηλό μπερδευτεί..είναι κ το πρώτο μου VPS και εν μέρη η επιλογή αυτή με βόλεψε αφάνταστα για λειτουργικούς λόγους ως άφορα την διαχείριση, άλλα δεν ξέρω αν μου κάνει 100% και για την παροχή ως προς τους πελάτες μου!
:pint:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Μαρ 2009 15:51

Καλησπέρα,

1. Βέβαια μπορείς να παρέχεις υπηρεσίες τώρα αφού βεβαιωθείς ότι όλα δουλεύουν σωστά στο VPS σου. Σου προτείνω να αρχίσεις με τα δικά σου site και μικρά site φιλων για να δεις τι προβλήματα βγαίνουν στην πορεία. Θα χρειαστεί κάποιος καιρός για να το στρώσεις και να μάθεις και εσύ τη χρήση του.

2. Διαχείριση του hosting από τους πελάτες γίνεται μέσω του Plesk ή του Cpanel. Ενα από τα δύο χρησιμοποιούσες και έσυ πριν για διαχείριση e-mail κτλ. Οπότε για να παρέχεις αυτή την υπηρεσία θα πρέπει να έχεις ένα από τα δύο εγκατεστημένο στο VPS σου.

3. Και τα δύο ανάλογα με το VPS και το τι θες να κάνεις :wink:

Γιάννης
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 24 Μαρ 2009 16:08

Σευχαριστω για την απάντηση σου

1)οκ αυτό γίνεται στην πορεία φυσικά με μικρά sites
2)το πακέτο VPS Που χρησιμοποιώ έχει Cpanel, Άρα πχ ο πελάτης μου θα μπαίνει στο Cpanel του VPS μου..ναι αλλά πως θα του δημιουργήσω λογαριασμό ώστε να μπορεί να διαχειριστεί το hosting του και Όχι ολόκληρο το VPS μου?

3)Άρα με καλύπτει 100% αρκεί να ψάξω λιγάκι το θέμα με τον χρήστη ανά hosting για την διαχείριση του hosting τους.

Ευχαριστώ Alex
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Μαρ 2009 20:20

To Cpanel δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου ίσως κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο με αυτό. Στο Plesk πάντως που χρησιμοποιώ ο Administrator φτιάχνει νέα hosting και στο setup του καθενός δηλώνει τα FTP passwords και στο Domain Administrator επιλέγει password για το Plesk του πελάτη

Πάντως σίγουρα καλό είναι να διαβάσεις το Cpanel Administrator's manual και να κάνεις δοκιμές.. :hammer:
You can do anything, but not everything.

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 25 Μαρ 2009 03:52

x-origin έγραψε:Σευχαριστω για την απάντηση σου

1)οκ αυτό γίνεται στην πορεία φυσικά με μικρά sites
2)το πακέτο VPS Που χρησιμοποιώ έχει Cpanel, Άρα πχ ο πελάτης μου θα μπαίνει στο Cpanel του VPS μου..ναι αλλά πως θα του δημιουργήσω λογαριασμό ώστε να μπορεί να διαχειριστεί το hosting του και Όχι ολόκληρο το VPS μου?

3)Άρα με καλύπτει 100% αρκεί να ψάξω λιγάκι το θέμα με τον χρήστη ανά hosting για την διαχείριση του hosting τους.

Ευχαριστώ Alex
θα κάνεις create account (θα βρεις την επιλογή στο μενού αριστερά) μεσα απο το cpanel του vps (ως root δηλαδη)
Με αυτή τη δημιουργία λογαριασμού, κάθε πελάτης θα έχει το δικό του cpanel το οποίο φυσικά του δίνει περιορισμένες/συγκεκριμένες δυνατότητες χρήσης και ΚΑΜΙΑ πρόσβαση στις root επιλογές.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Μαρ 2009 14:16

Μήπως έχεις WHM? Χρησιμοποιώντας το WHM δημιουργείς account για το cPanel. Για να δεις αν έχει WHM γράψε την ip του vps σου στο web και χτύπα τη πόρτα 2086.

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 26 Μαρ 2009 18:55

:arrow: eridanus Δεν βρίσκω τέτοια επιλογή για να δημιουργήσω λογαριασμό :oops:
:arrow: alexandr0s ναι WHM έχει αλλά μου ζητάει username και pass τα οποία βάζω αυτά που έχω και μπαίνω στο Cpanel αλλά δεν μπαίνει!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Μαρ 2009 18:44

ρώτα την υποστήριξή σου. εγώ χρησιμοποιώ το whm για να φτιάχνω τα cpanel accounts.

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 29 Μαρ 2009 18:05

thanks θα επικοινωνήσω μαζί τους!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες