Ποιο προγραμμα;

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marcia

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από marcia » 26 Μαρ 2009 18:50

Πάλι δεν ήξερα που να το βάλω το post (μην προτρέχετε), και το έβαλα εδώ. Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο πρόγραμμα web design που να είναι εύχρηστο δηλαδή να μην βασίζεται σε γλώσσα προγραμματισμού αλλά παράλληλα να έχει και αρκετά εργαλεία internet όπως το SEO ( αν έχω καταλά βει καλά, αν δεν έχω καταλάβει δεν πειράζει γιατί είμαι αρκετά άσχετη. Επίσης βρήκα στο internet κάποιες εταιρείες που προσφέρουν web design softwares αλλά είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική απέναντι σε τυχόν μετέπειτα δεσμεύσεις. Για πείτε κάτι εύχρηστο αλλά αποτελεσματικό :D

Άβαταρ μέλους
ksarm

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ksarm » 26 Μαρ 2009 23:10

Τι ακριβώς θες να κάνεις? Απλώς να φτιάξεις μια σελίδα; Τότε το word είναι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ThyClub » 26 Μαρ 2009 23:21

marcia.

Λες οτι είσαι λίγο άσχετη με προγραμματισμό. Τότε θα πρέπει να ξεκινήσεις απο τα βασικά. Όταν κάποια στιγμή μάθεις HTML μετά θα είναι πιο εύκολο να διαλέξεις το εργαλείο που χρειάζεσαι. Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι να ακολουθήσεις βήμα βήμα τα μαθήματα που σου έδωσα.

marcia

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από marcia » 27 Μαρ 2009 13:18

Eυχαριστώ πολύ για τα βασικά. Είχα κάνει παλιότερα html στο κολλέγιο, αλλά δεν θυμάμαι ούτε σελίδα να ανοίξω. Βέβαια και καμία σχέση, επικοινωνιολογία έχω σπουδάσει, και η αλήθεια είναι οτι θέλω να φτιάξω ένα σχετικά απλό website με κτριτικές παιχνιδιών και κάποια links. Αλλά έχω μπερδευτεί με τα προγράμματα γιατί κάποια άλλα είναι τελείως απλά κάποια άλλα έχουν κάποιες πιο προχωρημένες δυνατότητες αλλά δεν είναι για μένα. Θα ήθελα ωστόσο κάτι πιο απλό από τη γλώσσα προγραμματισμού γιατί δεν είμαι και 18 για να ξαναρχίσω το μάθημα. Δεν ξέρετε κάποιο πρόγραμμα να αγοράσω που να μην είναι ούτε πολύ σύνθετο, ούτε πολύ βασικό; Πείτε καμία ιδέα.

Edit: Α και επίσης θα ήθελα να μπορώ να φτιάξω ένα site που να υποστηρίζει αγγλικά και ελληνικά με δυνατότητα επιλογής γλώσσας στην αρχή από τον επισκέπτη, πως το κάνουμε αυτό; πρέπει να το περιέχει το πρόγραμμα;

Άβαταρ μέλους
ksarm

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ksarm » 27 Μαρ 2009 18:11

χωρίς διάβασμα είναι σαν να θες και την πίτα ολόκληρη και στον σκύλο χορτάτο....

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Μαρ 2009 18:37

Με το frontpage της Microsoft πιστεύω θα είσαι οκ.

starfish

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από starfish » 28 Μαρ 2009 14:01

Μακριά απο το frontpage.

Στήσε ένα cms με ένα έτοιμο theme και είσαι εντάξει.

Ουτε xhtml, ούτε css, ούτε php. Τα έχει όλα έτοιμα να παίζουν και ασχολεισαι μονο με το περιεχόμενο.

εάν τώρα θες custom Πράγματα κάτσε και διάβασε και πειραματίσου για κανα 2 χρονια μέχρι να βγάλεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ArchangelX » 28 Μαρ 2009 15:16

ThyClub έγραψε:Με το frontpage της Microsoft πιστεύω θα είσαι οκ.
+1

starfish δεν είναι όλοι φυγόπονοι φίλε μου. Κάποιοι θέλουν η σελίδα τους να είναι πραγματικά δική τους. ;)
Εικόνα

starfish

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από starfish » 29 Μαρ 2009 12:18

Το να χρησιμοποιήσεις έτοιμο theme (με ελάχιστες αλλαγές) και ένα CMS δεν είναι θέμα τεμπελιάς ή ερασιτεχνισμού.

Το αντίθετο μάλιστα. Αντί να κάτσεις να μάθεις πράγματα που δεν σου χρειάζονται χρησιμοποιείς αυτά τα οποία φτιάχτηκαν για αυτον τον λόγο και ασχολείσαι με το περιεχόμενο το οποίο είναι το πιο σημαντικό απο όλα και αυτό που σε ενδιαφέρει. Το κάνουν παρα πολλοί παγκοσμίως, κάτι ξέρουν.

Για να στήσεις site απο μόνος σου και απο το μηδέν δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.
1) Γιατί μέχρι να μάθεις, το αποτελέσμα θα είναι απο οικτρό μέχρι εμφανώς εραστιτεχνικό
2) Γιατί ο μόνος λόγος να μάθεις xhtml/css ή php είναι εάν θες να γίνεις web designer ή web developer.
3) Γιατί το στήσιμο και η λειτουργία ενος site είναι δουλειά 2 τουλάχιστον (να μην σου πω 4) διαφορετικών επαγγελμάτων. Άλλο γραφίστας, άλλο developer, άλλο webmaster, άλλο SEO, κτλ κτλ

Το web δεν έχει καμμιά διαφορα απο τα άλλα επαγγέλματα. Το ότι μπορεις να φτιάξεις ένα site Μονος σου δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Και αμάξι μπορείς να φτιάξεις μόνος σου εάν κάτσεις και διαβάσεις και αγοράσεις τα εξαρτήματα αλλά δεν νομίζω ότι το αμάξι σου το έφτιαξες μόνος σου;

Απο την στιγμή που στο web σου δίνονται ΔΩΡΕΑΝ εκπληκτικά εργαλεία για να φτιάξεις κάτι επαγγελματικό με λίγο κόπο δεν έχει κανένα νόημα να ξανακαλύπτεις τον τροχό.

Εκτός βέβαια εάν θες να μάθεις, και να ασχοληθείς με αυτό το επάγγελμα. Τότε ναι, αλλά πάλι πρέπει να επιλέξεις με τι θες να ασχοληθείς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω πως αυτό είναι το θέμα μας (διορθώστε με εάν κάνω λάθος).

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Μαρ 2009 14:41

Δεν κάνεις λάθος. Και οι 2 τρόποι είναι σωστοί. Με ενα CMS ή με κάποιο πρόγραμμα σαν το DW ή το FP μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις επιλέγοντας ανάμεσα στον "απόλυτο" έλεγχο και την "απόλυτη" ευκολία. :wink:

starfish

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από starfish » 29 Μαρ 2009 16:39

Με το Dreamweaver μπορείς όντως να κάνεις πολυ καλη δουλεια.

Τι θα γίνει ομως με το δυναμικό περιεχόμενο;
Στην html θα μείνεις;

Επίσης τι θα γίνει με τους κανονες του SEO που πρέπει να τηρείς;

Η δημιουργία του XTHML κομματιού είναι μια απο όλες τις δουλειές που πρέπει να γίνουν

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Μαρ 2009 19:41

Αν το site είναι user friendly τότε θα είναι και se friendly. Νόμος!!! Επίσης αυτό που πονοκεφαλιάζει κάποιον που ξεκινά την ενασχόληση με το web dev δεν είναι το seo. :wink:

starfish

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από starfish » 29 Μαρ 2009 22:07

Έχεις δίκιο.
Τα SEF url, τα metags, η χρήση των headings και <b>, τo inside linking, το sitemap κτλ δεν παίζουν κανένα ρόλο......

Με τον δυναμικό περιεχόμενο τι θα κάνει δεν μου απάντησες; Θα φτιάχνει html αρχεία και θα τα ανεβάζει;

Το γραφιστικό κομμάτι;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Μαρ 2009 22:29

Τα SEF url:
http://www.google.com/search?q=%CE%A0%C ... =firefox-a

Δεν βλέπω να χαλάνε ιδιαίτερα τον γούγλη. Καλό είναι να υπάρχουν αλλά κράτα ενα αστεράκι για το τέλος (*)

Με προγράμματα όπως το FP & DW μπορείς να καλύψεις τα : "τα metags, η χρήση των headings και <b>, τo inside linking, το sitemap".
Με τον δυναμικό περιεχόμενο τι θα κάνει δεν μου απάντησες; Θα φτιάχνει html αρχεία και θα τα ανεβάζει;
Εξαρτάται τι θέλει να κάνει. Για μια προσωπική σελίδα που απλά θα κάνει το hobby της μια χαρά είναι.
Το γραφιστικό κομμάτι;
Δεν ξέρω, μπορεί να έχει ταλέντο.

Το αστεράκι που έβαλα πριν:

Δεν υπάρχει πιο SEF url απο το κλασσικό: index.html, aboutme.html, pictures.html

Και κάτι που με ενοχλεί τελευταία. Όχι σε σενα starfish αλλά γενικά στην νοοτροπία μερικών. ΔΕΝ χρειάζεται να γίνουν όλοι guru. Το Internet απο την φύση του δέχεται και τους χομπίστες και τους επαγγελματίες. Το αρχικό πόστ λέει:
και η αλήθεια είναι οτι θέλω να φτιάξω ένα σχετικά απλό website με κτριτικές παιχνιδιών και κάποια links. Αλλά έχω μπερδευτεί με τα προγράμματα γιατί κάποια άλλα είναι τελείως απλά κάποια άλλα έχουν κάποιες πιο προχωρημένες δυνατότητες αλλά δεν είναι για μένα. Θα ήθελα ωστόσο κάτι πιο απλό από τη γλώσσα προγραμματισμού γιατί δεν είμαι και 18 για να ξαναρχίσω το μάθημα.

marcia

Ποιο προγραμμα;

Δημοσίευση από marcia » 30 Μαρ 2009 02:38

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τελικά αγόρασα μέσω internet Tto Web easy Professional, τώρα βλακεία, εξυπνάδα θα δείξει, έχει απλοποιημένες λειτουργίες και δεν με κάνει να αισθάνομαι και σαν χαμμένη. Καλά δεν λέω περισσότερα, δεν έχω σκοπό να το διαφημίσω, ακόμα το μαθαίνω δε. Τώρα για τα metatags και το seo θα δείξει αργότερα, στα links είμαι ακόμα, thanks και πάλι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες