Που είναι η βίδα;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Που είναι η βίδα;

Δημοσίευση από xultimatex » 27 Μαρ 2009 13:12

Γεια σας μετά από πολύ καιρό παίδες...
Έχω το εξής πρόβλημα,
χάλασε πρόσφατα το τροφοδοτικό (κάηκε μάλλον) και η εταιρία Tagan μου το αντικατέστησε. Όμως, για να βγάλω το τροφοδοτικό έπρεπε να βγάλω το μουλάρι ψύκτρα του επεξεργαστή (παθητική ψύξη που φτάνει από τη μια μεριά του κουτιού ώς την άλλη). Αυτή στηρίζονταν πάνω στον επεξεργαστή με 4 τεράστιες βίδες με σούστα μαζι. Όταν λοιπόν πήγα να ξαναβάλω την ψύκτρα έβαζα τις 2 βίδες ας πούμε και η άλλη μεριά της βάσης σηκώνονταν ψηλά και δεν μπορούσα να βάλω τις άλλες 2. Έκανα αρκετές προσπάθειες και σε μια από αυτές μου ξέφυγε η μια βίδα και την έχω χάσει κάπου μες στο κουτί (μάλλον πίσω από τη μητρική). Δεν μπορώ να τη βρω με τίποτα και δεν θέλω να βγάλω μητρική...

Εγώ θέλω να ρωτήσω, πειράζει αν μείνει εκει η βίδα (πίσω από τη μητρική) και να βάλω άλλη ψύκτρα; Υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλώσει τίποτα;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Που είναι η βίδα;

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Μαρ 2009 13:50

Δεν εινα καλο να ειναι βιδα ενδιαμεσα στην Μιτρικη και το κουτι και να ειναι στον "αερα". Αν την ωρα που ειναι ανιχτο καταλαθως κουνιθει, ειπαρχει περιπτοσει να σου καψει κατι.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Που είναι η βίδα;

Δημοσίευση από deninho » 27 Μαρ 2009 15:59

όπως πολύ σωστά είπε ο προλαλήσας, υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος (ειδικά αν είναι από πίσω από τη μητρική, να είσαι σίγουρος)

hint of the day: όταν βιδώνουμε κάτι (είτε ψύκτρα είτε οτιδήποτε), βιδώνουμε διαγώνια, και δε σφίγγουμε τις βίδες πριν τις τοποθετήσουμε όλες. Μετά, το σφίξιμο γίνεται και πάλι διαγώνια :)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Που είναι η βίδα;

Δημοσίευση από xultimatex » 31 Μαρ 2009 13:29

Τελικά τη βρήκα τη βίδα αφού είχα ξανασυναρμολογήσει όλο το pc. Αν σας πω που ήταν θα γελάτε (btw έβγαλα και τη μητρική και δεν την βρήκα). Είχε κολλήσει στο πίσω καπάκι (στις σχισμές που έχει για να κουμπώνει). Επομένως, η βίδα ήταν στον καναπέ μαζί με το καπάκι κι εγώ διέλυα το pc μου....

Anywayz έβαλα την μανίσια ψύκτρα. Μια χαρά μικρούλα μικρούλα...:)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Που είναι η βίδα;

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Απρ 2009 14:51

Επειδή ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει συμβεί το ανάλογο και σε μένα (κι όχι ΜΙΑ φορά μόνο!), όταν βρίσκω τη βίδα ΤΣΕΚΑΡΩ πρώτα αν ταιριάζει στην αντίστοιχη υποδοχή του κρανίου μου, απ'όπου έχει χαθεί κάποια βίδα ΕΔΩ και ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ :hammer: :hammer:
Ποιός ξέρει... Η ελπίδα πεθαίνει πάντα Τελευταία :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης