Κομμα του internet

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kioutsoukov

Κομμα του internet

Δημοσίευση από kioutsoukov » 27 Μαρ 2009 16:54

ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ INTERNET (version 0.0)
«Άπλετο Φως», «Εξουσία στο Λαό», «Κυρίαρχος Λαός», «Ο Λαός μίλησε», «Ισονομία», «Ισοπολιτεία», «Κράτος Δικαίου»...!!

Πόσες φορές έχουμε ακούσει αυτές τις βαρύγδουπες αλλά τόσο κενές περιεχομένου εκφράσεις από πολιτικούς άρχοντες του τόπου; Ποιος πολιτικός πίστεψε τα ίδια τα λεγόμενά του και πόσες φορές αλήθεια εξαπατήθηκε ο ίδιος ο λαός πιστεύοντας ότι κάτι τέτοιο ισχύει πραγματικά; Ποιο πρόσωπο ή φορέας/οργανισμός μπορεί να εκφράσει κάτι από τα παραπάνω;

Μέσα σ' όλο το σημερινό κλίμα απαξίωσης των πάντων (θεσμών, αξιών, προσωπικοτήτων και όχι μόνο της πολιτικής), στην καθημερινή σωματική αλλά κυρίως ψυχολογική βία που υφίσταται σχεδόν ο καθένας μας από μια πολιτεία που δεν είναι στο πλευρό μας αλλά δίνει την εντύπωση πως μας ανταγωνίζεται, στο καθημερινό ψέμα με το οποίο βομβαρδιζόμαστε από παντού, στην έλλειψη ηγετών και πολιτικής βούλησης, μέσα λοιπόν σε όλο αυτό νοσηρό και ζοφερό κλίμα κάθε νέα ιδέα και άποψη για την «αποκατάσταση της έννομης τάξης» φαίνεται να έχει θέση και λογική
Έτσι κι εγώ λοιπόν παίρνω το θάρρος να καταθέσω και τη δική μου ή τέλος πάντων να εκφράσω κάτι που συζητείται «υπογείως» και δεν τολμά να λεχθεί. Την ίδρυση ενός κόμματος του Internet (=των πολιτών)
Πως θα φανταζόμασταν έναν τέτοιο θεσμό (κόμμα ή κάτι άλλο), τι κανόνες θα το χαρακτήριζαν και με ποιο τρόπο θα μπορούσε να εκφράσει την πλειοψηφία των πολιτών;

Βασικές Αρχές
- Πρώτη και βασικότερη αρχή είναι η αμεσότερη συμμετοχή των πολιτών στο πολιτικό σύστημα της χώρας και η κατά το δυνατόν μέγιστη έκφραση της έννοιας της δημοκρατίας
- Η πραγματική και άμεση έκφραση/«εξυπηρέτηση» της βούληση της πλειοψηφίας των μελών του κόμματος και του κατ' επέκτασιν του λαού
- Η φιλοσοφία του κόμματος θα αποτελείται από ανώτερες (κατά γενική ομολογία) αξίες που θα εξυπηρετούν το συμφέρον των πολιτών και θα σέβονται πρωταρχικά την ανθρώπινη αξιοπρέπεια

Κανόνες Λειτουργίας

- Εκλογή προέδρου του κόμματος: Θα βασίζεται στις «online» ψήφους των μελών (και μόνο) του κόμματος, κατά παρόμοια διαδικασία που ισχύει και στα υπάρχοντα κόμματα αλλά με πλήρως διαφανείς διαδικασίες. [1]
- Επιλογή υποψηφίων προέδρων του κόμματος και συνεργατών τους: Αυτή θα είναι μία διαδικασία η οποία θα περιλαμβάνει 2 περιπτώσεις υποψηφίων
α. Προτεινόμενοι από μέλη ή φίλους του κόμματος [2]
β. Αυτόκλητοι υποψήφιοι [3]
Και στις δύο περιπτώσεις η επιλογή θα είναι ουσιαστικά (και τυπικά) των μελών του κόμματος
- Συμμετοχή των πολιτών στις διαδικασίες:
* Οι πολίτες-μέλη του κόμματος θα συμμετέχουν, πάντα μέσω της online ψηφοφορίας, σε σημαντικά ζητήματα που τους αφορούν [4]
* Κάθε πολίτης, φορέας ή οργανισμός θα έχει τη δυνατότητα να θέτει υπό συζήτηση/ψηφοφορία σημαντικά θέματα ή να ζητά επανεξέταση κανόνων λειτουργίας του κόμματος (και μετέπειτα νόμων και ενεργειών του ίδιου του κράτους)

Προσδοκώμενα Αποτελέσματα από τη Λειτουργίας του:
- Εισαγωγή νέων ηθών και αξιών στην πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου (ήθη και αξίες παμπάλαιες και πανανθρώπινες αλλά σκοπίμως παραγκωνισμένες στις μέρες μας).
- Άμεση -κατά το δυνατόν- συμμετοχή των πολιτών στις αποφάσεις.
- Συμμετοχή (αφύπνιση) στα κοινά των νέων (για τους οποίους κάποιοι γηραιότεροι και δήθεν σοφότεροι «ενδιαφέρονται» αλλά κανείς δεν κοπιάζει).
- Αίσθημα σιγουριάς και αυτοπεποίθησης των πολιτών για τη ζωή και το μέλλον τους. [5]

----------------------------------------
Σημειώσεις

[1]: Τα μέλη που είναι εγγεγραμμένα θα αποφασίζουν επώνυμα για την εκλογή (ψηφίζοντας online) και έτσι αποφεύγονται υπόγειες και αδιαφανείς διαδικασίες που δεν εκφράζουν τελικά την πλειοψηφία των υποστηρικτών του κόμματος. Το πως μπορεί να επιτευχθεί μια online ψηφοφορία και γενικότερα συμμετοχή στα κοινά είναι τεχνικό και πρακτικό θέμα και ήδη εφαρμόσιμο (βλέπε online τράπεζες)
[2]: Οι προτεινόμενοι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν κοινή αποδοχή και να είναι προσωπικότητες που θα εμπνέουν τα μέλη του κόμματος αλλά και γιατί όχι και ολόκληρο το λαό. Σαν "ιδανικοί" φαίνεται να είναι καθηγητές πανεπιστημίων, διοικητές/πρόεδροι κοινωφελών οργανισμών και άτομα του πνευματικού χώρου που θα είναι γνωστό ότι έχουν επιτελέσει κοινωνικό έργο ή εκφράσει απόψεις και στάση ζωή που θα διέπεται από κάποιες ανώτερες αξίες και αρχές που θα τεθούν και αποφασιστούν από τα μέλη του κόμματος.
[3]: Ένας αυτόκλητος υποψήφιος δεν πρέπει εκ των προτέρων να αντιμετωπίζεται με καχυποψία και προκατάληψη διότι έτσι θα αποκλειστούν προσωπικότητες και πνευματικοί άνθρωποι που αυτή τη στιγμή δεν είναι υπό τα φώτα της δημοσιότητας ή έχουν αποκλειστεί από το σύγχρονο "μηντιακό σύστημα" για άγνωστους σε μας λόγους (συχνά σκοτεινούς και κατακριτέους)
[4]: Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η ψήφιση του Ευρωσυντάγματος που "πέρασε και δεν μας άγγιξε" ενώ θα έπρεπε να είναι μέγιστης σημασίας προβληματισμός για την ελληνική κοινωνία.
[5]: Κατά τη γνώμη μου αυτοί οι παράγοντες είναι που ωθούν μια χώρα στην πρόοδο και όχι οι «ηγέτες» με τα ψέματά τους και την επιβολή φόβου που οδηγούν τα έθνη σε ολέθριες - και μόνο - καταστροφές (ή/και πολέμους).

Σκέψεις

[1]: Έχω την υποχρέωση και την ανάγκη να διευκρινίσω το εξής: Αυτό εδώ το κείμενο και οποιαδήποτε αναθεώρησή του δεν ανήκει σε κανέναν, δεν αποτελεί περιουσία (προς εκμετάλλευση) κανενός. Αποτελεί περιουσία του καθενός όπως θα έπρεπε να είναι κάθε ιδέα και κάθε δημοσιοποίηση γραπτού λόγου. Εμείς οι άνθρωποι είμαστε απλά οι φορείς του λόγου και των ιδεών. Έτσι λοιπόν εξ' ορισμού πρέπει να είναι μία tabula rasa την οποία θα διαμορφώσουν οι αναγνώστες-πολίτες και θα τους εκφράζει, πάντα με γνώμονα κάποιες ανώτερες αρχές και αξίες.
[2]: Τίποτα από όσα είναι γραμμένα παραπάνω δεν είναι «ιερά και όσια». Δεν είναι καρπός κάποιας αυθεντίας, κάποιου που κατέχει μυστικά και αλήθειες για το "...πως πρέπει να έχουν τα πράγματα". Προσωπικά δεν γνωρίζω καν πως λειτουργεί το πολιτικό μας σύστημα στο παρασκήνιό του, μπορώ να πω όμως ότι γνωρίζω πολύ καλά τα αποτελέσματα του (ή καλύτερα μυρίζω την δυσάρεστη οσμή που αποπνέουν τα απόβλητα του). Όλα όσα διαβάσατε είναι υπό κρίση και αμφισβήτηση άρα και προς αναθεώρηση και μετασχηματισμό. Αρκεί η κριτική που θα ασκηθεί να είναι καλοπροαίρετη και εμπεριστατωμένη.
[3]: Συνεπακόλουθα, νοιώθω ότι δεν φέρω την υποχρέωση να είμαι εγώ ο αποκλειστικός συνεχιστής αυτής της ιδέας (πόσο μάλλον ο "ιδιοκτήτης"). Ανήκει σε όλους και αν κάποια στιγμή πάψω να υπάρχω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, δεν θα πάψει να υφίστατε απαραίτητα και η ιδέα η οποία δεν πρέπει να είναι προσωποπαγής (Προσωποπαγές κόμμα, που οφείλει τη συνοχή του στην προσωπικότητα του αρχηγού του και όχι στην κοινή ιδεολογία των μελών του. Tα δικτατορικά καθεστώτα είναι συνήθως προσωποπαγή - Λεξικό Τριανταφυλλίδη).
[4]: Η δημοσιοποίηση του συγκεκριμένου κειμένου δεν έχει σαν αυτοσκοπό να δημιουργηθεί ένα κόμμα. Το κυριότερο για μένα είναι να υπάρξει ένας δημιουργικός προβληματισμός για τον τρόπο με τον οποίο θα αναδειχθεί μια αισιόδοξη προοπτική για τη χώρα και τους πολίτες της. Το ότι ονόμασα την πρόταση «Κόμμα» οφείλεται περισσότερο στο νοσηρό εγκλωβισμό του δικού μου μυαλού (και υποθέτω πολλών άλλων) ότι δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική αλλαγή στα πολιτικά πράγματα και όλες οι προτάσεις και ιδέες για αλλαγή πρέπει να περνάνε μέσα από καθεστηκυία φίλτρα και θεσμούς - κυρίως τα κόμματα - που εν τέλει πνίγουν κάθε προσπάθεια. Αν αυτή η περιπέτεια οδηγήσει στη «γέννηση» ενός ανώτερου θεσμού/ιδέας μπορεί και είναι και το ιδεατό.
[4]: Και τέλος για να προλάβω τους αρεσκόμενους σε συνωμοσίες συμπατριώτες, να πω ότι πίσω από αυτό το κείμενο δεν κρύβονται ούτε ύποπτα οικονομικά συμφέροντα ούτε άλλα τραγικά και παράλογα. «Κρύβεται» μόνο η αγωνία μου και ο προβληματισμό μου για το αν τελικά υπάρχει κάποια λύση σε όλη αυτή την ΥΒΡΗ που ζούμε καθημερινά και που βαίνει όλο και πιο σφοδρή και χυδαία...

Τα σέβη μου
Γιώργος 35 χρ. - ανύπαντρος, Γενιά των 750 ευρώ, συγκάτοικος με τους γονείς μου, πτυχιούχος (και πολίτης) άνευς σημασίας...

Παρατηρήσεις Φίλων

[]: ...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μεν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβαλείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωϊά να είναι
που με τι ευχαρίστηση, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους,
να σταματήσεις σ' εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν' αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ' έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά,
σε πόλεις Αιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ' τους σπουδασμένους.
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ' έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θά βγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΒΑΦΗΣ - ΙΘΑΚΗ (1911)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Κομμα του internet

Δημοσίευση από dimsis » 27 Μαρ 2009 20:02

Εδώ υπάρχει ένας όρος χρήσης που απαγορεύει πολιτικές συζητήσεις, οπότε το μόνο που μπορώ να ευχηθώ, είναι καλή αρχή.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κομμα του internet

Δημοσίευση από ArchangelX » 28 Μαρ 2009 13:19

Νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί λιγάκι φίλε μου.

Το διαδίκτυο δεν είναι κάποια χώρα ή έστω κάποιο μέρος το οποίο χρειάζεται αντιπρόσωπους και ανάλογους τίτλους. Τα πράγματα είναι απλά. Αυτό που μετράει εδώ μέσα είναι η γνώση. Αυτός που την έχει διοικεί. Αυτός που δεν την έχει προσπαθεί να την αποκτήσει και κρατάει το στόμα του κλειστό μέχρι να το καταφέρει. Αυτός που δεν προσπαθεί να την αποκτήσει, μένει στην σελίδα του στο myspace και κοιτάει πιπίνια. Τόσο απλά.

Το διαδίκτυο δεν χρειάζεται κόμματα. Ας σοβαρευτούμε. Δεν είναι τόπος και οι χρήστες του δεν είναι κάτοικοι. Απο την αρχή της δημιουργίας του που χρησιμευε απλά σαν μέσο επικοινωνίας (ARPANET), στην συνέχεια του που προστέθηκε η ιδιότητα της μεγαλύτερης και πιο ανεξέλεκτης βιβλιοθήκης όλων των εποχών, στο παρόν οπου είναι τα προηγούμενα 2 αλλα και μέσο δικτύωσης και εμπορίου μεταξύ των ανθρώπων που χρησιμοποιούν αυτούς τους υπολογιστές που αρθροίζουν το διαδίκτυο σύν πολλών άλλων ιδιοτήτων.

Με λίγα λόγια, το διαδίκτυο είναι εργαλείο. Τετοιου είδους φιλοδοξίες δεν χωράνε εδώ μέσα. Κάνε και εσύ ένα forum ή ένα blog και βαφτίσου admin ή webmaster του. Είναι πιο πιασάρικος τίτλος απο το πρόεδρος ή κάτι παρόμοιο νομίζω.

Φιλικά.

ΠιΕς. Πριν συνεχίσεις, ίσως θα ήθελες να ρίξεις μία ματιά εδώ. Το αρχικό κείμενο δεν είναι δικό μου. Εγώ απλα έκανα την μετάφραση. Διάβασε το, κατανόησε το και ίσως τότε να καταλάβεις πού βρίσκεσαι. Ισως ακόμα και να καταλάβεις τί πρέπει να κάνεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Κομμα του internet

Δημοσίευση από Pavel » 28 Μαρ 2009 15:42

ArchangelX έγραψε:Με λίγα λόγια, το διαδίκτυο είναι εργαλείο. Τετοιου είδους φιλοδοξίες δεν χωράνε εδώ μέσα. Κάνε και εσύ ένα forum ή ένα blog και βαφτίσου admin ή webmaster του.
Like he said.

Πολιτικές υποσχέσεις στο Internet:
- Σας υπόσχομαι 10.000 visits το μήνα!
- Σας υπόσχομαι επιδότηση για διαφημίσεις!
- Κάλυψη για backups!
- Με το πρόγραμμα e-κσυγχρονιστείτε, δωρεάν web-developer για 30 ημέρες!

Πολιτικές περιοδείες στο Internet:
- Σχολιασμοί σε forum των απλών-χρηστών-υποψήφιων-ψηφοφόρων "Α, μα τι φοβερό site!", "θα φροντίσω να συγχρηματοδοτήσoυμε το έργο σας για αναζήτηση νέων γραφίστων για την ανανέωση του site σας!", "μα τι admin είσαι συ παιδάκι μου;"
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
ksarm

Κομμα του internet

Δημοσίευση από ksarm » 29 Μαρ 2009 12:50

archangel ωραίο το link που έδωσες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες