Ξέρετε τίποτα για ελληνικό Ad Network για blogs;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 22 Σεπ 2009 11:33

ευχαριστώ για την απάντηση και για τα link

έχω άποψη μόνο για 2 από αυτά, το
Black Label Ads όπου ο ΜΟ του CPC για 3 μήνες που το έτρεξα ήταν 0.00875 δολάρια, ψίχουλα μπροστά στα λεφτά που δίνει το Adsense

Etology το οποίο δεν έκανε δεκτές τις αιτήσεις λόγω Ελληνικών site, το ίδιο συνέβη και σε άλλο μεγάλο "adult" site που έφαγε πόρτα μετά από 1 μήνα αφού τόσο καιρό μας άφηνε να παίζουμε τις διαφημίσεις του.

Υπάρχουν και άλλα όπως το Adult Ad World, Juicy Ads, κλπ αλλά για μένα είναι χάσιμο χρόνου αν μπορείς να βάλλει Adsense.

Βέβαια στο συγκεκριμένο θέμα εγώ έψαχνα διαφημιστικό δίκτυο για συμβατικά site (όχι adult) που να μπορούν να σε εκπροσωπούν στα μεγάλα media shop στους τομείς του entertainment και της τεχνολογίας. Αλλά προς το παρόν δεν έχω δει κάτι, αναμένουμε :-)

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 22 Σεπ 2009 15:23

thanx για τα info. Δίνεις συγκεκριμένα στοιχεία οπότε δεν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης.
Απλά βλέποντας το πχ το blacklabelads που είναι πανομοιότυπος κλώνος του adbrite με κάνει και αναρωτιέμαι αν τα μεγάλα δίκτυα συμμετέχουν και εξυπηρετούν τους χώρους που αποστρέφονται, με κάποια άλλη ταυτότητα.
Πάντως ό,τι και να επιλέξει κανείς χρειάζεται μεγάλη έρευνα πιο πριν και επίσκεψη σε blogs / forums κλπ και ταυτόχρονα πειραματισμός με προγράμματα τύπου affiliate κλπ.
Το adsense είναι μία λύση αλλά δεν είναι και η καλύτερη, ειδικά για τον ελληνικό χώρο που δεν μπορεί να πετύχει την κίνηση που έχουν οι αμερικανοί πχ.
Ένα καλό ad network μπορεί κατά τη γνώμη μου να λύσει μερικά από αυτά τα θέματα όπως καλύτερη εξυπηρέτηση, μεγαλύτερη διαφάνεια, καλύτερους όρους και για publishers και advertisers, ίσως και καλύτερη στόχευση.
Εγώ προσωπικά θεωρώ μερικά από τα terms & conditions του adsense εντελώς φασιστικά που δεν μπορούν να ταιριάζουν σε συμβατική σχέση μιας εταιρίας και των συνεργατών της στο σύγχρονο κόσμο. Επιπλέον το μεγαλύτερο κομμάτι της δουλειάς γίνεται αυτόματα που σημαίνει ότι δημιουργούνται συνεχώς προβλήματα. Πχ η τεχνολογία semantics του adsense για targeting της διαφήμισης ξέρουμε τι προβλήματα δημιουργεί για τα ελληνικά. Μία φορά στο adwords για καμπάνια πελάτη μου που αφορούσε εισαγωγή φοιτητών σε πανεπιστήμια είχε ακυρώσει όλο το adgroup για τη φαρμακευτική σχολή γιατί δεν μπορούσε να διαχωρίσει από την διακίνηση φαρμάκων.
Ένα καλό δίκτυο κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να δουλέψει και στα δύο. Αυστηρά terms & conditions σε θέματα προβολής ώστε να εξασφαλίζει καλό targeting & ROI για τους advertisers και πολύ καλή ανταμοιβή στους publishers...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες