Τι προτείνετε για ψύξη κάρτα γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
3araki

Δημοσίευση από 3araki » 28 Μαρ 2009 17:30

Καλησπέρα ονομάζομαι Φανουρία και θέλω να πάρω την γνώμη σας για κάποια πράγματα!

Το θέμα μου είναι η κάρτα γραφικών η οποία είναι η εξής NVIDIA GeForce 8600 GT(2x256MB)... οι κάρτες έχουν ανεμιστηράκια επάνω τους αλλά έχουν αρχίση να κάνουν θόρυβο και είναι σπαστικό αυτό, κατάφερα και άνοιξα τα ανεμιστηράκια και έβαλα στο κέντρο σπρέι γράσου, ο θόρυβος μειώθηκε αλλα δεν σταμάτησε. Ειλικρινά είναι διαπεραστικός ήχος, το σπίτι μου είναι δίπατο και ακούγεται στο από κάτω όροφο.
Σκέφτηκα το εξής να τοποθετήσω ένα ανεμιστηράκι θα πλάγια ώστε να πιάνει και τις 2 κάρτες...αυτό πως το ακούτε; θα πετύχω σωστή ψύξη;

ορίστε και φωτογραφίες. 'Εχω ανεβάσει την καρτα γραφικών, τις θερμοκράσιες(δεν ξέρω αν τις διαβάζω σωστά) και την ιδέα μου για το πως θα τοποθετήσω το ανεμιστηράκι.
Κάπως έτσι θα το τοποθετήσω...για να πώ την αλήθεια το στήριξα προσωρινά με μια μικρή γώνια ραφιού για να δω αν κάνει δουλειά...αλλά θα αγοράσω κάποιο άλλο γιατί αυτό κανει θόρυβο.

αα οι θερμοκρασίες στη φωτογραφία είναι με το έξτρα ανεμιστηράκι, χωρίς να λειτουργούν αυτά στις κάρτες γραφικών!

Ευχαρίστω για το χρόνο σας έστω και αν μόνο το διαβάσατε!

http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... 456kq6.jpg
Συνημμένα
asdfsdf.JPG
DSC00362.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 3araki την 28 Μαρ 2009 17:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Μαρ 2009 17:38

καταρχιν αποτι βλεπω κατι δεν παει καλα στο συστημα σου.
Η το Speed fan δειχνει ότι του κατεβει, η αν οντος εχεις εκει μεσα 84 και 91 βαθμους, σε λιγο καιρο το PC θα κανει τσαφ.
Με 91oC βραζεις νερο στο μποιλερ του θερμοσιφονα για να κανεις μπανιο!
Eleoc!

Ας ελπισουμε να γραφει οτι ναναι το speed φαν, και να μην ειναι πραγματικα αυτα που λεει.....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

3araki

Δημοσίευση από 3araki » 28 Μαρ 2009 17:45

Σε διαβεβαιώ οτι γράφει ότι θέλει, το έχω τσεκάρει αν ήταν σωστό όταν έβαζα το χέρι μου θα καιγόμουν :lol:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Μαρ 2009 17:50

Connor MacLeod έγραψε:Η το Speed fan δειχνει ότι του κατεβει
Yeap... Αυτό ακούγεται σωστό!!!

Φανουρία,

Καταρχήν μην φοράς δακτυλίδια όταν παίζεις με το PC σου, κίνδυνος στατικού ηλεκτρισμού...

Δεύτερον, ο ανεμιστήρας καλά είναι εκεί απλά δεν καταλαβαίνω αν είναι 12" ή όχι... Αν όχι, τότε κακώς... Είναι καλύτερα να πας να πάρεις ένα 12 να τον βάλεις εκεί για να καλύπτει σίγουρα και τις δύο κάρτες...

Επίσης, αν τις έχεις pushάρει η κανονική ψύχτρα ΔΕΝ κάνει με τίποτα... Θα πρέπει να προμηθευτείς επιπλέον με παθητική ψύξη για να αντικαταστήσεις την υπάρχουσα...

Αυτά... Και να θυμάσαι... Το moding κοστίζει τρελλά

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Μαρ 2009 17:57

α. το speedfan το αγννούμε σε ότι αφορά στις θερμοκρασίες. Για να δεις θερμοκρασίες σε επεξεργαστή, βρίσκεις το coretemp, και για την κάρτα γραφικών το riva tuner

β. Το ζαλμαν, το ανεμιστηράκι κάνει θόρυβο; Μπας και τα αυτιά σου είναι υπερευαίσθητα; :P

γ. Αν θες ησυχία, θα σου πρότεινα να αλλάξεις το σύστημα ψύξης με ένα τέτοιο της Thermalright, το T-Rad2, αλλά για ψύξη 8600GT είναι overkill (και δεν ξέρω αν είναι συμβατή :P). Οπότε μάλλον πας για ένα τέτοιο http://www.arctic-cooling.com/catalog/p ... anguage=en
Το μάλλον που είπα, πάει στο γεγονός ότι δεν είμαι σίγουρος αν θα χωράει η ψύκτρα στην πάνω κάρτα γραφικών, ελέω SLi
Ειδάλλως πάς να βρεις 2 Thermaltake tidewater, και ησυχάζεις

υγ. τα 90άρια που βλέπετε, πιθανόν να είναι από τα vrm της μητρικής. Απλά, δεν αναφέρει τίποτα για τις τιμές που βλέπουμε, οπότε μπορεί κάποιοι να τρομοκρατηθούν. Για αυτό το speedfan είναι μόνο για αυτό που λέει: ρύθμιση στροφών

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 28 Μαρ 2009 23:04

οφτόπικ: ωραίο μανικιούρ! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες