SEO workshop by opencoffee+mindworks

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 29 Μαρ 2009 12:48

Έφτασε η ώρα για το πρώτο seo workshop την παρασκευή 3 Απριλίου.Το workshop απευθύνεται σε επιχειρήσεις αλλά και individuals. Το επίπεδο δεν θα κινηθεί σε εξαιρετικά προχωρημένα επίπεδα καθώς είναι το πρώτο workshop. Οπότε σε πρώτη βάση θα τονιστούν τα βασικά.

- 17:30 - 18:00 Προσέλευση

- 18:00 - 18:30 Intro to Search Marketing and SEO
Ο Κώστας Μάντζιαρης, CEO της Mindworks (http://mindworks.gr) παρουσιάζει τις βασικές γνώσεις που χρειάζεται κανείς για την κατανόηση του Search Marketing. Αναφέρεται γενικότερα στην αναζήτηση και πιο συγκεκριμένα στο τρόπο λειτουργίας των σχετικών μηχανών.
Θα αναλυθεί όλη η διαδικασία που ακολουθείται σε ένα Search Engine Optimization (SEO) project, από την αρχική στοχοθεσία, την ανάλυση ανταγωνισμού, το keyword research, τη σωστή συγγραφή του κειμένου, το επιτυχημένο navigation μέχρι και σημαντικά «τεχνικά» θέματα σχετικά με τον κώδικα του website, τα tags κ.λπ.
Σκοπός είναι να αποκτήσουν οι συμμετέχοντες γνώση όλων των βημάτων που θα πρέπει να ακολουθήσουν ώστε να αποκτήσουν ένα search friendly website που θα μπορεί να επιτύχει υψηλές θέσεις στις μηχανές αναζήτησης.

και θα ακολουθήσουν:

- 18.45 - 19.10 SEO Tools

- 19:15 - 19:40 SEO για Blogs By Titanas

- 19:45 - 20:15 A Search Marketing Case study by G.Vareloglou

Για περισσότερες πληροφορίες : http://opencoffee.gr/2009/03/27/1st-seo ... op-athens/

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Μαρ 2009 13:40

Ωραία και μετά θα μπείτε και στα προχωρημένα και όλοι θα μορφωθούν σχετικά με το SEO και τις προχωρημένες τεχνικές και η google χαρούμενη θα τους δεχτεί όλους στις πρώτες θέσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 31 Μαρ 2009 16:54

hahahahaha! cdhyper just rulez :p
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 31 Μαρ 2009 17:06

Πολύ καλό workshop.

(Στην πιο ακατάλληλη εποχή βέβαια, κατ' εμέ :( )

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 31 Μαρ 2009 17:12

cdhyper έγραψε:Ωραία και μετά θα μπείτε και στα προχωρημένα και όλοι θα μορφωθούν σχετικά με το SEO και τις προχωρημένες τεχνικές και η google χαρούμενη θα τους δεχτεί όλους στις πρώτες θέσεις.
Συνέχισε να εκτίθεσαι superduper seoexpert-designer-developer-internet-business consultant-filosofe-purupoupou humorista :)

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Μαρ 2009 17:42

Ρε παιδιά.... όποτε ακούω για SEO και ειδικούς βγάζω σπυριά. Αυτά είναι "κουραφέξαλα" και για τους αδαείς....

Και για να γίνω και πιο συγκεκριμένος. Βρείτε μου ένα σύγχρονο site που θέλει να έχει πολύ και σύνθετο περιεχόμενο και να πληροί 100% τα παρακάτω και τότε ναι να μιλήσουμε για SEO...
εγώ στο www.athos.gr έφτασα στο 99,99%.... και προσπαθώ να το πιάσω το 100% αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν θέλεις να έχεις πολυσύνθετα sites.

Και μάλιστα χωρίς να κάνω σχεδόν τίποτε μόνο από το περιεχόμενο και λίγη προσοχή στον κώδικα... από τις 17 Φεβρουαρίου που τρέχει είναι στην 2η θέση στο google σε αναζήτηση "athos"

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι βασικό είναι το περιεχόμενο... έχε εσύ σωστό και ποιοτικό περιεχόμενο και να δεις πως ανεβαίνεις στις μηχανές αναζήτησης.

ΑΠΟ ΤΟ SEO VALIDATOR
-------------------------------

SEO 1.1

* Definition
*
o The SEO 1.1 validation was released on 12/10/2007 (dd/mm/yyyy). Latest revision on 12/10/2007 (dd/mm/yyyy).
o Documents which validates as SEO 1.1 must fit following criteria:
+ The URL must be available.
+ The web document must have <meta name="seodoctype" content="1.1" /> declaration within the head part or no definition, otherwise it will be considered as another or older SEO document.
+ The URL must have clear declaration of <head>, <body>, <title> and related closing tags.
+ CSS and JavaScript code must be stored in external files as much as possible. You can call external JavaScript or CSS from (X)HTML document directly.
+ The title tag must be declared.
+ The title must contain reasonable amount of characters. Minimum and maximum is a subject for additional update but it shouldn't be shorter than 3 characters and longer than 220 characters in general.
+ The title must contain more than 2 word and maximum number of words is a subject for validation as well (currently 14). Generally, 10 words are maximum.
+ The title must contain words divided by at least 1 empty space.
+ The title must contain long words. Short words usually have no sense.
+ Each word must not be found too many times in the title. This number is a subject for validation.
+ The meta keywords must be declared and must contain words which can be found within readable content.
+ The meta keywords must contain keywords divided by spaces or commas. A keyword is one word, not a phrase.
+ The meta description must be declared and must contain at least 1 sentence with a dot.
+ The meta description must be of ordinary length (60 - 500) and must not contain one word too many times. Numbers are subject for validation process.
+ Words (1) with maximum presence must be present in the title tag.
+ The page must contain enough unique words (20). This number is a subject for validation, however 25 unique ones are minimum in general.
+ The page must not contain words which can be found too many times within the content (> 0.06). Ordinary text is usually characterised by 5% keyword density.
+ The page must use clear code. Code vs. content ration must not be lower than 25%. This number is a subject for validation (20).
+ The page must contain dots as well as structured sentences. Every natural sentence ends with dot. Number of dots and their presence is a subject for validation (1:100).
+ The (X)HTML code must not contain many tables. This number varies and depends upon used standard (4).
+ The document must contain at least 1 h1 tag with proper content. This content must not be very short or very long (words: 1 - 13).
+ The document must not contain meta refresh tag. This indicates a page as potential spam. However, sometimes it's necessary to use this tag.
+ The document must not contain too many links pointing to internal (55) or external domains (30). An external domain is also a subdomain. These numbers are subjects for validation.
+ Linked images must contain alt attributes. These attributes must have natural looking content and length (words max. : 30). These numbers are subjects for validation.
+ The page must not contain too many links pointing to same URL (max: 20). This number is a subject for used standard.
+ The validator doesn't analyse comments and other content-unrelated objects within the page.
* Errors and warnings
*
o Fatal errors are marked as fatal errors and document with this kind of errors can't validate.
o Warnings are based upon recommendations and they don't affect validation result.
* Limitations
*
o The SEO validator is capable to check HTML and XHTML documents.
o The SEO validator prefers w3 valid documents.
o The SEO validator is capable to detect attributes and values separated with " or ' characters.
o Tentatively valid documents are those which achieves at least 99.9 % in the ranking algorithm.

SEO 1.0

* Definition
*
o The SEO 1.0 validation was released on 19/06/2007 (dd/mm/yyyy). Latest revision on 12/10/2007 (dd/mm/yyyy).
o Documents which validates as SEO 1.0 must fit following criteria:
+ The URL must be available.
+ The web document must have <meta name="seodoctype" content="1.0" /> declaration within the head part, otherwise it will be considered as another type of SEO document.
+ The URL must have clear declaration of <head>, <body>, <title> and related closing tags.
+ CSS and JavaScript code must be stored in external files as much as possible. You can call external JavaScript or CSS from (X)HTML document directly.
+ The title tag must be declared.
+ The title must contain reasonable amount of characters. Minimum and maximum is a subject for additional update but it shouldn't be shorter than 6 characters and longer than 200 characters in general.
+ The title must contain more than 2 word and maximum number of words is a subject for validation as well (currently 10). Generally, 10 words are maximum.
+ The title must contain words divided by at least 1 empty space.
+ The title must contain long words. Short words usually have no sense.
+ Each word must not be found too many times in the title. This number is a subject for validation.
+ The meta keywords must be declared and must contain words which can be found within readable content.
+ The meta keywords must contain keywords divided by spaces or commas. A keyword is one word, not a phrase.
+ The meta description must be declared and must contain at least 1 sentence with a dot.
+ The meta description must be of ordinary length (60 - 500) and must not contain one word too many times. Numbers are subject for validation process.
+ Words (2) with maximum presence must be present in the title tag.
+ The page must contain enough unique words (25). This number is a subject for validation, however 25 unique ones are minimum in general.
+ The page must not contain words which can be found too many times within the content (> 0.05). Ordinary text is usually characterised by 5% keyword density.
+ The page must use clear code. Code vs. content ration must not be lower than 25%. This number is a subject for validation (25).
+ The page must contain dots as well as structured sentences. Every natural sentence ends with dot. Number of dots and their presence is a subject for validation (1:100).
+ The (X)HTML code must not contain many tables. This number varies and depends upon used standard (3).
+ The document must contain at least 1 h1 tag with proper content. This content must not be very short or very long (words: 1 - 10).
+ The document must not contain meta refresh tag. This indicates a page as potential spam. However, sometimes it's necessary to use this tag.
+ The document must not contain too many links pointing to internal (35) or external domains (10). An external domain is also a subdomain. These numbers are subjects for validation.
+ Linked images must contain alt attributes. These attributes must have natural looking content and length (words max. : 20). These numbers are subjects for validation.
+ The page must not contain too many links pointing to same URL (max: 10). This number is a subject for used standard.
+ The validator doesn't analyse comments and other content-unrelated objects within the page.
* Errors and warnings
*
o Fatal errors are marked as fatal errors and document with this kind of errors can't validate.
o Warnings are based upon recommendations and they don't affect validation result.
* Limitations
*
o The SEO validator is capable to check HTML and XHTML documents.
o The SEO validator prefers w3 valid documents.
o The SEO validator is capable to detect attributes and values separated with " or ' characters.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 31 Μαρ 2009 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 31 Μαρ 2009 17:57

alexsoft έγραψε:Ρε παιδιά.... όποτε ακούω για SEO και ειδικούς βγάζω σπυριά. Αυτά είναι "κουραφέξαλα" και για τους αδαείς....
Γιατί δεν έρχεσαι στο event; Μπορεί να μάθεις κάτι.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Μαρ 2009 18:00

cherouvim έγραψε:
alexsoft έγραψε:Ρε παιδιά.... όποτε ακούω για SEO και ειδικούς βγάζω σπυριά. Αυτά είναι "κουραφέξαλα" και για τους αδαείς....
Γιατί δεν έρχεσαι στο event; Μπορεί να μάθεις κάτι.
Σαν αδαής που είμαι έλεγα να έρθω αλλά είμαι μακριά.... άμα γίνει κατά την γειτονιά μου...

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 31 Μαρ 2009 18:06

alexsoft έγραψε:=s.

Και μάλιστα χωρίς να κάνω σχεδόν τίποτε μόνο από το περιεχόμενο και λίγη προσοχή στον κώδικα... από τις 17 Φεβρουαρίου που τρέχει είναι στην 2η θέση στο google σε αναζήτηση "athos"
Δεν είναι δα και τόσο ανταγωνιστικό το keyword :)

Να πω κάτι άλλο εγώ...

Ποιος ό λόγος να έρθετε να κράξετε το SEO εδώ?

Ανοίξτε άλλο thread ή πάτε σε κάποιο που να υπάρχει ήδη βγάλτε το απωθημένο σας εκεί πείτε ότι θέλετε τελοσπάντων...

Μην το χαλάτε pls

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Μαρ 2009 18:15

Geobak έγραψε:Να πω κάτι άλλο εγώ...

Ποιος ό λόγος να έρθετε να κράξετε το SEO εδώ?

Aνοίξτε άλλο thread ή πάτε σε κάποιο που να υπάρχει ήδη βγάλτε το απωθημένο σας εκεί πείτε ότι θέλετε τελοσπάντων...

Μην το χαλάτε pls
Δεν βγάζουμε τα απωθημένα μας απλώς λέμε την γνώμη μας.

Και για να μη παρεξηγηθώ γι' αυτά που έγραψα παραπάνω, δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι η ιδιοφυΐα του SEO... προς Θεού. Απλώς θέλω να δείξω ότι όσο και να προσπαθείς να στήσεις σωστά ένα site είτε κάποιος κώδικας, είτε κάποιος χρήστης με αυτά που θα γράψει θα σου το βγάλει μη έγκυρο σε κάποια standards. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ανέβεις στις μηχανές αναζήτησης.

Άρα για να καταλήξω. Το SEO δεν είναι πανάκια για μια καλή θέση στις μηχανές αναζήτησης.

Εδώ και σταματώ εφόσον νομίζεις ότι σου χαλάμε το θέμα. Και ζητώ συγνώμη εάν χωρίς να το θέλω έγραψα κάτι που δεν έπρεπε.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Μαρ 2009 18:17

Geobak έγραψε:Δεν είναι δα και τόσο ανταγωνιστικό το keyword :)
Να σχολιάσω και να γίνω και εγώ κακός;

άρα δεν ξέρετε καν τι σημαίνει κατηγοριοποίηση περιεχομένου και τι keywords είναι σημαντικά για που και θέλετε να μεταδώσετε και γνώσεις SEO (αυτό βέβαια εμένα δεν με αφορά, είναι δικό σας θέμα και μπράβο σας);

π.χ. εάν ήταν για τον τομέα τεχνολογία πράγματι θα ήταν άσχετο. όπως το να βάλω την λέξη formula 1 για μια κατηγορία φυτολογίας.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Μαρ 2009 23:26

Geobak έγραψε:
cdhyper έγραψε:Ωραία και μετά θα μπείτε και στα προχωρημένα και όλοι θα μορφωθούν σχετικά με το SEO και τις προχωρημένες τεχνικές και η google χαρούμενη θα τους δεχτεί όλους στις πρώτες θέσεις.
Συνέχισε να εκτίθεσαι superduper seoexpert-designer-developer-internet-business consultant-filosofe-purupoupou humorista :)
Εγώ μόνο φιλόσοφος web designer έχω δηλώσει τα άλλα δεν ξέρω πού τα βρήκες. Τα consultancies/marketing/seo/seminars/business enterprising agencies είναι για την εταιρεία που υποστηρίζεις. Επιπλέον είμαι αξύριστος και ποτέ δεν έχω φορέσει γραβάτα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 01 Απρ 2009 00:03

cdhyper έγραψε:

Εγώ μόνο φιλόσοφος web designer έχω δηλώσει τα άλλα δεν ξέρω πού τα βρήκες. Τα consultancies/marketing/seo/seminars/business enterprising agencies είναι για την εταιρεία που υποστηρίζεις. Επιπλέον είμαι αξύριστος και ποτέ δεν έχω φορέσει γραβάτα.
Sto blog σου τα λες εσύ ο ίδιος οτι είσαι όλα αυτά superduper seoexpert-designer-developer-internet-business consultant-filosofe-purupoupou humorista :)

http://cdhyper.blogspot.com/

Αν θες να το συζητησουμε περαιτέρω στείλε μου ένα pm και μην χαλάς το thread άλλο και εκτίθεσαι περισσότερο.

@alexsoft Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ!Το keyword που κυνηγάς σαφώς και πρέπει να είναι σχετικό με την σελίδα που έχεις.Αυτό που ήθελα να πω είναι οτι το keyword που θες δεν έχει ιδιαίτερο ανταγωνισμό οι αναζητήσεις και τα αποτελέσματα αναζήτησης δεν είναι πολλά και έτσι δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο (link building κτλ ) για να βγαίνεις πρώτη σελίδα.Πχ άλλο να κυνηγάς να βγαίνεις πρώτος για το keyword games με μια σελίδα για παιχνίδια και άλλο να κυνηγάς να βγαίνεις πρώτος για το keyword athos με μια ανάλογη σελίδα.Απλά με καθαρό φιλικό προς τις μηχανές κώδικα και περιεχόμενο σχετικό βγαίνεις πρώτη σελίδα γιατί το keword δεν ε΄ναι και τόσο ανταγωνιστικό.Ελίζω τώρα να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και αν όχι στείλε μου ένα πμ να τα πούμε!

Για τελευταία φορά παρακαλώ θα ζητήσω να μην γράφετε άσχετα με το θέμα ποστ..Σας ευχαριστώ!!! :P

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 00:11

Mhn tou xe..te to post tou palikariou re seis.. kapoios moderator na to kollhsei me to palaiotero (pou den mas odhghse pouthena) thema peri SEO....
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης