Τυπικοί μισθοί κατασκευαστών ιστοσελίδων στην Ελλάδα...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
littleman

Δημοσίευση από littleman » 31 Μαρ 2009 14:31

Χαίρεται.

Εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δουλεύω ως web/software developer χρησιμοποιώντας Flash AS2/3, PHP, MySQL.

Ουσιαστικά παίρνω έτοιμα γραφιστικά δεδομένα, τα τροποποιώ κατάλληλα και τα περνάω σε Flash όπου με κώδικα αναπτύσω δυναμικές Full Flash ιστοσελίδες (με βάσης δεδομένων, συστήματα διαχείρισης των site κτλ), ή multimedia DVD με animation (που εγώ δημιουργώ κτλ). Σχεδόν σε κάθε project αναπτύσω καινούρια συστήματα/modules και δοκιμάζω νέες τεχνικές παρουσίασης, ώστε το αποτέλεσμα να είναι μοναδικό σύμφωνα πάντα με τις επιθυμίες των γραφιστών που με προμηθεύουν.

Τελευταία προέκυψε ένα θέμα με τον "μισθό" που παίρνω - αν είναι πολύ καλός, μέτριος ή κακός, και επειδή ποτέ δεν το είχα ψάξει, ήθελα να ρωτήσω ποιοί είναι οι τυπικοί μισθοί για web developers στην Ελλάδα;.. Γιατί πουθενά δεν μπορώ να βρω κάτι σίγουρο.

Για να φτιάξετε ένα δυναμικό site (με τα εργαλεία που ξέρετε) με animation, με διάφορες λειτουργίες (dynamic portfolio, dynamic photogalleries, dynamic news, video, βάση δεδομένων, manual χρήσης administrator κτλ), ξεκινώντας εξ' αρχής από το 0 και χρησιμοιώντας μόνο τα δεδομένα (εικόνες/σχέδια) που θα σας δίνουν γραφίστες, (και όχι χρησιμοποιώντας έτοιμα συστήματα όπως π.χ. joomla), τι χρήματα θα ζητούσατε;

Τι μισθούς (καθαρά - πλήρες 8ωρο) παίρνετε όσοι εργάζεστε ως web-developers στην Ελλάδα; ....

Επίσης γνωρίζετε αν στους κανονικούς μισθούς υπαλλήλων/Ελ. επαγγ. μπαίνουν επιδόματα όπως πτυχιούχος ΑΕΙ, επίδομα ανθυγηινής εργασίας(?) - όλη μέρα σε υπολογιστές/οθόνες, κα;

Ευχαριστώ.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 31 Μαρ 2009 17:21

Καταρχάς δεν υπάρχει ανώτατο ή κατώτατο όριο εφόσον λειτουργείς ως ανεξάρτητος developer παίρνοντας την δουλειά εργολαβικά κόβοντας παροχή υπηρεσιών.

Εάν όμως είσαι υπάλληλος, θα μπορούσε να σου δώσει και βασικό μισθό + το ποσοστό σπουδών (αναλόγως ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ).

Για να συνοψίσουμε.... Εσύ κρίνεις τι παράγεις (εργατοώρες και πνευματική ιδιοκτησία) και πόσο κοστίζει (μπορεί να μιλάμε και για 6ψήφια νούμερα) το project που παραδίνεις στο πελάτη ή τον υπεργολάβο.

Κατ' επέκταση αυτού εσύ θα προτείνεις και στο αφεντικό το πόσο αξίζει η εργασία σου και τι ζητάς γι' αυτή ως μισθό...... ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! υπάρχει και η απόλυση ε!! :D

Για να σοβαρευτώ.... κανένας δεν θα σου πει με σιγουριά είναι τόσο....
συνήθως κυμαίνονται για τους developers από 1000-2500 Ευρώ, αναλόγως και την εταιρεία και την πόλη που είσαι. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 31 Μαρ 2009 18:36

Οι developers στην Ελλάδα είναι κακοπληρωμένοι γιατί ο χώρος της πληροφορικής είναι κακοπληρωμένος και παρεξηγημένος γενικότερα. Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν καλοπληρωμένοι developers αλλα είναι η μειοψηφία και θα παραμείνουν.

Από οτι γνωρίζω οι developers πλήρους απασχόλησης με παρόμοια skills λαμβάνουν 900 - 1200 juniors και 1200 - 1700 με μεγαλύτερη εμπειρία (μεικτά).

Τώρα αυτοί που εργάζονται εργολαβικά πληρώνονται με το έργο και τις περισσότερες φορές αν δεν κάνουν οι ίδιοι την πώληση τα χρήματα που παίρνουν είναι σχετικά λίγα. Στην περίπτωση που ο ίδιος ο developer κάνει και την πώληση τα χρήματα είναι πολύ καλά.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 31 Μαρ 2009 18:47

Ότι είπε ο alex..Σε γενικές γραμμές πρέπει να αναγνωρίζεις τη δυνατότητα διαπραγμάτευσης. Πχ αν εσύ είσαι ένας από τους 10 καλούς και οι άλλοι παίρνουν και αυτοί λίγα λεφτά δύσκολα τα πράγματα
Αν είσαι ο καλύτερος υπάλληλος και ο μοναδικός για παραγωγή και το αφεντικό σου κάνει οικονομική διαχείριση για τα κλάματα πάλι δύσκολα τα πράγματα
Αν είσαι από τους καλούς, υπάρχει οικονομική δυνατότητα από την εταιρεία, σε γουστάρουνε και ελπίζουν ότι μπορεί να πάρουν και λίγο παραπάνω από εσένα είναι πιο εύκολο
και άλλα πολλά..

littleman

Δημοσίευση από littleman » 31 Μαρ 2009 20:10

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αλήθεια...

Ποιός είναι ο ορισμός της λέξης "junior" στον τομέα των web-developer? Πότε κάποιος παύει να είναι junior; - με τα χρόνια (και αν ναι, πόσα χρειάζονται;) ή με τις δουλειές που έχει κάνει;....

Τέλος μια ακόμα ερώτηση - πιο πολύ από περιέργεια.

Πόσο κοστολογείτε εσείς κάθε ώρα εργασία σας;

Αν, π.χ. σας ζήταγε κάποιος να του γράψετε κώδικα (είτε Flash, είτε Java, είτε html) και να σας δώσει αυτός εικόνες και backgrounds για ένα site, και εσείς υπολογίζατε ότι θα σας έπαιρνε 10 οκτάωρα Full (2 βδομάδες), τι κόστος θα ζητούσατε;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Μαρ 2009 23:30

Κάποιος παύει να είναι junior όταν κάνει τη δουλειά του senior στους χρόνους του senior και με την ποιότητα του senior.

Τώρα τα οκτάωρα που λες είναι σχετικά γιατί δεν παίζει ρόλο η ποσότητα αλλά και η ποιότητα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 31 Μαρ 2009 23:49

littleman έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αλήθεια...

Ποιός είναι ο ορισμός της λέξης "junior" στον τομέα των web-developer? Πότε κάποιος παύει να είναι junior; - με τα χρόνια (και αν ναι, πόσα χρειάζονται;) ή με τις δουλειές που έχει κάνει;....

Τέλος μια ακόμα ερώτηση - πιο πολύ από περιέργεια.

Πόσο κοστολογείτε εσείς κάθε ώρα εργασία σας;

Αν, π.χ. σας ζήταγε κάποιος να του γράψετε κώδικα (είτε Flash, είτε Java, είτε html) και να σας δώσει αυτός εικόνες και backgrounds για ένα site, και εσείς υπολογίζατε ότι θα σας έπαιρνε 10 οκτάωρα Full (2 βδομάδες), τι κόστος θα ζητούσατε;
Δεν υπάρχει ορισμός του junior. Κάποιος μπορεί να είναι junior για 6 μήνες και κάποιος άλλος μπορεί να είναι για 10 χρόνια. Με λίγα λόγια μερικοί το έχουν και άλλοι οχι.
Πολύ γενικά για το αντικείμενο που μιλάς junior θε ελεγα κάποιον φιλότιμο προγραμματιστή που σε καθημερινή βάση ασχολείται και αναπτύσει τις γνώσεις του με το αντικείμενο επί 2 χρόνια.

Οσο αφορά την κοστολόγηση διαφέρει με το αν είναι εταιρία η φυσικό πρόσωπο. Ο εργατομήνα για εταιρία μπορεί να ξεκινά στα 6000 σε αντίθεση με το φυσικό πρόσωπο που θα είναι αρκετά λιγότερα.

Τέλος στο παράδειγμα που έδωσες, αν ήμουν εγώ αυτός που είχα φέρει το έργο, θα έδινα στο προγραμματιστή 400 - 700 Ευρώ. Φυσικά εξαρτάται από το συνολικό ποσό του έργου.

Αυτή είναι η δική μου άποψη φυσικά για κάποιον άλλο μπορεί τα ποσά να διαφέρου προς τα πάνω η και προς τα κάτω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 00:02

400-700 euro gia 80 ores douleias??? :o

Den pao sto xorio mou na mazeuo portokalia? Gnorizete ti esti 8 ores full programmatismou apo enan aksiopreph programmatisth?

Enas kalos senior developer mporei na mhn grafei oute grammh kodika thn hmera kai na apodidei se ergo osoi 5 junior mazi....
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 01 Απρ 2009 00:28

τη ίδια δουλειά ενα άλλος developer μπορεί να τη βγάλει σε 50 ώρες με τη χρήση ενός framework και θα ζητήσει 1500 Ευρώ. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι δεν υπάρχει τιμοκατάλογος.
Αυτά που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 02:06

maniman έγραψε:τη ίδια δουλειά ενα άλλος developer μπορεί να τη βγάλει σε 50 ώρες με τη χρήση ενός framework και θα ζητήσει 1500 Ευρώ. Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι δεν υπάρχει τιμοκατάλογος.
Αυτά που λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό.
den sxoliasa oti ta vgazeis apo to myalo sou.. sxoliasa to "αν ήμουν εγώ αυτός που είχα φέρει το έργο, θα έδινα στο προγραμματιστή 400 - 700 Ευρώ. "

se poion tha ta edines auta? se kana paidaki pou kanei metatropes se joomla (kai me thn vohtheia tou fs kiolas)? Giati enas sovaros programmatisths thelei tosa gia na to syzhthsei apo to thlefono...

Ton timokatalogo ton orizei o kathenas symfona me to poso kserei thn douleia tou.. oloi oi ypoloipoi pratoun akougontas allous..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 01 Απρ 2009 09:29

maniman έγραψε: αν ήμουν εγώ αυτός που είχα φέρει το έργο, θα έδινα στο προγραμματιστή 400 - 700 Ευρώ. Φυσικά εξαρτάται από το συνολικό ποσό του έργου.
Δε εχει πολύ σημασία ποσα θα έδινα εγώ η εσύ ο κάθε προγραμματιστής σύμφωνα με τις γνώσεις του και τις δεξιότητες που εχει αναπτύξει έχει το δικό του τιμοκατάλογο. Στα
παραπάνω φυσικά μιλάω για junior προγραμματιστή.

littleman

Δημοσίευση από littleman » 01 Απρ 2009 10:13

400-700€ (με ασφάλιση) για 80 ώρες δουλειάς (τυπικά μιλάμε) αντιστοιχούν σε 5-8.75€/ώρα.

Τυπικά μια καθαρίστρια ο εργοδότης (ή για δημόσιο υπάλληλο το κράτος) σκάει περίπου 8,75€/ώρα (με την ασφάλιση, πόσο μάλιστα αν μπουν και άλλα πράγματα - πτυχία, προϋπηρεσίες κτλ). Να μην πω για τα φροντιστήρια που ξεκινάει από τα 8,75-20€/ώρα.

Τι να πω.. Λίγα μου φαίνονται... Στο εξωτερικό ο μισθμός προγραμματιστών ανέρχεται στα 30,000€/χρόνο και άνω κατ' ελάχιστο (15.6€/ώρα) από το λίγο που έχω δει.

Εγώ μέχρι τώρα συνήθιζα να ζητάω το 40% επί του έργου που θα αναπτύξω. Ο γραφίστας κάθε φορά παίρνει το υπόλοιπο 60%. Βέβαια ο χρόνος που αφιερώνουν οι γραφίστες για κάθε έργο είναι λιγότερο από το 5%-20% που αυτό χρειάζεται για να υλοποιηθεί από τον προγραμματιστή - και αυτό με εντυπωσιάζει κάπως! Αφήστε που συχνά αυτό το 40% μου βγαίνει 450-600€ ανα έργο καθώς πολλοί πελάτες δεν δίνουν περισσότερα για site. Και μιλάμε για μη τυποποιημένα site. Αν ήταν τυποποιημένα και τα ξεπέταγα σε 1 βδομάδα το καθένα δεν θα είχα παράπονο..

Τι να πω... Εγώ για την δουλειά που κάνω (που δεν είναι μόνο προγραμματισμός, αλλά animation, ανάλυση στοιχείων και πρότασεις για το site/multimedia, γραφιστικές προσθήκες/διορθώσεις αν χρειαστεί κτλ) θα ήμουν πάντως ευχαριστημένος με 1600€-1800€ (μεικτά) το μήνα. Και βλέπω ότι με το ζόρι φτάνω τα 1000...(!)

Αλήθεια. Εσάς το 40% επι του έργου πως σας φαίνεται;.. Πολύ ή λίγο;.. Γιατί μου λένε πως είμαι και καλοπληρωμένος! lol :) ..Και αυτό είναι που με προβληματίζει. Το 40% είναι καλό ποσοστό, κι όμως τα χρήματα συχνά είναι λίγα για την δουλειά που γίνεται... !

.. Βέβαια έτυχε και μια φορά να βγάλω ένα 500ρικο σε τέσσερεις μέρες δουλειά για να φτιάξω ένα multimedia!!... Μακάρι να ήταν έτσι όλες οι δουλειές...!!!...

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 01 Απρ 2009 10:48

αφήστε που συχνά αυτό το 40% μου βγαίνει 450-600€ ανα έργο
άμα παίρνεις τόσα να σε προσλάβω εγώ, θα σου δώσω και 100 Ευρώ επάνω... :D :D :D :D

Φυσικά και είναι λίγο το 40%, αλλά από την άλλη αυτός που φέρνει την δουλειά σου λέει... "εάν δεν θες, θα την δώσω αλλού, δική μου δουλειά είναι, εγώ θα βγάλω από αυτή".

Έτσι είναι η ζωή δυστυχώς.

Η λύση είναι μία.... παύεις να είσαι "υπάλληλος" και να εξαρτάσαι από άλλους και φτιάχνεις δική σου επιχείριση με όλα τα ρίσκα που έχει αυτό, αλλά μόνο έτσι θα μπορείς να κερδίζεις ικανοποιητικά ποσά εφόσον είσαι σωστός στην δουλειά σου.

Αυτά για το Ελλαδιστάν..... στο εξωτερικό ισχύουν άλλα.... εκεί οι developers πληρώνονται όπως αρμόζει σε αυτόν που "γεννάει" προϊόν και πνευματική ιδιοκτησία.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 01 Απρ 2009 10:57

Εγώ θα πρότεινα να μην βλέπεις τι παίζει στο εξωτερικό γιατί θα κλαίς με μαυρο δάκρυ. Θα σου πω οτι το 1995 έπαιρνα 40000 δολάρια(USA 1 δολάριο=270 δραχμές ) το χρόνο και ο πατέρας μου εδώ έβγαζε το 1/3 με 35 χρονια προυπηρεσία.
Οποιος φέρνει τη δουλειά κανει το project management παίρνει περισσότερα χρήματα, παίρνει το ρίσκο και έχει την ευθύνη να βγεί το έργο. Επίσης αν δεν πάρει τα χρήματα από τον πελάτη θα πληρώσει τον προγραμματιστή από την τσέπη του.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Απρ 2009 11:01

800 εώς 1400 καθαρά είναι στο περίπου οι μισθοί των developers στην "πιάτσα" (στο δικό μου κύκλο γνωριμιών).
maniman έγραψε:Οποιος φέρνει τη δουλειά κανει το project management
Πολύ σωστός, έτσι έχουν τα πράγματα. Το δυσκολότερο είναι να ΒΡΕΙΣ τον πελάτη, θα συμφωνήσω με τον φίλο, καλώς ή κακώς είναι ο σημαντικότερος "ρόλος" σε μια επιχείρηση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης