Τυπικοί μισθοί κατασκευαστών ιστοσελίδων στην Ελλάδα...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Απρ 2009 20:16

Siga.. ton Leonardo ton exo gia proino... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Απρ 2009 22:17

Μήπως ξεφύγαμε λιγάκι πάλι; Το παλικάρι είπε πως δουλεύει ως web developer και έκανε συγκεκριμένη ερώτηση "ήθελα να ρωτήσω ποιοί είναι οι τυπικοί μισθοί για web developers στην Ελλάδα" - "Τι μισθούς (καθαρά - πλήρες 8ωρο) παίρνετε όσοι εργάζεστε ως web-developers στην Ελλάδα;"
Μιλάμε για υπαλλήλους developers σε εταιρείες που φτιάχνουν διαδικτυακές εφαρμογές / sites. Αν έχετε υπαλλήλους ή γνωρίζετε από φίλους και γνωστούς σας πόσο παίρνουν και θέλετε να τον βοηθήσετε, γράψτε ένα ενδεικτικό εύρος τιμών.
Το πώς κοστολογεί ο κάθε freelancer ή εταιρεία δεν νομίζω πως έχει και πολύ σχέση με τους μισθούς που πληρώνονται οι developers στην Ελλάδα.

Συμπληρωματικά να απαντήσω στην ερώτηση περί επιδομάτων του φίλου, έχοντας μια εικόνα πάλι από τον προσωπικό μου κύκλο, ότι επιδόματα και άλλα έξτρά άλλοτε μπαίνουν άλλοτε όχι. Επίδομα οθόνης π.χ. συνήθως το βάζουν γιατί παίζει να τους κόψουν τον κώλο σε κανέναν έλεγχο από ΟΑΕΔ. Αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου προσλαμβάνουν προγραμματιστές (αλλά και γραφίστες) δηλωμένους ως υπάλληλους γραφείου και όχι στην ειδικότητα τους, ώστε να γλιτώνουν και τα διάφορα έξτρα επιδόματα που θα έπρεπε να τους δίνουν. Οπότε δυστυχώς ειδικά σε αυτό το θέμα έχει να κάνει με το "που θα πέσεις"...

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 02 Απρ 2009 11:12

fafos έγραψε:Den katalavaino ti grafete edo mesa!!

Tha mou orisete eseis poso aksizei h douleia mou giati thn phrate fthina epeidh exete anadouleies? :o
Tha me ekviasete oti tha thn dosete thn douleia allou epeidh den thelo na thn kano sthn timh pou orizete eseis? :o

Stis kales etaireies-programmatistes oi douleies erxontai apo mones tous, den tis khnygas... kai den yparxei kammia krish ston tomea mas.. mallon kati kanete eseis strava...
Φιλε Fafo αυτός που έχει το έργο δεν ορίζει το τι χρήματα θα πάρει ο προγραμματιστής αλλά ο προυπολογισμός του έργου. Για παράδειγμα σε ενα έργο με κόστος 1500 ευρώ που θα το πάρω γιατί ξερω οτι θα μου φέρει και άλλες δουλειές δεν μπορώ να δώσω στον προγραμματιστή πολλά χρήματα γιατί δεν υπάρχουν.
Στην περίπτωση που εχω ένα εργο με πολλά χρήματα για όλους εγώ προσωπικά δινω παραπάνω στους προγραμματιστές γιατί θέλω να είναι ευχαριστημένοι. Μακάρι να έχω μεγάλα έργα να δίνω δουλειά και χρήματα σε πολύ κόσμο.

Οσο για τις καλές εταιρίες που οι δουλειές ερχονται μόνες τους, έχουν ενα senior σε κάθε θέση και δεκάδες πιτσιρικάδες με 800 ευρώ που δουλεύουν από τις 9:00πμ μέχρι τις 9:00μμ και παίρνουν δουλειά και για το σπίτι(χωρίς να αποκλείω τις εξαιρέσεις). Στιν περίπτωση που κάποιος τσινίσει του δείχνουν την πόρτα και ειναι άλλοι 50 που περιμένουν για τη θέση.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Απρ 2009 17:12

dimsis... h diafonia proekypse apo to 400-700 euro gia 80 ores douleias.. oxi me tous misthous... kai den pisteuo oti prepei na eisai ypallhlos gia na apanthseis sto erothma peri misthon... osoi asxoloumaste me to sport gnorizoume pano kato ti paizei me tous misthous..

maniman... posos endiaferei ton programmatisth ti marketing plans exeis esy gia na pareis ton pelath... prepei na plhrothei thn douleia tou... an esy thes na doseis douleia ton 3.000 euro me 1.500 einai diko sou provlhma kai oxi tou programmatisth... opos to anafereis deixneis na psaxneis kai esy gia paidakia ton 800 euro ton mhna...

5-6 megales etaireies pou gnorizo ego prosopika den dinoun kato apo 1.500 europoula ton mhna stous developers, grafistes klp... autes pou dinoun 800 ton mhna gnorizoume poia katalhksh tha exoun kai hdh exoun arxisei ta kanonia...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Απρ 2009 17:42

wow, maniman, είσαι σίγουρος ότι αναφέρεσαι σε προγραμματιστές ή σε άτομα που στήνουν moobla;

50 programmers που περιμένουν για τη Θέση; Ξανα ρωτάω, είσαι σίγουρος;!

Σε πληροφορώ πως για να καλύψει μια εταιρία θέση καλού Junior Developer, φτήνει, Αίμα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Απρ 2009 17:55

fafos δεν διαφωνώ ότι είναι χαμηλό το ποσό 400-700 για 80 ώρες δουλειάς για εταιρεία.

Αλλά αν συγκρίνεις τα 8,75 Ευρώ (700 Euro για 80 ώρες) την ώρα με τα 4 ευρώ που πληρώνεται ο υπάλληλος developer των 800 ευρώ το μήνα πάλι καλά είναι.
Η αλλιώς, με τα χρήματα που γράφει ο maniman 8,75 x 25 μέρες εργασίας (δηλαδή 200 ώρες) = 1750 Ευρώ για ένα μήνα. Δεν έχω ακούσει πολλούς στο χώρο μας να παίρνουν τέτοιους μισθούς... Εκτός και αν κάνω λάθος πουθενά στις πράξεις;

Σε αυτές τις εταιρείες τις 5-6 που λες fafos, τους δίνουν από 1.500 Ευρώ και παραπάνω, καθαρά;
Αν ισχύει τότε μάλλον αποτελούν εξαίρεση του κανόνα, ή διαφωνείς;

Εγώ μαζί σου κατά τα άλλα. Δεν υπάρχει περίπτωση σαν εταιρεία να παίξουν τέτοια ποσά, ούτε μπορεί κανείς να βάλει "πλαφόν" τιμή στα projects... απλά δεν γίνετε, όπως καλώς ή κακώς δεν μπορείς να ορίσεις και στον άλλον πόσο θα πουλάει τις υπηρεσίες του ή θα πληρώνει τους υπαλλήλους του.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 02 Απρ 2009 17:58

Fafos για εμένα είναι μεγάλο λάθος για μια δουλειά 3000 να δίνει κάποιος προσφορά με 1500 και ακόμα μεγαλύτερο να το εχεις σύστημα για να σπάς την αγορά (είναι πολλοί αυτοί που το κάνουν). Σε εργο με προυπολογισμό Χ πριν από 3-4 μήνες μεγάλη εταιρία κατέβασε προσφορά στο 1/3 και το έχει σύστημα εδω και καιρό για να παίρνει τα έργα.

Τα project που βλέπω είναι πολλών χιλιάδων ευρώ και παιδάκια των 800 δεν μπορούν να τα κάνουν. Ολοι όμως μπορούν να καταλάβουν (στον κύκλο μου) οτι σε ενα οριακό εργο που θα βγάλει περισσότερες δουλειες με περισσότερα χρήματα όλοι θα βγάλουμε και κανένας δεν θα χάσει. Ο προγραμματιστής αν δεν του φέρουν τη δουλειά δεν θα έχει δουλεια και θα πάει στο χωριό του και εγω αν δεν φροντίσω να υπάρχει δουλεια θα πάω μαζί του.

Για το τι κάνουν οι μεγάλες εταιρίες με τους καλούς μισθούς ξεχνάς να πείς οτι δεν έχουν ωράριο και οπως το πλασάρουν ωραία... "τα στελέχη δεν φέυγουν στις 5:00".

Τώρα αν θέλεις να λέω παραμύθια σε νέους ανθρώπους του χώρου οτι junior προγραμματιστής θα πάρει 2000 ευρώ για 80 ώρες εργασίας τι να πω. Μπορεί να ήμουν υπερβολικός με το 400-700 και να είναι 500-900 αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκειται να πάει στα 1500 το σενάριο όπως το εθεσε ο φιλος στο πρώτο Post.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 02 Απρ 2009 18:58

Αν υπάρχουν έστω και 30 developers σαν τον fafo στην Ελλάδα να μου το πείτε για να ανοίξω και εγώ μια εταιρεία με παραρτήματα σε πολλές πόλεις και να τους προσλάβω όλους με 2.000 ευρώ τον μήνα και τετράωρη απασχόληση.

Δεν παίρνω το μέρος του φάφου, αλλά 5 ευρώ την ώρα παίρνει ένας ανειδίκευτος Αλβανός που δεν μιλάει καν τα Ελληνικά, 4 ή 8,75 ή 10 θα πάρει ένας developer?
Και στο κάτω κάτω για σκεφτείτε, πόσα χρόνια σπουδών και πόσα χρόνια πρακτικής και εργασίας χρειάζονται για να γίνει κάποιος developer?

Βέβαια στην Ελλάδα ισχύει το ότι δηλώνεις είσαι και μπορεί αυτός που ασχολείται λίγο με προγραμματισμό να αυτοαποκαλείται developer.

Αυτοί οι μισθοί που αναφέρετε σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην εργασία που παράγει ένας developer αλλά που να βρεθούν λεφτά? Αφού αυτοί που διατηρούν εταιρείες του χώρου ξεφτιλίζουν τις τιμές τους για λόγους αθέμιτου ανταγωνισμού ή για να πάρουν μια δουλειά παραπάνω.

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 02 Απρ 2009 19:16

Οπως εγραψα και πιο πανω ο χώρος της πληροφορικής είναι κακοπληρωμένος

"Αυτοί οι μισθοί που αναφέρετε σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην εργασία που παράγει ένας developer "

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια αλλά δεν παύει να είναι η πραγματικότητα.
Οταν είπα 400-700 δεν ελεγα τι θε έπρεπε να πάρει αλλά τι θα πάρει κατά τη γνώμη μου και από τις εμπειρίες που έχω. Το αν αυτό ενοχλεί κάποιους όπως και εμένα που σε αρκετές περιπτώσεις είμαι σε αυτή τη θέση και πάλι δεν παύει να είναι η πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Απρ 2009 19:33

dimsis... autes oi etaireies prepei na einai o kanonas kai oi ypoloipes oi eksereseis... eisai programmatisths kai ksereis poly kala oti h douleia mas den plhronetai opos plhronetai se allous kladous (vlepe giatrous, dikhgorous klp)

Apo tis 5-6 etaireies gnorizo poly kala oti oi 2 dinoun 2.000 to ligotero (kathara) stous developers...

maniman... esy aneferes to paradeigma ton 1500 euro, oxi ego.. isos katalava lathos ton syllogismo sou...
Alles oi 80 ores enos super duper progammatisth kai alles oi 80 ores enos newbie developer...
ena aplo paradeigma auto to site to opoio dhmiourghthike apo filo mesa se 12 ores kathares (xoris to design): http://www.cunardcruises.gr/
auto to site den deixnei kati special alla exei papades sthn diaxeirish kai stis prosfores pou zhthse apo alles etaireies h xamhloterh timh htan 3.000 euro kai xronos paradoshs 2-3 mhnes...
auto pou thelo na po einai, oti plhroseis pairneis... an esy (kai o kathenas) psaxnei gia ypallhlo pou tha ton plhronei 800 euro ton mhna mhn perimenei oi 80 ores tou na einai idies me tis 80 tou dikou mou..

vassilism.. to thema den eimai ego.. opos proanefera ego mas teleiosa, ora gia psarema :D ... to thema einai na vohthisoume ta nea paidia tou xorou ta opoia tha exoun tis gnoseis kai ta kotsia na asxolhthoun sovara me to antikeimeno... exo gnosto o opoios pairnei 1200 euro ton mhna kai paradidei 3-4 douleies ton 15-20.000 euro h kathemia (tosa pairnei h etaireia alla sthn pragmatikothta aksizoun 5-8.000 h kathe mia, alla kai pali einai poly liga ta xrhmata tou developer)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Απρ 2009 22:31

fafos συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά ένας developer που παίρνει 2000 καθαρά δηλαδή κοστίζει στον εργοδότη κοντά στα 2.500 το μήνα, δεν πρέπει να βγάζει τουλάχιστον τα τριπλάσια σταθερά κάθε μήνα για την εταιρεία του ώστε να καλύπτει και αυτή τα έξοδα της; Εδώ βλέπω ότι έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές στο χώρο μας, πράγμα που το διαπιστώνετε και εσείς... οπότε απορώ πόσα sites φτιάχνουν αυτοί οι developers το μήνα ώστε να γίνετε ΚΑΙ καλή δουλειά ΚΑΙ να βγαίνει και ο μισθός τους και κέρδος για την εταιρεία; Και μη ξεχνάμε πως θα πρέπει να πληρωθούν και οι designers, και όλοι όσοι άλλοι ασχολούνται με το κάθε project.
Εγώ έχω την αίσθηση πάντως πως η περίπτωση του φίλου σου που λες που παίρνει 1200 και δίνει στην εταιρεία κέρδη 60.000 – 70.000 το μήνα σήμερα είναι ο κανόνας. Δηλαδή μικροί μισθοί, ακόμα και αν αποδίδεις μεγάλα ποσά… μακάρι να ήταν όπως τα περιγράφεις και να έδιναν όλοι 2000 καθαρά το μήνα και κανονικά ΚΑΙ bonus όταν μιλάμε για μεγάλες δουλειές, αλλά όταν βλέπω εταιρείες του χώρου που δεν βγάζουν ούτε 10.000 το μήνα τζίρο πως θα δώσουν τόσα στον developer και στους υπόλοιπους και πόσα θα τους μείνουν;

Όπως και να’χει, επί του θέματος μπορούν άλλοι που μπορούν να μας ενημερώσουν από το δικό τους εργασιακό περιβάλλον ή γνωστών και φίλων τους, που κυμαίνονται οι μισθοί των developers, γιατί μέχρι στιγμής μόνο εσύ και εγώ γράψαμε ποσά:
Fafos: περίπου από 1.500 έως 2.000 το μήνα καθαρά.
DimSis: περίπου από 800 έως 1.400 το μήνα καθαρά

fafos αν κάνω λάθος και δεν μιλάς για τέτοια ποσά, διόρθωσε με.

Κανείς άλλος που έχει προσωπική εμπειρία, από φίλους, γνωστούς κλπ που να θέλει να την μοιραστεί ; Αναφερόμαστε πάντα σε μηνιαίους μισθούς υπαλλήλων web developers.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Απρ 2009 22:39

600€ - 3000€

maniman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maniman » 02 Απρ 2009 23:05

junior developer 800 - 1200
mid 1200-2000
senior 2000 - άπειρο ( το μεγαλύτερο ποσό developer που ξέρω είναι 6000 )

Μιλάω για καθαρά σε εταιρία και οχι free lancer στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Απρ 2009 23:08

dimsis... den leo oti einai defacto ta posa pou leo... leo poia einai ta sosta posa gia enan oloklhromeno developer... oi times mou symfonoun apolyta me tou cherouvim...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Απρ 2009 23:25

600 για 8ωρα; το έχετε ακούσει / δει και αυτό; wtf! Το 3.000 ακούγεται πολύ καλό... θα πρέπει να κάνουμε κανένα άλλο topic να "συστήνουμε" / "διαφημίζουμε" / "προωθούμε" τις εταιρείες του χώρου που δίνουν τέτοιους μισθούς μου φαίνεται μήπως και ανέβουν και οι υπόλοιπες :)

maniman ειλικρινά ξέρεις πολλές εταιρείες που έχουν τόσους developers και τους χωρίζουν και σε junior, mid και senior και αναλόγως δίνουν και τους μισθούς; Εγώ καμία πάντως από όσες έχω συνεργαστεί δεν το έχω ξανα ακούσει.

fafos εννοείται φίλε μου, κανείς μας δεν μπορεί να δώσει defacto τιμές... από προσωπικές μας εμπειρίες μιλάμε τώρα για να δούμε τελικά τι παίζει πάνω κάτω στην αγορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες