Τυπικοί μισθοί κατασκευαστών ιστοσελίδων στην Ελλάδα...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

littleman

Δημοσίευση από littleman » 03 Απρ 2009 03:49

fafos έγραψε:littleman... den leo oti eisai kakos developer h asxetos.. leo oti auto pou mou edeikses deixnei liga pragmata kai paraviash vasikon kanonon tou developer-design (p.x. oi mpares aristera kai kato)..
Δεν ξέρω τι άλλες παραβιάσεις έχω κάνει, αλλά μιας και αναφέρεις τι μπάρες αριστερά και κάτω, επειδή δεν το κάνει κανείς άλλος δεν νομίζω πως είναι παραβίαση.. Με τις μπάρες οι χρήστες είναι εξικοιωμένοι. Και οι μπάρες χρησιμεύουν ώστε να μην χρειαστεί να ελαττωθεί το μέγεθος των δεδομένων του web, όταν οι χρήστες το βλέπουν από μικρές οθόνες (33%) των χρηστών. Οι μπάρες αυτές είναι απαραίτητες για full-flash site όπου η πληροφορία είναι ωραία να είναι "μεγάλη και απολαυστική" και όχι γραμματάκια 8 στιγμών. Μάλιστα οι μπάρες αυτές κεντράρουν αυτόματα άρα δεν συντρέχει κανένας λόγος παρανομίας (κεντράρουν σε όλους τους browsers εκτός από τον safari των mac - που όταν τους ρώτησα γιατί δεν λειτουργεί/ή πως γίνεται να μετακινήσω τους scrollers με javascript όπως γίνεται σε όλους τους browsers μου απάντησαν οι άσχετοι - δεν ασχολούμαστε με Flash!!!!.. λες και έχει σχέση το ένα με τ' άλλο)...

Ανάλογα με το Project έχω τρεις πατέντες.
α) Scaled Full flash, όπου το project γίνεται όλο scaled χωρίς να χαλάει το aspect ratio στην κάθε οθόνη - όλοι βλέπουν τα ίδια.
β) Classic Full Flash - η στάνταρ μέθοδος των full flash χωρίς μπάρες όπου όμως όλη η πληροφορία πρέπει να κεντράρεται ώστε να φαίνεται σε 15αρες.
γ) Barred Full Flash (όπως εδώ) ώστε το Full Flash να δίνει την δυνατότητα στον χρήστη να δει περισσότερο χώρο ειδικά σε μικρές οθόνες αν το θέλει.

Κάθε πατέντα θέλει διαφορετικό τρόπο σχεδιασμού. Και το site που έδειξες εσύ βγάζει μπάρες στο κάτω κάτω σε μικρή ανάλυση - και δεν είναι Full-Flash αλλά 1024x768 Flash πάνω σε Background.

Και στο κάτω κάτω ποτέ κανένας δεν μου παραπονέθηκε για τις μπάρες. Ίσα ίσα, πήγα σε άνθρωπο που είχε ρίξει την ανάλυση της οθόνης του γιατί τον βόλευε καλύτερα (τα έβλεπε πιο μεγάλα) και χάρη στις μπάρες το έβλεπε ολόκληρο και μετακινούταν όπου ήθελε λες και ήταν κλασσικό web. Γιατί λοιπόν να είναι παραβίαση βασικού κανόνα; Επειδή το λέτε εσείς, αγνοώντας την λειτουργικότητάς του και την εξικοίωση για τον χρήστη; .. Ε.. Σόρρυ.. Τότε κι εδώ καινοτομώ, γιατί κανένας άλλος δεν το έχει κάνει κι αυτό... Και επειδή κανένας δεν το έχει κάνει γιατί δεν ήξερε πως ή γιατί δεν νοιάστηκε, το βάλατε στην Black list των κανόνων και σχεδιάζετε όλοι τα Full Flash σε μινιατούρες με 8ράκια γράμματα... Δεν είμαι γραφίστας, αλλά αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.. Οι μπάρες πάντα ήταν στοιχείο του web. Γιατί σόνυ και καλά να βγαίνουν όταν μπαίνει FullFlash - όταν μάλιστα είναι βοηθητικές για αρκετό κόσμο;...
fafos έγραψε:....
tha mpaineis se palaiotera projects sou kai tha gelas apo tis makakies pou tha exeis kanei kai tha les, kala ego to efeiaksa auto to pragma??...
etsi einai h zoh stous dhmiourgikous kai idiaitera tous anhsyxous dhmiourgikous... :wink:
Δεν διαφωνώ.. Οι δημιουργικοί άνθρωποι είναι ανήσυχοι, ρωτάνε, κοντράρονται, επιμένουν και αλλάζουν όταν πειστούν για το λάθος τους... (δεν μοιάζω σε αυτό το πρώτυπο; :Ρ)..

Εντάξει.. το θέμα πάντως έχει αλλάξει ριζικά...
Θα ήταν όμως ενδιαφέρον οι χρήστες του freestuff να παραδίδουν τελειωμένα projects (links) σε ένα forum και οι έμπειροι σαν κι εσάς να κάνουν σχόλια, ώστε όλοι να μαθαίνουμε αυτούς τους "άτυπους" κανόνες που έχετε. Και βέβαια να αποφασίζουμε και να διορθωνόμαστε.. Τι λέτε.. Να ανοίξουμε κανα τέτοιο topic;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Απρ 2009 04:12

Mperdepsame tis mpares :lol:

Milao oti vgazei mpares o browser.. den milao gia tis mpares tou flash.... (analysh 1280X1024)
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

littleman

Δημοσίευση από littleman » 03 Απρ 2009 04:21

fafos έγραψε:Mperdepsame tis mpares :lol:

Milao oti vgazei mpares o browser.. den milao gia tis mpares tou flash.... (analysh 1280X1024)
?.. Μπάρες του browser και μπάρες του Flash......

Εγώ δεξιά και κάτω μπάρες του browser/Flash βλέπω - έτσι το έχω σχεδιάσει: Οι μπάρες του Browser πάντα να υπάρχουν.. Δυστυχώς δεν έχω βρει άλλη πατέντα ώστε να εμφανίζονται μόνο όταν η ανάλυση είναι πιο μικρή από κάποιο μέγεθος σε Full-Flash εφαρμογή - θα ήταν το ιδανικό.

Αυτούς τους κλασσικούς scroller που υπάρχουν σε κάθε σελίδα που δεν χωράει σε οθόνη. Γι' αυτούς μιλάω...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Απρ 2009 04:26

Prospatheis na mas peis oti ta websites prepei na vgazoun mpares ston browser giati einai kalytera? :o
To na vgazei deksia mpara se selida pou exei periexomeno to vlepo.. alla h kato mpara se ti ofelei? exeis periexomeno pou kalyptei to 1/3 ths selidas kai prepei na vgazei mpara? Den exeis vrei tropo sthn flash gia na douleuei se oles tis analyseis?

sygnomh, plaka mas kaneis?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

littleman

Δημοσίευση από littleman » 03 Απρ 2009 12:19

fafos έγραψε:Prospatheis na mas peis oti ta websites prepei na vgazoun mpares ston browser giati einai kalytera? :o
To na vgazei deksia mpara se selida pou exei periexomeno to vlepo.. alla h kato mpara se ti ofelei? exeis periexomeno pou kalyptei to 1/3 ths selidas kai prepei na vgazei mpara? Den exeis vrei tropo sthn flash gia na douleuei se oles tis analyseis?

sygnomh, plaka mas kaneis?
Καλημέρα. Δεν άντεξα άλλο από εχθές και την έπεσα! :Ρ

Δεν προσπαθώ να πω αυτό..
Το Flash φυσικά και δουλεύει σε όλες τις αναλύσεις. Το θέμα είναι οι μπάρες - θα ήταν ιδανικό να φεύγουν όταν δεν χρειάζονται... Μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα αφού κανείς δεν παραπονέθηκε.. Είσαι ο πρώτος! :Ρ
....

Το έψαξα για 2 ώρες... και το βρήκα. Χρησιμοποίησα το swfobject 2.1 (μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το 1.5) και σήμερα το πρωί μόλις βρήκα τρόπο να το κάνω αυτό που θέλω - στο internet κανένας δεν λέει πώς: μόνο δύο αναφορές βρήκα αλλά τα λέγαν λάθος και με παίδεψαν άδικα!!! ... Οι μπάρες φεύγουν αυτόματα αν το παράθυρο είναι μεγαλύτερο προκαθορισμένης διάστασης!!! :D... Τώρα θα το χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά - κάνω ακριβώς ότι κάνεις κι εσύ αλλά σε full flash!!.. Βέβαια όπως πάντα μόνο ο IE μαμακίζεται, αλλά αφού βρήκα τον τρόπο πιστεύω θα το φτιάξω κι αυτό..

..Μόλις έγινα ένα βήμα καλύτερος.. Χάρη σε εσένα, ευχαριστώ... Αν και βέβαια κάτι πήρε το μάτι μου για προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει το swfobject 2.1 με το Flash 10+.. (security issues)...

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Απρ 2009 01:19

Tο Θεϊκό είναι πως στα 2/3 της συζήτησης όχι μόνο βγαίνετε απ' το θέμα [ ok, no harm done :p ] αλλά μπερδεύετε τον Web Developer με τον προγραμματιστή και δεν ξέρω εγώ τι!

Για μένα, που δηλώνω web developer ένας ΜΙΣΘΟΣ μπορεί να κυμανθεί από 800-2500€. Για Ελλάδα μιλάμε πάντα.

Η μεγάλη διαφορά έχει να κάνει: με την εταιρία που προσφέρει την θέση. Το job description. Τα skills του developer, ακόμα και η ομαδικότητα ή πολλά άλλα που κάποιος από HR θα ξέρει.

Και να κλείσω με το εξής: Εγώ δεν ήμουν ποτέ έμμισθος, ξεκίνησα μικρός, έμαθα, ρούφηξα από όποιον βρήκα και συγκεντρώθηκα σε ένα πακέτο για την ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών. Η αγορά όμως με έκανε να αναπτύξω δεξιότητες σχεδίασης [ limited ] αλλά και UI Development [ i'm learning jQuery deeply ATM ] για να μην αναφέρω το project management που σε μικρές εταιρίες το αναλαμβάνουν προγραμματιστές, ούτε την θέση του System Analyst [ or whatever ] που στο 1% υφίσταται και οδηγεί σε λανθασμένα roadmaps και ξεχασμένα features.

just my 0.02€
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 04 Απρ 2009 04:46

Και η δική μου εμπειρία από την Ελλάδα λέει
web developer: 800- 3000+ (και παραπάνω σε αρκετές περιπτώσεις).

Αλλά στο τοπικ αυτό έχουμε μπερδέψει λίγο την βούρτσα με την άλλη :D :hammer:
Δεν γνωρίζω πολλούς web developers που να έχουν ως κύριο skill το Flash... Στις εταιρείες που έχω δουλέψει εγώ, με τα flash ασχολούνταν πάντα ο γραφίστας ή ο HTMLάς...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτές οι κατηγορίες είναι πιο κακοπληρωμένες...κάθε άλλο... είναι αρκετά δύσκολο να βρεις "καλλιτέχνες".

Από javascript,php και πάνω θεωρείσαι όμως web developer κατά την γνώμη μου, έως Java για τα υψηλότερα μισθολόγια.
Και φυσικά web development <> website development... (αν και ο φίλος αρχικά ρώτησε για κατασκευή ιστοσελίδων, η κουβέντα εξελίχθηκε περί web development γιάυτό το διευκρινίζω)

Στην εποχή που ζούμε τα πάντα είναι over the web :wink: , siteάκια φτιάχνει ο καθένας και με ένα joomla (και εγώ άμα λάχει :D ) και ένα flash και σε χτυπάει στην τιμή (και καλά κάνει από μια άποψη).
To web development περιλαμβάνει τεχνολογίες και frameworks που συχνά θεωρούνται overkills για να φτιάξεις ένα απλό siteάκι. Σε αυτές τις περιπτώσεις, καλύτερα να το στήσεις με ένα joomla και να πάρεις τα 2κ από τον πελάτη και να είναι και όλοι ευχαριστημένοι !
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Απρ 2009 10:11

Συμφωνώ σε όλα και με τους 2 προηγούμενους. Ιδιαίτερα όσα γράφει ο viktoras στην τελευταία του παράγραφο είναι μεγάλη αλήθεια σε πολλές περιπτώσεις, ίσως και στις περισσότερες από τη στιγμή που δεν νομίζω πως έχουμε και πάρα πολλά "τεράστια software houses" που να έχουν οργανώσει τόσο καλά τα τμήματα τους και να έχουν τόσο πολύ προσωπικό ώστε να οργανωθεί σωστά η όλη δουλειά .
Αυτό ήθελα να επισημάνω και στο θέμα μου εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42128

Συνεχίζω όμως και έχω την αίσθηση πως με το εύρος τιμών που δίνουμε (το ανώτερο συγκεκριμένα γιατί το χαμηλό το βλέπω πιο ρεαλιστικό - προσοχή σε καμία περίπτωση σωστό, ρεαλιστικό γράφω), ανεβάζουμε τον μέσο όρο που θα περιμένουν να ακούσουν ιδιαίτερα οι νέοι developers όταν θα ξεκινήσουν δουλειά. Αν όντως από τις εμπειρίες σας ξέρετε πολλές εταιρείες που πληρώνουν 1.500 καθαρά και πάνω πάω πάσο.
Καλό θα ήταν να διαβάζαμε και εμπειρίες από κόσμο που έψαξε ή ψάχνει για δουλειά στο χώρο μας, να μας πούνε τι μισθούς τους έχουν προσφέρει οι εταιρείες που επισκέφθηκαν...

littleman

Δημοσίευση από littleman » 04 Απρ 2009 10:23

Ποιά ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ web-development και website development?...

Στην τελική και οι δύο θα πρέπει να παραδώσουν ένα εργαλείο που θα αξιοποιείται από browsers, ή κάνω λάθος;

greek_manager έγραψε:Δεν γνωρίζω πολλούς web developers που να έχουν ως κύριο skill το Flash... Στις εταιρείες που έχω δουλέψει εγώ, με τα flash ασχολούνταν πάντα ο γραφίστας ή ο HTMLάς...
Γενικότερα έχω ακούσει πολλές φορές προγραμματιστές να λένε ότι το Flash δεν είναι για ανάπτυξη web - εκεί είναι η javascript και η php. Κατά την γνώμη μου το Flash από AS3 και μετά - κι έτσι όπως εξελίσεται είναι το no 1. εργαλείο developing (και όχι μόνο για web)!.. Η εφαρμογή acrobat.com/connectNow που είναι φτιαγμένη σε Flash (αν δεν κάνω λάθος) νομίζω θα πείσει.

Είναι πλήρης OOP και θυμίζει αρκετά java ενώ το περιβάλλον της Adobe είναι το ιδανικό για να συνδιάσει κανείς κώδικα και γραφικά. Από την άλλη υπάρχει το FLEX που όλα γράφονται με κώδικα - γι' αυτό και μένω μακριά -> είναι χρονοβόρο. Να σημειώσω επίσης τα sockets και όλα τα σχετικά με τα οποία μπορεί κανείς να φτιάξει εφαρμογές online (π.χ. irc Clients, multiplayer games κτλ, κτλ). To Flash επίσης παρέχει δυνατότητες βίντεο και streaming κτλ κτλ..

Αν νομίζετε ότι με το Flash πρέπει να ασχολούνται μόνο οι γραφίστες πιστεύω πως κάνετε μεγάλο λάθος. Οι γραφίστες πρέπει να ασχολούνται μόνο με το animation στο Flash, το οποίο προσφέρει αυτή την δυνατότητα (έτσι ξεκίνησε). Πλέον π.χ. το Flash προχωράει στο 3D-web και ήδη υπάρχουν πολύ καλές βιβλιοθήκες για 3D web τις οποίες έχω ήδη τεστάρει, αλλά δεν μου έχει δοθεί ακόμα η δυνατότητα για 3D-project.

Ίσα ίσα, ξέρω καθαρά γραφίστες χωρίς ιδέα στον προγραμματισμό που δεν χρησιμοποιούν το Flash αλλά τα έτοιμα components javascript/java/php για να φτιάχνουν το site τους - ακριβώς γιατί πλέον το Flash μετατοπίζεται σε developer εργαλείο και όχι σε graphics. Και ένας γραφίστας δεν μπορεί να το χειριστεί επαρκώς - τόσο καλά όσο ένα έτοιμο component (-ουσιαστικά περιορίζει και την δημιουργηκότητά του έτσι...)

Προσωπικά ξεκινώντας με δικές μου βιβλιοθήκες win32 για να φτιάχνω 2D παιχνιδάκια, δοκίμασα κάποια στιγμή αντίστοιχες που βρήκα σε java και απαγοητεύτικα από ταχύτητα και επιδόσεις. Στο Flash βρήκα αυτό που έψαχνα αντίστοιχα με ότι είχα φτιάξει εγώ και με δυνατότητες να περνάω/διορθώνω γραφικά πιο εύκολα μέσα χωρίς κώδικα - πολύ ταχύτερη ανάπτυξη. Το Flash μπορεί μέσω PHP/ASP να συνδέεται με βάσεις δεδομένων (αν και τώρα υπάρχουν και βιβλιοθήκε που συνδέεσαι κατευθείαν από το Flash!!!-αλλά ακόμα δεν τις δοκιμάζω - προτιμώ τον σίγουρο τρόπο που ξέρω κι έχω αναπτύξει), ή να στέλνει e-mail, να ανεβάζει αρχεία σε servers, κτλ οτιδήποτε σχεδόν κάποιος χρειάζεται να κάνει, δομημένα σε κώδικα τύπου "java". Το μόνο μειονέκτημά του είναι ότι το κανονικό Flash δεν μπορεί να εφαρμοστεί στα μέχρι τώρα κινητά, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό πιστεύω.

Σε τελική θεωρώ ότι το Flash είναι αντίστοιχο της Java, και ιδανικό για developing. Γι' αυτό και μιλάω για web-developing και όχι για web-site developing. Javascript και php είναι below Flash, γιατί javascript και php είναι ουσιαστικά scripts, ενώ Flash είναι (OOP) programming... Κι ένα + που έχει το Flash σε σχέση με την Java είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για γραφικά από μη programmers. Φανταστείτε λοιπόν πόσο αυξάνει την παραγωγηκότητα στο developing... - προσωπική μου γνώμη.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 04 Απρ 2009 11:43

littleman έγραψε:Σε τελική θεωρώ ότι το Flash είναι αντίστοιχο της Java, και ιδανικό για developing. Γι' αυτό και μιλάω για web-developing και όχι για web-site developing. Javascript και php είναι below Flash, γιατί javascript και php είναι ουσιαστικά scripts, ενώ Flash είναι (OOP) programming... Κι ένα + που έχει το Flash σε σχέση με την Java είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για γραφικά από μη programmers. Φανταστείτε λοιπόν πόσο αυξάνει την παραγωγηκότητα στο developing... - προσωπική μου γνώμη.
Εδώ φίλε μου littleman θα σε απογοητεύσω...
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος όσο αφορά την javascript και την PHP.

Από την έκδοση 5+ η PHP είναι μια πλήρης OOP γλώσσα προγραμματισμού. Απλώς ακόμη δεν έχει φτάσει στο σημείο του οπτικού προγραμματισμού (αν και με την Delphi PHP αυτό πάει να εξομαλυνθεί κάπως) αλλά αυτό δεν την καταργεί από γλώσσα προγραμματισμού. Εάν μάλιστα χρησιμοποιήσεις και κάποια προγράμματα που κυκλοφορούν και παράγουν php executable αρχεία μπορείς να επεκτείνεις τις δυνατότητές της. Με την χρήση βιβλιοθηκών AJAX όπως τα jQuery, Prototype, Mootools κλπ οι εφαρμογές σε PHP μπορούν να αντεπεξέλθουν και στον τομέα των effects (όχι βέβαια όσο το Flash) και σε αυτόν της διαδραστικής λειτουργίας (μέσω λειτουργίας AJAX).

Ακόμη και αυτή η τεράστια δυνατότητα του streaming που έχει το Flash μπορεί (με πολύ πολύ κώδικα βέβαια και κόπο προς το παρόν) να επιτευχθεί και με τον συνδυασμό PHP - AJAX.

Ολοκληρώνοντας, θα σου έλεγα ότι ο συνδυασμός PHP, Javascript και MySQL είναι και θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμη, ο ιδανικός τρόπος προγραμματισμού Web Εφαρμογών.
Και αν κάποτε γίνει και οπτικός, τότε θα είναι και ο μοναδικός.
Και πάνω σε αυτό, με τόσα ajax frameworks που έχουν ξεπεταχτεί δεν είναι μακριά ο χρόνος που κάποιος θα φτιάξει με χρήση αυτών των frameworks εφαρμογή αυτόματης παραγωγής κώδικα php. Είναι χρονοβόρο μεν αλλά πλέον εύκολο δε.

Τώρα όσο για το οικονομικό των προγραμματιστών flash, εγώ θα έδινα κάτι παραπάνω από τις τιμές που ειπώθηκαν μόνο και μόνο διότι είναι δυσεύρετοι.

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 04 Απρ 2009 17:52

Παιδιά εγώ ασχολούμαι με την κατασκευή ιστοσελίδας.
Πιστεύω πως στην αρχή πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες στα οικονομικά. Ανάλογα με την δουλειά που ρίχνεις και τον ιδρώτα σου ανεβαίνει το οικονομικό.
Όταν ξεκινάς με δουλειές των 200 ευρώ και φτάσεις να κάνεις δουλειές των 3000+ δεν πάει να πει ότι αν σου έρθει μια δουλειά των 200 δεν θα την πάρεις.

Κάθε άλλο. Μπορείς να την πάρεις και να την κάνεις στο πιτς φυτιλι μόνος σου, ή αν ξέρεις κάποιον που θα ήθελε να ασχοληθεί με το αντικείμενο να τον βοηθήσεις να το κάνει εκείνος κι ας μην τσεπώσω εγώ αυτά τα λεφτά αλλά ο νέος. Ή να του δώσω τα 150 και τα άλλα 50 για την πάρτη μου.

Οσο για τα σάιτ και πόσο τα κοστολογεί ο καθένας;
Ενας που θέλει να διαφημίσει το μαγαζί του και τα προϊόντα του θα του ριχνα σε φλας. Αν ήθελε να προσθέσει ή να αφαιρέσει κάποια ή άλλες μετατροπές να έρθει σε εμένα να μου δώσει ένα ποσό και να του κάνω την αλλαγή.

Αλλά εγώ θα έβαζα λογικές τιμές. Οχι τιμές εξωτερικού. Αν μπορώ να κάνω το facebook της Ελλάδας θα το ε΄φτιαχνα σε τιμές Ελλάδας κι όχι Αμερικής. Οι τυπάδες εκεί μπορεί να πέρνουν 1000 ευρώ τουλάχιστον διότι τα έξοδά τους μπορεί να είναι λιγότερα αλλά κοιτάν να βγάλουν και τον ενδιάμεσο χαμένο χρόνο για τον επόμενο πελάτη.

Οι επιχειρήσεις είναι ένα άλλο ανέκδοτο που σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

littleman

Δημοσίευση από littleman » 04 Απρ 2009 19:34

alexsoft έγραψε:Ολοκληρώνοντας, θα σου έλεγα ότι ο συνδυασμός PHP, Javascript και MySQL είναι και θα είναι για αρκετά χρόνια ακόμη, ο ιδανικός τρόπος προγραμματισμού Web Εφαρμογών. Και αν κάποτε γίνει και οπτικός, τότε θα είναι και ο μοναδικός.
Αφού είναι έτσι με την PHP συμφωνώ πως αν κάποτε η PHP αποκτήσει τις δυνατότητες της εύκολης οπτικοποίησης του Flash ίσως κερδίσει το παιχνίδι. Βέβαια εδώ βλέπω μια διαφορά. Η PHP είναι server-side based ενώ το Flash mostly client-side based - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο με php πέρα από τα βασικά και οτιδήποτε εξειδικευμένο χρειάζομαι κάθε φορά. Αυτό σημαίνει ότι αν η php γίνει κάποτε σαν το flash (από άποψη διαχείρισης υλικού) θα υπάρχει πρόβλημα στους servers. Π.χ. μια εφαρμογή Flash μπορεί να ζητάει και 50MB μνήμης, και 200MB... Για φαντάσου να τρέχει σε server με 50 ή 100 χρήστες! Αυτή η ουσιαστική διαφορά (server-client) πιστεύω δεν θα φέρει ποτέ σε κόντρα Flash και PHP, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι απλά να τα συνδιάσει με θεαματικά αποτελέσματα. :) ..εκτός κι αν φτιαχτεί και VM για PHP (client side) η οποία να είναι ενσωματωμένη στους browsers! ..
cris29 έγραψε:Πιστεύω πως στην αρχή πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες στα οικονομικά.
..Θυσίες..... Εγώ ξεκίνησα με 150€ για full flash web-site.. και δώρο και το 2ο update του! (2nd version!)... Έπειτα πήρα 300€ (είχαμε συμφωνήσει 200€ και μου κάναν 100 δώρο lol) για ένα υβριδικό (Flash/HTML) μεγάλης επιχείρησης που μου πήρε 2 μήνες! :Ρ -βγήκε όμως πάρα πολύ ωραίο... Βέβαια ξεκίνησα κι εγώ με μόνο όπλο την ερώτηση (και επιθυμία να μάθω!) "τί είναι αυτό το Flash?" lol ..και τελικά με κόπο και ιδρώτα κατέλληξα να δώσω πιο πολλά για το πακέτο web σχεδίασης απ' ότι για το αυτοκίνητό μου! :Ρ

Αν τελικά οι τιμές τελικά παίζουν από 1300-2000€ καθαρά για υπάλληλους web-dev. (σύμφωνα με ότι είπαν παραπάνω και τα 2 άλλα παιδιά) τότε νομίζω αξίζει η ενασχόληση με το αντικείμενο... :)

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Απρ 2009 19:51

cris29 & littleman το κατανοείτε ότι αυτά που λέτε σημαίνει ότι παραδέχεστε ότι βλάψατε την αγορά;

Μπορείτε να το σκεφτείτε λίγο αυτό; Τέτοιες τιμές δίνουν αλεξιπτωτιστές και "τρώνε" δουλειές που όχι μόνο τελικά δεν γίνονται όπως ήθελε ο πελάτης, αλλά τελικά ο πελάτης "απομακρύνεται" απ' το Web.

@littleman: το Flash client-side? Πάμε καλά; Υπάρχει και προγραμματισμός πίσω απ' το Flash ενίοτε [ actionscript ] αλλά και σύνδεση με δυναμικές γλώσσες development μέσω XML.

I rest my case.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 04 Απρ 2009 20:29

littleman έγραψε:Η PHP είναι server-side based ενώ το Flash mostly client-side based - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
Η PHP "εμμέσως" μεταφέρεται πλέον και στην πλευρά του client καθώς με την χρήση της τεχνολογίας AJAX μπορεί πλέον να αντιδρά σε μεμονωμένα αιτήματα του client χωρίς να χρειάζεται να στέλνει ξανά ολόκληρη την σελίδα, παρά μόνο το τμήμα που της έχει ζητηθεί και από εκεί αναλαμβάνει η javascript να το εμφανίσει στην κατάλληλη θέση στον client.... έτσι χρησιμοποιώντας π.χ. μια από τις ήδη αναφερθείσες βιβλιοθήκες μπορούμε εύκολα να δημιουργήσουμε ανανεώσιμα στοιχεία μιας σελίδας, όπως π.χ. rss feeds, news, login, animation effects κλπ κλπ κλπ..... το μόνο που είναι ακόμη πολύ δύσκολο όπως προείπα είναι η δημιουργία multimedia streaming αλλά και αυτό εάν καθίσει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά με ένα τέτοιο module πολύ πιθανό να το πετύχει (να διευκολύνει και την δική μας δουλειά). Να είσαι σίγουρος ότι πλέον έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση και γι' αυτό, καθώς κάποιες προσπάθειες είναι ήδη εν την γενέσει τους.

Όσο αφορά τα 200 και 300 Ευρώ για κατασκευή δυναμικής ιστοσελίδας.... τι να πω.... ο καθένας όπως μπορεί....
Το θέμα είναι ότι κακομαθαίνουν κάποιοι πελάτες που τους έχουν φτιάξει σελίδα με τόσα λεφτά κάποιοι ερασιτεχνικά ασχολούμενοι και όταν απευθύνονται σε επαγγελματίες για υποστήριξη ή ανανέωση της σελίδας τους νομίζουν ότι θα έχουν τις ίδιες τιμές.... άντε μετά να τους πείσεις ότι με αυτά που ζητάνε να κοστολογηθεί η υπηρεσία δεν μπορείς να καλύψεις ούτε καν τον χρόνο που θα σπαταλήσεις για να κάνεις ανάλυση των παράλογων τις περισσότερες φορές απαιτήσεων του....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες