Hidden Content

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vaggos

Hidden Content

Δημοσίευση από Vaggos » 05 Απρ 2009 03:12

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να δημιουργήσω ένα post και να βάλω "hidden content". Δηλαδή να χρειαστεί κάποιος να κάνει reply για να του εμφανιστεί το εν λόγω hidden content με το link, για παράδειγμα.

Πρέπει να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση στο forum (ως administrator) ή να γράφω κάποιο κώδικα μέσα στο post; Εννοείται ότι θα υποστηρίζεται το BBCode.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 05 Απρ 2009 08:56

Vaggos έγραψε:Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να δημιουργήσω ένα post και να βάλω "hidden content". Δηλαδή να χρειαστεί κάποιος να κάνει reply για να του εμφανιστεί το εν λόγω hidden content με το link, για παράδειγμα.

Πρέπει να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση στο forum (ως administrator) ή να γράφω κάποιο κώδικα μέσα στο post; Εννοείται ότι θα υποστηρίζεται το BBCode.

Νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος 100%) ότι κανένα forum ή CMS δεν υποστηρίζει την δυνατότητα αυτή (τουλάχιστο τα δωρεάν)....

πάντως είναι εύκολο αρκεί να προστεθεί κώδικας που θα εμφανίζει το συγκεκριμένο κομμάτι του post μόνο εάν ο χρήστης έχει τους κατάλληλους ρόλους (π.χ. ομάδα χρήστη ή και εξατομικευμένη πρόσβαση κλπ.)

Πάντως φίλε μου έδωσες ωραία ιδέα...... εγώ θα την υλοποιήσω στο δικό μου CMS..... Thanks....

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από hik-hok » 05 Απρ 2009 19:12

Vaggos έγραψε:Καλησπέρα.

για τί forum μιλάμε ?

για phpBB δές παρακάτω:

http://www.phpbb3hacks.com/viewtopic.php?f=23&t=61
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Απρ 2009 21:58

alexsoft έγραψε: Νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος 100%) ότι κανένα forum ή CMS δεν υποστηρίζει την δυνατότητα αυτή (τουλάχιστο τα δωρεάν)....

πάντως είναι εύκολο αρκεί να προστεθεί κώδικας που θα εμφανίζει το συγκεκριμένο κομμάτι του post μόνο εάν ο χρήστης έχει τους κατάλληλους ρόλους (π.χ. ομάδα χρήστη ή και εξατομικευμένη πρόσβαση κλπ.)

Βασικά όλα τα CMS το υποστηρίζουν ακόμη και το Wordpress!

Ο τρόπος για να δείς το content είναι ακριβώς αυτός που περιγράφεις και γίνεται σε όλα γιατί όλα αφού το έχω δεί στα "not allowed to say" sites!

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Απρ 2009 00:51

Basilakis έγραψε:Βασικά όλα τα CMS το υποστηρίζουν ακόμη και το Wordpress!

Ο τρόπος για να δείς το content είναι ακριβώς αυτός που περιγράφεις και γίνεται σε όλα γιατί όλα αφού το έχω δεί στα "not allowed to say" sites!
Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά. Δεν μιλάω για ολόκληρο το άρθρο ή το μήνυμα σε κάποιο forum αλλά για μεμονωμένο κείμενο, link κλπ μέσα σε αυτό.

Ολόκληρο φυσικό είναι να υποστηρίζεται από όλα, καθώς όλα έχουν έλεγχο πρόσβασης επισκέπτη ή χρήστη.

Εγώ εννοώ για παράδειγμα να εμφανίζεται όλο το προηγούμενο κείμενο της παρούσας απάντησης στους επισκέπτες αλλά το παρακάτω να εμφανίζεται μόνο στα μέλη

Κώδικας: Επιλογή όλων

Τεστ
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Wordpress αλλά τουλάχιστο στο Joomla αυτό δεν συμβαίνει.

Δεν γνωρίζω εάν σε κάποια forums υλοποιείται.... σε ορισμένα έχω δει απόκρυψη αλλά για όλο το κείμενο ή τα συνημμένα. Σε κανένα δεν έχω δει να εφαρμόζεται σε επιλεκτικό κείμενο.

Ενώ αυτό είναι πολύ χρήσιμο. Για παράδειγμα στο ίδιο post να γράφεις κείμενο για διαφορετικούς "παραλήπτες".

Εάν κάπου μου έχει ξεφύγει κάτι, παρακαλώ ρίξτε φως στο τούνελ.... μη κάθομαι να ανακαλύπτω ξανά τον τροχό....

Α ρε Vaggo.... είδες τι μπελάδες μας έβαλες; :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από Basilakis » 06 Απρ 2009 01:06

Υπάρχει mod, Που εάν το κείμενο μπεί μέσα σε συγκεκριμένο bbcode είναι ορατό μόνο σε αυτούς που κάνουν απάντηση στο topic για παράδειγμα.

Αυτό για forum cms

όσο αναφορά τώρα joomla Και wordpress μπορεις να το κάνεις είτε με userlvls (σε Wordpress βασικά, Joomla i am not sure) είτε με login / logout fuction σε συνδιασμό με shortcode ;)

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Απρ 2009 01:22

Basilakis έγραψε:Υπάρχει mod, Που εάν το κείμενο μπεί μέσα σε συγκεκριμένο bbcode είναι ορατό μόνο σε αυτούς που κάνουν απάντηση στο topic για παράδειγμα.

Αυτό για forum cms

όσο αναφορά τώρα joomla Και wordpress μπορεις να το κάνεις είτε με userlvls (σε Wordpress βασικά, Joomla i am not sure) είτε με login / logout fuction σε συνδιασμό με shortcode ;)
Sto Joomla άστο δεν μπορείς. Μόνο αν γράψεις έξτρα κώδικα μέσω Plugin. Βέβαια μπορεί κάποιος να το έχει ήδη κάνει και να μη το έχω εντοπίσει εγώ.

Το είδα το mod που έδωσες στο link αλλά δεν μου κάνει.... πάντως πήρα μια ιδέα...

Δυστυχώς στο δικό μου CMS ακόμη και το ενσωματωμένο forum χρησιμοποιεί WYSIWYG HTML editor οπότε θα πρέπει να φτιάξω plugin για να το υποστηρίξω αυτό. Εξάλλου αυτή η δυνατότητα θέλω να είναι διαθέσιμη σε όλες τις εφαρμογές που θα εγκαθίστανται πάνω στο CMS χωρίς επιπλέον κώδικα.

Μάλλον θα το κάνω με κατασκευή νέου plugin στον editor ώστε να το έχω παντού διαθέσιμο. Και μια function να μεταφράζει αυτά τα bbcodes σε group & user rules.

Thanks

Άβαταρ μέλους
Shevchenko7
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από Shevchenko7 » 07 Απρ 2009 17:58

Αυτό που λες το χρησιμοποιούν κάποια warez sites δηλαδή αν έχει κάνει post στο thread δε σου εμφανίζει το download link.
http://l2s.gr Μεγάλα url σε μικρά απλά!

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Απρ 2009 19:59

Shevchenko7 έγραψε:Αυτό που λες το χρησιμοποιούν κάποια warez sites δηλαδή αν έχει κάνει post στο thread δε σου εμφανίζει το download link.
Κάτι τέτοιο αλλά λίγο πιο πολύπλοκο θέλω να φτιάξω.....

Να μπορείς να αποκρύβεις πολλαπλό κείμενο, media, links για διάφορους χρήστες.

Π.χ μέσα στο ίδιο post να γράφω τα παρακάτω:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[visible=groups group=99999]....[/visible]   Εμφάνιση μόνο στην ομάδα 99999

[visible=groups groups=9999,29999]....[/visible] Εμφάνιση μόνο στους εγγεγραμμένους χρήστες και τους συγγραφείς.

[visible=users users=1,23,54,101]....[/visible] Εμφάνιση μόνο στους αναφερόμενους χρήστες
Και ότι γράφεται μέσα σε αυτά (κείμενο, media, link κλπ) να εμφανίζεται μόνο σε αυτούς που ορίζεται

Δεν ξέρω αυτοί στα warez sites με ποιο τρόπο να κάνουν αλλά εγώ τον παραπάνω τρόπο έχω επιλέξει.. Βέβαια ο χρήστης δεν θα γράφει bbcode αλλά αυτό θα γίνεται μέσω εικονιδίου του Editor με popup παράθυρο μέσω του οποίου θα επιλέγεις ομάδες ή χρήστες.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από ThyClub » 07 Απρ 2009 20:10

Υπάρχει η επιλογή στο Qool για απόκρυψη κειμένου ή οτιδήποτε άλλου αντικειμένου. Πχ μπορεί να θέλεις να το δούν μόνο τα μέλη κάποιου group ή κάποιοι συγκεκριμένοι χρήστες ή ακόμη και χρήστες με συγκεκριμένο browser ή operating system :wink:

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Απρ 2009 20:31

ThyClub έγραψε:Υπάρχει η επιλογή στο Qool για απόκρυψη κειμένου ή οτιδήποτε άλλου αντικειμένου. Πχ μπορεί να θέλεις να το δούν μόνο τα μέλη κάποιου group ή κάποιοι συγκεκριμένοι χρήστες ή ακόμη και χρήστες με συγκεκριμένο browser ή operating system :wink:
Μέσα στο ίδιο το κείμενο ή εξωτερικά; διότι εξωτερικά το έχω ήδη στο ASCOOS CMS.
Επίσης για ολόκληρο το κείμενο ή μέρη του, διότι εγώ μιλάω για μέρη του κειμένου και όχι για ολόκληρο. Διότι για ολόκληρο το post ή άρθρο κλπ έχει υλοποιηθεί από τον πυρήνα του.

Βέβαια δεν είναι κάτι δύσκολο αυτό που πάω να κάνω, ούτε ανακαλύπτω τον τροχό, απλώς πρέπει να το προσαρμόσω στον Xinha Editor που είναι ο βασικός editor του ASCOOS CMS και ο οποίος δεν έχει αυτή τη δυνατότητα εξ' αρχής.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Απρ 2009 04:45

HAhaha πολύ μου αρέσει που θα έχουμε κόντρα με CMS :P

ποίος το έχει μακρύτερο; Τον κώδικα στον Compiler του φυσικά! :D

Ρε βγάλτετα και οι δύο open source λέω εγώ! :P

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Απρ 2009 10:31

Basilakis έγραψε:HAhaha πολύ μου αρέσει που θα έχουμε κόντρα με CMS :P

ποίος το έχει μακρύτερο; Τον κώδικα στον Compiler του φυσικά! :D

Ρε βγάλτετα και οι δύο open source λέω εγώ! :P
Δεν υπάρχει καμία κόντρα.

Ίσα - Ίσα είναι καλό να υπάρχουν πολλά καλά (αν και δεν έχω δει το Qool) CMS ώστε να έχετε επιλογές...

Πάνε οι εποχές που κάποιοι διαφήμιζαν ότι το δικό τους CMS είναι 20ΜΒ ενώ το άλλο είναι 10ΜΒ λες και από εκεί μετράει η ποιότητα.
Το δικό μου είναι κοντά στα 50-60 ΜΒ αλλά το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος είναι γραφικά και media καθώς σχεδόν κάθε τι έχει και δικό του theme.
Ίσα - ίσα, όσο ποιο μικρό κώδικα έχεις τόσο πιο ταχύ είναι το CMS.

Open Source; το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Και τόσος κόπος, τόσος χρόνος πως θα πληρωθεί... εξάλλου είναι τόσο φθηνό, περισσότερο φθηνό και από πολλά δημοφιλή Open Source.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Hidden Content

Δημοσίευση από ThyClub » 08 Απρ 2009 11:20

@Basilakis

Έχω ήδη ένα open source. Πόσα να βγάλω? Το Qool δεν θα είναι για self made sites (αν και άνετα μπορείς να το κάνεις κι αυτό.) Είναι περισσότερο πλατφόρμα. Θα στηρίζονται οι δημιουργίες μου πάνω σ αυτό.
Μέσα στο ίδιο το κείμενο ή εξωτερικά;
Παντού. Για μέρη κειμένου ή και για ολόκληρο.

alexsoft

Hidden Content

Δημοσίευση από alexsoft » 08 Απρ 2009 11:44

ThyClub έγραψε:Παντού. Για μέρη κειμένου ή και για ολόκληρο.
Πολύ καλό αυτό...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες