database access

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
txc

database access

Δημοσίευση από txc » 14 Απρ 2009 00:37

καλησπερα παιδια, μια ερωτησουλα

εχω ενα hosting πακετο καπου στο εξωτερικο, και εχω σεταρει 2 domains τα οποια χρησιμοποιουν διαφορετικες βασεις.
εγω σαν κατοχος του πακετου βλεπω και τις δυο βασεις μεσω του phpmyadmin, θελω και ενα φιλαρακι που εχει το αλλο domain να μπορει να βλεπει και αυτος τη βαση του μεσω του phpmyadmin, μονο τη δικη του βαση ομως

πως μπορει να γινει αυτο?
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

database access

Δημοσίευση από georiege » 24 Απρ 2009 20:07

Καλησπέρα !

Θα πρέπει μέσα από το control panel που σου παρέχει η εταιρεία που κανείς το hosting , να δημιουργήσεις ένα χρήστη για MYSQL και να του δώσεις δικαιώματα να βλέπει μόνο την βάση που θέλεις. Έπειτα με το Username και Password , του χρήστη που δημιούργησες , μπορείς να κάνεις login στο phpmyadmin και θα βλέπεις μόνο την βάση στην οποία έδωσες δικαιώματα.
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

leonidiofc
Επικοινωνία:

database access

Δημοσίευση από leonidiofc » 20 Ιουν 2009 14:51

παιδιά καλησπερα ,

Να κάνω μια ερώτηση θέλω να φτιαξω καποια πεδία στο site μου για "αναζήτηση" και να τα συνδέσω με μια access . Θέλω κατι τέτοιο http://www.ktisis.com.gr/gr/search.php

Μπορεί καποιος να με βοηθησει ?

ΥΓ : Θέλω access γιατι αυτος που το χειρίζεται δεν γνωρίζει mysql . Θελει απλά πραγματακια.

Ευχαριστώ , περιμενω απαντησεις σας

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

database access

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Ιουν 2009 10:41

Και με την ACCESS, SQL Queries θα χρειαστείς για να φέρεις data κλπ.

Εγώ προτείνω να πας από την περπατημένη (Apache, PHP, MySQL) όπου θα βρεις μπόλικο υλικό, μπόλικο κόσμο να σε βοηθήσει και μπόλικα tutorials για όπου κολήσεις.

H access δεν κάνει για τέτοιες δουλειές και τσάμπα θα παιδευτείς.

Τα data τα χειρίζεσαι με phpmyadmin ή με δικό σου Admin Panel όπου θα είναι πιο κατανοητό το interface.

Όπως και να έχει ο designer θα χρειαστεί να γράψει queries ότι και βάση να χρησιμοποιήσει και ο χειριστής του συστήματος (ή αυτός που θα καταχωρήσει τα data) είτε με δικό σου πάνελ είτε με το phpmyadmin δεν θα χρειαστεί να έρθει σε επαφή με sql queries παρα μόνο με φόρμες μέσα από web interface.

leonidiofc
Επικοινωνία:

database access

Δημοσίευση από leonidiofc » 26 Ιουν 2009 10:59

Κατάλαβα τι λες αλλά τα πράγματα ειναι δύσκολα...μετα βίας ξερει πως ανοιγει ο Η/Υ :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Οπότε κατι σε τετοιο στυλ ειναι μονόδρόμος . Βεβαια αυτο που λες ειναι το ιδανικο , αλλα΄... 8)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

database access

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Ιουν 2009 11:08

Αν μετά βίας ήξερε να βάζει μπρος το αμάξι αλλά έπρεπε να πηγαίνει για δουλειά κάθε μέρα στην άλλη άκρη της πόλης χωρίς να υπάρχει εναλλακτική (συγκοινωνία) τι θα έκανε;

Θα μάθαινε να οδηγάει. :P

Μονόδρομος θα είναι να μπλέξεις με κλειστά μοντέλα βάσεων δεδομένων που όταν δεν θα μπορείς να κάνεις αυτά που θα θες θα βλαστημάς την ώρα που ασχολήθηκες με τόσο χαμηλού επιπέδου βάση δεδομένων :lol:

Ξεκίνα σωστά (PHP/MySQL) που είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο από την Access.

Για μένα η access είναι μόνο για το σχολείο.
Για να μπουν στο νόημα των βάσεων δεδομένων στα σχολεία.

Από εκεί και πέρα δεν νοείται να γράψεις web εφαρμογή με access.

Είναι σαν να λέμε τα λογιστικά του Πλαισίου να μην γίνονται από λογιστικό πρόγραμμα αλλά με EXCEL :D

leonidiofc
Επικοινωνία:

database access

Δημοσίευση από leonidiofc » 26 Ιουν 2009 11:13

Εχεις δίκιο καμία αντίρρηση. Θα πρεπει να το δώ.

Να κάνω και μια αλλη χαζεί ερώτηση . Αν αντι για database Υπάρχει καποιος κώδικας να συνδέσεις κάποιο πεδίο και να σου φέρνει μια τιμή ?

Για παράδειγμα ενας φιλος που δουλευει σε ραδιοφωνικό σταθμό , τους ειχαν φτιαξει στο site ενα .php αρχείο στο οποίο έμπαιναν καταχωρούσαν το ονομα του παραγωγού που επαιζε εκεινη την στιγμή μουσική και στον site τους στην πρώτη σελίδα εμφανιζόταν στο "now on air" το ονομα του παραγωγού .

Επειδή τον ρώτησα μου ειπε οτι δεν ειναι database αλλά 2 αρχεία .php τα οποιά συνδέονται με τα πεδία τους.

Κατι τετοιο νομίζω μου κάνει (αν κανω το ιδιο για ολα μου τα πεδία που θέλω) , υπάρχει κατι αντίστοιχο...

Γιατι τώρα που ειναι και καλοκαίρι θα ξεκινησω mysql αλλά δεν νομίζω να προλαβαινω να ολοκληρώσω αυτο που θέλω...

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

database access

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Ιουν 2009 11:20

Μπορείς να παίξεις με text files τα οποία θα διαβάζει/γράφει η PHP, αλλά προσωπικά θεωρώ πως είναι περισσότερο βαβούρα και θέλει περισσότερο χρόνο να κάνεις κάτι ολοκληρωμένο και χωρίς bugs απότι θα χρειαζόσουν με μία βάση.

Αν ξέρεις access τότε γνωρίζεις τι είναι βάση τι είναι πίνακας τι είναι πεδίο και τι είναι γραμμή.

Οπότε μέσα από το phpmyadmin μπορείς να φτιάξεις την βάση σε 5 λεπτά χωρίς να γράψεις ούτε μία γραμμή.

Τώρα, από πλευράς PHP ότι βάση και να δουλέψεις, τα sql queries δεν τα γλυτώνεις οπότε καλό είναι να ψάξεις για SQL tutorials (τα βασικά είναι σχεδόν ίδια για mysql, access, postgresql κλπ)

leonidiofc
Επικοινωνία:

database access

Δημοσίευση από leonidiofc » 26 Ιουν 2009 11:32

Κατάλαβα μαλλον πρέπει να μην παω διακοπες φετος χεχεχεχε

chaOs θα μπορούσες αυτο με τα .php Που λες με τα text files να με βοηθήσεις λιγο παραπάνω αν εχεις καποιο site να δω πως δημιουργούνται ή αν εχεις εσυ φτιαξει κατι παρομοιο να το δω ? (αν εχεις χρόνο φυσικά)

Οπως και να εχει σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια :D :D :wink:

Apostolis_38

database access

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιουν 2009 14:53

leonidiofc έγραψε:Κατάλαβα μαλλον πρέπει να μην παω διακοπες φετος χεχεχεχε
Πάρε ένα βιβλιαράκι για την παραλία, καλό θα σου κάνει. :D

Συμφωνώ με τον Cha0s.
Η access είναι για υπαλλήλους που θέλουν να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις του αφεντικού για "ένα σύστημα που θα μας δίνει πλήρη εικόνα" :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης