Σύμπραξη τριών μηχανικών

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
rallystas33333

Σύμπραξη τριών μηχανικών

Δημοσίευση από rallystas33333 » 16 Απρ 2009 04:24

Καλησπέρα σας,

Είμαι ένας 26χρονος μηχανολόγος μηχανικός, και μαζί με 2 συναδέλφους μου σκοπεύουμε να ανοίξουμε ενα τεχνικό γραφείο το οποίο θα δραστηριοποιείται στις μηχανολογικές μελέτες και τις συμβουλευτικές υπηρεσίες.

Είμαστε όλοι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ και συνεπώς ελεύθεροι επαγγελματιές.

Επειδή ο γράφων έχει μια διδακτορική διατριβή στη μέση, και οι άλλοι 2 δουλεύουν ως ιδιωτικοί υπάλληλοι, δεν σκοπεύουμε στο να συντηρήθούμε από το τεχνικό αυτό γραφείο τα πρώτα χρόνια τησ δραστηριότητάς μας.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Προκειμένου να δημιουργήσουμε το τεχνικό γραφείο και να του δώσουμε όνομα (π.χ Αρχιμήδης) πρέπει να συσταθεί εταιρεία?

Μία μη ειδικευμένη άποψη ανέφερε ότι μπορούμε ως ελεύθεροι επαγγελματίες να συστεγασθούμε σε τεχνικό γραφειο που να έχει όνομα και σήμα, τα οποία μπορούν να κατοχηρωθούν, χωρίς να κάνουμε έναρξη επιχείρησης.

Πρέπει λοιπόν να συσταθεί εταιρεία ώστε να είμαστε νόμιμοι, κι αν ναι, ποιό είδος εταιρείας έχει τα χαμηλότερα πάγια έξοδα ώστε να μας συμφέρει (Ο.Ε ή Ε.Π.Ε?)

Οποιεσδήποτε συμβουλές ή παραπομπές στο internet είναι ευπρόσδεκτες.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Σύμπραξη τριών μηχανικών

Δημοσίευση από EneMe » 16 Απρ 2009 10:22

www.michanikos.gr

Eκει υπαρχουν αρκετοι μηχανικοι που ισως σε βοηθησουν.

Αυτο που θα σας σωσει βεβαια ειναι μια επισκεψη σε καποιον καλο λογιστη, ειναι το μονο που προτεινω για τεκμηριωμενη αποψη.

:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες