Προβλημα εκτυπωσης αρχειου excel με PDFCreator

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 21 Απρ 2009 13:31

Προσπαθω να εκτυπωσω σε περισσοτερα απο 1 αντιτυπα ενα αρχειο excel (μεσα απο το Excel) και το αποτελεσμα ειναι να τα τυπωνει μονο μια φορα την καθε σελιδα. Αυτο συμβαίνει σε οτι τυπο αρχειου επιλεξω PDF, JPG, BMP κλπ. Με τα αλλα προγραμματα Word, Notepad, PowerPoint κλπ δεν εχω προβλημα. Εχω επιλεξει Auto-save και εχω ορισει φακελο στον οποιο θα αποθυκευονται οι εκτυπωσεις.
Τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Απρ 2009 13:59

Καλή σου μέρα, και Χρόνια Πολλά,
Κατ'αρχήν δεν γνωρίζω τον PDF Creator, χρησιμοποιώ άλλο software... Ωστόσο φαντάζομαι ότι σου δίνει κάποιον εικονικό εκτυπωτή, όπου εκτυπώνονται-μετατρέπονται τα αρχεία σε pdf format. Μήπως για κάποιον λόγο, όντας προρυθμισμένος σε '1 copy' δεν μπορεί να δει τα 'multiple copies' από το Excel σου; Το Auto Save το επέλεξες μέσα από το Excel;
Μήπως εκεί κρύβεται κάποια ρύθμιση, όπου είτε αποδεσμεύει τα copies του εκτυπωτή από αυτά του Excel, είτε μπορείς εκεί να δώσεις π.χ. 5 τη μία φορά, 6 την άλλη;
Πάντως ο όρος 'Autosave' που αναφέρεις δεν μου αρέσει ιδιαίτερα...
Τα αυτόματα -Γενικά- δημιουργούν κατά καιρούς κάτι τέτοιου είδους ιστορίες!... :-? Όταν δεν καταλαβαίνουν κάτι καλά, θυμούνται τις προρυθμίσεις τους... Και Ιδού το Θαύμα!!!!
Σπάνια, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αφήνομαι στα χέρια αυτόματων... Και πάντα κάθομαι -Σαν τον Χάρο- :hammer: από πάνω τους σε ετοιμότητα για "ΑΚΥΡΩΣΗ", "ΔΙΑΓΡΑΦΗ" κλπ. :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 21 Απρ 2009 14:41

Το Auto-save ειναι μια ρυθμιση απο τον πινακα ελεγχου του εκτυπωτη. Οταν ειναι ενεργοποιημενο το Auto-save, επιλεγοντας εκτυπωση απο το excel και απο αλλα προγραμματα αποθηκευει αυτοματα στον φακελο που εχω ορισει και δεν με ρωταει καθε φορα που θα αποθηκευσει το αρχειο. Για την δουλεια που το θελω πρεπει απαραιτητα να ειναι ενεργοποιημενο το auto-save. Οπως ειπα πριν με τα αλλα προγραμματα και χωρις να αλλαξω τις ρυθμισεις του εκτυπωτη εκτυπωνω περισσοτερα απο 1 αντιγραφα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Απρ 2009 15:37

:D :D
geo1st487 έγραψε:...Οταν ειναι ενεργοποιημενο το Auto-save, επιλεγοντας εκτυπωση απο το excel και απο αλλα προγραμματα αποθηκευει αυτοματα στον φακελο που εχω ορισει...
Η ειδοποιός λεπτομέρεια σε όσα ανέφερες και αναφέρεις είναι ότι: Το Excel δεν είναι αλλα προγραμματα!! :D :D
Τα (Word και Pads) είναι κειμενογράφοι που έχουν ΣΑΦΗ~ΚΑΛΗ ένδειξη τρέχουσας-επόμενης σελίδας, το δε Powerpoint έχει επίσης ΣΑΦΗ ένδειξη τρέχουσας-επόμενης σελίδας/διαφάνειας. Αντίθετα, το Excel ως Λογιστικό φύλλο, μπορεί άνετα να έχει ορίσει ως σελίδα μιαν Α3, Α2 ή ο,τιδήποτε.
Κοίταξέ το, γιατί το Excelάκι ΠΟΤΕ δεν μου γέμιζε το μάτι, καθώς από τις πρώτες κιόλας εκδόσεις του, είχε ΒΑΣΙΚΕΣ ρυθμίσεις κρυμμένες σ'εφτασφράγιστα μπουντρούμια. Έπρεπε να σκάψεις καλά, και πολύ για να τις βρεις.
Επειδή είμαι Φυσικός, και ως Φυσικός μπορώ να σου πω ότι ο PDF-Creator μάλλον δεν κάνει διακρίσεις σε εντολές εκτύπωσης/μετατροπής απ'όπου κι αν προέρχονται (αρκεί να είναι σαφείς για τον κώδικά του), υποψιάζομαι ότι το Excelάκι ΜΑΛΛΟΝ δεν του 'τα λέει καλά' :hammer: :D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης