Αρχείο doc-το ανοίγει με κινέζικους χαρακτήρες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 25 Απρ 2009 19:02

Κάνε drag and drop μέσα στο Word...

Απλά άνοιξε το Word και σύρε το αρχείο μέσα...

Και στα έχει κάνει και ο Βασιλάκης upload εδώ!
Basilakis έγραψε:H vlakeia einai tou OAED και όχι δικιά σου... τα αρχεία τα λάνανε upload, αλλα δεν βάλαν κατάληξη... εγώ απλώς έβαλα ένα .doc στο τέλος.

Εδώ
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
nicolle

Δημοσίευση από nicolle » 26 Απρ 2009 17:05

GeoStuff έγραψε:Κάνε drag and drop μέσα στο Word...

Απλά άνοιξε το Word και σύρε το αρχείο μέσα...

Και στα έχει κάνει και ο Βασιλάκης upload εδώ!
Basilakis έγραψε:H vlakeia einai tou OAED και όχι δικιά σου... τα αρχεία τα λάνανε upload, αλλα δεν βάλαν κατάληξη... εγώ απλώς έβαλα ένα .doc στο τέλος.

Εδώ

Δεν βγάζει νόημα ούτε έτσι...αν όλοι εσείς μπορείτε κ το διαβάζετε δεν ξέρω τί πάει στραβά!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Απρ 2009 17:27

Κατέβασε τα αρχεία που έχει κάνει upload ο Bill και δες αν δουλεύουν...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Απρ 2009 21:03

Ορισμένα "κυβερνητικά" sites (π.χ. και απο το ypan.gr) εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα όταν κάνεις κατ ευθείαν download η προσπαθείς να κατεβάσεις αρχεία με προγραμματάκι στυλ GetRight. Δεν ξέρω γιατί ακριβώς αλλά το έχω συναντήσει κι εγω πολλές φορές. Δοκίμασε να το κατεβάσεις με δεξί κλίκ--> save as... και κατάληξη doc.
AN είναι doc.

Άβαταρ μέλους
nicolle

Δημοσίευση από nicolle » 27 Απρ 2009 16:52

GeoStuff έγραψε:Κατέβασε τα αρχεία που έχει κάνει upload ο Bill και δες αν δουλεύουν...
Επιτέλους!!! Τώρα που εγκατέστησα το Microsoft Word 2007 τα διαβάζει....
Ευχαριστώ πολύ όλους... :D :D :D

Άβαταρ μέλους
nicolle

Δημοσίευση από nicolle » 27 Απρ 2009 16:59

Apostolis_38 έγραψε:Ορισμένα "κυβερνητικά" sites (π.χ. και απο το ypan.gr) εμφανίζουν αυτό το πρόβλημα όταν κάνεις κατ ευθείαν download η προσπαθείς να κατεβάσεις αρχεία με προγραμματάκι στυλ GetRight. Δεν ξέρω γιατί ακριβώς αλλά το έχω συναντήσει κι εγω πολλές φορές. Δοκίμασε να το κατεβάσεις με δεξί κλίκ--> save as... και κατάληξη doc.
AN είναι doc.
Ναι, έτσι μου τα βγάζει επιτέλους κανονικά!!!!
Ευχαριστώ...
Το πρόβλημα ήταν τελικά αυτό που είπε ο Βασιλάκης και οτι με το word των vista δεν
το διάβαζε, μόνο με το microsoft word 2007.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Απρ 2009 17:15

Μπα, εγώ στη δουλειά έχω το office 2002(XP) και πρέπει να κάνω τη διαδικασία που σου περιέγραψα.
Δεν ξέρω τι στο καλό έχουν κάνει αλλά αφού το κάνει σε αρκετά site "τους" μπορεί να έχει να κάνει με secutiry.

Τεσπα, αφού τα κατάφερες όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Απρ 2009 01:57

Α. Πώς διαβάζουμε αρχεία του Word (.doc) στα 'νεα' win που δεν έχουν συμβατό πρόγραμμα ;
Κατεβάζουμε το word-reader, δωρεάν από τη σελίδα της microsoft (γενικά η τελευταία έκδοση υποστηρίζει όλες τις προηγούμενες, εκτός κι αν λέει κάτι άλλο)

B. πώς διαβάζουμε, αλλάζουμε, και αποθηκεύουμε αρχεία Word (.doc) χωρίς να αγοράσουμε τίποτα ;
Κατεβάζουμε ένα σχετικό πρόγραμμα ανoιχτού/δωρεάν λoγισμικού που το υποστηρίζει, όπως το OpenOffice (από κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα, πχ. της μαμάς του) - γενικά υποστηρίζει όλες τις γνωστές εκδόσεις word

Γ. τί κάνουμε όταν εμφανίζεται παπάκια ένα ελληνικό κείμενο σε Word (.doc) ;
Αφού βεβαιωθούμε ότι το αρχείο είναι εντάξει και έχει κατέβει κανονικά (και βέβαια τελειώνει σε .doc !), τότε πάμε και ρυθμίζουμε να το εμφανίζει στη σωστή κωδικοσελίδα ΚΑΙ σε μια γραμματοσειρά που σίγουρα να υποστηρίζει ελληνικά. Μπορεί να χρειαστεί να το ξανα-ανοίξουμε με τη σωστή επιλογή ελληνικής κωδικοσελίδας κατά το άνοιγμα (στο Word).

τιπ: το αρχείο που κατεβαίνει από το σύνδεσμο με τίτλο "Πληροφοριακό Έντυπο " στη σελίδα του ΟΑΕΔ που έδωσες παραπάνω, ανοίγει αυτόματα μια χαρά στο OpenOffice, με γραμματοσειρά Arial.

καλή επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Απρ 2009 11:58

Hermeia έγραψε: Κατεβάζουμε ένα σχετικό πρόγραμμα ανoιχτού/δωρεάν λoγισμικού που το υποστηρίζει, όπως το OpenOffice (από κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα, πχ. της μαμάς του) - γενικά υποστηρίζει όλες τις γνωστές εκδόσεις word
Ενδφιαφέρον.
Επειδή δεν χρησιμοποιώ το OpenOFfice, αν ανοίξεις το αρχείο με αυτό και μετά το αποθηκεύσεις, το Microsoft Office θα το διαβάσει ή θα εξακολουθήσει το πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Μάιος 2009 04:47

Το openOffice μπορεί να αποθηκεύσει σε διάφορους τύπους για συγκεκριμένες εκδόσεις word (με Save-AS, όπου διαλέγεις τον τύπο του αρχείου) - λογικά οι νεώτερες εκδόσεις του προγράμματος (word) πρέπει να ανοίγουν τα αρχεία των παλαιότερων εκδόσεών του.. τουλάχιστο των σχετικά πρόσφατων.

Εχω (στα win) το OpenOffice 2.4
και η πιο πρόσφατη εκδοχή word που μου δίνει δυνατότητα να αποθηκεύσω .doc είναι MS-word 6.0
- και η παλαιότερη το word95.
Η αλήθεια είναι ότι πολύ σπάνια μοιράζομαι αρχεία .doc, αλλα χτες έστειλα ενα .xls (αρχείο του Excel) σε 3 ανθρώπους κι όλοι το άνοιξαν χωρίς πρόβλημα - το μόνο πρόβλημα που βρήκα στο λογιστικό φύλο του OpenOffice είναι που δεν βρίσκω τρόπο να αποθηκεύσω κάτι σαν κείμενο (.txt - για παραλήπτη που δεν εχει κανενα πρόγραμμα λογιστικού φύλου) .. αλλα είχε επιλογή και το έκανα .pdf (!!!)

Α, το OpenOffice-Writer (και για έγγραφα .doc) δεν έχει επιλογή "save-All" - αυτό που χρησιμοποιούσαμε στα παλιά word για να μας αποθηκεύσει μαζί και τις σπάνιες γραμματοσειρές του αρχείου μπας και δεν τις είχε ο άλλος .. αλλα πρόσφατα δεν μου χρειάστηκε ποτέ αυτό.. γενικά οι υπολογιστές έχουν μεγαλύτερη γκάμα ελληνικών γραμματοσειρών ..

Γενικά, δεν εχω ακούσει ποτέ προβλημα συμβατότητας, κι οι άλλοι ποτέ δεν ξέρουν ότι δεν έχω το word .. εάν δεν τους το πω.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 06 Μάιος 2009 18:31

Κατατοπιστικότατη. :D
Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες