[solved] προβλημα κατα την εγκατασταση του winxp sp3

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tse

Δημοσίευση από tse » 30 Απρ 2009 16:08

κανει συχνα updates (εκτος του sp3 που πλεον το αποριπτω) για διαφορες εννημερωσεις αλλα δεν αλλαξε μεχρι στιγμης τιποτα....
ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας... :)

tse

Δημοσίευση από tse » 04 Μάιος 2009 14:18

φιλε μου DGeorge τελικα μπηκα στο site της microsoft για ελεγχο τον εννημεροσεων
κ οντως ελειπαν αρκετες.... Παρολα αυτα συνεχιζω να εχω προβλημα με την εγκατασταση του sp3.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Μάιος 2009 14:44

:D :D Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
Δηλαδή τώρα, κατά τη Microsoft, έχεις πλέον ένα πλήρως-ενημερωμένο-ενήλικο PCδάκι, έτοιμο (πάντα κατά τη Microsoft) για PS3;
...Κι αυτό, το αφιλότιμο, αντί να συμπεριφερθεί σαν ένα κυριλέ και καθωσπρέπει PCδάκι, τσινάει σαν το αλογομούλαρο :question: :D
Ή μήπως, χεχεχεχεχε εξακολουθούν να του λείπουν σοβαρές ενημερώσεις; :-? :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

tse

Δημοσίευση από tse » 04 Μάιος 2009 14:51

και καλο μηνα....:):)
απο τι λεει η microsoft ολες οι σημαντικες ενημερωσεις
εχουν γινει.... εκτος απο το sp3. Τι να πω, γιατι τσιναει ετσι τοαφιλοτιμο που το εχω στα οπα οπα (χεχε :P :) ) κ με κανει τωρα ναζια.. μηπως ειναι γενους θυλικου γιαφτο ειναι αχαριστο??? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Μάιος 2009 15:27

Κι εγώ, που τα έχω εδώ, 2~3Servers και 2~3 σταθμούς στα πόδια μου, "μωρά μου" τ'ανεβάζω "νινιά μου" τα κατεβάζω. (Χώρος εργασίας)
Αν όμως κάποιο απ'αυτά αρχίσει τίποτα περίεργα, του δείχνω πρώτα απ'το ανοιχτό παραθύρι (πραγματικό -όχι virtual-Microsoft) την απόσταση 3ος όροφος - ισόγειο :whistle: :whistle:
Τις περισσότερες φορές, έχουμε το φαινόμενο: "Sudden System Recovery"!...Κοινώς έρχονται τα πράγματα κι ισιώνουν από μονάχα τους. :whistle:
Ωστόσο σε δεύτερη φάση, κυκλοφορώ με κάτι-διάφορα CD από Windows.
Και αν οι διαπραγματεύσεις μεταξύ PCιού κι εμένα καταλήξουν σε αδιέξοδο, ένα καλό-στεγνό FORMAT (με διπλάσιο αμμωνιαζόλ) στο 97% των περιπτώσεων, έρχεται και παραδίδει το "άτακτο PCδάκι" πλήρως υπάκουο και καθωσπρέπει :hammer: :hammer:
Στο 3% όπου εξακολουθούν τα προβλήματα, πλέον αρχίζω να ψάχνω το υλικό... Πού έχει "χτυπήσει";! :think: :think:

Παρεμμπιπτόντως... Αν ξανακάνεις FORMAT με το CDάκι του SP2, που έχεις, προχώρα σε όλες τις ενημερώσεις, πριν εγκαταστήσεις ο,τιδήποτε άλλο στο PC.
Ακόμα και την ενημέρωση του WindowsMediaPlayer, άσε την απ'όξω!!
Κάνε πρώτα τις κρίσιμες (critical). Μετά, τις όποιες δευτερεύουσες, και συνέχισε μέχρι να φτάσεις πάλι στο SP3.
PC-Ponemenos
Εικόνα

tse

Δημοσίευση από tse » 04 Μάιος 2009 16:07

Αυτο το αδιεξοδο θελω να αποφυγω φιλε μου...
Αναγκαστικα κ εγραπσα γιατι με το "μωρο" σπιτι μου ειμαι δεμενος συνεσθηματικα :P κ δεν θελω να το φορμαρω... Αυτα που εχω εδω (Χωρος εργασιας) τα φερομαι πιο πσυχρα.. λιγο να τσινησουν δεν το σκεφτομαι κ πολυ, οι χρηστες δουλευουν με terminal οποτε μικρο το κακκο... αλλα σπιτι.... :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Μάιος 2009 16:52

Κοίταξε να δεις... Τα πράγματα είναι απλά: Αν δεν έχεις αρχεία να χάσεις, τότε FORMAT στην ψύχρα και "without any mercy!!"
Όπως έλεγα σε καλή συναδέλφισα: "Η γυναίκα και το PC πρέπει να ξέρουν ποιός κάνει κουμάντο :hammer: "
(Φεύγοντας για το γραφείο μου ένοιωθα κάτι σε μπαλνταδάκια, σε τσεκουράκια νά'ρχονται προς την πλάτη μου. Αλλά κρατούσα επίπεδο :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: )
Από τη στιγμή που τα Windows -σε οποιαδήποτε έκδοση κι αν είναι-, αρχίσουν τα κουλά, ένα καλό-στεγνό FORMAT (με διπλάσιο αμμωνιαζόλ) κι ισιώνει το σύμπαν :hammer: :hammer:
Εκεί δεν έχω και πολλά συναισθηματικά...
Μετά από συνοπτικές διαδικασίες: "Φέρ'το CD!", "Ρίξ'το μέσα!", κι "Εμπρός γενναίοι μου!!"
PC-Ponemenos
Εικόνα

tse

Δημοσίευση από tse » 04 Μάιος 2009 17:01

κατι τετοια ελεγα κ εγω στην πρωιν μου (χεχε) αλλα που να καταλαβει γιαυτο εγινε πρωιν. :P:P
Τα αρχεια ειναι ενα θεμα αλλα λυνετε με backup...
Απλως ειναι "φρεσκο σχετικα" απο format γιαφτο με τρελανε... :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μάιος 2009 10:30

Καλή σου μέρα και πάλι :D ,

Όταν γράφεις "ειναι -φρεσκο σχετικα- απο format", φαντάζομαι ότι εννοείς:
1/ Έκανες σχετικά πρόσφατα κάποιο format.
2/ Έστησες τα XP Pro SP2.
3/ Έστησες κάποιες εφαρμογές (όποιες κι αν είναι αυτές).
4/ Και τώρα, πάνω σ'αυτό το πλατό προσπαθείς να περάσεις το SP3.

Πρόταση-σύσταση ενός PC-πονεμένου:
1/ Ρίχνεις το CD των XP Pro SP2 στο drive.
2/ Βεβαιώνεσαι ότι έχεις πρόχειρους τους drivers του/των δίσκων (αν είναι τίποτα SATA), και μάλιστα σε δισκέττα!
ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!
3/ Ξεκινάς το PCδάκι απ'το CD!
OFF TOPIC: Παίρνεις το υφάκι-χαμογελάκι του Αυτοκράτορα, στο StarWars (η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται), όταν -προς το τέλος- (τά'ριχνε χοντρά στον Skywalker)... Και -όπως στο σενάριο- λες στο PCδάκι σου: "And NOW my little friend... You will DIE!!" /OFF TOPIC

4/ Αφού 'χαλάσεις' και ξαναστήσεις το partition, περνάς και σ'ένα (χρονοβόρο αλλά σωστό) κανονικό format και στέλνεις ο,τιδήποτε τυχόν 'καλούδι' από Internet στον αγύριστο.
5/ Μετά απ'αυτό ξαναστήνεις τα XP Pro SP2.
6/ Όσο είναι μοναχά τους, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ, μπαίνεις στο Windows Update, αφήνεις να σε 'ψάξουν', και στήνεις πρώτα τις Critical και Stand-Alone Updates.
Μετά περνάς σε κάτι 'windows security', 'Internet security', 'system security' updates που είναι -σχετικά- δευτερεύουσες.
(ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ακόμα και το Windows Firewall το έχεις "Ανενεργό", αγνοώντας επιδεικτικά τις επανειλημμένες προειδοποιήσεις: "Your computer might be at risk!")
Γενικά, μόνο με τα XP φορτωμένα, ακολούθησε τις οδηγίες από το Windows Update, και θέλω να πιστεύω ότι θα λυθεί το μυστήριο!!?
PC-Ponemenos
Εικόνα

tse

Δημοσίευση από tse » 06 Μάιος 2009 10:23

Καλημερα φιλε μου DGeorge :)
Τελικα εκανα repair τα windows και τα πραγματα αλαξαν!!! Πηρε επιτελους το sp3 :) :) :) :) !!!
party time......
Να δουμε τωρα αν θα λειτουργει σωστα το συστημα.......
Γιατι με την γκαντεμια που μας δερνει.... :P ποιος ξερει!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μάιος 2009 10:54

Σε κάτι παλαβές φάσεις, τύπου "Οι Πύλες του Ανεξήγητου", δοκίμαζε την τακτική να τάζεις 'μνημούλα' στο PCδάκι :D :D
....Ποτέ δεν ξέρεις :lol: :lol:
tse έγραψε:Να δουμε τωρα αν θα λειτουργει σωστα το συστημα.......
Γιατι με την γκαντεμια που μας δερνει.... ποιος ξερει!!!
Μην το θέτεις έτσι! Όσο πιιο σύνθετα γίνονται τα αυτόματα συστήματα (είτε Λειτουργικό είναι αυτό, είτε Υλικό) τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν για 'σφάλμα'. :wink:
Από την άλλη, τα SPs της Microsoft δεν είναι και πανάκεια στα προβλήματα των Λειτουργικών της. :wink:
Το βασικό πρόβλημα, που αντιμετωπίζουν ΟΛΑ-πλέον τα OS της Microsoft, είναι:
Η Πίεση Χρόνου σχεδίασης-παραγωγής-διάθεσης μεταξύ προηγούμενου και επόμενου OS, για Λόγους Διάφορους. :-?
Απ'εκεί ξεκινάει το γαϊτανάκι των προβλημάτων-συνεπειών και των 'μπαλωμάτων' τύπου SP.

Δηλαδή γίνεται που γίνεται όλο και πιο σύνθετο-τραβηχτικό το κάθε OS (και συνεπώς πιο ευαίσθητο -λόγω πιθανοτήτων- σε σφάλμα), του μειώνουμε και τους "Ελέγχους" στη 'γραμμή παραγωγής' λόγω Πίεσης Χρόνου... "Ήταν που ήταν στραβό το κλήμα, τό'φαγε κι ο γάϊδαρος κι απόγινε :P "

Άρα κάθε άλλο παρά θέμα γκαντεμιάς είναι πλέον, έτσι που έχουμε μπλέξει :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

tse

Δημοσίευση από tse » 06 Μάιος 2009 11:30

Απο μνημουλα καλα ειμαστε... :)
Απο τυχη δεν παμε καλα.... :) :P :) :P !!!

tse

Δημοσίευση από tse » 06 Μάιος 2009 16:12

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου :) ... Το θεμα ειναι να μη σου κατσει κ η περιπτωση.....
Εννοειτε πως δεν ειναι κ linux τα xp αλλα τι να κανεις...!!!
Εχουμε μπει ολοι μας στο λουκι!!! :P :P :P

tse

Δημοσίευση από tse » 06 Μάιος 2009 16:27

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας κ το χρονο σας!!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες