[Solved] Πρόβλημα με USRobotics Wireless MAXg PCI Adapter

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 23 Απρ 2009 16:11

Λοιπόν, έχω ένα PC παλαιό (5 χρόνων) το οποίο δε χρησιμοποιώ πλέον.
Αποφάσισα να εγκαταστήσω το Wireless MAXG PCI ADAPTER της USRobotics σε αυτό, έτσι ώστε να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ και να βάλω και linux και γενικά να το φτιάξω κάπως.

Τέρμα με τις εισαγωγές. :D

Επειδή είχα χάσει το cd-άκι της εγκατάστασης, κατέβασα τα drivers από το νετ στο κανονικό μου pc και τα μετέφερα με USB-στικάκι στο άλλο pc, όπου τα drop-αρα στα temporary (/temp) files.

Εγκατέστησα μια χαρά το hardware κομμάτι της υπόθεσης, και άρχισα την εγκατάσταση. Κάποια στιγμή, ο οδηγός εγκατάστασης με ρωτάει εάν εγκαθιστώ "κάρτα" ή "προσαρμογέα".

Την πρώτη φορά πάτησα κάρτα και μου είπε να κάνω turn-off και μετά να συνεχίσω. Μόνο που μετά δεν έγινε τίποτα, μου έλεγε πως έκανα λάθος. Μετά όταν ξαναάρχισα την εγκατάσταση και πάτησα προσαρμογέα.
Το ίδιο έγινε.

Τι να κάνω???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aflex την 08 Μάιος 2009 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 06 Μάιος 2009 17:13

Λοιπόν, ενημερώνω σχετικά με την περίπτωση μου, για τυχόν παθόντες που ίσως αντιμετωπίσουν ανάλογα προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο της USRobotics.

Λύση δεν βρέθηκε. Έψαξα σε forums, ρώτησα στο κατάστημα από το οποίο το προμηθέυτηκα. Κανεις δεν ήξερε τίποτα.

Πήγα και αγόρασα καινούργιο wireless adpator-ακι. Anyways, αν ποτέ κανείς μπορεί να βοηθήσει, ας το πει, για να μην το αφήσω στο ράφι για πάντα :p

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Μάιος 2009 16:55

"Το κόβεις" ότι δουλεύει το 'εργαλείο'; :hammer: :D
Πώς το βλέπεις να το δοκίμαζες και σε κανένα άλλο PCδάκι, μπας (λέω τώρα) κι έχει αναχωρήσει για τας 'Αιωνίους Μονάς' (ή 'Τα χλοερά λειβάδια των προγόνων του' αν προτιμάς);; :D :D

Επίσης, απο'κει που κατέβασες τους drivers, δεν είχαν οι ευλογημένοι κάτι σε README σε HELP για εγκατάστασή του σε XP, σε VISTA, σε LINUX, ή οπουδήποτε; Εκεί ΜΑΛΛΟΝ θα σου έλεγαν αν πρόκειται για αντάπτορα, για κάρτα, ή ό,τι άλλο. Επίσης ΜΑΛΛΟΝ θα σου έλεγαν ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ τον τρόπο εγκατάστασης...
Πολλές φορές ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ μόνο οι Drivers για συνεργασία μιας συσκευής με τα Windows (υποθέτω και με το LINUX)! Υπάρχει κάπου-κάπου κάποιος ιδιαίτερος τρόπος 'γνωριμίας και συστάσεων' του υλικού με το Σύστημα :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 08 Μάιος 2009 17:35

Ναι ναι, τα έκανα όλα αυτα. Το δοκίμασα σε άλλο pc, πάλι δεν δούλεψε, είδα και τα readme-help αρχεία (χωρίς συμβουλές επί του θέματος). :P

Δεν το πέρασα στο ντούκου, ασχολήθηκα αρκετά για μερικές μέρες. :p

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Μάιος 2009 09:53

Aflex έγραψε:....Το δοκίμασα σε άλλο pc, πάλι δεν δούλεψε......
DGeorge έγραψε:"Το κόβεις" ότι δουλεύει το 'εργαλείο'; :hammer: :D
Μήπως -τελικά- όντως, έχει αναχωρήσει για τας 'Αιωνίους Μονάς' (ή 'Τα χλοερά λειβάδια των προγόνων του' αν προτιμάς) και γι'αυτό ΔΕΝ βρισκόταν ΛΥΣΗ πουθενά;; :P
Μήπως είναι ώρα να πάρει την 'άγουσα προς ανακύκλωση'; :P
Είδες ότι το καινούργιο δούλεψε 'με τη μία'...
Η μόνη ΤΕΛΙΚΗ επαλήθευση, για το γεγονός ότι το παλιό ΔΕΝ λειτουργεί, είναι να βρεις κάποιον (λέμε τώρα, θεωρητικά) που έχει ίδιο, και που λειτουργεί κανονικά. Εκεί μπορείς προσωρινά να βάλεις το δικό σου και να δεις (το ΜΑΛΛΟΝ αυτονόητο) ότι ΔΕΝ λειτουργεί. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες