Έφτασε το τέλος για το GeoCities!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Απρ 2009 02:10

Το Yahoo κλείνει το GeoCities, μια δωρεάν υπηρεσία που φιλοξενεί προσωπικές ιστοσελίδες για ιδιώτες, την οποία απέκτησε για περισσότερα από $4 δισ. ευρώ πριν από 10 χρόνια κατά την ακμή των DotCom.

Μια ανακοίνωση στο Yahoo την Πέμπτη, και συγκεκριμένα στην Βοήθεια για το GeoCities, δήλωσε ότι η υπηρεσία δεν κάνει πλέον αποδεχτούς νέους πελάτες και ότι έως το τέλος αυτής της χρονιάς η υπηρεσία τα κλείσει. Το κείμενο περιείχε και λεπτομέρειες για το πώς όσοι έχουν λογαριασμό μπορούν να σώσουν τα δεδομένα τους αυτό το καλοκαίρι.

περισσότερα: http://www.forbes.com/feeds/afx/2009/04 ... 30920.html
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Απρ 2009 05:23

Ο Τζάμπας πέθανε. Η δημοφιλία του διαδικτύου γονατίζει τέτοιες υπηρεσίες πλέον.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Απρ 2009 10:11

Στο geocities είχα κάνει το πρώτο προσωπικό μου site κάπου το 96 - 97 και έπειτα στο tripod ... Ρομαντικές εποχές που σερφάραμε (με Mosaic και Netscape) χωρίς antivirus και αν ήθελες com domain έβρισκες καλό όνομα και το έπαιρνες και τζάμπα …

Την geocities την αγόρασε η Yahoo την εποχή της φούσκας 1.0 του web κυρίως για την τεράστια βάση μελών της.
Στην after bubble εποχή (ή προ bubble 2.0 αν προτιμάτε :p ) η yahoo αγόρασε την πολύ καλή flickr και αν θυμάστε προσπαθούσε να πουληθεί - ανεπιτυχώς τελικά - στην Microsoft και έπειτα κατάφερε να επιβιώσει και χωρίς να πουληθεί χάρη στη Google...
Στην εποχή της οικονομικής κρίσης βλέπουμε να γίνονται τρομερές εξαγορές εταιρειών στο χώρο της πληροφορικής και να κλείνουν sites/υπηρεσίες/εταιρείες που πριν κάποια χρόνια τα θεωρούσαμε μεγαθήρια. Ο χώρος αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως από τη μια μέρα στην άλλη, από την κορυφή μπορεί να πας στον πάτο , είτε επειδή οι χρήστες θα βρουν καλύτερες / φθηνότερες ή και δωρεάν υπηρεσίες, είτε από εσωτερικά σφάλματα.
Για αυτό και εδώ μέσα σε κάποιο άλλο topic που συζητούσαμε είχα γράψει ότι το μόνο εύκολο είναι να χάσει και η google την πρωτοκαθεδρία της εν μια νυκτί αν κάποιος καταφέρει να μας δώσει κάτι καλύτερο. Άλλωστε το ίδιο έχουν δηλώσει και οι ίδιοι οι ιδρυτές της.

Ένα θέμα που συζητείτε αρκετά τον τελευταίο καιρό είναι πως θα έχουμε πρόσβαση στον ηλεκτρονικό παράδεισο που πάνε οι σελίδες που είχαν ανέβει σε sites που έκλεισαν ώστε να μην χάνεται περιεχόμενο που μπορεί να ήταν μοναδικό. Ένα archive.org και οι cache των search engines δεν φτάνουν με τίποτε, ιδιαίτερα αν μιλήσουμε και για video / ήχο / κίνηση και διάφορων τύπων αρχεία που ανεβαίνουν στο web.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 24 Απρ 2009 11:46

ναι ρε συ dimsis η πρώτη website-ιδικη επαφή των περισσοτέρων ήταν μέσα από το geocities!

πάντως πιστεύω πως αφού η ίδια η yahoo το είχε παραμελήσει τελείως πως να συνεχίσει να έχει users? πριν λίγο καιρό που το χάζευα έτσι (χάριν ρομαντισμού ;-)) δεν το είχανε αλλάξει καθόλου... ούτε πιο ελκυστικό σαν υπηρεσία δεν προσπάθησαν να το κάνουν ούτε σαν εμφάνιση...

ίσος πιστέψανε από τη yahoo πως δεν αξίζει τον κόπο και έχουν επενδύσει σε τπτ άλλο, οπότε και το κλείνουν για να αφιερώσουν προσωπικό και ενέργεια στην νέα δημιουργία τους... λέω εγώ τώρα :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Απρ 2009 14:17

Στην εποχή των social networks, των blogs και των Joomlοειδών scripts καλώς ή κακώς δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν έτσι όπως ήταν. Αν το καλοσκεφτεί κανείς αυτά τα sites ήταν οι συγγενείς πρόγονοι των σημερινών social network sites....

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Απρ 2009 14:19

Αχ όχι και εσύ φίλε GeoCities...
Το πρώτο μου site το είχα φτιάξει εκεί! Μετά και εγώ tripod !!!
Αναμνήσεις πολλές...

:(

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 24 Απρ 2009 14:35

Το ίδιο και εγώ, στο Geocities είχα σελιδούλες, κρίμας.

Άβαταρ μέλους
generalMoKaToR

Δημοσίευση από generalMoKaToR » 24 Απρ 2009 16:37

kai i google?me ta blogspots?

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 24 Απρ 2009 16:42

generalMoKaToR έγραψε:kai i google?me ta blogspots?
Mε την έξαρση των blogs , blogspot και wordpress δε τα βλέπω να κλείνουν, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον δηλαδή... :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Απρ 2009 17:10

πολλές αναμνήσεις, πολλά πειράματα, και το πρώτο μου εμαιλ ήταν εκεί...

σε λίγο σε κάποιο θέμα που θα έχει τίτλο "έχεις μεγαλώσει όταν" θα υπάρχει και η φράση...

"θυμάσαι την σελίδα που είχες στο GeoCities"
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

21century

Δημοσίευση από 21century » 24 Απρ 2009 20:23

Μια εποχή με διαφορετικό αρωμα τεχνολογίας που πλέον κατεβάζει ρολά, θα περιμενα τουλαχιστον καποιες σελιδες να διατηρηθούν...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Απρ 2009 00:06

Εγώ την πρώτη σελίδα μου την είχα φτιάξει εδώ:
http://www.esmartstart.com/

Με το subdomain stathis.250x.com!!!!!

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 25 Απρ 2009 02:23

παιδιά κι εγώ το πρώτο μου site εκεί το είχα φτιάξει...

μεγάλο σχολείο το geocities και πολλές οι αναμνήσεις.... (ειδικά που συνδεόταν με τα φοιτητικά μου χρόνια). Η σελίδα μου έχει ήδη εξαφανιστεί, την είχα πετύχει πάντως πριν κανα δυο χρόνια...

ο τζάμπας δεν πέθανε, με το blogger "κάνεις παπάδες" τζάμπα...

για μένα η yahoo έκανε τεράστιο λάθος που δεν μετέτρεψε το geocities σε μια blogging platform ανταγωνιστική του blogger και του wordpress. Θα της είχε βγει σε καλό....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης