Δεν χρειάζονται Πάντα γνώσεις υψηλής πληροφορικής!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

pagou

Δημοσίευση από pagou » 02 Ιουν 2010 15:16

ναι, μετα το φορητο τον ελεγα cookie-board.
το κουναγα το ατιμο, το πιστολοκαι, αλλα ειπαμε ποιοτητα η Acer. Για λιγα ευρω διαφορα 100 φορες Toshiba / IBM / Dell και ειδικα SONY που ειναι και πολυ design και με ανωτερη οθονη. φυσικα πανω απο ολα MAC (ναι, ξερω, τωρα καποιος θα με πυροβολησει)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 02 Ιουν 2010 16:42

Επειδή προβλέπω να γίνεται πολύ ωραίο αλλά μεγάλο θέμα, φίλε dgeorge θα μπορούσες να βάζεις ένα τίτλο σε κάθε ενότητα και ίσως κατάλογο στο αρχικό θέμα με λινκς που θα σε πηγαίνουν στο κατάλληλο ποστ; Το λέω από τώρα που είναι νωρίς και δεν χρειάζεται πολύ κόπο!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

pagou

Δημοσίευση από pagou » 02 Ιουν 2010 16:47

dgeorge-pedia

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2010 11:02

xultimatex έγραψε:Επειδή προβλέπω να γίνεται πολύ ωραίο αλλά μεγάλο θέμα, φίλε dgeorge θα μπορούσες να βάζεις ένα τίτλο σε κάθε ενότητα και ίσως κατάλογο στο αρχικό θέμα με λινκς που θα σε πηγαίνουν στο κατάλληλο ποστ; Το λέω από τώρα που είναι νωρίς και δεν χρειάζεται πολύ κόπο!
Δουλεύω σαν κάποια Πολυκαταστήματα, όπου για να πας στο Τμήμα για ξυραφάκια -στον 5ο όροφο- πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις από το Τμήμα ειδών Σκι στο Ισόγειο, το Τμήμα με τα Παραδείσια Πουλιά -στον 1ο όροφο, κλπ :D :D
Σοβαρά τώρα... Σε πρώτη φάση έβαλα Τίτλους -όσο κατατοπιστικότερους μπόρεσα- σε κάθε υποκεφάλαιο/ενότητα. Σε δεύτερη φάση θα το δω, πώς θα το μεθοδεύσω αυτό, που -πολύ σωστά- προτείνεις για Linkάκια.
pagou έγραψε:..dgeorge-pedia..
Τώρα αυτό πώς να το εκλάβω :think: :question: :snooty: :snooty: :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 03 Ιουν 2010 11:20

θετικα, θετικα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 03 Ιουν 2010 11:29

περάσεις από το Τμήμα ειδών Σκι στο Ισόγειο

τι δηλαδη, οταν ξυριζεσαι δεν φορας μποτα με γουνακι και μπουφαν για -70 ενω φορας τα 3 μετρα τα πεδιλα; αληθεια τα 27 σκυλια που τα εχεις διοτι εγω τα παρκαρω στο ιγκλου μου στο συνταγμα. τους αρεσει να παιζουν με τις αρκουδες που εχει εκει, οσο κοιταν τις φωκιες στην ερμου να βουταν για ψαρια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2010 13:25

:D
Παρεμπιπτόντως, οι φώκιες (που έχει πάρει το μάτι μου στην Ερμού) δεν βουτάγανε για ψάρια... Γι'άλλα πηγαίνανε :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 16:21

Μου συνέβη κι αυτό αγόρια και κορίτσια :o :o :lol: :lol:
Πριν κάποιαν ώρα με κάλεσαν σ'ένα γραφείο συναδέλφου (ανεπίδεκτη/αρνητική μάθησης) όπου υπάρχει ένας μεγαλούτσικος EPSON Color LASER εκτυπωτάκος.
Τον έχουν συνδέσει με το PC, με δύο καλώδιο USB: PC...USB-καλώδιο...USB-HUB...USB-καλώδιο...Εκτυπωτής.

Για όσους δεν γνωρίζουν αναφέρω ότι το USB-HUB είναι ένα "πολύμπριζο USB". Παίρνει ένα καλώδιο από το PC, και συνδέει διάφορες USB συσκευές, η καθεμιά με το δικό της καλώδιο.
-->Κάποιες μικροσυσκευές USB παίρνουν και ρεύμα/τροφοδοσία μέσα απ'το καλώδιο αυτό (σύνδεση απ'ευθείας με το PC, ή με το HUB).
-->Αυτό όμως σημαίνει ότι οι μικροσυσκευές αυτές παίρνουν τροφοδοσία είτε απ'ευθείας από το PC, είτε από το HUB.... Επιβαρύνοντας το τροφοδοτικό είτε του PC, είτε του HUB!!
-->Αν το HUB δεν έχει δικό του τροφοδοτικό, τότε το τροφοδοτικό του PC τροφοδοτεί τόσο το ίδιο το HUB, όσο και τη μικροσυσκευή, που είναι συνδεδεμένη πάνω του. Εδώ μιλάμε για φτηνιάρικο HUB!!
-->Γι'αυτό κάποια καλά τέτοια HUBs έχουν δικά τους τροφοδοτικά. ώστε να μην επιβαρύνουν το PC, ούτε από το δικό τους φορτίο, ούτε από τα φορτία των μικροσυσκευών με τις οποίες συνδέονται.

Στην περίπτωσή μας το HUB ήταν φτηνιάρικο. Ευτυχώς γι'αυτό είχα προνοήσει κι είχα αποσυνδέσει κάθε μικροσυσκευή από πάνω του (δεν ξέρω φυσικά τι μαϊμουδιές γίνονται από πίσω μου).
Μου λέει λοιπόν η φιλτάτη συνάδελφος ότι το HUB τα 'έπαιξε' και δεν μπορεί να εκτυπώσει.
Πηγαίνοντας επιτόπου, μου δείχνει όντως ότι το LEDάκι από τη θύρα του εκτυπωτή δεν ανάβει, κι εκεί επάνω μου επαναλαμβάνει όλη χάρη: "Τά'φτυσε το HUB!!"
Ψάχνοντας να βρω τη σύνδεση HUB--Εκτυπωτής (πάνω στον εκτυπωτή) μήπως κι είχε πρόβλημα.... Βλέπω το ΟΝΕΙΡΟ!!!! Ο Εκτυπωτής ΣΒΗΣΤΟΣ!!!
'Μα..." ψελλίζω "Αυτός είναι σβηστός!!"
Εκεί ακούω και το ΟΝΕΙΡΟ!!! "Μα φυσικά και είναι σβηστός! Αφού ΔΕΝ παίρνει ρεύμα απ'το χαλασμένο HUB!!!"
(Ξανασημειώνω για όσους σας ξέφυγε: Μιλάμε για Εκτυπωτάκο ελαφρώς Γαϊδουρόμορφο σε όγκο, EPSON Color LASER!!!!) Κάθε άλλο από ΜικροΣυσκευή ήταν!! :lol: :lol:
Αφού μάζεψα τα αστρικά μου σώματα, που είχαν πει να πάνε κάποια βόλτα, και συνήλθα απ'το μέγεθος της Κοτσάνας που με βρήκε κατακέφαλα, της ψέλλισα: "Για κοίταξε εκείνο το χοντρό μαύρο καλώδιο στο πολύμπριζο! Μάλλον δικό του είναι!"
Και ήλθεν ο Έρως!!! Πίεσε το φισάκι στη θέση του, ο εκτυπωτάκος ζωντάνεψε (Θάμμα!! Θάμμα!!), άναψαν τα LEDάκια από το HUB, κι όλα δούλεψαν όπως πριν!!!!
Έθεσα στη δεσποινίδα συνάδελφο, μία κάπως -ίσως- δύσκολη ερώτηση: "Σου φαίνεται λογικό αυτό το Θηρίο, να παίρνει ρεύμα από αυτό το μικρό καλωδιάκι;"
Παιδιά, ως απάντηση πήρα το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας, όταν βλέπει τα τραίνα να παιρνούν :o :o :o :o :o :o :o :o
Συμπέρασμα χρήσιμο για τη διαβίωσή μας με USB εκτυπωτές: Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) από αυτούς τροφοδοτούνται από δικό τους Ηλεκτρικό Καλώδιο! Αν σβήσουν, ΜΗΝ ψάχνετε την αιτία στο καλώδιο USB! Μάταιος κόπος :lol: :lol: Κοιτάξτε καλύτερα για κάποιο καλώδιο από τον εκτυπωτή προς κάποια μπρίζα/πολύμπριζο. Ελέγξτε/σφίξτε τις συνδέσεις/φισάκια είτε από τη μια μεριά, είτε από την άλλη. Κάποιο ΜΑΛΛΟΝ έχει χαλαρώσει πολύ, από καμμιά κλωτσιά στο καλώδιο :wink: :wink:
Ωστόσο, αν όλα είναι στη θέση τους, και το κουμπάκι (διακόπτης) του Εκτυπωτή στο "ON", μην τολμήσετε άλλα βήματα! Εκεί πλέον φωνάζετε κάποιον ειδικότερο να κοιτάξει τι συμβαίνει :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Ιουν 2010 11:15

Μετά από την εφεύρεση του πρώτου Ηλεκτρικού Κυκλώματος, η αμέσως επόμενη ήταν ο Διακότης ON/OFF. Υπάρχει παντού:
DGeorge έγραψε:...Εξ'άλλου ας μην ξεχνάμε ότι Τα τρελλά Ψηφιακά Ηλεκτρονικά Συστήματα του διαστημικού Τηλεσκοπίου έχουν κάτι ΒΑΣΙΚΟ-ΚΟΙΝΟ με την τοστιέρα του σπιτιού μας...
"ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΡΟΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ!!" :wink: :wink:
(από εδώ).
Έχει εξελιχθεί πολύ η μορφή του, από τότε που πρωτοδημιουργήθηκε. Έγινε ηλεκτρομαγνητικός, ηλεκτρονικός, φωτοηλεκτρικός, doppler (κίνησης), κλπ.
Ωστόσο η βασική του αρχή παραμένει ακριβώς η ίδια, όπως τότε: Η διακοπή κι η αποκατάσταση της ροής ηλεκτρονίων σε κάποιο κύκλωμα.
Τελευταία, στις ψηφιακές συσκευές, η ένδειξη "Λειτουργία/ON" και "Διακοπή/OFF" γίνεται με κάποιο LEDάκι. Αυτό βρίσκεται είτε πάνω στον διακόπτη, είτε σε κάποιο -τέλος πάντων- εμφανές σημείο! Υποτίθεται δε ότι η φιλοσοφία ύπαρξης του LED είναι ακριβώς η ένδειξη κατάστασης ON, ή OFF.
Κι έχω δει προσωπικά συσκευές (οθόνες, PC, scanners, εκτυπωτές) όπου η ένδειξη 'βγάζει μάτι'!!
Αντίθετα βέβαια, έχω δει και τα αντίστοιχα όπου οι ενδείξεις χρειάζονται συνθήκες 'κατάλληλης σκίασης' (μη-χε..) ώστε να γίνουν αντιληπτές.
Γι'αυτό (ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ από οθόνη του δεύτερου τύπου!!!) τον ΝΟΥ σας!!!
1) Μια 'Μαύρη Οθόνη' παίρνει ρεύμα;
2) Μια 'Μαύρη Οθόνη' έχει το διακόπτη στο 'ON';
3) Μια 'Μαύρη Οθόνη' έχει ένδειξη ότι τροφοδοτείται;
4) Μια 'Μαύρη Οθόνη' έχει συνδεθεί με το PC (1,2,3 και για το PC);
Αν ΝΑΙ σε όλα, τότε μπορούμε ν'αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το Freestuff, για να γράψουμε τον πόνο και τον καημό μας!
Ή, αν ντρεπόμαστε, μπορούμε να φωνάξουμε τεχνικό, (να μην γίνουν κι αυτοί κλέφτες :cry: :cry: :cry: :cry: :lol: :lol: :lol: :lol: )
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Αύγ 2011 13:22

Μου συνέβη ΚΑΙ αυτό!
Γι'αυτό μην τολμήσετε ΠΟΤΕ να πήτε: "Τα είδα όλα!", ή "Τα άκουσα όλα!"!!! :D
Γοητευτικότατο πιπίνι-συναδέλφισα μου ζητάει να κοιτάξω κάποιο πρόβλημα του PC της, σχετικά με κάποιον δικτυακό εκτυπωτή της εταιρείας. Αφού κάνω κάποιες αλλαγές στις παραμέτρους της θύρας IP, πηγαίνω στον εκτυπωτή. Τον σβήνω, τον ξανανάβω, και αφού έκανε τα initializations του, ζητάω από την 'κυρία' να μου στείλει μια test page... Σε αυτόν και σε έναν άλλο δίπλα του, επίσης δικτυακό.
Ο προβληματικός εξακολούθησε με το πρόβλημά του...
Όμως στον διπλανό του, λαβαίνω μία σελίδα Α4 κενή-κενότατη, όπου στην αρχή της ήταν γραμμένη, με 10άρια ARIAL, η λέξη "test".
Αφού συνήλθα από το αρχικό shock, λύθηκα 'ελαφρώς' στα γέλια.
Προφανώς η προδιαγραφή 'Γνώση χειρισμού PC' -τουλάχιστον στην περίπτωσή της- είχε πάρει πολύ νερό. Τα βασικά, παιδιά... Τα βασικά!
Γι'αυτό προσέχετε τις γνώσεις υφισταμένων, συναδέλφων, για να μην πω και προϊσταμένων σας!
Μπορεί να εκπλαγείτε αφάνταστα, από την ασχετοσύνη μεν (η οποία ως ένα όριο είναι απόλυτα φυσιολογική), πολύ δε περισσότερο από την Άρνηση Μάθησης!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Αύγ 2011 19:40

θα στέλνει πολλά "test" pages σε fax η συνάδελφος σου και της έμεινε κουσούρι ρε συ! :-D

Βρήκα τυχαία μια τηλεοπτική σειρά (ονομάζεται "The IT crowd") που βασικοί χαρακτήρες είναι το τμήμα IT μιας εταιρίας και έχει αρκετά τέτοια σκηνικά "καθημερινής" ζούρλιας. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βρεις 2-3 επεισόδεια πιστεύω θα σου αρέσει.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Αύγ 2011 00:05

Είναι τρελλή σειρά!

Τι συνιστώ και εγώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 19 Αύγ 2011 00:48

"Have you tried turning it off and on again?" :lol:
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Αύγ 2011 10:11

c0d3punk έγραψε:............Βρήκα τυχαία μια τηλεοπτική σειρά (ονομάζεται "The IT crowd") που βασικοί χαρακτήρες είναι το τμήμα IT μιας εταιρίας και έχει αρκετά τέτοια σκηνικά "καθημερινής" ζούρλιας. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να βρεις 2-3 επεισόδεια πιστεύω θα σου αρέσει.
Όσο γι'αυτό, και μάλιστα με τις σύμφωνες συστάσεις του φίλτατου GeoStuff, μπορώ να υποθέσω ότι θα αξίζει η σειρά.
Μόνο... Πώς/πού θα την βρω (κανάλι, ~ώρα); Ξέρει κανείς; :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες