Πως πλήρωνεσε απο τις διαφημίσεις της google?

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Zmac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zmac » 25 Ιουν 2009 20:11

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την πληρωμή.Επειδή είμαι ανήλικος ακόμα και η επιταγή θα είναι στο όνομα μου,θα μπορώ να εισπράξω τα χρήματα;Ή μήπως θα πρέπει να δώσω στοιχεία συγγενικού μου προσώπου(και κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό;) ;
Εικόνα

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 25 Ιουν 2009 22:15

Λογικά όχι καθώς ανήλικος δεν μπορεί να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό(δεν ξέρω σαν συν-δικαιούχος ίσως)
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιουν 2009 23:44

Zmac έγραψε:Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την πληρωμή.Επειδή είμαι ανήλικος ακόμα και η επιταγή θα είναι στο όνομα μου,θα μπορώ να εισπράξω τα χρήματα;Ή μήπως θα πρέπει να δώσω στοιχεία συγγενικού μου προσώπου(και κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό;) ;
Ποια είναι η ακριβής ηλικία σου φίλε μου;

Zmac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zmac » 26 Ιουν 2009 01:59

aguila21 έγραψε:Ποια είναι η ακριβής ηλικία σου φίλε μου;
16
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιουν 2009 08:19

Η πιο εύκολη λύση,για να μη σου κάνει καμιά "κόμπλα" ο κάθε άσχετος που επειδή είχε απολυτήριο λυκείου 18 και ένα μέσο,έγινε τραπεζικός υπάλληλος,είναι η οπισθογράφηση της επιταγής και η είσπραξη της από τους γονείς σου,τον μεγάλο αδερφό ή τη μεγαλη αδερφή σου.Μόλις πάρεις την επιταγή,θα τη γυρίσεις να βλέπεις το πίσω μέρος.Θα βάλεις μια υπογραφή σε ένα σημείο που γράφει signature και τον αριθμό ταυτότητας σου που υποθέτω ότι έχεις.Θα τη δώσεις στον πατέρα σου κλπ,θα πάει στην τράπεζα όπου έχει λογαριασμό,σε οποιαδήποτε στην Ελλάδα,και θα την καταθέσει.Σε 3 ημέρες θα έχουν πιστωθεί τα χρήματα στο λογ/σμό του από τον οποίο θα σου τα δώσει.Κανονικά,θα μπορούσες να πάρεις την επιταγή που θα σου έρθει,να πας σε ένα κατάστημα της Citybank και να την εισπράξεις επιτόπου.Επειδή όμως είναι ολίγον άσχετοι,θα σου ζητήσουν να αποκτήσεις λογ/σμό να την καταθέσεις κλπ,και θα ταλαιπωρηθείς,η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου είπα.Να ξέρεις ότι η επιταγή είναι μέσω πληρωμής.Είναι σαν να σου δώσει ο παππούς σου 50€ χαρτζιλίκι (αν έχει τόση σύνταξη ο άνθρωπος να του περισσεύουν είστε κι εσύ και αυτός τυχεροί!!!),τα παίρνεις κι έχει και νομικά το δικαίωμα να τα κάνεις ότι θέλεις.Στην Ελλάδα όμως την έχουν καταντήσει μέσω πίστωσης,και οι παρανοήσεις είναι δεδομένες.Κάνε αυτό που σου είπα και δε θα έχεις πρόβλημα

Η επιταγή που στέλνει η Google είναι πληρωτέα στην Ελλάδα γράφει επάνω (Payable in Greece) οπότε θα έπρεπε η Citybank να σου δίνει επιτόπου τα λεφτά.Σε υποκατάστημα μεγάλης τράπεζα όπου πήγα να την καταθέσω πριν 1 μήνα περίπου,δεν ήξερε τη διαδικασία η κοπέλα-ταμίας αλλά ούτε και ο προϊστάμενος.Τηλεφωνεί ο τελευταίος σε ένα συνάδελφο του να πληροφορηθεί πώς θα την περάσει.Όπως το περιγράφει την επιταγή του λέει "επάνω γράφει Πέι άμπλε ιν Γκρες"!!!!!!Ο κύριος ηλικίας περίπου 40-45...Έλεος...

Zmac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zmac » 26 Ιουν 2009 22:22

Σ'ευχαριστώ πολυ φίλε aguila, πιστεύω πως με κάλυψες :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 02 Ιούλ 2009 17:00

εμενα ηρθε η πρωτη μου επιταγη αυριο θα την πληρωθω απο τ τραπεζα στξν οποια κανω πρακτικη :D δεν μου λετε αν αλλαξω το ονομα στ οποιο ερχετε η επιταγη λετε να υπαρξει προβλημα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης