[Solved] προβλημα με μνημη ram

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 05 Μάιος 2009 15:58

Οπα sorry ενοεις να το δοκιμασω σε αλλο pc???

Αν ενοεις αυτο,
Δεν το αποφευγω απλα μου ειναι δυσκολο αυτη την στιγμη να το δοκιμασω σε καποιο αλλο pc!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μάιος 2009 16:14

Δεν αντιλέω στο 'δύσκολο' που αναφέρεις, αν και από μόνο του το 'δύσκολο' είναι ποοοολύ σχετικό!
DGeorge έγραψε:.......Σε βλέπω -ωστόσο- ότι κάνεις τα πάντα, εκτός του να τις δοκιμάσεις...!
Δεν υπάρχει κάποιος γνωστός/φίλος να κανιβαλίσετε μαζί δοκιμάζοντάς τες στο PC του;!
Αν βαριέσαι όμως να το κάνεις... Κοίταξε μη βρεθείς να κάνεις πολλαπλάσιο κόπο :hammer: :myeye: :strong: :bouncy:
Το επαναλαμβάνω όμως... Φαντάζεσαι να γίνεται όλο αυτό το ψάξιμο, επειδή μία/δύο μνήμες είναι καμμένες; :question: :question: :question: :question: :question: :question:
PC-Ponemenos
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 05 Μάιος 2009 21:43

Εχεις δικιο σε αυτο.
Αυριο Θα Παω να τις Δοκιμασω απλα δεν ειχα καποιον που να εχει pc me ddr1

Πριν Λιγο επαθε ζημια το pc μου κ χρειαστικε να κανω FORMAT, ωραια λεω ευκαιρια να τις δοκιμασω και με win pro.

Και ειδα το εξης:

Mε το που περναει τα πρωτα τεστ για να προχωρησει στην εγκατασταση μετα απο λιγο βγαζει μια μπλε οθονη με κινεζικα και γραφει το εξης:

STOP: 0X00000026 (0X000401F4, 0XF78B20F8, 0XF78B1DF4, 0X808805A1)

hpt366.sys-Address F78B20F8 base at F78B20F8, Datestamp 00000000

hpt366.sys-Address F78B1DF4 base at F78B1DF4, Datestamp 00000000

Εχεις καποια ιδεα τι μπορει να ειναι ολο αυτο????????

Παντως αυριο θα παω να τις δοκιμασω σε αλλο pc
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 05 Μάιος 2009 22:05

dgeorge μου εστειλαν ενα email και μου λεν

NOTICE : REPLY BACK USING EBAY Console or SEND reply back to solutions@smilentango.com email ONLY ....***

First of all, I am sorry, I did not get back to you earlier. It is bit crazy here.

Now with the model number for MS-7046, I checked it against the database and also went on Google to double check.

I am sorry but the memory purchased is NOT compatible with what you have and need.

PLEASE DO NOT WORRY, I am here to help. LET me give you details and some options.

As advertised this is High Density module. http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0098507668

This module has incompatibilities issues with some VIA,nforce,Asus or Intel family and some Old versions of boards where Bios cannot be updated.

Speed,FSB,MHZ and Type of DDR is what you need BUT Type of Density you purchased is not right. High Density modules are usually half the price of regular memory. When they work, its great.

You bought : Qty1 & paid GBP 29.99 for High Density memory(With shipping)

You have 4 options chose from :

Option 1 : With spending just little more, you can upgrade to right density RAM,but 1/2 the size. That means you can get 1GB Stick (or 2x512MB) MODULE in exchange for what you have now. Upgrade cost is additional GBP 3.97. Price includes shipping and all, This is a good economical option if you wish to consider.

Option 2. If you feel our diagnosis is wrong and want to try exchange, you have this option available. As soon as we get it, we will test and send replacement as needed. (NOT RECOMMENDED based on info you provided)

Option 3: UPGRADE TO RECOMMENDED MEMORY - Price includes shipping.

There are two options for UPGRADE:

3A) : Upgrade cost is additional GBP 20.55 this is OEM(Generic),but right memory for your needs. There is 3 Year warranty. This is good economical solution to get your system memory upgraded.

3B) : Certified Upgrade will cost you additional GBP 22.38 RAM CERTIFIED FOR YOUR MS-7046)This is high quality memory and there is lifetime warranty direct from manufacturer. For best possible quality at reasonable price and for Hassle free experience, we recommend this, but final decision is yours.

NOTE : This is COST difference only and includes shipping, so there will be no other charges

Option 4 : Refund as per terms and condition. Refund value is Buy now Price Minus Restocking fee. We partially waive this fee customer gives positive feedback or if you want store credit for future purchase).

IF You wish to Upgrade, it is SIMPLE - Pay the amount using Paypal

1. GO AND PAY THROUGH PAYPAL amount mentioned above in your option. ( Our PAYPAL account ID is smilentango@gmail.com)

Simple Steps to follow : Step 1 www.paypal.com >>>> Click ON Send Money ( TOP TAB) >>>> Click On PAY ANYONE >>> Recipient's email -- USE : smilentango@gmail.com >>>>Category of Purchase: USE: Goods(other)

2.Once you get transaction ID and Option selected and Email us back at solutions@smilentango.com

3. Once we get Paypal transaction ID/Option Selected and we will send you RMA number with return instructions.

4. Once we receive return, we will send you right replacement modules.

Regardless what you want - Refund,Exchange or Upgrade, email solutions@smilentango.com - so we can send you right type of RMA number

Thank you
Brad
Desk-16

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ????
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μάιος 2009 10:48

Αφού ήδη ΕΔΩΣΕΣ ~30 ΛΙΡΕΣ (ή δεν κατάλαβα καλά;!)....

Όλο το Σενάριο μου θυμίζει σκηνές από το έργο: "Κερ@@@τάς και Δαρμένος"!!!
Στην επιλογή (1), σου προτείνει να τους τις στείλεις πίσω, μαζί με άλλα ~4λιρόνια, για να σου στείλουν δύο 500άρες, (μάλλον σαν αυτές που έχεις)!!!
Σ'αυτή την περίπτωση κοιτάζεις πρώτα πόσο κάνουν στη δική μας αγορά δυο τέτοια μνημάκια Low-Density 2x512Mb. (Πάντως καλού-κακού ρώτησέ τους αν για την "Option 1" θέλουν πίσω τα μνημάκια που πήρες)
Η επιλογή (2) είναι πιο θολή κι απ'το νέφος του Λονδίνου :P
Στην επιλογή (3) βγαίνει το 'Πολύ Γέλιο': 'ΜΑΛΛΟΝ' θέλουν πίσω αυτά που πήρες, ΣΥΝ ~20-22λιρόνια ώστε να σου στείλουν σωστές, 'επιβεβαιωμένες (3b) ή όχι (3a)' μνημούλες :hammer: :hammer:
Η δε επιλογή (4) είναι να τις στείλεις πίσω και να πάρεις (δεν ξέρω -τελικά- τι ποσοστό) από αυτά που πλήρωσες!

Εγώ, στη θέση σου, αν είχα κανένα κολλητάρι με PC που θα τις δεχόταν, ή που θα του τις χάριζα, ή που θα τον χρέωνα "μια μπύρα" :pint: 'έτσι για τον χαβαλέ'.
Κατόπιν, όταν θα ξαναμάζευα τα χρήματα που χρειάζονται, θα απευθυνόμουνα πρώτα σε ντόπια e-μαγαζιά: (Παίδες έχω αυτή τη Motherboard, με ήδη 2x512Mb μνημούλες. Θέλω να τσοντάρω άλλες 2x1Gb!! Ποιές να πάρω :question: :question: Τι συνιστάτε :question: :question: Πόσο κοστίζουν :question: :question: 'Βασικότατη ερώτηση :P :P '). Αφου διασταύρωνα ότι τα chipάκια που μου προτείνουν ΔΕΝ είναι "άλλα αντ'άλλων", θα πήγαινα στην πιο συμφέρουσα προσφορά!
Ταυτόχρονα όμως θα είχα κάνει και κάτι όμορφο προς το κολλητάρι μου χαρίζοντάς του τις μνήμες αυτές, που δεν μου κάνουν! 8)
Και ποιός ξέρει;;... Άνθρωποι είμαστε, και "Όσα φέρνει η Στιγμή, Δεν τα φέρνει ο Χρόνος όλος!!" όπως λένε και οι παλιοί. :D :D
Ελπίζω να βοήθησα :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 06 Μάιος 2009 11:13

Καλημερα

Σε ευχαρηστω πολυ για την απαντηση

τους εστειλα email και καλα με την πρωτη επιλογη

πρεπει να στειλω πισω αυτες συν 4 λιρες μεσω paypal να κανω μια επιβεβεωση στο email τους και να μου στειλουν τις καινουργιες (η 1 χ 1gb η 2 x 512)

πριν κανω οτι δηποτε θα τις δοκιμασω και σε 2 pc ακομα και μακαρι να δουλεψουν να τις δοσω
και να μην κανω ολυ αυτη τη φασαρια
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μάιος 2009 14:56

... Να σου στείλουν 1x1Gb... Να την κάνεις τι (:think: :think:) την ώρα που η Motherboard σου δέχεται Αυστηρά και μόνο Ζευγάρια :question: :question:

Ό,τι κι αν γίνει πάντως, -αν θέλεις- γράψε μας νεότερα :D :D
Κυρίως για τα αποτελέσματα τυχόν δοκιμής :hammer: :hammer:
Νάσαι καλά :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 07 Μάιος 2009 01:30

Λοιπον dgeorge δοκιμασα τις μνημες σε ενα pc που εχει ο αδερφος μου στο μαγαζι του,
Δουλευουν κανονικα.
Το σιγκεκριμενο pc ειχε μια 512, pc3200, 400mhz.
Εδωσα τις δυο στον αδερφο μου και πηρα την δικια του για να αποφυγω τις αποστολες στο εξωτερικο.

Εχω ενα προβληματακι, Οταν βαζω την 512 του αδερφου μου στο pc μου και ανοιγω το διακοπτη κανει ενα (μπιπ,μπιπ,μπιπ....) και δεν ανοιγει.
Αν την βαλω μαζι με τις δικες μου ανοιγει και την βλεπει,
Μπορει να παθει καποια ζημια το pc ή υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει σωστα παρολο που την βλεπει?
Υπαρχει καποια λυση απο τα win η απο το bios η εστω ενα προγραμμα να μου πει αν ειναι ολα οκ?????????(μην λαμπαδιασουμε κιολας)

παντως το memtest που το εβαλα για λιγο και χωρις να τελειωσει η διαδικασια βρηκε 3 errors με ονομα κατι αριθμους.

επισης θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο.

Θελω να παρω αλλη μια 1 gb (στο pdf της motherboard λεει οτι δεχετε 1 gb αρκει να ειναι στο 1 η στο 3 slot)

Τι μου προτινεις ?
και αν παρω τι θα πρεπει να κοιταξω ?
θα δουλευουν οι 2 512 (δικες μου)
η 512 (του αδερφου μου)
Και η 1gb που θελω να προσθεσω

ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ????
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μάιος 2009 10:47

:D :D Καλή σου μέρα, :D :D
...Όχι ότι σε 'κόβω' για πλεονέκτη κι αχόρταγο.... :P :P
Αλλά ας τα πιάσουμε τα πράγματα με τη σειρά:
1/ Για να λαμπαδιάσεις από chipάκια RAM, ΠΟΛΥ χλωμό το βλέπω! Εξάλλου, είδες μόνος σου το αποτέλεσμα, όταν έβαλες μόνο του το 500άρι του αδελφού σου.
2/ Αγνοώντας επιδεικτικά τους λόγους, για τους οποίους ο PCς σου 'έχαψε' τα δυό -γνωστά 500άρια- chipάκια σου παρέα με την 500άρα του αδελφού σου, θα συνιστούσα το εξής:
Αν δεν έχεις ΗΔΗ εγκατεστημένα Windows, ξεκίνα εγκατάσταση!
Πέρα από MemTest και οποιοδήποτε άλλο διαγνωστικό Software, "Η Νεκροψία είναι Αλάνθαστη Μέθοδος" όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου!!!!!
Αν η εγκατάσταση γίνει φυσιολογικά και, Αν τα όποια Windows δείξουν ότι 'βλέπουν' 1,5Gb δεν βλέπω λόγο ώστε να 'παραμονεύει' σε κάποια 'σκοτεινή γωνιά' κάποιο άλλο σχετικό πρόβλημα.
...Από την άλλη βέβαια...Windows είναι αυτά...Ποτέ δεν ξέρεις ΑΠΟ ΠΟΥ και ΠΟΤΕ θα σου τη 'φέρουν'!!!! :P :P
Ωστόσο αυτό ισχύει γενικότερα (δηλαδή ΚΑΙ με τις δικές σου 2x512Mb). Οπότε σφυρίζεις αδιάφορα :whistle: :whistle: , μέχρι ΝΑ -και ΑΝ- παρουσιαστεί κάποιο σχετικό πρόβλημα.
Αν όμως η εγκατάσταση 'βγάλει' πρόβλημα, τότε όντως ο PCς 'δείχνει' μάλλον ότι 'έχαψε' το 3ο chipάκι, χωρίς αυτό να ισχύει και στην πραγματικότητα.

Όπως όμως καταλαβαίνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, τις RAM του PCιού σου τις χαρακτηρίζει πλήρως ο όρος "ΑΧΤΑΡΜΑΣ"!! Είναι αξιέπαινο :P το BIOS που κατάφερε κι έβγαλε άκρη σε τέτοιο σκορποχώρι μνημών που του έβαλες :respect: :respect:

Επίσης λοιπόν, καταλαβαίνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ότι:
Θέλοντας να τσοντάρεις (στο ΗΔΗ εγκατεστημένο σκορποχώρι) ακόμα μία (μα τελείως ξεκάρφωτη 1Gb) μνήμη, ΜΑΛΛΟΝ θα επιδεινώσεις το ήδη υπάρχον πρόβλημα διαχείρισης μνήμης του BIOS :hammer: :hammer: :hammer:
off topic:...."Κανόνισε, την επόμενη φορά, αντί για (μπιπ,μπιπ,μπιπ....), ν'ακούσεις -σε άπταιστα Ελληνικά- τίποτα περίεργες φράσεις, απ'αυτές που δεν γράφονται δημοσίως :roll: :D " /off topic
PC-Ponemenos
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 07 Μάιος 2009 12:44

Καλημερα

χι χι χι τα λες πολυ ωραια.

Οστοσο ναι ειμαι πλεονεκτης και αχορταγος σε καποια θεματα μεχρι να μου φυγει βεβαια μου ηρθε τωρα με τις ραμ σε λιγες μερες μπορει να θελω να παρω κατι αλλο.

απλα βλεπω οτι το pc περνει 4gb ram οποτε γιατι να μην βαλω ???? :roll:

Μου ειπες σε προηγουμενο μηνυμα πως η μητρικη μου παιρνει αυστηρα και μονο ζευγαρια αν παρω 2 χ 1gb ζευγαρη θα δουλεψουν η θα εχω προβλημα οποτε να το αφησω ετσι μεχρι να παρω αλλη μητρικη που θελω?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Μάιος 2009 16:08

off topic: Κοίταξε...
Κατ'αρχήν να σου πω ότι ΒΑΣΙΚΑ είμαι Φυσικός. Αυτό σημαίνει κάποια σχετική μούρλια με το 'Πείραμα'. Στο 'Πείραμα' δοκιμάζονται όλες οι θεωρίες, πριν καταλήξουν σε εξέλιξη και ίσως-ίσως σε παραγωγή κάποιου νέου προϊόντος.
Επίσης ΟΜΩΣ, το 'Πείραμα' έχει και την καταπληκτική ιδιότητα να χαρίζει Γνώση, ενίοτε πιο Μόνιμη (ίσως και πιο Καινοτόμα) απ'όσο η 'Θεωρία'. Κι εσύ ΜΑΛΛΟΝ πας για πειραματισμούς! /off topic
Το αν θα παίξεις με μνημούλες, δεν είναι στις επίσημες προδιαγραφές της Motherboard του PCιού σου.
Ωστόσο, το να πάρει τα δυό -γνωστά παλιομοδίτικα 500άρια- chipάκια σου παρέα με το νεομοδίτικο 500άρι του αδελφού σου, ΟΥΤΕ αυτό ήταν στις επίσημες προδιαγραφές της Motherboard του PCιού σου.... Τουλάχιστον έτσι επισημαίνουν στο Manual, ότι τα chipάκια πρέπει να είναι αυστηρά σε ζευγάρια!!!!!!!! Οπότε μόλις έχουμε την ΠΡΩΤΗ εξαίρεση!
Υποψιάζομαι λοιπόν, ότι με 500άρια chipάκια μπορείς να κάνεις ΤΕΛΙΚΑ ό,τι γουστάρεις. :-?
Το πρόβλημα βλέπω να ξεκινάει με τα 1000άρια.
Εκεί, μάλλον, ψιλοφρικάρει το BIOS σου :o :o και ζητάει τα αυστηρά του :cop: και τις συμβατότητές του.
Αν έχεις λεφτά για ξόδεμα, ή προμηθευτές σε μνημούλες, δεν έχεις άλλο από του να πειραματιστείς.
Να θυμάσαι όμως, κάτι που λέω και στους γιούς μου, όταν τους πιάνει η τρέλλα τους για αναβαθμίσεις σε ο,τιδήποτε: Από τύπους σαν εσάς βγαίνει το κόστος του Project (Intel Microprocessor ΓΙΟΥΠΥΙΞ ΧΟΡΧΕ ΤΟΥΡΜΠΟ ΦΛΑΣ ΔΕΞΙΑ) :hammer: :hammer:
Γι'αυτό και σας περιμένουν με τον γκασμά/μπαλντά στο χέρι: "Καλώς τον πελάατηη!!" :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

jpalks

Δημοσίευση από jpalks » 07 Μάιος 2009 17:29

Ευχαρηστω πολυ για τις συμβουλες σου και για την πολιτιμη για μενα βοηθεια σου να εισαι παντα καλα...!!

Ελπιζω οτι θα τα ξαναπουμε καποια στιγμη ειτε για το υπαρχον προβλημα ειτε για καποιο αλλο

καλο απογευμα. :P :pint:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες