Θεση ιστοσελίδας στο Google σε αλλο κράτος?

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
grharis

Δημοσίευση από grharis » 28 Απρ 2009 23:41

Φιλοι καλησπέρα
Αναρωτιέμαι εαν η ιστοσελίδα μου αφορά ξενοδοχεία και η αγορά που απευθύνομαι ειναι Αγγλια, Γερμανια, Ισπανια κλπ. Πως ξερω σε τι κατάταξη βγαινει εκει η σελιδα μου? Το google χρησιμοποιεί και τοπικά χαρακτηριστικά στις αναζητησεις του. Ξερει καποιος περισσοτερα για το θέμα?
Ευχαριστω
Χάρης

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Απρ 2009 23:55

πας στο google.co.uk ή στο google.de ή στο google.es
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 29 Απρ 2009 14:13

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 05 Μάιος 2009 12:37

Το πώς το google στοχεύει τα αποτελέσματα αναζήτησης γεωγραφικά και γλωσσικά είναι αρκετά περίπλοκο και μπορούμε να θίξουμε μερικές μόνο παραμέτρους. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πάντα σκοπός του είναι να σερβίρει τα πιο σχετικά αποτελέσματα.
Μου φαίνεται το Google έχει πάνω από 60 διαφορετικές homepages για διαφορετικές χώρες σε διαφορετικές γλώσσες. Το να "δει" τη γλώσσα είναι εύκολο, το δηλώνει η ίδια η ιστοσελίδα. Από κει και πέρα για να σερβίρει σε συγκεκριμένα τοπικά αποτελέσματα "κοιτάει" και το domain name και την τοποθεσία του hosting (το πρώτο ειναι σαφώς πιο σημαντικό).
Τέλος μπορείς να δηλώσεις γεωγραφική προτίμηση μέσα από τα Google Webmaster Tools. Mία πολύ χρήσιμη πηγή για τη χρήση αυτής της υπηρεσία και πώς δουλεύει το geotargeting είναι αυτή
http://www.google.com/support/webmaster ... 2399&hl=en

Άβαταρ μέλους
WebO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WebO » 05 Μάιος 2009 12:54

grharis έγραψε:Φιλοι καλησπέρα
Αναρωτιέμαι εαν η ιστοσελίδα μου αφορά ξενοδοχεία και η αγορά που απευθύνομαι ειναι Αγγλια, Γερμανια, Ισπανια κλπ. Πως ξερω σε τι κατάταξη βγαινει εκει η σελιδα μου? Το google χρησιμοποιεί και τοπικά χαρακτηριστικά στις αναζητησεις του. Ξερει καποιος περισσοτερα για το θέμα?
Ευχαριστω
Χάρης
το πιο βασικο και απαραιτητο ειναι η ιστοσελιδα σου να διαθετει τις αντιστοιχες γλωσσες , δηλαδη αν σε ενδειαφερει το .de τοτε προυποθετει να εχεις κειμενα και σε γερμανικα και ουτο καθ εξης.
Το google χρησιμοποιεί και τοπικά χαρακτηριστικά στις αναζητησεις του.
υπαρχουν αρκετα προγραμματα για να βλεπεις την καταταξη της ιστοσελιδας σου και στο google αλλων χωρων , μπορεις ομως ευκολα να διαπιστωσεις την καταταξη του site σου απλα πηγαινοντας στο google.de και ψαχνωντας με γερμανικα ή αγγλικα τις λεξεις κλειδια που σε ενδιαφερουν και αντιστοιχα για οποια χωρα σε ενδιαφερει.

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 05 Μάιος 2009 13:32

@WebO Δεν νομίζω πως πηγαίνοντας απλά στο αντίστοιχο τοπικό google domain από εδώ θα εμφάνιζε τα ίδια αποτελέσματα, γιατί πρέπει να κοιτάει και την IP. Καλύτερα μέσα από κάποιο proxy service για να δει ακριβώς τι αποτελέσματα σερβίρονται στη χώρα ενδιαφέροντος του

Άβαταρ μέλους
lalistatos

Δημοσίευση από lalistatos » 05 Μάιος 2009 13:42

sorry το ξανατσέκαρα, στο τοπικό google domain και στην αντίστοιχη γλώσσα σερβίρει τα τοπικά αποτελέσματα. Αν όμως κρατήσεις τη default γλώσσα σου εκεί περιπλέκεται το πράγμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες