Προβλημα με την αρχικη σελιδα του ρουτερ

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
GVarn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GVarn » 01 Μάιος 2009 20:44

Καλησπερα παιδες.
δεν ηξερα που να το ποσταρω καταρχας.. αν κανω καποιο λαθος παρακαλω το ποστ να μεταφερθει στο σωστο μερος (και συγγνωμη).

Ας περασω στο θεμα μου...
Εχω ενα προβλημα με το ρουτερ μου. Δεν μπορω να μπω στην αρχικη σελιδα του ρουτερ μου(αυτο που θελω να κανω ειναι να κανω επανεκινηση το ρουτερ).
Εχω το ρουτερ κατω στη θεια μου και μπορω να μπω μονο αν κατεβω κατω.. εννοω να παω κατω στη θεια μου και να ανοιξω το πισι της και μπω.. (ή απο το δικο μου).
Παλιοτερα δεν γινοταν αυτο κ τωρα εδω κ κατι μηνες δν μπορω.. (δεν μπορω οπως καταλαβαινετε να πηγενω καθε τρεις κ λιγο που θελω να κανω κατι, κατω στο σπιτι της να την πριζω :p).

κοιταξτε εδω
Εικόνα
Μπαινω και στο http://192.168.2.1:55345/web
και στο http://192.168.2.1/ (που κανονικα μπενει οταν ειμαι κατω..) και τιποτα! Δεν αναγνωριζει τη διευθυνση!

Κανενας τροπος? ή εστω ενας τροπος που μπορω να κανω επανεκινηση το ρουτερ μεσω wireless?
Ευχαριστω!
AAAAK!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Μάιος 2009 21:11

Το pc της θείας σου συνδέεται wireless με το router ή με καλώδιο;
Τσεκάρισε ότι στις ρυθμίσεις του router δεν είναι απενεργοποιημένη κάποια επιλογή για πρόσβαση στις σελίδες διαχείρισης μέσω wireless (Λογικά πρέπει να υπάρχει μια καρτέλα management ή κάτι σχετικό που θα λέει ποιός και από που μπορεί να κάνει τη διαχείριση).

GVarn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GVarn » 01 Μάιος 2009 21:17

Συνδεετε ενσυρματα.
Οχι δν ειναι κατι τετοιο.. καμια ρυθμιση δεν πειραχτηκε αφου παλιοτερα εμπενα κανονικα! τωρα κανα 2μηνο εγινε αυτο..
AAAAK!

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 16 Μάιος 2009 05:03

Οταν δεν μπορείς να δεις τη σελίδα του router στην διεύθυνσή του, τοτε πώς είσαι σίγουρος/η ότι έχεις συνδεθεί στο συγκεκριμένο router Κι όχι σε κανένα άλλο ?

Γενικά, ανοίγεις το κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης, βλέπεις το όνομα του ασύρματου που έχεις συνδεθεί, και πάς να δεις τις λεπτομέρειες της σύνδεσης (πχ. απο την προβολή κατάστασης). Εκεί, στις ιδιότητες, δες την προεπιλεγμένη πύλη & DHCP .. γενικά έχουν την ίδια διεύθυνση, και συνήθως αυτή είναι και η διεύθυνση του ρούτερ.

Υπόψη ότι αν αυτές οι διευθύνσεις είναι πχ. 192.168.1.1 τότε αποκλείεται ο ρούτερ να έχει διαφορετικό οτιδήποτε από τους 3 πρώτους αριθμούς.

Περιορισμοί ασύρματης διαχείρισης υπάρχουν σε ορισμένες λειτουργίες, πχ. αποκλείεται να αλλάξεις το σύνθημα με ασύρματη σύνδεση στο ρουτερ, αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις απλά πράγματα, όπως για παράδειγμα να διακόψεις τη σύνδεση και να ξανα-συνδεθείς..

καλη επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες