Πρόβλημα cscart με ελληνικά

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
diegito

Δημοσίευση από diegito » 02 Μάιος 2009 14:44

Γεια σας. Εγκατέστησα το cs-cart μια χαρά. Στον installation, έβαλα 4 γλώσσες υποστήριξης μεταξύ αυτών και τα ελληνικά. Όμως όταν στο frontend έχει επιλεγεί η ελληνική γλώσσα, στις σελίδες που το page title δεν υπάρχει ελληνικός χαρακτήρας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όμως όταν υπάρχει ελλεηνικός χαρακτήρας στο page title μου πετάει ένα alert "Η σελίδα δηλώνει" και έχει κώδικα. Που μπορεί να οφείτετε αυτό? μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
A.P

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Μάιος 2009 15:57

diegito έγραψε:Γεια σας. Εγκατέστησα το cs-cart μια χαρά. Στον installation, έβαλα 4 γλώσσες υποστήριξης μεταξύ αυτών και τα ελληνικά. Όμως όταν στο frontend έχει επιλεγεί η ελληνική γλώσσα, στις σελίδες που το page title δεν υπάρχει ελληνικός χαρακτήρας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όμως όταν υπάρχει ελλεηνικός χαρακτήρας στο page title μου πετάει ένα alert "Η σελίδα δηλώνει" και έχει κώδικα. Που μπορεί να οφείτετε αυτό? μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει?
Gia koita sthn vash sou pos deixnei ta Ellhnika.. mhpos sta exei kanei erothmatika?

epishs, an einai spasmeno mhn to doseis dhmosia... tha se paroun xampari oi Rossoi kai tha exeis provlhma..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

diegito

Δημοσίευση από diegito » 02 Μάιος 2009 17:49

To cscart είναι νόμιμο με αγορασμένη άδεια. Απ' ότι βλέπω στην βάση τα ελληνικά δεν τα βγάζει με ερωτηματικά αλλα τα βγάζει με άλλους παράξενους χαρακτήρες. Το collation του πίνακα και των πεδίων του είναι latin1_swedish_ci. Μπορεί να φταίει αυτό? Η βάση την οποία δημιουργώ αρχικα για να γίνει η εγκατάσταση τι collation πρέπει να έχει? Πάντως πχ στην κεντρική σελίδα που default το page title δεν έχει ελληνικους χαρακτήρες μια χαρά φαίνετε. Και όλα τα στοιχεία της σελίδας μια χαρά φαινονται στα ελληνικα. Επίσης το trial cscart το έχω κάνει εγκατάσταση σε άλλο domain και hosting, και απ οτι βλέπω να collation της βάσης και των πινακων είναι τα ίδια, χωρίς να έχω εκεί πρόβλημαΔεν μπορώ να καταλάβω...
A.P

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Μάιος 2009 19:55

diegito έγραψε:To cscart είναι νόμιμο με αγορασμένη άδεια. Απ' ότι βλέπω στην βάση τα ελληνικά δεν τα βγάζει με ερωτηματικά αλλα τα βγάζει με άλλους παράξενους χαρακτήρες. Το collation του πίνακα και των πεδίων του είναι latin1_swedish_ci. Μπορεί να φταίει αυτό? Η βάση την οποία δημιουργώ αρχικα για να γίνει η εγκατάσταση τι collation πρέπει να έχει? Πάντως πχ στην κεντρική σελίδα που default το page title δεν έχει ελληνικους χαρακτήρες μια χαρά φαίνετε. Και όλα τα στοιχεία της σελίδας μια χαρά φαινονται στα ελληνικα. Δεν μπορώ να καταλάβω...
otan les "default το page title" ti ennoeis? ton titlo pou vgazei ston browser h ton titlo pou vgazei sto link?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

diegito

Δημοσίευση από diegito » 02 Μάιος 2009 20:01

τον τίτλο που βγάζει ο browser. Τουλάχιστον εκει έχω διαπιστώσει ότι οφείλετε το πρόβλημα αφού αν απο το admin, αλλάξω τον τίτλο αυτό, και δεν έχιε ελληνικούς χαρακτηρες τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
A.P

koufre

Δημοσίευση από koufre » 22 Οκτ 2009 02:19

diegito έγραψε:. Το collation του πίνακα και των πεδίων του είναι latin1_swedish_ci. Μπορεί να φταίει αυτό? Η βάση την οποία δημιουργώ αρχικα για να γίνει η εγκατάσταση τι collation πρέπει να έχει? ..................
Αν και πολυ αργα , αλλα τωρα το ειδα ... πες μα το βρηκεσ το προβλημα ...
Εγω παντως εχω στη βαση collation utf8-general χωρις κανενα προβλημα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Οκτ 2009 14:34

Αφου το έχεις αγοράσει πάνε στο

http://www.cs-cart.gr και έλα σε επικοινωνία μαζί τους! Θα έχεις καλή υποστήριξη! :)

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 19 Νοέμ 2009 15:36

φίλε κατα την εγκατάσταση είχες κανένα θέμα με safe mode ? γιατί έχω ένα προβληματάκι με το το safemode είναι ON και δεν ξέρω πως να το αλλάξω...εχω VPS :question:
Εικόνα

koufre

Δημοσίευση από koufre » 20 Νοέμ 2009 01:17

ΑΝ εννοεις safe mode τισ PHP .. ΝΑΙ ΕΙΧΑ
εγω ειπα στον παροχο που φιλοξενει το site μου και μου το αλλαξαν αυτοι
Εγω δεν ειχα δυνατοτητα να το αλλαξω .

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 25 Νοέμ 2009 14:10

κι εγω τελικά ετσι έκανα..