Ατομική επιχείρηση και φορολογία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ernesto_che
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ernesto_che » 07 Μάιος 2009 01:22

Καλησπέρα σας .
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάποια θέματα.
Έχω μια ατομική επιχείρηση κατασκευής ιστοσελίδων και τεχνικής υποστήριξης Η/Υ,
οι απορίες μου είναι οι εξής :
1) Μπορεί κανείς σε ατομική επιχείρηση να αγοράσει επαγγελματικό όχημα? Αν ναι υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για τα επαγγελματικά οχήματα?

2) Ως έξοδα βάζετε τιμολόγια βενζίνης για μετακινήσεις? αεροπορικά εισιτήρια? έξοδα γευμάτων με συνεργάτες?

3) Άκουσα πως όταν ο τζίρος μιας ατομικής επιχείρησης αυξάνετε πάνω από τις 30.000€ συμφέρει φορολογικά να μετατρέπετε σε κάποιας μορφής εταιρεία (Α.Ε. Ο.Ε. Ε.Π.Ε.) έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

Ισχύει ότι ο υπολογισμός του φόρου γίνεται με τον τρόπο Έσοδα - Έξοδα = φορολογητέο ποσό ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Μάιος 2009 08:08

1) Μπορεί να αγοράσει ναί για προδιαγραφές δέν ξέρω αλλά σίγουρα ακόμα και αν έχεις τα χρήματα φορολογικά συμφέρει η λύση του leasing.

2)Αν έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο ναι μπαίνουν στα έξοδα αυτά του αυτοκινήτου τα άλλα γεύματα , ταξίδια μπορούν να μπουν αλλά ρώτα τον λογιστή σου για το ποια μπαίνουν και άν υπάρχει όφελος.

3)Συμφέρει η ΟΕ αρκεί να έχεις κάποιον που μπορεί να μπεί μέτοχος (και να το θέλεις αυτό) το όφελος για την φορολογία είναι σημαντικό αρκεί να έχουν μεγάλα ποσοστά οι μέτοχοι , άν βάλεις κάποιον με 1% μόνο και μόνο για να γίνει η ΟΕ δέν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά.

4)έτσι γίνεται αλλά παίζουν ρόλο και οι φορολογικοί συντελεστές της κύριας δραστηριότητας σου.

Λογιστή δεν έχεις ?
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες