[Solved] no hard disk found se format

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 11 Μάιος 2009 15:55

MarioSal έγραψε:ASUS P5K
Ωραίος... Τρελλό functionality!!!
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
tanas19

Δημοσίευση από tanas19 » 12 Μάιος 2009 14:22

πραγματικα ευχαριστω για την προσπαθεια που κανετε να με βοηθησετε αλλα την λυση με το κολλητηρι και τον συνδετηρα μαλλον δεν θα μπορεσω να την κανω...δεν εχω κολλητηρι!!!! :( η μητρικη ειναι η msi 848p neo-v (και εννοειται οτι δεν παρεξηγω!!) τα βηματα για το nlite τα ακολουθησα ακριβως οπως το link...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Μάιος 2009 15:22

tanas19 έγραψε:....αλλα την λυση με το κολλητηρι και τον συνδετηρα μαλλον δεν θα μπορεσω να την κανω...δεν εχω κολλητηρι!!!!........
Αυτό είναι το απλούστερο μέρος της όλης υπόθεσης.
Κολλητήρια πουλάνε στα μαγαζιά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων της περιοχής σου. Εκεί θα βρεις επίσης και 'Καλλάϊ' :arrow: (Είναι κάτι σαν σύρμα, λειώνει πολύ εύκολα -από το κολλητήρι- επάνω σε ό,τι κολλάς, κι όταν κρυώσει σταθεροποιεί την κόλληση). Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες πρόβες, κολλώντας διάφορα σύρματα μεταξύ τους, ώστε να πάρεις τον αέρα στο θέμα. Μετά απ'αυτό, είσαι έτοιμος για την επισκευή των pins :P .

Μια δεύτερη εναλλακτική, που δεν ξέρω αν θα πιάσει :-?, είναι μια εξωτερική USB-συσκευή δισκέττας. Απ'όσο είδα με μια 'βόλτα' στο Internet το κόστος παίζει από ~20Ε κι ανεβαίνει....
:-? Είναι -ομολογώ- λίγο ρίσκο! :-? Όμως δεν βλέπω κάτι άλλο προς το παρόν :(
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 12 Μάιος 2009 15:57

tanas19 έγραψε:πραγματικα ευχαριστω για την προσπαθεια που κανετε να με βοηθησετε αλλα την λυση με το κολλητηρι και τον συνδετηρα μαλλον δεν θα μπορεσω να την κανω...δεν εχω κολλητηρι!!!! :( η μητρικη ειναι η msi 848p neo-v (και εννοειται οτι δεν παρεξηγω!!) τα βηματα για το nlite τα ακολουθησα ακριβως οπως το link...
Μην μπλέξεις με κολλητίρια αν ΔΕΝ ξέρεις τι κάνεις. Οι πλακέτες και τα διάφορα κυκλώματα λιώνουν για πλάκα.

Σχετικά με το nlite, Κάτι κάνεις λάθος. Αλλιώς κανείς δεν θα πέρναγε λειτουργικό στα καινούργια μηχανήματα.
Εφτιαξες το cd, και; Δεν κάνει τίποτα; Βγάζει κάποιο σφάλμα; Τι;
Σίγουρα έχεις βάλει τούς ΣΩΣΤΟΥΣ drivers;

Άβαταρ μέλους
tanas19

Δημοσίευση από tanas19 » 12 Μάιος 2009 18:46

Apostolis_38 έγραψε:
tanas19 έγραψε:πραγματικα ευχαριστω για την προσπαθεια που κανετε να με βοηθησετε αλλα την λυση με το κολλητηρι και τον συνδετηρα μαλλον δεν θα μπορεσω να την κανω...δεν εχω κολλητηρι!!!! :( η μητρικη ειναι η msi 848p neo-v (και εννοειται οτι δεν παρεξηγω!!) τα βηματα για το nlite τα ακολουθησα ακριβως οπως το link...
Μην μπλέξεις με κολλητίρια αν ΔΕΝ ξέρεις τι κάνεις. Οι πλακέτες και τα διάφορα κυκλώματα λιώνουν για πλάκα.

Σχετικά με το nlite, Κάτι κάνεις λάθος. Αλλιώς κανείς δεν θα πέρναγε λειτουργικό στα καινούργια μηχανήματα.
Εφτιαξες το cd, και; Δεν κάνει τίποτα; Βγάζει κάποιο σφάλμα; Τι;
Σίγουρα έχεις βάλει τούς ΣΩΣΤΟΥΣ drivers;
απο το cd της μητρικης οτι ειχε σχεση με sata και ide... εψαξα και στο ιντερνετ μπας και βρω κανα αλλο driver αλλα τιποτα.... πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Άβαταρ μέλους
tanas19

Δημοσίευση από tanas19 » 12 Μάιος 2009 18:54

μπορει να ακουστει "καπως" αυτο που θα πω αλλα δεν εχω αλλη επιλογη... μπορει καποιος να μου πει που να βρω τον καταλληλο driver για τον δισκο μου;;;; να κανω αλλη μια προσπαθεια με το nlite... δεν ειναι οτι βαριεμαι να ψαξω αλλα πραγματικα οτι "μπορουσα" να κανω το εκανα... η μητρικη μου ειναι η msi 848p neo-v και ο δισκος wd500aaks...
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 12 Μάιος 2009 19:05

Μην ασχολείσαι με τη motherboard.
Πρέπει να βρείς τους drivers του κατασκευαστή του CHIPSET (πολύ πιθανόν να είναι η Intel) και να τούς περάσεις στο CD.
Οι drivers θα πρέπει είναι οπωσδήποτε AHCI SATA και μόνο για το λειτουργικό που θες να εγκαταστήσεις.
Και πάλι μην μπλέξεις με RAID ή οποιουδήποτε άλλους drivers.
Μόνο αυτούς χρειάζεσαι για να "δείς" τον σκληρό. Τα υπόλοιπα μετά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Μάιος 2009 12:31

Κατ'αρχήν καλημέρα σε όλους :D :D
Well..... Έχουμε και λέμε: :P
Apostolis_38 έγραψε:Μην ασχολείσαι με τη motherboard.
Πρέπει να βρείς τους drivers του κατασκευαστή του CHIPSET (πολύ πιθανόν να είναι η Intel) και να τούς περάσεις στο CD.
Ναι μεν αλλά... Αν δεν βρει π.χ. το manual της motherboard πώς θα βρει ποιό είναι το CHIPSET κι ο κατασκευαστής του, ώστε να κατεβάσει τους drivers; ...Και ναι-τελικά ήταν Intel 865PE / 848P chipset, και Intel ICH5 chipset. Το δεύτερο το τονίζω, καθώς είναι αυτό που αναφέρεται στον έλεγχο SATA και υποστηρίζει: 2 Serial ATA/150 ports.

Όλα αυτά, φίλε tanas19, μετά από περιπετειώδες Googlισμα, και αφού βρήκα εδώ το manual της motherboard!!
Αναφέρονται δε στη σελίδα 1-2 του manual, (σελ. 8/61 κατά Adobe-Reader).

Επίσης, Αν έχεις το CD της motherboard :P , συνήθως -κάπου στην αρχή του- υπάρχει ένα README-αρχείο το οποίο σε καθοδηγεί ως προς το πού βρίσκονται τα πάντα (drivers, utilities, κλπ). Πηγαίνοντας στο folderάκι όπου υπάρχουν οι SATA drivers, θα βρεις -μάλλον- κι άλλο README-αρχείο το οποίο σε καθοδηγεί πώς θα βάλεις σε δισκέττα (μέσω Windows) τους SATA drivers. Αυτό πλέον μπορείς να το κάνεις σε εξωτερική, USB-συσκευή δισκέττας. Αν λοιπόν κάνεις αυτή τη διαδικασία, θα βρεις στη δισκέττα γραμμένα διάφορα αρχεία (όχι μόνο ένα - είναι σημαντικό!). Κάποια θα χρειαστούν στην εισαγωγή (F6 - αρχική αναγνώριση SATA-HDD). Κάποια άλλα θα χρειαστούν μετά.
Ωστόσο, ό,τι πλέον γράφτηκε στη δισκέττα, είναι οι SATA-drivers που θα πρέπει να συμπεριλάβεις στο nlite.

Αν παρ'όλα αυτά δεν βρίσκεις είτε το folderάκι όπου υπάρχουν οι SATA drivers, είτε το πώς θα τους βάλεις σε δισκέττα (μέσω Windows).... Τι άλλο να πω; ...Internet!
Πλέον έχεις τις πληροφορίες πού θα ψάξεις (Intel), για ποιό chipset (ICH5)
Επίσης, αν μπορέσω κι έχω περισσότερα, σίγουρα θα ξαναφανώ :hammer:
Προς το παρόν περιμένουμε κι εμείς νέα σου :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Μάιος 2009 14:22

Φίλε tanas19, ποιός τη χάρι σου!! :D :D
Επανέρχομαι, αφού πήρα ένα διάβασμα το manual, μέχρι σχεδόν το τέλος:
Σελ. 3-21, (σελ. 54/61 κατά Adobe-Reader), στις ρυθμίσεις του BIOS, έχει και μία που -ομολογώ- δεν την γνώριζα (όπως και πολλά άλλα επίσης :D 8) )... "OnBoard FDC" Αυτή η ρύθμιση ελέγχει τον on-board controller της motherboard για τη δισκέττα. Έχει και επιλογή [Disabled], εκτός από [Auto] και [Enabled].
Μήπως 'ο ποιητής' υπονοεί ότι μπορεί να υπάρχει και add-on κάρτα PCI για τη δουλειά αυτή;
Καθώς λοιπόν, όποιος ψάχνει βρίσκει, βρήκα κι εγώ αυτή την πανέμμορφη καρτούλα. Φαντάζομαι ότι αυτό, ή κάτι ανάλογο θα μπορούσες να προμηθευτείς, ώστε να καλύψεις το κενό της σπασμένης υποδοχής FDD.
Ωστόσο, επίσης φαντάζομαι, ότι με ενεργοποιημένο τον USB-Conroller, με τη ρύθμιση "OnBoard FDC" σε [Disabled], και με εξωτερική, USB-συσκευή δισκέττας συνδεδεμένη, θα δει ως 'disk A' τη USB. :-?
Οπότε προχωράς οποιαδήποτε διαδικασία από εκεί!....
Αν υπάρχει κάποια πρόχειρη, δοκίμασέ το, για να μην δίνεις 'τσάμπα' λεφτά :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Μάιος 2009 15:32

Φίλε DGeorge, έχω πετύχει manual της ASus που είχαν οδηγίες για 4-5 μοντέλα της.
Δύο λύσεις:
- Κατσαβίδι-->ανοιγμα υπολογιστή
- Googlάρισμα για το συγκεκριμένο μοντέλο αν είναι "επώνυμο" pc.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Μάιος 2009 16:02

Apostolis_38 έγραψε:Φίλε DGeorge, έχω πετύχει manual της ASus που είχαν οδηγίες για 4-5 μοντέλα της. ....Δύο λύσεις:
- Κατσαβίδι-->ανοιγμα υπολογιστή
- Googlάρισμα για το συγκεκριμένο μοντέλο αν είναι "επώνυμο" pc.
Φίλε -αδελφέ-Fsίτη Apostolis_38, πώς την 'κόβεις' την όλη φάση;.... Σου δείχνει να πρόκειται για κάτι σε IBM, σε LENOVO, σε DELL, ή σε HP :think:; Διότι εμένα για κάτι σαν το δικό μου (VAGGOS Co. Ltd) μου δείχνει.
Γι'αυτό κι είμαστε στη λύση ( - Κατσαβίδι-->ανοιγμα υπολογιστή) και πάει λέγοντας :P :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 13 Μάιος 2009 16:24

Αααααα! Τα γνωστά VagosPC. Τυχεράκια :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
tanas19

Δημοσίευση από tanas19 » 14 Μάιος 2009 13:19

καλημερα φιλοι!!! ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια σας! επιτελους το pc φτιαχτηκε! με το nlite τελικα και αφου εβαλα μονο τους σωστους drivers! χωρις να θελω να μειωσω την βοηθεια των υπολοιπων μπορω να πω οτι ο DGeorge ηταν κατυλιτης ειδικα με τα τελευταια του posts!!! και παλι ευχαριστω και ελπιζω να βοηθησω και εγω καποιον αλλον στο μελλον...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Μάιος 2009 14:09

Τώρα την έβαψες.... Εδώ Καταλύτης :D :D :D :D :D :D
Χρωστάς... Όχι σε εμάς :naughty: :naughty: ...Στους επόμενους σαν εσένα-εμένα κλπ.
Χρωστάς να μας πεις, όσο πιο αναλυτικά μπορείς, τι έκανες (που δεν έκανες πριν) και δούλεψε τελικά.
Έτσι σίγουρα θα μάθουμε όλοι μας από κάτι.
Από τον καταλύτη DGeorge, στην υγειά της λύσης :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 14 Μάιος 2009 14:16

Αυτά είναι.
Αμα έχεις εμπειρία απο VaggosPC... :D :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες