Αρπάζοντας domain: "whats up cosmote?"

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

monkey
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από monkey » 18 Μάιος 2009 13:41

Καλα απο ορθογραφια σκίζω... τεσπα...
Εγω αρχίζω και καταλαβαίνω οτι τζαμπα επενδυουμε σε domain names με σκοπο μελλοντικη πώληση... με αυτη την λογικη κάθε δυνατή εταιρία θα μπορει να τα παίρνει με τσαμπουκα χωρίς να αποζημειώνει

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 18 Μάιος 2009 16:32

Λογικο γιατι αυτος που το κατοχυρωσε κατα 90% στοχευε καποια μελοντικη εξαγορα απο την cosmote. Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας γιατι στην Ελλαδα ακομη και το παπαδαριο κανει βρωμοδουλειες.

Θα μπορουσε βεβαια να ειναι πιο δημοκρατικη η αποφαση και να υπαρχει μια μικρη αποζημιωση απο τον cosmote..
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Μάιος 2009 15:02

Καλά οι παπάρες από το 2000 που βγήκε το whatsup τώρα ξυπνήσανε να πάρουν το domain?
Όταν έγινε δηλαδή γνωστό το όνομα...
Αν το πάμε έτσι, αν αύριο μεθαύριο η Wind βγάλει πακέτο freestuff και όοοοταν γίνει γνωστό brand name, δικαιούται να το πάρει με το έτσι θέλω;
Αυτά δεν γίνονται...ούτε γίνεται να βάλεις όλους τους webmasters να ανοίγουν επιχειρήσεις με επωνυμίες και διακριτικούς τίτλους και σήματα κατατεθέντα... Είναι φαύλος κύκλος, δεν νομίζετε;
Από την άλλη, πρόσφατα στην επιχείρησή μας πληρώσαμε ένα παιδί για να πάρουμε ένα domain που μας ενδιέφερε, γιατί να μην πληρώσει κάτι και ολόκληρη cosmote και να είναι όλοι ευχαριστημένοι;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

messebau

Δημοσίευση από messebau » 19 Μάιος 2009 15:44

Εάν είχε κατοχυρώσει ο φίλος το όνομα, με ένα λογότυπο και ένα τομέα δραστηριότητας, στο υπουργείο εμπορίου, δεν μπορούσαν να του κάνουν τίποτα. Απλά η κατοχύρωση χρειάζεται δικηγόρο ειδικό σε τέτοια θέματα και ένα κόστος 800 euro για κατοχύρωση διάρκειας 10 ετών

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 19 Μάιος 2009 17:44

Δηλαδή ελεος.....
Και εγω αυριο ανοιγω μια επιχειρήση και οποιος εχει domain εκεινη την στιγμη του το αρπαζω?Ε δν γινεται αυτο?

Γτ πολυ απλα μπορει εγω μην ηθελα να επεκταθω στο ιντερνετ.

Και για κερδος να το εκανε,μαγκια του γιατι ειναι διορατικός και βρήκε γαματω domain.

Αμα αυτοι βοσκουν,και ειναι 2 χρονια ελευθέρο, ε τι να πεις?

Δηλαδη αυτος που ειχε το cocacola.com και ο αλλος με το pizza.com ητανε βλάκες που πουλήσανε εκατομμύρια τα domain τους???

Πριν πας στα δικαστήρια,βάλε εναν δικηγορο να τους κανεις προταση εξαγοράς.Ισως προτημίσουν να δεχτουνε παρα να χασουν χρόνο και χρήμα στα δικαστήρια....

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 19 Μάιος 2009 19:27

Croc έγραψε:
Δηλαδη αυτος που ειχε το cocacola.com και ο αλλος με το pizza.com ητανε βλάκες που πουλήσανε εκατομμύρια τα domain τους???
πόσα??? :o :o
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 19 Μάιος 2009 19:41

fiskilis έγραψε:το Pizza.com νομιζω καπου 7 μυρια δολλαρια
:o :o

παιζει κανα λινκ να το βρω?εψαξα λιγο στο google αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο...

PS: προλαβαινω να παρω το kaltsone.gr ? 8)
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 19 Μάιος 2009 19:59

thnx για το λινκ...

τι λες βρε παιδι μου??πολλα λεφτα!!!!!!

και καλα τωρα αυτος που το πηρε το domain δεν μπορει να του κανει αγωγη καποια πιτσαρια ?
για να μην πω πως εχουν "δικαιωμα" να καταφυγουν ολες εναντιον του...υπαρχει κατι ξεκαθαρο σε αυτη την περιπτωση ?
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

petros01
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petros01 » 19 Μάιος 2009 20:01

πάντως μου κάνει εντύπωση οτι έχει πάνω "ads by google" to pizza.com

Άβαταρ μέλους
LabRat
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LabRat » 20 Μάιος 2009 11:32

korgr έγραψε:
fiskilis έγραψε:εχω την εντυπωση οτι αν ειναι trademark το ονομα πριν την πρωτη καταχωρηση εχουν δικιο ??
Δεν αρκει αυτο!
Πρεπει να ειναι και ονομα φημης!
Νομίζω πως έχει δίκιο fiskilis. Το trademark πρέπει να σε προστατεύει από την χρήση του όρου για βασικό domain. Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, η όλη στάση της EETT είναι απαράδεκτη. Δεν διαστρεβλώνουμε τα γεγονότα για να βγάλουμε εύκολα την απόφαση που μας συμφέρει. Αλλά που να κάτσουν να μελετήσουν το νόμο τώρα και να βγάλουν τη σωστή... ψηλά γράμματα...
www.zklik.net - Δωρεάν αγγελίες με επίπεδο!

Life is short. Give it your best!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2009 11:40

Απ'ό,τι βλέπετε το σύστημα "Ασάφεια Νομοθεσίας", ή "Νόμοι Διάτρητοι" είναι διεθνές~παγκόσμιο και όχι μόνο δικό μας.
Ο κοινός-απλός νους καταλαβαίνει ότι θα ήταν τα πράγματα απλούστερα αν:
Παραβίαση δείνα νόμου ----> THEN (Ποινή τάδε) ----> END ----> EXIT
Ωστόσο, αυτό θα έδινε πολλή δουλειά στους φίλτατους Programmers και θα μείωνε δραματικά τη δουλειά των δικηγόρων. (Ένα αυτό)
Και δεύτερο: Μην ξεχνάμε επίσης ότι οι Νομοθέτες και οι Νομοτηρητές ανήκουν μαζί στον ίδιο επαγγελματικό κλάδο "Δικηγόροι". Κοινώς "Γιάννης κερνάει... Γιάννης πίνει!" (Αφεντικό δεν λέω για σένα :P :P )
cdhyper έγραψε:Η ΕΕΤΤ όπως έχω ξαναπεί αποτελείται από ουσιαστικά ανειδίκευτους δημοσίους υπαλλήλους που δεν έχουν καμία σχέση με τον ορθολογισμό και την επιστήμη. Οπότε ό,τι απόφαση και να βγάλουν δεν θα μου φανεί παράξενη. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου.
Αυτούς τους καραάσχετους σ'αυτήν την τόσο καίρια θέση, όρισε ένας Νομοτηρητής :hammer: , ως αντιπροσώπους του, επειδή -προφανώς- ο ίδιος είχε πολλές δουλειές και δεν προλάβαινε. :hammer: :hammer:
Ένα από τα σοφότερα άρθρα του Συντάγματός μας είναι αυτό όπου καταδικάζεται (και μάλιστα με 'θεωρητική' ποινή) η άγνοια του Νόμου!
Ασχετα αν οι φίλοι μας Νομοτηρητές φρόντισαν να κάνουν κάθε Νόμο, τόσο πολύπλοκο που θα είχε πρόβλημα κι ο DeepBlue για να τον 'χωνέψει'.... Εντούτοις φαντάζεστε αν ο οποιοσδήποτε από εμάς γνώριζε όλη-μα όλη τη Νομοθεσία, τι θα γινόταν στα δικαστήρια;
Αφενός οι δικηγόροι θα ήσαν άχρηστοι :hammer: :hammer: , αφ'ετέρου θα λυνόντουσαν οι υποθέσεις ταχύτερα-δικαιότερα-(και χωρίς τον Νόμο του Ισχυρότερου!!)
Ο Ισχυρότερος απλώς έχει και προτάσσει ένα δικηγόρο ΝΑ(με το συμπάθειο), όταν εγώ -μετά βίας- έχω κάποιον ειδικευόμενο -αν όχι άσχετο- προς το θέμα!
Επίσης διαθέτει αρκετό χρήμα για διαρκείς-μακροχρόνιες αναβολές/συνέχειες κάποιας δικαστικής διαδικασίας, πράγμα που εγώ σίγουρα δεν έχω.
Αν όμως γνώριζα άπταιστα όλη τη Νομοθεσία, (καλύτερα κι από την ομάδα του μεγαλοδικηγόρου κ. Γ. Δρεπανιώτη) τότε......
Σ'αυτά τα λίγα -πλην σημαντικότατα- απλώς 'πατάει' ο Ισχυρότερος και 'γίνεται' η δουλειά του.... Άποψή μου πάντα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 20 Μάιος 2009 12:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 20 Μάιος 2009 12:43

αυτο που βγαζω ως συμπερασμα απο ολα τα παραπανω και απο το τελευταιο ποστ του DGeorge ειναι πως οποιος ασχολειται με το web καλο θα ταν να χει κ εναν δικηγορο διπλα του...κατι σε δικηγορος-web 2.0 υπαρχει ? :P
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2009 12:46

cristusflo έγραψε:αυτο που βγαζω ως συμπερασμα απο ολα τα παραπανω και απο το τελευταιο ποστ του DGeorge ειναι πως οποιος ασχολειται με το web καλο θα ταν να χει κ εναν δικηγορο διπλα του...
Ή να γνωρίζει πολύ καλά όλη την τρέχουσα Νομοθεσία :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες