Βλεπει μονο 128 απο τα 512!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
epp1263

Δημοσίευση από epp1263 » 12 Μάιος 2009 16:03

Καλησπέρα παιδιά το pc μου έχει μια μητρική p6vaa http://www.motherboard.cz/mb/ecs/P6VAA.htm και τις προάλες αγόρασα μια sdram 512. Το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα βλέπει μόνο 128mb από τα 512 που θα έπρεπε να βλέπει. Όταν φορτώνουν τα windows γράφει για την μητρική version 1.0f οπότε έκανα το αντίστοιχο update στο bios http://eu.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product ... 49&LanID=8 αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Τέλος άλλαξα θέσεις στις μνήμες και άφησα και μόνη της την 512 αλλά τα ίδια!!! έχετε καμιά ιδέα?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Μάιος 2009 17:28

Καλησπέρα και σε σένα. Καλωσόρισες στην παρέα μας :D :D
Εδώ θα βρεις -αν δεν έχεις ήδη- το manual της μητρικής σου. (Το κατεβάζεις σε μορφή pdf -για Adobe Reader)
1) Στη σελίδα 22 (28/81 κατά τον reader) θα βρεις λεπτομέρειες για τις μνήμες:
Η μητρική δέχεται maximum 512Mb μνήμη. Απ'όσο είδα και κατάλαβα, ακόμα και αυτή τη μνήμη, την πετυχαίνει είτε με δύο DIMM (Single Side - SS) των 256Mb, είτε με ένα DIMM (Double Side - DS) των 512Mb.....Απ'όσο κατάλαβα.

2) Αντίθετα, τώρα, -λίγο πιο κάτω- στη διαδικασία τοποθέτησης των μνημών, γράφει ότι δέχεται maximum 512Mb μνήμη σε κάθε υποδοχή, δηλαδή συνολικό μέγιστο 1,5Gb. Το δημιουργεί δε, με τρία DIMMs (Double Side - DS) των 512Mb.

3) Εσύ γράφεις ότι έχεις ένα DIMM 512Mb SDRAM....και τι άλλο (να υποθέσω);
4) Αν έχεις κανένα κολλητό με DIMMάκια 512Mb SDRAM, και μπορεί να σ'τα δανείσει. Βάζετε επάνω πρώτα το ένα, μετά τα δύο, και τέλος και το τρίτο, και τσεκάρετε αν 'παίζουν' και στη δικιά σου μητρική. Αν ΝΑΙ, πηγαίνεις κι αγοράζεις τρία DIMMάκια σαν του κολλητού σου, και ξεμπερδεύεις. Αν ΟΧΙ........ :-?

Παίρνεις το manual παραμάσχαλα, πηγαίνεις στο μαγαζί που θα βρεις μνήμες, δείχνεις απ'το manual τι ζητάει η μητρική, και προσεύχεσαι: 1)Να ξέρει ο υπάλληλος τη συγκεκριμένη περίπτωση και τη δουλειά του, και 2)Να μη σε 'δουλέψει'!
PC-Ponemenos
Εικόνα

epp1263

Δημοσίευση από epp1263 » 12 Μάιος 2009 23:04

ναι εχω 2 128ρες μνήμες και την 512 που την βλέπει σαν 128 σε όποιο dimm και αν την βάλω!!!(ακομα και μόνη της)...οπότε πούλο? ή λες να παω να ρωτησω πουθενά? λες να μην φταίει το bios?γιατί ενώ κάνω το update για την version 1.0f(δες το λινκ παραπάνω) όταν φορτώνουν τα windows τα στοιχεία που εμφανίζει για το bios ειναι ίδια με πριν!!δηλαδή ενώ το update έχει και καλά release date 2003/xx/xx εμένα μου δείχνει τα παλιά στιχεία!!δηλαδή, 2001/04/26 μπλα μπλα μπλα!!ενώ όταν γίνεται το update μου λέει πως ολοκληρώθηκε με επιτυχία!κουλό?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Μάιος 2009 10:04

epp1263 έγραψε:ναι εχω 2 128ρες μνήμες...
Καλή σου μέρα :D ,
'Βλέπει' την κάθεμία 128άρα κανονικά, και τις δύο-μαζί ως 512;
Αν Ναι, τότε έχεις μία ισχυρή ένδειξη ότι η 512άρα σου έχει πρόβλημα συμβατότητας. Ίσως πάλι χρειάζεται ρύθμιση το ρολόϊ, ώστε να τη 'δει' στα 512Mb...
Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι στο manual πήρε κάτι τέτοιο το μάτι μου....... :-?
Λειτουργεί όμως, καθώς φαίνεται-διαβάζεται, έστω και με λάθος τιμή.
epp1263 έγραψε:...οπότε πούλο?
DGeorge έγραψε:Οπότε οχι πούλο!!!! :P :P :P :P
Αν 'πετάς' έτσι-εύκολα υλικό, να με ενημερώνεις για να έρχομαι να το μαζεύω. :P
Μπορείς κάλλιστα να ανταλλάξεις την 512άρα με κάποιαν που σου κάνει, από κάποιον φίλο/κολλητό σου.
Μπορείς να τη φυλάξεις μέχρι να βρεις την ευκαιρία για κάτι τέτοιο.
Γεγονός πάντως είναι ότι έχεις αρκετές εναλλακτικές λύσεις, πριν πετάξεις την 512άρα :D

Σχετικά με το BIOS-update, ό,τι γράφεται στη μαύρη οθόνη εκκίνησης του PCιού, είναι και αυτό που ισχύει. Άσε τα Windows να παραμιλάνε.... :P
Ίσως όταν κάποτε τα ξαναπεράσεις (Format - Reinstall - κλπ), ίσως τότε αξιωθούν να το δουν!
Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου....και της Microsoft :D :D Εκεί που είσαι έτοιμος να παραδώσεις τα όπλα, κάνει ένα "κλικ" και τα απιστευτο-μαγικά Windows λύνουν το πρόβλημα -μοναχά τους-!.... Θάμα πιδάκι΄μ, θάμα :hammer: :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

epp1263

Δημοσίευση από epp1263 » 19 Μάιος 2009 21:31

παιδες!!εχω νεα!!κατα ενα περιεργο τροπο σημερα το πηρε το update...Απλως τωρα βλεπει τα 256 απο τα 512 :P τι διαλα...any ideas?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2009 23:15

μήπως η μητρική σου δεν υποστηρίζει double sided μνήμες;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2009 10:47

deninho +1
Φίλε epp1263 προσπάθησε να είσαι όσο πιο σαφής κι αναλυτικός γίνεται...
epp1263 έγραψε:........Απλώς τωρα βλεπει τα 256 απο τα 512.....
Πρέπει να υποψιαστώ ότι μιλάς για συνδυασμό όλων των μνημών; :think: :think:
Η 512άρα μόνη της -τώρα- πόσο δείχνει; Αν αυτή -μόνη της- είναι που τώρα φαίνεται ως 256άρα -με το update-, ενώ πριν -όπως έγραφες- την έβλεπε ως 128άρα, τότε :arrow: ξανά, deninho +1...... Αν και στη σελίδα xxii (28of81) του manual, ισχυρίζεται ο κατασκευαστής της μητρικής, ότι δέχεται dimmάκια double sided, 512άρια :question: :question: (Φυσικά -εδώ όπου έχουμε φτάσει- κι εγώ ισχυρίζομαι πως είμαι Αυτοκράτορας, αλλά -για την ώρα τουλάχιστον- δεν με πολυπιστεύουν :D :D )
Αν ακόμα και με την τελευταία ενημέρωση του BIOS, η μητρική σου μπορεί να δει μισή μια double sided μνήμη, (από 0,25 που την έβλεπε) έχεις αρκετό καιρό μέχρι την επόμενη ενημέρωση οπότε και με την οποία ίσως θα βλέπει τη μνήμη ολόκληρη!
Φίλε epp1263, όπως τελικά δείχνει το όλο πράγμα -τουλάχιστον στον deninho και σ'εμένα- οι υποψίες πλέον στρέφονται κυρίως σε ασυμβατότητα μνήμης/μνημών με τη μητρική.
Ισχύουν πάντα οι προτάσεις, που σου έδωσα για την 512άρα στις 13 Μάη.
Όπως ισχύει και το ότι: 'Μετά από πολλή κούραση βγαίνει σωστό αποτέλεσμα'.
Εμείς -κάποιες φορές και από μακρυά- υποθέσεις, εκτιμήσεις και προτάσεις μπορούμε να κάνουμε και τίποτα παραπάνω!!!
Αν π.χ. η 512άρα είναι 'μερικώς βλαμμένη' (το έχω δει και αυτό!!), αυτό μόνο μια δοκιμή σε άλλη μητρική/PC μπορεί να το αποδείξει, καθώς και εκεί θα παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες