drivers για XPRESS BOOK?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από sibas » 15 Μάιος 2009 22:25

Μια φίλη μου έδωσε το notebook για να ξανά περάσω τα windows xp διότι τα είχε κάνει μαντάρα, anyway έκανα εγκατάσταση από την αρχή όλα, και όλα πήγαν μια χαρά
πρόβλημα
δεν έχει κάποιο cd με utilities, drives για το συγκεκριμένο notebook το οποίο είναι αυτό
http://www.multirama.gr/products/produc ... tid=010200
γραφικά έχει Intel 945GSE, camera 1.3, και κάρτα ήχου άγνωστη,
δεν μπορώ να βρω drives για τον ήχο, για την κάμερα κλπ
ξέρει κανείς να προτείνει κάτι?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από c0d3punk » 16 Μάιος 2009 13:46

1ον: δεν είχε recovery για να κάνεις εγκατάσταση ξεκινώντας με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων με το άνοιγμα του netbook?

2ον: καλό θα είναι πριν έκανες το format να κοίταζες στον σκληρό μην είχανε τους drivers σε κάποιον φάκελο (που δεν είναι απαραίτητο να έχει την ονομασία Drivers μπορεί να ήταν σε κάποιον φάκελο Support, DRV, setup κ.α.) ενημερωτικά στο λέω :-)

3ον: το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες στα Multirama και να τους έλεγες να στους δώσουν σε ένα cd, σίγουρα θα έχουν.

4ον: Είναι MSI Wind clone οπότε θα μπορούσαν να κάνουν κάποιοι drivers από το MSI.

5ον: βάλε κάποιο πρόγραμμα που σου βγάζει αναλυτικά τα στοιχεία του υπολογιστή σου, ίσος βοηθηθείς για να βρεις τις συσκευές που φοράει. (π.χ. το Siw)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από sibas » 16 Μάιος 2009 19:01

c0d3punk έγραψε:1ον: δεν είχε recovery για να κάνεις εγκατάσταση ξεκινώντας με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων με το άνοιγμα του netbook?

2ον: καλό θα είναι πριν έκανες το format να κοίταζες στον σκληρό μην είχανε τους drivers σε κάποιον φάκελο (που δεν είναι απαραίτητο να έχει την ονομασία Drivers μπορεί να ήταν σε κάποιον φάκελο Support, DRV, setup κ.α.) ενημερωτικά στο λέω :-)
Όπως είπα τα είχε κάνει μαντάρα (κυριολεκτικά)
δεν άνοιγε ο ie, δεν έκανε uptades, κάποιο πρόγραμμα που είχε βάλει extra για την camera έγραφε συνέχεια και δεν μπορούσε να το διακόψει, με το norton που εγκατάστησα προσωρινά μου έδειξε 2-3 torjan και αρκετά virus μέσα στο system32,
δεν ξέρω τι θα έκανες εσύ αλλά εγώ δεν το ρισκάρω να κάνω recovery και να χρησιμοποιήσω τους ίδιους drivers :-?

c0d3punk έγραψε:3ον: το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες στα Multirama και να τους έλεγες να στους δώσουν σε ένα cd, σίγουρα θα έχουν.
Ρώτησε και τις είπαν ότι θέλουν 48 ώρες +15 euro μόνο για να το ελέγξουν :hammer:
c0d3punk έγραψε:4ον: Είναι MSI Wind clone οπότε θα μπορούσαν να κάνουν κάποιοι drivers από το MSI.
Thanks a lot :D
c0d3punk έγραψε:5ον: βάλε κάποιο πρόγραμμα που σου βγάζει αναλυτικά τα στοιχεία του υπολογιστή σου, ίσος βοηθηθείς για να βρεις τις συσκευές που φοράει. (π.χ. το Siw)

ψάχνω και δεν βρίσκω Chipset Drivers για το Intel 945GSE, καμιά ιδέα :question:

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από c0d3punk » 17 Μάιος 2009 15:27

κοίτα βρήκα αυτά που σου κάνουν:

από το dell mini που φοράει το ίδιο chip και από το netbook της Gigabyte

καλά να τους πεις στα Multirama ότι θα τους πληρώσεις μόνο στο cd με τους drivers (no-name θα είναι οπότε 0,30 euro... άντε δώστους 1 euro και για την ώρα που θα τους πάρει για την εγγραφή) και να αφήσουν τα σάπια.

αυτό που προέχει είναι να βρεις όλους τους drivers και για του chipset μην αγχώνεσαι.

θα μπορούσες να βρεις ένα πρόγραμμα που μαζεύει όλους τους drivers σε ένα .exe (αν θυμηθώ πως το λένε θα σου πω) και μετά από το format (και εγκατάσταση εννοείτε του ίδιου λειτουργικού) να τρέξεις το .exe και να έχεις πάλι τους drivers σου πίσω.

να σου πω εγώ θα το έκανα αφού είχα scannarει το .exe με τους drivers με ένα antivirus και ένα anti-spyware.

υπομονή και καλή τύχη :-)
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Μάιος 2009 12:44

c0d3punk έγραψε:3ον: το καλύτερο θα ήταν να πήγαινες στα Multirama και να τους έλεγες να στους δώσουν σε ένα cd, σίγουρα θα έχουν.....
sibas έγραψε:Ρώτησε και τις είπαν ότι θέλουν 48 ώρες +15 euro μόνο για να το ελέγξουν :hammer:
Κάπως έτσι βγαίνει το "καλό όνομα" στην πιάτσα (και όχι μόνο)!...Και μετά "Φταίει η Κρίση για την αναδουλειά :-? :evil: "

Θα έλεγα ότι προέχει η εγκατάσταση του chipset, ώστε να λειτουργεί σωστά η βασική συσκευή. Συνήθως παρέα με τους drivers του chipset υπάρχουν τουλάχιστον και οι drivers της -on board- κάρτας δικτύου (ώστε να βγει στο Internet), ίσως-ίσως και κάποιοι άλλοι (γραφικών, ήχου, κλπ).
Ωστόσο, άπαξ και τα XP βγούν στο Internet, νομίζω ότι μπορούν σχετικά εύκολα να εντοπίσουν drivers κατάλληλους για το υλικό :-?
PC-Ponemenos
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από sibas » 20 Μάιος 2009 16:19

Ακόμα παιδεύομαι με αυτό το chipset, ουσιαστικά έχω εγκαταστήσει όλους τους drivers εκτός από αυτό δηλαδή για την κάρτα γραφικών, προσωπικά αν ήταν δικό μου θα το άφηνα όπως έχει αλλά anyway..

@ c0d3punk

To chipset της Gigabyte ήταν από τα πρώτα που δοκίμασα αλλά δεν μου έκανε δουλεία
μήπως μπορείς να μου δώσεις το κανονικό link από το dell mini που φοράει το ίδιο chip για να πάρω περισσότερες πληροφορίες, μη το βάλω και αντί για καλό το διαλύσω,
όχι τίποτα άλλο αλλά η κοπελιά έχει το netbook εδώ και μια βδομάδα που το λειτουργεί χωρίς προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Μάιος 2009 17:35

Αν όλοι οι drivers έχουν εγκατασταθεί, και μιας και μιλάμε για Netbook, αυτό σημαίνει ότι μπορεί άνετα να κουβαληθεί σε σημείο με πρόσβαση στο Internet.
Από 'κεί και μετά βρες/φόρτωσε το Siw, να σου βρει/φορτώσει και τους drivers της κάρτας γραφικών.
Αν και πάλι πιστεύω ότι τα XP -από μόνα τους- μπορούν ανετότατα να εντοπίσουν και να φορτώσουν τον καλύτερο driver από το Internet. :-? :-?
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από c0d3punk » 21 Μάιος 2009 00:09

ε δεν θυμάμαι που το βρήκα της dell :-/

γιατί μωρέ και άμα δεν εγκαταστήσεις του chipset σιγά τι θα γίνει :->

δώστο της να χαρεί και όταν βρεις τπτ βάλτο και δεν τρέχει τπτ :-)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Μάιος 2009 00:13

sibas έγραψε:Ακόμα παιδεύομαι με αυτό το chipset, ουσιαστικά έχω εγκαταστήσει όλους τους drivers εκτός από αυτό δηλαδή για την κάρτα γραφικών, προσωπικά αν ήταν δικό μου θα το άφηνα όπως έχει αλλά anyway..
Sibas, μεταξύ μας, έχεις εγκαταστήσει ΚΑΙ τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, αν με εννοείς...

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από c0d3punk » 21 Μάιος 2009 11:31

GeoStuff έγραψε:
sibas έγραψε:Ακόμα παιδεύομαι με αυτό το chipset, ουσιαστικά έχω εγκαταστήσει όλους τους drivers εκτός από αυτό δηλαδή για την κάρτα γραφικών, προσωπικά αν ήταν δικό μου θα το άφηνα όπως έχει αλλά anyway..
Sibas, μεταξύ μας, έχεις εγκαταστήσει ΚΑΙ τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, αν με εννοείς...

έτσι έτσι! δώστο στη κοπέλα να της φύγει το μεράκι λες και θα κάνει την τρελή χρήση και θα γονατίσει το μηχάνημα ;-)

και να ξέρεις εμείς δεν θα πούμε τπτ για τους drivers! ότι γίνεται στο Freestuff μένει στο Freestuff 8)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μάιος 2009 12:02

GeoStuff έγραψε:Sibas, μεταξύ μας, έχεις εγκαταστήσει ΚΑΙ τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, αν με εννοείς...
c0d3punk έγραψε:και να ξέρεις εμείς δεν θα πούμε τπτ για τους drivers! ότι γίνεται στο Freestuff μένει στο Freestuff 8)
Πώς δεν θα πούμε τίποτα;... Μα φυσικά και έχει εγκαταστήσει και τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών! Αφού κι εγώ τους είδα (έναν-έναν) :roll: :roll: που κατέβαιναν από το Internet και μπαστακωνόντουσαν στο NetBook! Πάτε να με βγάλετε τρελλό δηλαδή; :whistle: :whistle:
PC-Ponemenos
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από sibas » 21 Μάιος 2009 15:18

GeoStuff έγραψε:Sibas, μεταξύ μας, έχεις εγκαταστήσει ΚΑΙ τους οδηγούς για την κάρτα γραφικών, αν με εννοείς...

Όχι μόνο αυτό μένει gamoto :hammer:

αμέσως μετά την απάντηση του c0d3punk ότι είναι clone MSI βρήκα ότι χρειάζονταν και τα εγκατέστησα, το netbook της το έδωσα αυθημερόν δεν το έχω πλέον..

ξέρω κάνει σκληρή χρήση του netbook ανοίγει το office και μετά σερφάρει, αντέ μπαίνει και στο msn, συνεχίζω να ψάχνω όμως γιατί είναι κρίμα ένα τόσο όμορφο κοριτσάκι να έχει netbook χωρίς drivers για την κάρτα γραφικών :lol:

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από c0d3punk » 21 Μάιος 2009 16:17

ε άμα είναι έτσι τότε μη χαθείτε κιόλας! θα πρέπει να σε ενημερώνει συχνά για το πως τα πάει το netbook όπως και εσύ μη διστάζεις για ότι νεότερο να της τηλεφωνείς!! :->

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από sibas » 21 Μάιος 2009 16:53

Α δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό μένει στην ίδια πολυκατοικία και βλεπόμαστε συχνά πυκνά ;)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

drivers για XPRESS BOOK?

Δημοσίευση από GeoStuff » 21 Μάιος 2009 20:07

sibas έγραψε:Α δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό μένει στην ίδια πολυκατοικία και βλεπόμαστε συχνά πυκνά ;)
Μια χαρά ακούγεται αυτό...

Βάλε και ένα προγραμματάκι στο background που να πετάει ένα τυχαίο error μήνυμα...

Τίποτα περίεργο, απλά θα πετάει ένα pop up, VB μάλλον, με ένα τυχαίο κωδικό

Error 0x000004322 - (Μήνυμα λάθους)

Και θα σου πετάγετε το κοριτσάκι συνέχεια...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης