WINDOWS VISTA... ΥΠΕΡ και ΚΑΤΑ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 26 Μάιος 2009 10:28

τα βίστα είναι έτη φωτός μπροστά από τα ΕΞΠΙ, σε acer 1.66 ghz 2 gb ram 128 mb gpu και δεν έχω ούτε ένα κόλλημα και όχι δεν το έχω για να βλέπω ταινίες και να παίζω πασιέντζες, production μηχάνημα είναι. Έχω κλείσει χρόνο χωρίς φορματ... εδώ που τα λέμε μου έχει λείψει!!! ΘΕΛΩ ΦΟΡΜΑΤ!!!!!! :P
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Μάιος 2009 18:38

Kainourios έγραψε:Δεν το έχω ψάξει και πολύ για το πώς μπορώ να το κάνω πιο γρήγορο, αλλά αν χρειάζεται να ψάχνεις τι να απενεργοποιήσεις για να παίζει σωστά τότε καλύτερα άστο...
Κάτι μου θυμίζει αυτο... :think:

Α ναι! Στα xp που όταν είχαν πρωτοβγεί και τρώγαν χειρότερο πόλεμο απο τα vista, πάλι δεν απενεργοποιούσαμε remote assistance, internet time κλπ? Πάλι δεν πηγαίναμε στο performance settings και το βάζαμε στο best performance? Πάλι δεν κολούσαν με περιπτώσεις BSOD ακόμα και με το SP2? Πάλι δεν μας σπάγαν τα @@ με το να πρέπει απο μόνοι μας να θυμόμαστε και να περνάμε μέσα updates για το hardware?

:whistle:

Painkiller:

ΚΑΤΑ
*Μη ιδανικη υποστηριξη για αρκετο hardware και περιφεριακες συσκευες.
Αυτό που είπε ο deninho για τα pc, ισχύει και για τις διάφορες συσκευές και τα περιφερειακά ξέρεις... Αν και προσωπικά απλα έχω ακούσει 2 ή 3 περιπτώσεις όλες και όλες που αρχικά είχαν πρόβλημα. Μέχρι που ανακάλυψαν το compatibility.

*Ειναι ΑΡΓΑ και αυτη η γ..ημενη "δισκοκλεψυδρα" μου σπαει τα νευρα αφου βγαινει με το παραμικρο
Είναι πιο γρήγορα και αυτό είναι defacto. Απλά φορτώνουν πιο πολλά πραγματάκια.

*Μου φρεναρει το 3d studio τραγικα οπως και πολλα αλλα προγραμματα.
Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Εμενα πάντος δεν μου φρενάρε τίποτα

*Οταν εχω πολλα προγραμματα ανοικτα και παταω να αλλαξω σε καποιο ασπριζει η οθονη βγαινει η κλεψυδρα παλι και περιμενω μερικα δευτερολεπτα να νοιωσει.
ΔΕΝ ασπριζει η οθόνη αλλα μονο το πρόγραμμα το οποίο κόλλησε. Δεν είναι XP να σου παγώνει τελείως. Μπορείς να συνεχίσεις να δουλευεις αλλού. Αν πάς να κλείσεις το παγωμένο πρόγραμμα, σου δίνει πλέον την επιλογή να το κλείσεις ή να περιμένεις ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να ανοίξεις taskmanager.

*Μη φιλικα προς τον αρχαριο χρηστη με ολες αυτες τις προειδοποιησεις που πετανε.
Μήπως εννοεις το ανάποδο? Αν δεν δώσουν τις προειδοποιήσεις στους νιούφηδες, σε ποιον θα τις δώσουν? Για παράδειγμα, όλοι οι νιούφηδες όταν στήνουν ένα πρόγραμμα, πατάν συνέχεια next χωρίς να διαβάζουν. Εστω το οτι στήνεις msn και πατάς συνέχεια next. Στο τέλος, θα σου αλλάξει τα settings και την αρχική σελίδα απο τον default browser σου και θα αναρωτιέσαι γιατι. Το UAC είναι ένας τρανταχτός τρόπος για να σε ξυπνάει και να σου λέει "γίνεται αυτό και αυτό γιατι δεν πρόσεξες. Θές να συνεχίσεις?".
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Μάιος 2009 19:17

Δεν συνεχιζω αλλο την συζητηση γιατι ειναι ξεκαθαρο οτι τα παιρνετε απο την Microsoft :P

Sorry αλλα τo defacto δεν καταλαβα που το ειδες..

Δες εδω διαφορα αποδοσης για τα 3d προγραμματα.
http://hi.baidu.com/duancools/blog/item ... 3e3bd.html

και εδω για Games και applications
http://www.tomshardware.com/reviews/xp- ... ,1531.html
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Μάιος 2009 22:14

Βλέπω αυτο που βλέπω. Οχι αυτό που διαβάζω. :roll: Πολλά διάβασα μέχρι σήμερα. Σήμερα πλέον, μετά απο 1 χρόνο πάνω στα vista, μπορώ να έχω και γώ άποψη ;)

ΠιΕς. Κάπου εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω την M$ για την βίλλα που μου έχτισε στην Σαντορίνη... :D :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Μάιος 2009 23:00

ArchangelX έγραψε: ΠιΕς. Κάπου εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω την M$ για την βίλλα που μου έχτισε στην Σαντορίνη... :D :lol:[/size]
Αν εσενα για τα Vista σου πηραν βιλα, εμενα για τα win7 θα μου παρουν ολοκληρο νησι :lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2009 15:59

Αγαπητότατε Boss και φίλτατοι Mods :D :D
εδωμέσα μου δημιουργήθηκε ένα κάτι σε υπαρξιακό-πολιτιστικό-φιλοσοφικό ερώτημα:
Είτε αίφνης, σταμάτησαν τα VISTA να έχουν Υπέρ ή/και Κατά.... Και ιδιαίτερα σε σχέση με τα XP :question: :question:
Είτε (ίσως) μυρίζει το χνώτο μου :oops: :doh: τόσο, ώστε όποιος βλέπει "ποιός ξεκίνησε το Θέμα", πάνω που'χει να πει τα μύρια όσα, την κάνει πλαγίως, έρπειν, και με τρόπο :question: :question: :think:
Μήπως να το ξανασκεφτούμε, πριν μου δώσετε πάλι το ΟΚ, για κάποια τέτοια προσπάθεια :roll: :think: :D :D
Πάντως, το βλέπω κι εδώ να μένω :P :P

Εικόνα κάπως έτσι
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 04 Ιουν 2009 01:27

ρε παιδιά εσείς που είσαστε υπέρ των vista με τι transfer rate μεταφέρετε αρχεία απο εξωτερικούς δίσκους ή μέσω δικτύου?

Θεωρείτε φυσιολογικό να καταναλώνει λειτουργικό για χαβαλέ 1.00 Gb τουλάχιστον χωρίς να κάνει τίποτα?

Και αμα πάς να δουλέψεις Cs4, δηλαδή κλασικά να έχεις ανοιχτό dreamweaver, photoshop κανα 2 αρχεία ανοιχτά (όχι υψηλής) fireworks και sql console πέφτει η κλεψύδρα σύνεφο.

Προσωπικά ήμουνα απο τους πρώτους που αγοράσανε vista (Business edition) και θεωρώ ότι ήταν η μεγαλύτερη μ@@@@@ία που έχω κάνει ποτέ.

Και έχω δοκιμάσει και την 64bit

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Ιουν 2009 10:23

intelcore2 έγραψε:Και αμα πάς να δουλέψεις Cs4, δηλαδή κλασικά να έχεις ανοιχτό dreamweaver, photoshop κανα 2 αρχεία ανοιχτά (όχι υψηλής) fireworks και sql console πέφτει η κλεψύδρα σύνεφο.
Εγώ για να πω το κρίμα μου είμαι από τους τελευταίους που έτυχε να αποκτήσουν vista (δεν είχα σκοπό να βάλω) και αυτό επειδή άλλαξα μηχάνημα στη δουλειά με μια σύνθεση που έφτιαξα για να μπορώ να δουλεύω ανθρώπινα.
Μετά από 3 μήνες περίπου εργασίας με τα vista, χωρίς να έχω ψάξει ακόμα όλες τους τις δυνατότητες (είπαμε στη δουλειά τα έχω), μπορώ να πω πως δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας ή και ταχύτητας.
Και σχεδόν πάντα έχω περισσότερα παράθυρα ανοιχτά από dw, photoshop, sql console, outlook, word αρκετά sites σε 2 browsers κ.α.
Το μηχάνημα πετάει, πολύ πιθανών να πήγαινε ακόμα πιο σφαίρα με XP και από όσο ακούω, θα πηγαίνει σίγουρα πιο γρήγορα με τα windows 7.

Παρόλα αυτά στο σπίτι δεν αγόρασα αναβάθμιση και στο format της προηγούμενους εβδομάδας ξαναμπήκαν XP. Δεν ξέρω πως θα πήγαιναν εκεί που δεν έχω boot velocityraptor δίσκο και όχι τόσο ισχυρό επεξεργαστή. Σπίτι θα αναβαθμίσω με τα 7άρια…
Το σύστημα στη δουλειά με με αυτό το score πάντως πάει πραγματικά σφαίρα.
Συνημμένα
vista_rating.jpg

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2009 10:36

dimsis έγραψε:Το σύστημα στη δουλειά με αυτό το score πάντως πάει πραγματικά σφαίρα.
Πιστεύεις ότι θα άξιζε -ίσως- μια πλήρης περιγραφή του συνόλου σου (πλήρους συστήματος) στη δουλειά;
Ίσως έτσι κάποιος που θέλει -Σώνει και Καλά- να βάλει/πάρει VISTA, τουλάχιστον να έχει κατά νου κάποιο σύστημα, όσο γίνεται πιο δοκιμασμένο, πάνω τους :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 06 Ιουν 2009 23:02

Το μόνο μειωνέκτημα των vista που έχω δει είναι στην μεταφορά αρχείων από/σε εξωτικό δίσκο. Δεν είχαμε την ίδια συζήτηση την εποχή που πρωτοβγήκαν τα εξπι και όλη τα απαιχθάνονταν και προτιμούσαν τα 98 και τα 2000; Αν ένα μηχάνημα σου δεν αναταποκρίνεται στις απαιτήσεις των βίστα πολύ απλά πέρνα του μια έκδοση linux και πάρε ένα καινούργιο.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 07 Ιουν 2009 00:29

Σωστός ο SonGoku. Οσο για τον εξωτερικό, εγώ του φόρεσα καλώδιο sata. Οταν κάνει αντιγραφή, τα δεδομένα τα πάει τοίχο τοίχο...

Υπόψιν ομως οτι έχω και ένα rate 5.5...
Εικόνα

Οπως και να έχει, τουλάχιστον ξέρω πότε θα κάνω το επόμενο format. 22 Οκτωβρίου...
Εικόνα

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 07 Ιουν 2009 10:12

όπως δεν υπάρχει απόλυτο καλό και απόλυτο κακό, έτσι δεν υπάρχει απόλυτα καλό λειτουργικό σύστημα και απόλυτα κακό λειτουργικό σύστημα. Τα πάντα εξετάζονται και ταυτοποιούνται ως "κάτι", βάση σύγκρισης με "κάτι άλλο" που θεωρείται γενικώς αποδεκτό ως "κάτι άλλο" = "καλό"

συνεπώς, εφόσον το μέτρο σύγκρισης για τα sVista είναι τα WinXP, ισχύουν τα απλά παρακάτω πραγματάκια:

Τα sVista είναι καλύτερα:
- scalability λόγω καλύτερων thread & multicore optimization
- σταθερότητα λόγω 1,000,000 στεγανών ασφαλείας (σε θεωρούν και εντελώς μα εντελώς ηλίθιο που ανα πάσα στιγμή θα κάνεις τη μα**κία σου)
- υποστήριξη νέων τεχνολογιών (τι να κάνουμε τα XP θα κλείσουν δεκαετία)
- παίζει DX > 9 (αν και αυτό είναι τεχνητό advantage)

Τα XP υπερέχουν γιατί:
- δεν φορτώνουν 1.000.000 processes επειδή έτσι νομίζει η microsoft, αλλά 500.000...
- δεν σου τρώει 0.8-1 Gb RAM για τις λειτουργίες του
- δεν έχει τόσα ενοχλητικά παραθυράκια που να σε ρωτάνε "σίγουρα εσύ θέλεις να κάνεις αυτό; ε βλακάκο;"
- είναι σαφώς συμβατό με όλο το σύμπαν εφαρμογών και hardware
και μερικά άλλα (ναι βαρέθηκα είναι αλήθεια)

τώρα αν συγκρίνουμε τα windows πχ με linux θα έχουμε άλλες λίστες, όπως αν συγκρίνουμε linux με macos, XP με 98 κλπ κλπ

μιας γενικώς και τα windows τα έχω δουλέψει ως τεχνικός την τελευταία δεκαετία, σόρυ αλλά τα θεωρώ επιεικώς ...... (αυτολογοκρίνομαι εδώ ε)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιουν 2009 13:47

DGeorge έγραψε:
dimsis έγραψε:Το σύστημα στη δουλειά με αυτό το score πάντως πάει πραγματικά σφαίρα.
Πιστεύεις ότι θα άξιζε -ίσως- μια πλήρης περιγραφή του συνόλου σου (πλήρους συστήματος) στη δουλειά;
Ίσως έτσι κάποιος που θέλει -Σώνει και Καλά- να βάλει/πάρει VISTA, τουλάχιστον να έχει κατά νου κάποιο σύστημα, όσο γίνεται πιο δοκιμασμένο, πάνω τους :wink: :wink:
Ώπα το έχασα αυτό. Θα κοιτάξω αν βρω λίγο χρόνο την Τρίτη που θα 'μαι στη δουλειά να γράψω την σύνθεση. Εννοείται πως χάνει σε κάρτα γραφικών μια και στη δουλειά δεν παίζω παιχνίδια, οπότε έβαλα μια συνηθισμένη μέτρια κάρτα που όμως και με αυτήν δεν έχω πρόβλημα σε photoshop, κανένα flash ή μετατροπές video και εικόνων.

Μιλάμε δηλαδή για μια ιδανική για μένα σύνθεση για web development / design / office . Εκεί που το σκεφόμουν να ανοίξω photoshop όταν είχα καμιά 40αριά tabs σε IE, Firefox, dreamweaver, SQL server... τώρα το ανοίγει σε λίγα δευτερόπεπτα χωρίς κανένα ζόρι.

Άβαταρ μέλους
Nh04
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nh04 » 08 Ιουν 2009 02:40

Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής σε 8 μήνες με 2πύρινο στα 2 και 4 ραμ.
Ούτε πρόβλημα συμβατότητας εκτός από ένα παιχνίδι που βέβαια διόρθωσα με κατάλληλο patchάκι. 5μήνες χωρίς antivirus δεν είχα πρόβλημα... Γενικά είμαι ευχαριστημένος

Έχω όμως ένα μεγάλο μεγάλο μεγάαααααααααααααααλο σπάσιμο στο κεφάλι μου...
ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΛΑΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΣΤΡΥΦΟΓΥΡΝΑΕΙ μΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ???????
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 08 Ιουν 2009 03:41

Σαφώς και αλλάζει...

Όπως άλλαζε και στα XP...

Δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας... Personalise ή όπψς λέγεται στα ελληνικά και μετά επιλογές mouse...

Και μετά επιλέγεις αυτό που σου δείχνει η εικονίτσα κάτω...

Επίσης, στο πνεύμα του GIYF... :D

http://lmgtfy.com/?q=change+mouse+icon+in+VISTA

1o link...
Συνημμένα
acas.jpg
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες