[Solved] Ψάχνω τους SATA drivers για ASUS P5KPL-CM

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Μάιος 2009 15:42

Χαίρετε :D :D
Έχω PC με FDD και μητρική P5KPL-CM. Έχω το DVD της Μητρικής. Αλλά οι drivers που χρειάζονται πριν την εγκατάσταση του Λειτουργικού, βρίσκονται σε κάποιο 'περίφημο -- Support DVD', το οποίο δεν έχω :(
Έψαξα στην ASUS, έψαξα στο Google....Τζίφος :(
Χαρακτηριστικά που ίσως βοηθήσουν:
Chipset: Northbridge: Intel G31, Southbridge: Intel ICH7
Μολονότι οι 4xSATA 150/300 ports υποστηρίζονται/ελέγχονται από τη Southbridge, αναφέρω τα χαρακτηριστικά και των δύο, μήπως και χρειαστούν.
Δεν έχω πρόβλημα, αν βρεθεί κάποιο Link, να κατεβάσω τους drivers (2000/XP/Vista) σε δισκέττα..!!! Θα κάνει πολύ καλή δουλειά! Αρκεί να είναι αυτοί, που χρειάζονται πριν την εγκατάσταση του Λειτουργικού.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, απλώς και μόνο για το ενδιαφέρον σας :P :pint:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 27 Μάιος 2009 10:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 26 Μάιος 2009 16:55

δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά κάνε μια δοκιμή με αυτό και με αυτό...

δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση αφού πρώτα έχεις αλλάξει στο BIOS το ACHI σε Legacy, native ή ξέρω γω πως μπορεί να το έχει.

και παίξε και με το Compatible - SATA Only ή Enhanced mode - SATA + PATA να δεις αν θα παίξει με κάποιο από αυτά.

πρέπει ναχω γιαυτόν τον controller το driver αλλά αν θυμάμαι καλά σε compilation πουχα κάνει με το nLite. αν το βρω και μπορέσω να τους πάρω από εκεί θα στους δώσω.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Μάιος 2009 17:22

Ό,τι και να πω είναι πολύ λίγο :D ,
Ευχαριστώ πάαααααααρα πολύ για όλα!!!....Μα πιο πολύ για το ενδιαφέρον σου.
Μακάρι να μπορέσω ν'ανταποδώσω :pint: :pint: :pint: :pint:

27-05-2009 09:30 :P

Αγαπητέ c0d3punk Καλή σου Μέρα :D :D ,
Δοκίμασα και τα δύο Links, .....Τζίφος! (Το ένα μάλιστα ήταν Windows Setup :( !)
Ευτυχώς --τελικά-- οι προρυθμίσεις του BIOS ήταν ό,τι έπρεπε! Τόσο τα W2000pro, όσο και τα XP(επίσης Pro) αναγνώρισαν τους δίσκους αμέσως, και χωρίς πολλά-πολλά! :P :P

Ευχαριστώ ξανά πάαααααααρα πολύ για όλα!!!

Οπότε: [Solved]
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Μάιος 2009 11:08

nice!! ;-)

αυτό που ήταν windows setup ίσος μπορούσες να το κάνεις extract με το winrar και να πάρεις τα αρχεία που σου χρειαζόταν ;-)

όταν λες προρυθμίσεις εννοείς έκανες Load optimal defaults? ή έκανες κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του sata controller στο BIOS σαν αυτές που σου είπα παραπάνω?

χαίρομε bro! keep installing τώρα ;-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Μάιος 2009 15:43

c0d3punk έγραψε:αυτό που ήταν windows setup ίσος μπορούσες να το κάνεις extract με το winrar και να πάρεις τα αρχεία που σου χρειαζόταν :wink:
Είναι το πρώτο που κοιτάζω σε όλα τα συμπιεσμένα αρχεία. Επίσης τα αποσυμπιέζω κάπου κανονικά, ώστε να βγαίνουν όπως ήταν αρχικά: Φάκελοι-Υποφάκελοι κλπ. Μάταια! Εκεί υπήρχαν μόνο κάποια αρχεία *.inf, ενώ τα περισσότερα αρχεία δισκέττας είτε δεν έχουν προέκταμα, είτε έχουν *.sys (τύπου DOS)... Anyway ο δίσκος αναγνωρίζεται και ως SATA και ως PATA, όχι όμως ως SATA+PATA. Αυτά ως προς την αναγνώριση του δίσκου. :P :P

Δυστυχώς, το πρόβλημα, είχε να κάνει με αυτό.
Σε πρώτη φάση βρήκα την ευκαιρία και του άλλαξα μητρική... Από την P5SD2-VM του έβαλα την P5KPL-CM (ολοκαίνουργια).
Αλλά ξαναγυρίζουμε στο ίδιο θέμα "Πρόβλημα εγκατάστασης (Λειτουργικού)". (Ούτε W2000, ούτε XP)
Έβαλα έναν άλλον SATA που βρήκα. Είχε εγκατεστημένα (μη-ενεργοοιημένα) XP.
Αφού βγάζει την ειδοποίηση για ενεργοποίηση, σβήνει το μηχάνημα. :o :o

Υποψιάζομαι πλέον ότι τα έχει φτύσει κι ο Pentium (E5300 Dual Core). Έβαλα αυτόν που είχε η προηγούμενη, όπως και DIMMάκια έβαλα τα ίδια.
Τα DIMMάκια τα θεωρώ καλά καθώς περνούν από το αρχικό Test του BIOS, όπου και τα αναγνωρίζει και βγάζει τελική RAM. Ωστόσο δεν αποκλείεται να 'φρικάρουν' πάνω σε κάποια πίεση :-? :-?

Καθώς έχω γύρω μου διάφορα PCδάκια που λειτουργούν μεν, αλλά ξόμειναν από αναβαθμίσεις, σιγά-σιγά και τσίκι-τσίκι θα τα περάσω όλα από τσεκάρισμα. Στο κάτω-κάτω δεν βιάζομαι! :D :D

Αν και Όποτε έχω news θα ενημερώνω... :P :P
Ώρα 15:50
Τα DIMMάκια -όπως έγραψα και πριν- λειτουργούν!.... "Γιά Φαντάσου!"
Γιατί άραγε μου μυρίζει κάτι καμμένο στον Pentium :question: :question: :think: :think:
Αλήθεια, ξέρεις περιοχή κόστους (από πόσα Ε -- μέχρι πόσα) ενός καινούργιου (διπύρηνου πάντα);
Ευτυχώς δεν πλήρωσα τουλάχιστον την καινούργια μητρική.. Μου την κάνανε δώρο :pint: :D

Καλά δείχνει! Τον είχα για πάνω από 100Ε...Οπότε πάλι καλά!! :shhh: :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες