Ξεκινάς τώρα; Υπομονή και Μετριοφροσύνη αρχικά.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιουν 2009 17:23

Μετά το ελαφρύτατο πείραγμα προς τον φίλο dimsis, ώρα για λίγη σοβαρότητα:
Θά'θελα να πω προς όλους όσους έχουν κάποιον 'χιλιοχρησιμοποιημένο' κώδικα ως δεδομένο: Η ανθρώπινη διάνοια εξελίσσεται! Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που θα ασχοληθεί με κάτποιον 'τετριμμένο κώδικα', σε κάποια χρονική στιγμή, θα τον κάνει μισό! ...Μισή κατανάλωση μνήμης, μισός χρόνος διεκπαιρέωσης εντολών-δεδομένων... Μισά όλα! Και τότε ο κώδικας αυτός δεν θα τρέξει απλώς με διπλή ταχύτητα, αλλά με πολλαπλή!
Έχει τύχει -συμπτωματικά σ'εμένα- δύο φορές!
Μόνο και μόνο η ικανοποίηση από την κατάριψη ενός φράγματος είναι κάτι άλλο.:hammer: :hammer:
Δεν συζητάμε βέβαια για το αν θα βγει και κάτι σε οικονομικό όφελος -ή όχι! Αυτό εξαρτάται και από πολλές άλλες παραμέτρους...
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιουν 2009 17:30

Άστα πίκρα! Μου το 'πε και ο stathis το πρωί που το κατάλαβε ότι πόσταρα όπου να'ναι... που να έπινα και τα ούζα που ξόφαλτσα απόφυγα χθες βράδι! Κακό πράμα η δουλειά... δεν μας αφήνει να παίξουμε και λίγο! :p
Να'ναι η ζέστη, να'ναι τα 5 διαφορετικά projects που δουλεύω παράλληλα που όποτε θυμηθεί ο καθένας πρέπει να πιάνω; να'ναι που πλησιάζουν οι μέρες αδείας; (αμμουλιανή σου'ρχομαι) :)
Το αναδημοσίευσα και στο σωστό topic. (ελπίζω :p )

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 10 Ιουν 2009 02:52

Και προσπαθούσα να καταλάβω σε ποιόν είπε πως χρωστάει την σύνθεση!! Βραχυκύκλωμα!! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Ιουν 2009 11:03

Καλό μηχάνημα όμως

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 13 Ιουν 2009 18:14

Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσετε τον προγραμματισμό σαν χόμπι από τον επαγγελματία.

Έχω ακούσει πολλούς να λένε για δικές τους δημιουργίες και όχι έτοιμες λύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία, αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση (βλ. Joomla).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Ιουν 2009 19:06

pcnw έγραψε:Έχω ακούσει πολλούς να λένε για δικές τους δημιουργίες και όχι έτοιμες λύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία, αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση (βλ. Joomla).

:o :roll:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Ιουν 2009 19:17

pcnw έγραψε:Καταρχήν πρέπει να ξεχωρίσετε τον προγραμματισμό σαν χόμπι από τον επαγγελματία.

Έχω ακούσει πολλούς να λένε για δικές τους δημιουργίες και όχι έτοιμες λύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία, αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση (βλ. Joomla).
Πρώτα απ όλα δεν νομίζω να ήμουν απόλυτος όσων αφορά την χρήση έτοιμων προγραμμάτων. Αν κάποια στιγμή βολεύει εμένα αλλά και τον πελάτη κάτι έτοιμο (πχ joomla, Wordpress κτλ) τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το κάνω. Το κακό είναι όμως να το κάνω και να το πλασάρω σαν δικό μου.
Τώρα όσων αφορά το: αφού η συραφή κοματιών κώδικα δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αποτελεσματική από μία έτοιμη και πολυ-δοκιμασμένη λύση
Αυτό που το στηρίζεις; Έχεις δεί περισσότερα defaced sites με custom code ή απο joomla, wp, phpbb κτλ;;;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Ιουν 2009 22:43

pcnw έγραψε:δεν μπορώ να καταλάβω πως ενοείτε η δημιουργία
Και ποτε δεν θα καταφερεις να το καταλαβεις αν δεν εισαι σε θεση να "δημιουργησεις".
Και δεν μιλαμε για συρραφη "ετοιμων" κομματιων κωδικα, αλλα για αρχη απο κενη σελιδα και δημιουργια ΔΙΚΟΥ σου κωδικα...
Και πιο ασφαλες ειναι το αποτελεσμα, και κομμενο-ραμενο στα μετρα της εκαστοτε αναγκης!
Αλλα μεχρι να φτασεις να καταφερεις κατι τετοιο, εχει αγωνα, πολυ αγωνα που οι σημερινοι νεοι δεν ειναι διατεθιμενοι να δωσουν οταν τριγυρω τους υπαρχουν οι "ετοιμες λυσεις".

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες