www.taxalia.gr και αλητείες ορισμένων

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 22 Ιαν 2016 23:12

απο ποια εταιρια; μοιαζω με χαζο ailouros?

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 22 Ιαν 2016 23:53

ailouros έγραψε:
Kokkaras έγραψε:δε νομιζω πως η λεξη αδικια ειναι η σωστη γι'αυτη την περιπτωση..

αδικια ειναι που δεν κινηθηκε καποιος εναντιον τους και συνεχισαν να δημιουργουν προβληματα και σε αλλους.. βλεπω τωρα altis που αναγκαστικε να παρει το altis.com.gr για να μην πληρωσει τους απατεωνες με το inews.gr (GREECE HTTP).
Αν πάντως κάποιος από αυτή την εταιρία διαβάζει αυτά που γράφεις και τους αποκαλείς απατεώνες και μάλιστα με το όνομα του ιδιοκτήτη σου τραβάει μια ξεγυρισμένη μήνυση και σου παίρνει τα σώβρακα. Προσέξτε πως μιλάτε ορισμένοι, δεν είστε σπίτι σας με την παρέα σας.

Υπάρχει μια διαφορά μεταξύ ανήθικου και παράνομου. Εγώ δεν βλέπω καμία παρανομία εδώ. Βρήκε ένα ελεύθερο domain και το καπάρωσε, δικαίωμα του. Ας μην το έχαναν. Αν κάποιος έχει επιχείρηση και είναι τόοσ αφελής/τεμπέλης που να χάσει το domain του γιατί το άφησε να λήξει καλά να πάθει. Δεν είναι θύμα, είναι ηλίθιος.
κατοχυρωνεις ενα εμπορικο σημα, οκ δεν ηξερες..
κατοχυρωνεις δευτερο... οκ συμβαινει..
εχεις κατοχυρωσει 20-30 και τα εχεις και sedo για να τα πουλησεις; δε βγαζει ματι; https://en.wikipedia.org/wiki/Cybersquatting

βρηκα εγω ως ιδιωτης ελευθερο και το καπαρωσα; μαγκας! αλλα οι αλλοι ηταν καταχωρητες και επρεπε να εχουν τις υπηρεσιες για πελατες και οχι για τους ιδιους. Δεν ειχαν καν site για να εξυπηρετει πελατες..

Θελω να παιξω... εσεις ας μενετε σε αδρανεια σε ολη τη ζωη σας, εγω δεν προκειται.. Θελω να παιξω... περιμενω να κανει ο αλλος την κινηση ομως επειδη μου αρεσει η εκφραση πηγε για μαλλι.... και ας μην κερδιζω εγω, δεν το κανω για μενα, το κανω για τη δικαιοσυνη..

Ο μπεγαλης με απειλησε με δικηγορο... μπορειτε να δειτε το αποτελεσμα; απλως δεν κατασχεθηκαν τα κλοπιμαια και νιωθω οτι δεν εγινε ολοκληρωμενα η δουλεια..

και τωρα εσεις θα κατηγορησετε εμενα που λεω τα πραγματα με το ονομα τους; να αρχιζω τελικα να νιωθω πως πρεπει να παω με την αλλη μερια και να μη σκαω και πολυ;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2016 17:58

Η παρανομία που διέπραξε ποια είναι ακριβώς;

Δεν μιλάω για ηθική ή ότι άλλο. Βάσει ισχύοντα νόμου τι παράνομο έκανε με αυτές τις κατοχυρώσεις;

Δεν γνωρίζω το story, απλά έτσι όπως τα εμφανίζεις μου κάνει σαν περίπτωση «μου φάγαν το μπιφτέκι μου».

Πάντα τα domains ήταν first come first serve. Καλό; Κακό; Ανήθικο; Άδικο; Ότι και να είναι, έτσι είναι. Και επειδή ζούμε σε ένα κόσμο που είναι άκρως ανήθικος και άδικος (τα καλούδια του καπιταλισμού που ζούμε σήμερα) δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό επειδή εσύ και εγώ δεν μπορούμε να πάρουμε το domain που θέλουμε. Αν τεθεί θέμα χοντρών φράγκων τότε ίσως αλλάξει κάτι. Αλλά όχι επειδή είναι «άδικο» και κυρίως όχι επειδή είναι «ανήθικο» :-?

Φαντάσου πως η ICANN αντί να περιορίσει το πρόβλημα των domainers άνοιξε την αγορά να μπορεί ο καθένας να σηκώσει δικό του gTLD (με το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά).
Πλέον υπάρχουν δεκάδες gTLDs (χώρια τα δεκάδες ccTLDs) για να διαλέξει κάποιος.

Το ότι ήταν καταχωρητής τι διαφορά έχει με το να έπαιρνε τα domains από οποιονδήποτε άλλο που είναι καταχωρητής;
Το πρόβλημα είναι ότι ήταν καταχωρητής ή ότι έκανε register πολλά domains που ήθελαν άλλοι;

Κάνεις πολύ φασαρία για το τίποτα μου φαίνεται;

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Ιαν 2016 00:53

Cha0s έγραψε:Η παρανομία που διέπραξε ποια είναι ακριβώς;

Δεν μιλάω για ηθική ή ότι άλλο. Βάσει ισχύοντα νόμου τι παράνομο έκανε με αυτές τις κατοχυρώσεις;

Δεν γνωρίζω το story, απλά έτσι όπως τα εμφανίζεις μου κάνει σαν περίπτωση «μου φάγαν το μπιφτέκι μου».

Πάντα τα domains ήταν first come first serve. Καλό; Κακό; Ανήθικο; Άδικο; Ότι και να είναι, έτσι είναι. Και επειδή ζούμε σε ένα κόσμο που είναι άκρως ανήθικος και άδικος (τα καλούδια του καπιταλισμού που ζούμε σήμερα) δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό επειδή εσύ και εγώ δεν μπορούμε να πάρουμε το domain που θέλουμε. Αν τεθεί θέμα χοντρών φράγκων τότε ίσως αλλάξει κάτι. Αλλά όχι επειδή είναι «άδικο» και κυρίως όχι επειδή είναι «ανήθικο» :-?

Φαντάσου πως η ICANN αντί να περιορίσει το πρόβλημα των domainers άνοιξε την αγορά να μπορεί ο καθένας να σηκώσει δικό του gTLD (με το αντίστοιχο αντίτιμο φυσικά).
Πλέον υπάρχουν δεκάδες gTLDs (χώρια τα δεκάδες ccTLDs) για να διαλέξει κάποιος.

Το ότι ήταν καταχωρητής τι διαφορά έχει με το να έπαιρνε τα domains από οποιονδήποτε άλλο που είναι καταχωρητής;
Το πρόβλημα είναι ότι ήταν καταχωρητής ή ότι έκανε register πολλά domains που ήθελαν άλλοι;

Κάνεις πολύ φασαρία για το τίποτα μου φαίνεται;

με βαση τους κανονισμους της ιδιας της ΕΕΤΤ ο καταχωρητης πρεπει να εχει ιστοσελιδα, το καταλληλο εργατικο δυναμικο, να εξυπηρετει πελατες, να μην αρνειται τις υπηρεσιες κλπ κλπ... βαση των κανονισμων της ΕΕΤΤ γραφω. Αλλιως ας μην γινοταν ποτε drop τα domain και ας τα κατοχυρωνε αμεσως η ΕΕΤΤ και να τα πουλουσε...

εαν εγραφε η ΕΕΤΤ οτι οι καταχωρητες μπορουν να κατοχυρωνουν μονο για λογαριασμο τους και να μην εξυπηρετουν κανεναν αλλον, τοτε δε θα υπηρχε κανενα προβλημα, να πιαναν πατο τα .gr και να μην τους διναμε φραγκο..

Εγω σαν ιδιωτης δε μπορω να συνδεθω στο μητρωο και να στειλω αιτησεις για κατοχυρωση, σωστα; πρεπει να απευθυνθω σε καταχωρητη.. δεν υπαρχουν κανονισμοι γι' αυτους και μπορουν απλα να κανουν οτι γουσταρουν;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Ιαν 2016 01:45

Μάλιστα. Οπότε ο ένας domainer κυνηγάει τον άλλον για το ποιος θα προλάβει να φάει τα domains. :lol:
Προς στιγμήν ψάρωσα ότι σε έκαιγε το ηθικό, δίκαιο του πράγματος :kaloe:

Μιλώντας για κανονισμούς της ΕΕΤΤ απόσο γνωρίζω public δίνει μόνο Web Whois με Captcha και όχι κανονικό whois service όπως κάνουν άλλα g/cc TLDs.

Στο register.com.gr πως κάνεις whois τόσες χιλιάδες domains που αναφέρεις ότι έχει στην λίστα;
Επιτρέπεται το αυτοματοποιημένο μαζικό whois σύμφωνα με την ΕΕΤΤ;

Ή δεν μετράει γιατί είσαι «ιδιώτης»; :lol:

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Ιαν 2016 01:53

φιλος γιατι λες ΑΣΧΕΤΑ; τι προβλημα εχεις;

θα απαντησω ομως για να μαθαινεις.. ειμαι reseller στο παπακι και μπορω να κανω οσα whois γουσταρω.. πολυ απλα πραγματα.

με τα μυαλα που εχεις ειναι σαν να λες οκ να κλεβει καποιος 5 εαν προηγουμενως καποιος αλλος εχει κλεψει 6.. ελεος... απλα αναρωτιεμαι..

καντε οτι γουσταρετε.. δεν ξανα ασχολουμαι..

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Ιαν 2016 02:54

Kokkaras έγραψε:φιλος γιατι λες ΑΣΧΕΤΑ;

θα απαντησω ομως.. ειμαι reseller στο παπακι και μπορω να κανω whois κανονικα..

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 24 Ιαν 2016 12:58

Όλη αυτή η συζήτηση θα είχε νόημα πριν από 5-10 χρόνια, που και τα gr domains είχαν κάποια αξία και οι συγκεκριμένοι "καταχωρητές" είχαν πολλά καλά domains στην κατοχή τους.

Τώρα τα gr domains έχουν πιάσει πάτο και καθημερινά μένουν ελεύθερα αρκετά καλά domains.

Αν κάποιος θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά, υπάρχουν δεκάδες ελεύθερα domains.

Αν κάποιος θέλει να κλείσει κάποιο domain για να το παρκάρει και να το μεταπουλήσει, τότε δεν διαφέρει και πολύ από τους "κακούς καταχωρητές"

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 24 Ιαν 2016 16:52

Κανείς δεν σε κατηγορεί για τίποτα. Απλά να προσέχεις τι λες σε δημόσια forum σου σύστησα. Δεν θες, αγνόησε με. Από ότι φαίνεται έχεις ανοίξει βεντέτα με τον συγκεκριμένο και χάνεις την ψυχραιμία σου πολύ εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Ιαν 2016 19:05

Kokkaras έγραψε:φιλος γιατι λες ΑΣΧΕΤΑ;
Καθόλου άσχετα.
Έρχεσαι σε ένα δημόσιο φόρουμ και αμολάς την μία κατηγορία μετά την άλλη χωρίς ίχνος αποδείξεων και χωρίς να είναι παρόν αυτοί που κατηγορείς να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους.

Είναι καθόλα λογικό να θέλει όποιος σε διαβάζει να ξέρει τι ρόλο βαράς και από που ξεφύτρωσες.
Kokkaras έγραψε:τι προβλημα εχεις;
Απεχθάνομαι τους domainers, σεατζήδες και λοιπούς αεριτζήδες-παπατζήδες.

Αν δεν ήσουν το ίδιο σινάφι με αυτούς που κατηγορείς δεν θα είχα κανένα πρόβλημα μαζί σου.
Kokkaras έγραψε:θα απαντησω ομως για να μαθαινεις.. ειμαι reseller στο παπακι και μπορω να κανω οσα whois γουσταρω.. πολυ απλα πραγματα.
Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ετοιμάζω επίσημο ερώτημα στην ΕΕΤΤ σχετικά με την πολιτική ορθής χρήσης του whois τους μέσω των καταχωρητών τους και κατ'επέκταση μέσω της σελίδας register.com.gr
Θες να μου στείλεις κάποιο mail σου να σε κάνω CC ή θα σε βρει η ΕΕΤΤ απευθείας αν χρειαστεί;

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Ιαν 2016 19:18

συγνωμη παιδια, συγνωμη ειλικρινα.
οντως οταν νιωθω οτι καποιος θεωρει τους υπολοιπους χαζους τρελαινομαι.

επειδη το γυρισατε σε μενα ολο αυτο θα αναφερω κατι εξτρα.
ηθελα πολυ ενα domain το buy.gr αλλα το προλαβε το backorder απο το παπακι ενω εγω το ειχα αλλου. ας πουμε οτι εχασα καθαρα, στεναχωρεθηκα αλλα ολα εγιναν οπως προβλεπονται..

εγω δεν το κανω για να πουλησω. αλιμονο να κατοχυρωνω domains για να τα πουλησω μετα πιο ακριβα και να στεναχωρω αλλους ανθρωπους, αλλους Ελληνες.. εγω δωσει domains δωρεαν για να μην στεναχωριεται ο ανθρωπος. Μη με προσβαλετε λοιπον και το γυριζετε ολο αυτο σε μενα.

θα τα ξανα πω λοιπον, οτι greece http και μπεγαλης δεν ειχαν καν ιστοσελιδα για να εξυπηρετει πελατες, δεν ειχαν πελατες, αρνουταν να κατοχυρωσουν domains για αλλους (εχω στοιχεια) και κατοχυρωναν μονο για λογαριασμο τους. Ολα αυτα απαγορευονται απο τους κανονισμους της ΕΕΤΤ και εστελνα emails και με γραφαν μεχρι που εστειλα εξωδικο και τους ενημερωσα οτι θα τους παω δικαστικως προκειμενου να κανουν τη δουλεια τους σωστα. Αλλιως ας μην ειχαν αυτους τους κανονισμους και να πυροβολουσε και το παπακι και η ιπ.γρ και ο Χ Ψ καταχωρητης και να στελναν 1000 αιτησεις το δευτερολεπτο. αλλα οι νομιμοι καταχωρετες σεβοταν/σεβονται τους κανονισμους της ΕΕΤΤ! εχει γινει ξεκαθαρο το τι παιζοταν; εχω αδικο;

chaos δε χρειαζεται μη μπεις στον κοπο.. ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι.. ευχαριστω..
και στο ξανα λεω. δε πουλαω domains..
εσυ ομως μπορει να σιχαινεσαι κατι που δεν καταλαβαινεις.. αυτο σκεψου μονο..
α και κατι αλλο chaos.. μην τρελενεσαι με το whois, δεν ειμαι καταχωρητης εγω.. απο το reseller απο το παπακι γινεται η δουλεια.. μαλλον θεωρεις οτι ξερεις καλυτερα τους κανονισμους απο το παπακι.. χα χα χα ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Ιαν 2016 19:53

Eάν δηλαδή ο προηγούμενος "φορέας" (γιατί δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες στα domains) του buy.gr ήταν στεναχωρημένος που το έχασε, θα του το έδινες πίσω;

Επίσης οποιαδήποτε σύστημα backorder για να έχει νόημα θα πρέπει να βομβαρδίσει το μητρώο με αιτήματα από πολλούς διαφορετικούς servers. Ενδεχομένως λοιπόν κάποιος καταχωρητής να το κάνει με καλύτερο τρόπο από κάποιον άλλον και έτσι να προλαβαίνει να καταχωρήσει ένα ληγμένο domain.

Eάν ο greece http είχε κανονική σελίδα και δεχόταν κανονικά παραγγελίες με χρέωση την ανώτερη τιμή που επιτρέπει η ΕΕΤΤ ώστε να μην παίρνει κανείς από αυτόν domains, και τα domains που καταχωρεί εάν τα καταχωρούσε σε στοιχεία κάποιου φίλου του τότε θα είχες πρόβλημα με αυτό; Δηλαδή το πρόβλημα μήπως είναι ότι σε πρόλαβε άλλος στην καταχώρηση κάποιου domain που σε ενδιέφερε και όχι η ηθική πλευρά του θέματος;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Ιαν 2016 20:28

Kokkaras έγραψε:chaos δε χρειαζεται μη μπεις στον κοπο.. ξερω τι επιτρεπεται και τι οχι.. ευχαριστω..
Δεν με ενδιαφέρει τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.
Με ενδιαφέρει η επίσημη απάντηση από την ΕΕΤΤ που είναι και ο αρμόδιος φορέας (όχι κάποιος ξεκάρφωτος domainer σε ένα φόρουμ).
Kokkaras έγραψε:και στο ξανα λεω. δε πουλαω domains..
Εσύ δηλώνεις domainer στην προσωπική σου σελίδα. Αν δεν γνωρίζεις τι σημαίνουν οι τίτλοι που δίνεις στον εαυτό σου είναι δικό σου πρόβλημα.
Kokkaras έγραψε:εσυ ομως μπορει να σιχαινεσαι κατι που δεν καταλαβαινεις.. αυτο σκεψου μονο..
Το τι καταλαβαίνω και τι όχι άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα.
Kokkaras έγραψε:α και κατι αλλο chaos.. μην τρελενεσαι με το whois, δεν ειμαι καταχωρητης εγω.. απο το reseller απο το παπακι γινεται η δουλεια.. μαλλον θεωρεις οτι ξερεις καλυτερα τους κανονισμους απο το παπακι.. χα χα χα ...
Θα μας τα πει όλα η ΕΕΤΤ μην ανησυχείς. Εγώ δεν επικαλέστηκα ότι γνωρίζω κανονισμούς ούτε τους ερμηνεύω σε φόρουμς όμως με βολεύει.
Εγώ είπα θα στείλω ερώτημα για την πολιτική ορθής χρήσης του whois από τους καταχωρητές και κατεπέκταση από τους πελάτες αυτών (δηλαδή εσένα για το register.com.gr που εμφανίζει αυτές τις πληροφορίες δημοσίως).

Αν εσύ, που μας το παίζεις ειδικός στους κανονισμούς της ΕΕΤΤ, γνωρίζεις ότι δεν κάνεις κάτι αντίθετο με τους όρους χρήσης (ή κατ'επέκταση δεν κάνει κάτι αντίθετο με τους όρους χρήσης το παπάκι) τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Σωστά; ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Ιαν 2016 20:29

Α και μην το ξεχάσω, κατά τα άλλα
Δεν ξανασχολούμαι my ass :lol:

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 24 Ιαν 2016 21:23

διαβαστε τι γραφω... γιατι μου φαινεται δεν καταλαβαινετε.. απλα πραγματα ειναι και τα γραφω με απλα ελληνικα.. ΞΑΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες