www.taxalia.gr και αλητείες ορισμένων

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Ιαν 2016 23:24

Καλησπέρα,
Kokkaras έγραψε: εγω δεν το κανω για να πουλησω. αλιμονο να κατοχυρωνω domains για να τα πουλησω μετα πιο ακριβα και να στεναχωρω αλλους ανθρωπους, αλλους Ελληνες.. εγω δωσει domains δωρεαν για να μην στεναχωριεται ο ανθρωπος. Μη με προσβαλετε λοιπον και το γυριζετε ολο αυτο σε μενα.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=68976

Επίσης εκεί αναφέρεις: "ειμαι ανθρωπος της λογικης, αλλα οι προσφορες που ειχα σε ευρω 300-500 θεωρησα πως με βγαζουν κοροιδο.. οποτε δε θα πουλησω.. "
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 25 Ιαν 2016 00:21

σωστη η παρατηρηση gvard.. στα 250+ domains που εχω ενδιαφερομαι γενικα να πουλησω τα 4-5 και εβαλα εδω πριν λιγο καιρο το ενα απο αυτα..

παιδια εγω με βαση το θεμα του ποστ ανεφερα καταχωρητες που ηταν εναντια στους κανονισμους της ΕΕΤΤ και η ΕΕΤΤ αδρανουσε και δεν τους διεγραφε. Σας δειχνω το βουνο και εσεις κοιτατε το χερι μου; δυσκολευομαι πολυ να καταλαβω τι συμβαινει εδω.

Το register.com.gr μπορουσα να μην το κανω ποτε και να εχω τη λιστα και να την βλεπω εντελως μονος μου, ετσι δεν ειναι; οπως κανουν οι περισσοτεροι που φτιαχνουν λιστες και γυριζει ενας κυριος εδω και λεει οτι πιθανον να υπαρχει και ορθη χρηση για τα whois? εαν διαβαζε προσεκτικα αυτα που εγραψα πριν θα καταλαβαινε οτι δεν υπηρχε ορθη χρηση στις αιτησεις που εστελνες για κατοχυρωση... και μπηκε οριο 500 (νομιζω) στο διαστημα 2-3 το βραδυ αφου (το ξανα γραφω) εστειλα εξωδικο στην ΕΕΤΤ και ανεφερα πως θα κινηθω δικαστικα εαν δεν τηρησουν τους κανονισμους τους και πεταξουν στον μπεγαλη απο καταχωρητη.
Περιεργο επισης ειναι πως καποιοι γραφετε πως εχω αδικο ενω εκ των πραγματων η ΕΕΤΤ πεταξε τον μπεγαλη επειδη προφανως ειχα δικαιο. (και με την greece http παλι εγω εκανα την κινηση).
Το προβλημα ειναι αυτο που ανεφερα και στην αρχη, τους πιασαν αλλα δεν πηραν τα κλοπιμαια. Δεν ξερω εαν δεν γινομαι κατανοητος; εκ του αποτελεσματος φαινεται οτι εχω δικαιο σε πραγματα που με ακυρωνετε και δεν ξερω τι να κανω να γελαω η να κλαιω;

μεγαλοι ανθρωποι ειστε, θελω να πιστευω μυαλο εχετε.. αφηστε τα εξοδα που τρεχουν και χαλαρωστε... σκεφτειτε τη στιγμη και αυτο που διαβαζετε και μη σκεφτεστε αλλα πραγματα εκεινη την ωρα..

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 25 Ιαν 2016 00:40

Κυριε gvard επειδη καταλαβα πως εδω μεσα ψαχνετε συνεχως τροπους να την πειτε σε καποιον θα δωσω και ενα παραδειγμα για το τι εννοουσα..

pentapostagma.com
kotsovolos.com
dimokratiki.com
clickatlife.com
taxydromiki.com
perierga.com

αυτη ειναι η λογικη που ανταποκρινεται σε αυτα που εγραψα. Αντιλαμβανεστε το γιατι η να το εξηγησω; φυσικα αυτοι που καναν αυτες τις κατοχυρωσεις, νομιμως τις καναν.. αλλα οχι ηθικως..

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Ιαν 2016 12:36

Cha0s έγραψε: Απεχθάνομαι τους domainers, σεατζήδες και λοιπούς αεριτζήδες-παπατζήδες.
Το μισό ελληνικό Internet με άλλα λόγια :D

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιαν 2016 10:10

Καλημέρα,
Kokkaras έγραψε:σωστη η παρατηρηση gvard.. στα 250+ domains που εχω ενδιαφερομαι γενικα να πουλησω τα 4-5 και εβαλα εδω πριν λιγο καιρο το ενα απο αυτα..

παιδια εγω με βαση το θεμα του ποστ ανεφερα καταχωρητες που ηταν εναντια στους κανονισμους της ΕΕΤΤ και η ΕΕΤΤ αδρανουσε και δεν τους διεγραφε. Σας δειχνω το βουνο και εσεις κοιτατε το χερι μου; δυσκολευομαι πολυ να καταλαβω τι συμβαινει εδω.
Εσύ χρησιμοποιείς τα 250+ domains σου είτε για να βγάζεις λεφτά από τις διαφημίσεις που εμφανίζουν, είτε για link building, είτε για κάτι άλλο. Σε βάθος χρόνου τα domains θα σου φέρουν λεφτά βασιζόμενα στη φήμη που τους δημιούργησαν οι προηγούμενοι κάτοχοι τους, οπότε δεν διαφέρεις σε κάτι με την εταιρία/ιδιώτη όπου ανήκουν τα domains του καταχωρητή που αναφέρεσαι, απλά αντί να τα πάρεις μαζεμένα βγάζεις "ενοίκιο" από αυτά.

Επειδή είχα ψάξει το θέμα με domain πελατών μου που τα άφηναν να λήξουν για να τα κλείσει σε νέα στοιχεία και τα πρόλαβε το σύστημα του καταχωρητή που αναφέρεις, έπεφτα σε 2 περιπτώσεις:

α) Τους ανέφερα πως ο πελάτης μου θα πρόβαινε σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ, τους έλεγα να επικοινωνήσουν με τον ιδιοκτήτη αναφέροντας την πρόθεση και το domain το άφηναν ελεύθερο

β) Δεν γινόταν τίποτα με το 1ο τηλεφώνημα, καλούσα την ΕΕΤΤ η οποία μου επιβεβαίωνε πως ο καταχωρούμενος είναι συγκεκριμένη εταιρία στην Κύπρο που μάζευε domains, τους έπαιρνα πίσω λέγοντας "αν ο ιδιοκτήτης είναι η ΧΧΧ αφήστε το γιατί θα το χάσετε σε ακρόαση" και το άφηναν.

Που θέλω να καταλήξω:

1) Τα domains που αναφέρεις δεν ανήκουν στον καταχωρητή αλλά σε 3η εταιρία. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι οι ίδιοι πίσω από την 3η εταιρία, ο κανονισμός που επιτρέπει εύλογο αριθμό ονομάτων στον καταχωρητή δεν εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση (καθώς ο καταχωρητής στην ιδιοκτησία του δεν είχε domains).

2) Ο καταχωρητής είχε σύστημα backorder όπως έχουν και άλλοι καταχωρητές, όπου -φαίνεται- πως κατοχύρωνε domains σε στοιχεία πελατών του. Ισχύει ο,τι είπα και στο (1)

3) Ο καταχωρητής δεν έδινε τη δυνατότητα κατοχύρωσης και σε άλλους. Σε αυτό έχεις δίκιο, είναι ενάντια στον κανονισμό, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος διαγραφής του όπως εσφαλμένα πιστεύεις

4) Ο καταχωρητής διεγράφη μετά από αίτηση του (W1935/12-02-2015), οπότε ο ίδιος ζήτησε να διαγραφεί. Τα domains που αναφέρεις σε προηγούμενο post σου εφόσον άνηκαν σε άλλον φορέα, μεταφέρθηκαν σε συγκεκριμένο καταχωρητή. Ο κανονισμός δεν περιορίζει τον αριθμό των ονομάτων τον οποίο μπορεί να έχει ένας οποιοσδήποτε φορέας, (για αυτό και εσύ έχεις 250+ domains), οπότε η Κυπριακή εταιρία συνεχίζει κανονικά.
Kokkaras έγραψε:Το register.com.gr μπορουσα να μην το κανω ποτε και να εχω τη λιστα και να την βλεπω εντελως μονος μου, ετσι δεν ειναι;
Ετσι είναι, συγχαρητήρια καθώς είναι πολύ χρήσιμο site. Βέβαια όπως είχε αναφερθεί στο domaintalk στο παρελθόν δεν περιέχει όλα τα domains (έχει απέξω κάποια πολύ καλά), αλλά είναι απολύτως λογικό να τα αφαιρέσεις.
Kokkaras έγραψε:Περιεργο επισης ειναι πως καποιοι γραφετε πως εχω αδικο ενω εκ των πραγματων η ΕΕΤΤ πεταξε τον μπεγαλη επειδη προφανως ειχα δικαιο.
Δες το (4) πιο πάνω. Δεν τον πέταξαν, ο ίδιος ζήτησε παύση.
Kokkaras έγραψε:Το προβλημα ειναι αυτο που ανεφερα και στην αρχη, τους πιασαν αλλα δεν πηραν τα κλοπιμαια. Δεν ξερω εαν δεν γινομαι κατανοητος; εκ του αποτελεσματος φαινεται οτι εχω δικαιο σε πραγματα που με ακυρωνετε και δεν ξερω τι να κανω να γελαω η να κλαιω;
Δες το (1) πιο πάνω. Τα "κλοπιμαία" όπως αναφέρεις δεν ανήκουν στον καταχωρητή.
Kokkaras έγραψε:Κυριε gvard επειδη καταλαβα πως εδω μεσα ψαχνετε συνεχως τροπους να την πειτε σε καποιον θα δωσω και ενα παραδειγμα για το τι εννοουσα..

...
kotsovolos.com
...

αυτη ειναι η λογικη που ανταποκρινεται σε αυτα που εγραψα. Αντιλαμβανεστε το γιατι η να το εξηγησω; φυσικα αυτοι που καναν αυτες τις κατοχυρωσεις, νομιμως τις καναν.. αλλα οχι ηθικως..
Αν ο Κωτσόβολος θέλει το εν λόγω domain και αν αυτό χρησιμοποιείται για την κλάση που έχει κατοχυρωθεί το όνομα, τότε μπορεί να πάει στο WIPO και με ADR να το πάρει. Όσο για το αν ψάχνω συνεχώς τρόπους να την πω σε κάποιον, τείνω να είμαι ενοχλητικός όταν λέω την άποψη μου εμπεριστατωμένα σε διάφορα πράγματα (ή όταν διορθώνω κάτι που λέει κάποιος με quoted δικό του μήνυμα που παλαιότερα είχε πει κάτι άλλο) αλλά μόνο σε αυτό το άτομο. Ο υπόλοιπος κόσμος μπορεί να κρίνει αν την μπαίνω απλά σε κάποιον ή αν του λέω κάτι με αποδείξεις.

Εν κατακλείδι, στα μηνύματα σου βλέπω επιθετικότητα επειδή δεν πρόλαβες να πάρεις το domain εσύ και το πρόλαβε άλλος. Έδωσες μία λίστα με ~300 domain και τον κατακρίνεις (ενώ αυτά ανήκουν σε άλλη εταιρία), ενώ και εσύ πριν από λίγο δήλωσες πως έχεις τον ίδιο αριθμό domain. Σε τι διαφέρεις από την Κυπριακή εταιρία λοιπόν;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 28 Ιαν 2016 18:49

Καλησπερα,

στην κορυφη ειναι η ΕΕΤΤ (εξαιρουμε hostmaster).
Για να μπορεσεις να στειλεις αιτηματα πρεπει να εισαι καταχωρητης, σωστα; εγω σαν ιδιωτης δε μπορω να στειλω! Πρεπει να μεσολαβησει καποιος καταχωρητης. Συμφωνα με τους κανονισμους οι καταχωρητες οφειλουν να εξυπηρετουν πελατες και να μην αρνουνται τις υπηρεσιες, σωστα; Βλεπω την Χ Ψ εταιρια εχει βγαλει συστημα backorder και μπορει ο καθενας να παει να ενεργοποιησει αυτη την υπηρεσια.
Με απλα λογια, υπαρχουν 5-6 καταχωρητες που εχουν υπηρεσια backorder και εαν βαλεις το domain που θελεις backorder σημαινει κατα 98% θα το παρεις. (εκτος εαν καποιος αλλος καταχωρητης που δεν διαθετει backorder για πελατες το κλεισει γι'αυτον, σωστα;) Αλλα αυτο να γινει 1-2 φορες η στο 2-3% οχι συνεχεια και οχι αμεσως τα domains να μπαινουν για πωληση. Ξεφευγω τωρα και μιλαω περα απο τους κανονισμους, για τη λογικη του πραγματος.
Ξερουμε πολυ καλα οτι πισω απο οποιαδηποτε εταιρια υπηρχε σχεση με τον ιδιο τον καταχωρητη, αλλα καταλαβαινω τι θελεις να πεις..

Σαν ιδιωτης οταν θελω ενα domain οταν το βαλω πρωτος backorder σε ολους τους νομιμους καταχωρητες (που διαθετουν την υπηρεσια) περιμενω και να το κατοχυρωσω στο ονομα μου και οχι να το βλεπω συνεχεια κατοχυρωμενο απο τον ιδιο καταχωρητη που δεν τηρει κανονισμους και που η ΕΕΤΤ δεν κανει τιποτα.

Δεν ξερω τι αιτιολογια υπαρχει για τα ματια του κοσμου σε αυτο το θεμα αλλα δε με πειραζει που το αιτιολογησαν ετσι..

Φυσικα εγω σαν ιδιωτης οφειλω να τηρω αλλους κανονισμους..

Απλα θα το ξανα πω, μην κολλατε δεν ειναι το προβλημα μου εκει που νομιζετε..
Φυσικα και εχω χασει domains που ηθελα επειδη τα εβαλα backorder στον Χ καταχωρητη και καποιος αλλος ειχε backorder στον Ψ καταχωρητη και προλαβε.. απολυτως δεκτο διοτι κατοχυρωθηκε απο νομιμο καταχωρητη που εξυπηρετει πελατες!

παντως χαιρομαι που απο τον κυριο gvard εχω δει σοβαρες απαντησεις και πολυ σωστες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες