απο χρυσο ειναι!!

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Μάιος 2009 13:55

c0d3punk έγραψε:άσχετο: θυμάστε ένα παλιό site... το zaki.gr ?

και τα subdomains του?
karpou.zaki.gr, hack.zaki.gr k.t.l.
Ναι το θυμάμαι. Ένα παιδί με nickname databus νομίζω το είχε. Πρέπει να έχουν περάσει καμιά 10αρια χρόνια από τότε βέβαια.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Μάιος 2009 13:58

DGeorge έγραψε:Ξανά λίγο προς το σοβαρό του θέματος...
Boss και λοιποί Mods, εσείς που 'λούζεστε' -τουλάχιστον με το Freestuff.gr- το θέμα .gr, έχει τίποτα στραβό σε σχέση με κάποιο .ki, ή .com, ή .superdoopercom;
Ρωτώ, καθώς εγώ -ως απλός χρήστης- μπαινοβγαίνω και λειτουργώ το ίδιο σφεντόνα με το πανάρχαιο 56άρι (σπίτι - τώρα), όπως και με το ADSL στο γραφείο (8άρι μου φαίνεται?).
Ενώ εσείς ως προγραμματιστές, άλλου επιπέδου χρήστες, και συντηρητές, θα έχετε μάλλον μιάν άλλου είδους άποψη για τα domains .gr. :wink:
Η ταχύτητα ενός site δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κατάληξη του domain.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2009 14:14

Την ταχύτητα την έβαλα σαν πρώτο-απλό παράδειγμα, σε ό,τι αφορά σ'εμένα τον απλό χρήστη.
Γι'αυτό κι η αρχική ερώτησή μου ήταν: "έχει τίποτα στραβό σε σχέση με κάποιο .ki, ή .com, ή .superdoopercom;" που μάλλον ήτσν γενικότερη :wink: :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από c0d3punk » 31 Μάιος 2009 15:21

CyberCr33p έγραψε:
c0d3punk έγραψε:άσχετο: θυμάστε ένα παλιό site... το zaki.gr ?

και τα subdomains του?
karpou.zaki.gr, hack.zaki.gr k.t.l.
Ναι το θυμάμαι. Ένα παιδί με nickname databus νομίζω το είχε. Πρέπει να έχουν περάσει καμιά 10αρια χρόνια από τότε βέβαια.
ναι ρε συ ο Databus μάλλον! χεχεχεχε έμπαινες #grhack ε? :hammer: :kaloe: :lol: :lol:

DGeorge πιο πολύ θέμα "prestige" είναι και εντοπιότητας το .gr και αντίστοιχα το .ki :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Μάιος 2009 15:40

c0d3punk έγραψε: ναι ρε συ ο Databus μάλλον! χεχεχεχε έμπαινες #grhack ε? :hammer: :kaloe: :lol: :lol:
Ναι :D

Ωραίες εποχές!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2009 15:44

c0d3punk έγραψε:.....DGeorge πιο πολύ θέμα "prestige" είναι και εντοπιότητας το .gr και αντίστοιχα το .ki :-)
Που σημαίνει ότι για "prestige" -και μόνο- θα 'σκάσω' ~1800Ε για το www.kathi.ki;
Μήπως θα πρέπει να σούρνω αρκετή ψωνάρα μέσα στο 'ακατοίκητο καύκαλό μου';
Γι'αυτό ρωτάω γνώστες του θέματος, ώστε να ξέρω τι να πω, αν πάει καν'νας καλός κυριούλης να μου πουλήσει ΦΥ.ΚΙ για μεταξωτή κορδέλα... :wink: :wink:

ΥΓ. Θα πρέπει δηλαδή να νοιώθω κάπως περίεργα, που ανήκω σε κάποιο δευτεροκλασσάτο Freestuff.gr (δεν είναι ούτε .com, ούτε .ki)... Όταν αντίστοιχα μπαίνεις σε κάτι fora(.com) κι απ'τις απαντήσεις που βλέπεις, ή παίρνεις, αποκτάς το πασίγνωστο σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας!
Όχι φίλε μου! Αν το σωστό 'παίζει' σε .gr... Τότε .gr και πάλι .gr
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από cyberfreak » 31 Μάιος 2009 15:50

απλα φιλε μου DGeorge ενα domain .com μπορεις να το πουλησεις σε καλυτερη τιμη απο ενα .gr αυτη ειναι μια βασικη διαφορα :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2009 16:30

cyberfreak έγραψε:απλα φιλε μου DGeorge ενα domain .com μπορεις να το πουλησεις σε καλυτερη τιμη απο ενα .gr αυτη ειναι μια βασικη διαφορα :P
Ααααααα...... Μάααααλιστα! Καιαιαιαιαιαι δεεεν μου λες;: καλυτερη για ποιόοον;;; :lol: :lol: :lol: :lol:
.......Γιατί αρχίζω να υποψιάζομαι ότι αυτή δεν είναι μόνο βασική διαφορά, αλλά και η μόνη ουσιαστική!!! :think: :think: :think: :think: :think: :think: :lol: :lol: :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από cyberfreak » 31 Μάιος 2009 16:45

δες αυτο το domain ποσο πουληθηκε http://www.dailydomainer.com/2009346-to ... ction.html

αν ηταν σε .gr ποσο πιστευεις οτι θα επιανε?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από c0d3punk » 31 Μάιος 2009 18:31

ε ναι λογικό είναι ... το .gr είναι πιο περιορισμένο σχετικά με το .com , αλλά και λιγότερο απρόσωπο.

δηλαδή το .com "δουλεύει" (πως να το θέσω :-/) πιο εκτός συνόρων Ελλάδας και δείχνει πιο απρόσωπο σε σχέση με ένα .gr που υποδηλώνει ότι σχετίζεται και με Ελλάδα.

CyberCr33p είμασταν και 10 χρόνια νεότεροι αααχχχ καλά ήταν :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

απο χρυσο ειναι!!

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιουν 2009 17:24

cyberfreak έγραψε:δες αυτο το domain ποσο πουληθηκε http://www.dailydomainer.com/2009346-to ... ction.html
αν ηταν σε .gr ποσο πιστευεις οτι θα επιανε?
Αν η Εταιρεία που "πουλάει" Prestige (επί το λαϊκότερον 'Μούρη' :P ), πουλάει και την ανάλογη ποιότητα προϊόντων/υπηρεσιών... Τότε μαγκιά της αν χρεώσει ανάλογα!
Το φύκι όμως αργά-ή γρήγορα θα φανεί ότι δεν είναι μεταξωτή κορδέλα!!!
Και το Internetικό κράξιμο πλέον πάει σύννεφο!!!
Εμένα προσωπικά: Αν ο Webmaster.gr είναι ο domain, όπου δουλεύει το Freestuff, δεν με χαλάει καθόλου! Και αν ο Cordis κι οι άλλοι υπεύθυνοι είναι καλυμμένοι από αυτόν, ευχαρίστως και να τον διαφημίσω όπου μπορέσω!
Δεν έχω συμπλέγματα και όνειρα, να πάρω αεροπλανοφόρο για κότερο, έτσι-για το Prestge :hammer:
Βολεύομαι μια χαρά και με σανίδα, αν με καλύπτει :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες