Bing.com από την MS. Νέος πόλεμος των μηχανών αναζήτησης;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μάιος 2009 22:18

Σήμερα, η Microsoft παρουσίασε στο κοινό την νέα της μηχανή αναζήτησης με το όνομα Bing που θα είναι διαθέσιμη τις επόμενες μέρες, και σε πλήρη λειτουργία από τις 3 Ιούνιου. Η αρχική σελίδα της Bing προβάλει και εναλλάσσει μερικές όμορφες φωτογραφίες οι οποίες μάλιστα μπορούν με κλικ να εμφανίσουν αποτελέσματα αναζήτησης σχετικά με την φωτογραφία. Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό της νέας μηχανής αναζήτησης θεωρείται ή δυνατότητα της μηχανής να μας δίνει αποτελέσματα προσαρμοσμένα στις λέξεις που ψάχνουμε και να προβάλει και να προσαρμόζει τον τρόπο παρουσίασης των αποτελεσμάτων ώστε να ταιριάζουν περισσότερο με την κατάλληλη θεματική κατηγορία (υγεία, τα ταξίδια, shopping, ειδήσεις, σπορ). Στα αποτελέσματα υπάρχουν και σχετικοί σύνδεσμοι, βίντεο, τοπικές πληροφορίες, εικόνες και οδηγούς και άλλα βοηθήματα.

Περισσότερες πληροφορίες στο techcrunch.

via: log.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μάιος 2009 22:20

Ας ελπίσουμε να δούμε αληθινό ανταγωνισμό στις search engines και κυρίως στις online διαφημίσεις...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Μάιος 2009 22:25

Αυτό δεν είναι που λέγαν kumo?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Μάιος 2009 23:33

Ναι και μάλιστα όπως αναφέρει και στο techcrunch, το εσωτερικό όνομα παραμένει kumo και η συγκεριμένη έκδοση ως Kiev.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 29 Μάιος 2009 23:37

Μα είναι ονόματα αυτά;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2009 09:46

4 letter names ρε συ, μια χαρά :)
Πλέον δεν χρειάζεται να σημαίνουν κάτι, απλώς να είναι μικρά και να εύηχα .

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 30 Μάιος 2009 12:07

Nothing like google, όμως!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2009 12:10

ThyClub έγραψε:Μα είναι ονόματα αυτά;
dimsis έγραψε:4 letter names ρε συ, μια χαρά :)
Πλέον δεν χρειάζεται να σημαίνουν κάτι, απλώς να είναι μικρά και εύηχα .
Ρε παιδιά :D , θα με τρελλάνετε τελείως!; Δεν παν'να το λένε και Kukuruku.... Τη δουλειά μας -εμείς οι χρήστες- θα μπορούμε να την κάνουμε, κι όπως το χρειαζόμαστε; Μας καλύπτει πλήρως;
Από κει και μετά το όνομα ας είναι και "Κυρ-Μήτσος"... Δεν θα με χάλαγε καθόλου!!! Μιά χαρά εύηχο είναι :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2009 12:28

Όσο πιο μικρό τόσο πιο γρήγορα το γράφεις όμως .
Που www.kyrmitsos.com που www.bing.com να μου 'λεγες mits.com ΟΚ :p
Εννοείται το βασικό είναι να γυρίζει "πετυχημένα" αποτελέσματα και όχι ότι να'ναι άσχετα. Για να δούμε...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2009 12:56

dimsis έγραψε:....Που www.kyrmitsos.com που www.bing.com να μου 'λεγες mits.com ΟΚ :p
Εννοείται το βασικό είναι να γυρίζει "πετυχημένα" αποτελέσματα και όχι ότι να'ναι άσχετα. Για να δούμε...
Άμα το περάσεις στα 'Favorites', ή φτιάξεις Shortcut και το www.kyrmitsos.com μια χαρά είναι! :P Δίνει και λίγο 'Εθνικ' χρώμα στο Internet 8) :o
Σοβαρά τώρα... Το καλό -πάντα για μας- είναι ότι (μπορεί να είναι η MS με τα μύρια όσα της σούρνουμε, αλλά) θα υπάρξει άλλος ένας Γίγαντας στον χώρο--->Ανταγωνισμός--->Συνήθως καλύτερα προϊόντα-υπηρεσίες, και σε διαρκώς λογικότερες τιμές!
Όντως... Άντε, να δούμε!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2009 14:03

Προσωπικά από τόσα που έχω στα favorites έχω φτάσει σε σημείο να μη τα χρησιμοποιώ ποια! Πιο πολύ ώρα θέλω για να βρώ εκεί μέσα αυτό που ψάχνω από το να το ψάξω στο google :p
Την bing από όσο ακούγετε δεν την θεωρούν ως google killer, αλλά ως μια μηχανή που με τα αποτελέσματα που θα μας γυρίζει θα προσπαθεί να μας βοηθήσει στις αποφάσεις μας. Ψάχνεις για παράδειγμα ένα προιόν, θα σου προτείνει αγορές, θα συγκρίνει τιμές κλπ, ψάχνεις για ένα μέρος, θα σου προτείνει ταξιδιωτικές πληροφορίες κλπ κλπ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Μάιος 2009 01:14

θέλω να το δω αυτό να τρέχει σε Windows με MS SQL Server και .Net και τίποτα άλλο... :p ένα computer farm όσο ο πλανήτης! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2009 01:56

dimsis έγραψε:.....Ψάχνεις για παράδειγμα ένα προιόν, θα σου προτείνει αγορές, θα συγκρίνει τιμές κλπ, ψάχνεις για ένα μέρος, θα σου προτείνει ταξιδιωτικές πληροφορίες κλπ κλπ...
Ελπίζω μόνο να μη μας φλομώσει κι αυτή στο "Buy now!" ή στο "Order now!"!! Προσωπικά έχω κουραστεί πάρα πολύ από αυτού του είδους την πίεση!
Μου χτυπάει κάτι σε: "Buy now!" ή "Order now!"...."Γιατί χανόμαστε" :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 31 Μάιος 2009 10:04

Δεν έχεις άδικο, γίνετε ολίγον τι παζάρι και το web σιγά σιγά, αλλά αν το δεις και από την άλλη πλευρά, όταν θα ψάξεις για παράδειγμα ένα συγκεκριμένο μοντέλο, ας πούμε για netbook το Samsung NC20, για να δεις πόσο κάνει και τα τεχνικά του χαρακτηριστικά δεν θα το κάνεις το search συνήθως; Θέλω να πω όταν ψάχνουμε για κάποια προϊόντα τις περισσότερες φορές τα ψάχνουμε στο web είτε επειδή ενδιαφερόμαστε να τα αγοράσουμε εμείς ή φίλοι μας είτε γιατί θέλουμε να τα συγκρίνουμε με άλλα είτε γιατί θέλουμε να δούμε κάποιες γενικές πληροφορίες για αυτά.
Δεν νομίζω πως θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα να μου γυρίσει αυτές τις πληροφορίες η search engine με το που θα έκανα μια αναζήτηση, αν δεν μιλάμε πάντα για "μαγειρεμένα" αποτελέσματα που απλώς θα προτείνουν όσους έχουν πληρώσει για διαφήμιση στην μηχανή...
Ένα παράδειγμα. Ψάχνω στη google για το Samsung NC20, θα έλεγα χαλάλι τα έξτρα kb download αν μου έβγαζε στα αποτελέσματα και ένα panel με παρόμοια αποτελέσματα σαν του skroutz.gr για το συγκεκριμένο προϊόν. Αν είναι και optional το αν θέλω να μου γυρίζει τέτοιες έξτρα πληροφορίες ή όχι, ακόμα καλύτερα!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 31 Μάιος 2009 11:23

dimsis είπες μεγάλη κουβέντα! μαγειρεμένα αποτελέσματα σε προϊόντα είναι 10000% σίγουρο πως θα παίξουν! και στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε και με σεφ κλάσης, όχι απλό μάγειρα ;-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες