Πως θα μαθω να κατασκευαζω ιστοσελιδες???

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
makrivas

Δημοσίευση από makrivas » 01 Ιουν 2009 14:17

Καλησπέρα!!!
Είμαι πολύ αρχάρια στο θέμα του σχεδιασμού και θα ήθελα την βοήθειά σας!!!
Έχω φτιάξει μια dynamic σελίδα αλλά από video σε διάφορα site και είναι όλα μπερδεμένα στο μυαλό μου, (σε flash την έφτιαξα).
Οπότε ας τα πάρουμε από την αρχή, από που πρέπει να ξεκινήσω?
Να μάθω html?java?xml? τι μου χρειάζεται από γλώσσες?
Ποιό είναι το καταλληλότερο πρόγραμμα δημιουργίας ιστοσελίδας?
Dreamweaver?Flash? ή κάποιο άλλο? Δεν έχω ιδέα?
Ποιά η διαφορά static με dynamic web page?
Please help me

Άβαταρ μέλους
MrTrAnE

Δημοσίευση από MrTrAnE » 01 Ιουν 2009 14:30

Εννοείτε ότι πρέπει να ξεκινήσεις απο HTML και εφόσον μάθεις καλά θα ακολουθήσει CSS και με τον καιρό θα έρθουν και τα άλλα. :wink:
Εδώ θα δείς την διαφορά της Dynamic Page
Το dreamweaver είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα για δημιουργία ιστοσελίδων, το flash είναι για περισσότερα γραφικά και animation.
Και κυριότερο μην ανχώνεσε, όλα θα έρθουν με το freestuff εεε με τον καιρό εννοούσα :P :wink:

makrivas

Δημοσίευση από makrivas » 01 Ιουν 2009 15:33

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τα links είναι πολύ χρήσιμα όταν τελειώσω με html και css θα ζητήσω βοήθεια για την συνέχεια....

Άβαταρ μέλους
MrTrAnE

Δημοσίευση από MrTrAnE » 01 Ιουν 2009 18:34

Παρακαλώ, οκ εδώ θα είμαστε :);)

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 02 Ιουν 2009 16:41

εγω θα προτεινα απο νωρις να μπεις στα βαθια..οκ τι βαθια ισως κ πιο ευκολα...ξεκινα με κανα CMS να δοκιμαζεις πραγματα κ παραλληλα ριχνε κ μια ματια σε html tags κ css...τα υπολοιπα στην πορεια!

EDIT : στατικη ιστοσελιδα ειναι αυτη που πρεπει να ξαναμπεις στο πχ DW για να κανεις αλλαγες ...δυναμικη οταν εχεις ενα cms που αποτελει το back end του site..δλδ ενα περιβαλλον διαχειρισης που δεν βλεπει ο χρηστης.
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 02 Ιουν 2009 23:27

εγώ πάντως που τώρα αρχίζω να μαθαίνω λίγο html, ξεκίνησα από το w3schools και τώρα κατέβασα το html 4 for dummies 5th edition και αρχίζω να το διαβάζω...
Taurelilom&#1105;a-tumbalemorna Tumbaletaur&#1105;a Lom&#1105;anor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 03 Ιουν 2009 14:52

lefterian έγραψε:εγώ πάντως που τώρα αρχίζω να μαθαίνω λίγο html, ξεκίνησα από το w3schools και τώρα κατέβασα το html 4 for dummies 5th edition και αρχίζω να το διαβάζω...
καθολου κακη ιδεα για ξεκινημα...ειδικα το w3schools ειναι πολυ καλη επιλογη ακομα και αν χρησιμοποιηθει ως reference.
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

makrivas

Δημοσίευση από makrivas » 04 Ιουν 2009 14:19

Εγώ ξεκίνησα από html όπως μου προτίνατε είναι μια πολύ απλή γλώσσα που την είχα διαβάσει και παλαιότερα, απλά σε βάζει στο σκηνικό των εντολών ανοίγω κλείνω κ.τ.λ. αλλά για να μην κάνω μισοδουλειές νομίζω πως είναι καλύτερα να τα μάθω από την αρχή.
Ο οδηγός που μου δώσατε είναι φοβερός πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου για να μην καταλάβεις κάτι!!!!

Jacob Z
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jacob Z » 04 Ιουν 2009 21:09

Best book για HTML & CSS ???Best way to learn HTML & CSS μάλλον...?!?!?!?!?
ACTIONS SPEAK LOUDER THAN WORDS !

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Ιουν 2009 04:12

lynda.com video tutorials
http://www.htmldog.com/

Βιβλία,
1. the css zen garden ( google it )
2. http://www.transcendingcss.com/ κορυφαίο.

Google
"nettuts psd to html"
Γίνονται πραγματάκια

Jacob Z
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jacob Z » 05 Ιουν 2009 10:57

ALR έγραψε:lynda.com video tutorials
http://www.htmldog.com/

Βιβλία,
1. the css zen garden ( google it )
2. http://www.transcendingcss.com/ κορυφαίο.

Google
"nettuts psd to html"
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε ALR !

Έριξα μια ματιά στα περιεχόμενα του HTML Dog και έχει και CSS.Πιστεύεται ότι διαβάζοντας το HTML Dog είμαι πλήρης και για CSS ή να τσεκάρω και τα the css zen garden, http://www.transcendingcss.com/ ?

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Ιουν 2009 12:24

Ξεκινάς με html και css που γνώμη μου ότι πρέπει να ξέρουν όλοι (άσχετα αν μερικοί designers έχουνε άλλη άποψη).

Έπειτα αν θες να ασχοληθείς σαν web developer προχωράς σε javascript (jquery), php/rails/.NET/django (ή τέλος πάντων σε server-side προγραμματισμό), flash builder (προσωπική επιλογή είναι με τι θα ασχοληθείς, όταν έρθει η ώρα διάλεξε ανάλογα με το τι σου κάνει κλικ).

Αν θες να γίνεις designer και να τα ζωγραφίζεις, πας σε προγράμματα σχεδιαστικά όπως το photoshop, illustrator, flash.

Βέβαια για να φτιάχνεις σωστά sites πρέπει να ξέρεις και πολλά ακόμα αλλά αυτά θα τα δεις στην πορεία. Προσωπική μου γνώμη, ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι να διαβάσεις τα βασικά και έπειτα να ξεκινήσεις να προσπαθείς να φτιάξεις διάφορα που θες και φαντάζεσαι... Δεν υπάρχει πλήρης και στιγμή που να πεις "εντάξει τα ξέρω όλα πάνω σε αυτό το αντικείμενο" :), όσο ασχολείσαι με κάτι μαθαίνεις και όσο δεν ασχολείσαι τα ξεχνάς. όσο πιο πολύ αντέξεις να το κάνεις, τόσο θα μαθαίνεις... θα κολλήσεις 1000 φορές, θα τσαντιστείς, θα θες να τα παρατήσεις αλλά στο τέλος θα μάθεις αν έχεις το κατάλληλο motivation, αλλιώς... :)

Jacob Z
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jacob Z » 08 Ιουν 2009 12:38

Kainourios έγραψε:Ξεκινάς με html και css που γνώμη μου ότι πρέπει να ξέρουν όλοι (άσχετα αν μερικοί designers έχουνε άλλη άποψη).

Έπειτα αν θες να ασχοληθείς σαν web developer προχωράς σε javascript (jquery), php/rails/.NET/django (ή τέλος πάντων σε server-side προγραμματισμό), flash builder (προσωπική επιλογή είναι με τι θα ασχοληθείς, όταν έρθει η ώρα διάλεξε ανάλογα με το τι σου κάνει κλικ).

Αν θες να γίνεις designer και να τα ζωγραφίζεις, πας σε προγράμματα σχεδιαστικά όπως το photoshop, illustrator, flash.

Βέβαια για να φτιάχνεις σωστά sites πρέπει να ξέρεις και πολλά ακόμα αλλά αυτά θα τα δεις στην πορεία. Προσωπική μου γνώμη, ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι να διαβάσεις τα βασικά και έπειτα να ξεκινήσεις να προσπαθείς να φτιάξεις διάφορα που θες και φαντάζεσαι... Δεν υπάρχει πλήρης και στιγμή που να πεις "εντάξει τα ξέρω όλα πάνω σε αυτό το αντικείμενο" :), όσο ασχολείσαι με κάτι μαθαίνεις και όσο δεν ασχολείσαι τα ξεχνάς. όσο πιο πολύ αντέξεις να το κάνεις, τόσο θα μαθαίνεις... θα κολλήσεις 1000 φορές, θα τσαντιστείς, θα θες να τα παρατήσεις αλλά στο τέλος θα μάθεις αν έχεις το κατάλληλο motivation, αλλιώς... :)
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Kainourios.

Θέλω την άποψη σας συγκριτικά με δύο βιβλία για HTML&CSS.Θέλω να μου πείτε πιο από τα παρακάτω βιβλία θεωρείτε καλύτερο:

New.Riders.Press.HTML.Dog.The.Best.Practice.Guide.to.XHTML.and.CSS.Nov.2006
OReilly.Head.First.HTML.with.CSS.and.XHTML.Dec.2005.INTERNAL

ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο βιβλίο που πιστεύετε ότι είναι καλύτερο από αυτά.

makrivas

Δημοσίευση από makrivas » 26 Ιουν 2009 14:26

loipon akouste ti sinevei apo tote pou esteila to prwto mnm
diavasa ontws html kai css ela omws pou etixe douleia
se dreamweaver kai eprepe na mathw se xrono dt kai ontws
xthes teleiwsa ena site statiko me parousiasi 160 proiontwn 2glwsso
me forma epikoinwnia ktl alla to dreamweaver den einai programma
apo oti katalava pou pleon xreiazomai gia na mpw se dinamikes na mathw joomla?
exete na mou protinete pws na mpw se auti tin katigoria?

kai exw mia aporia sto dreaweaver ontws o arithmos twn selidwn mporei na ftasei >100
analoga to site i egw exw kanei tou kefaliou mou kai iparxei allos tropos diaxeirisis px image gallerie ktl.

pcnw
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcnw » 06 Ιούλ 2009 13:33

Επισκέψου τα joomla.org, virtuemart.net και ψαξε ότι χρειαστείς στα αντίστοιχα forums. Θα σου πρότεινα παράλληλα την αγορά βιβλίων HTML, CSS, PHP και MySQL

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες