Google Maps - 1ο, Γενικά, Δημιουργία απλού χάρτη

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 16 Ιαν 2012 20:01

Καλησπέρα και πάλι.

ΕΥχαριστώ καταρχάς για την βοήθειά σας, ολοκληρωσα και τον δικό μου χάρτη καιρό τώρα και όλα πήγαν μια χαρά.

Πρόσφατα, 2-3 άτομα στο δίκτυο εγκαθιστώντας τον chrome στην τελευταία έκδοση τού και ενώ σε ie kai mozila τa markers εμφανίζονται κανονικά, στον chrome φορτώνει ο χάρτης αλλά όχι και τα markers...

Any ideas?!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Ιαν 2012 16:23

Deixe mas thn selida gia na to doume.. gia arxh katharise thn cache tou chrome..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 17 Ιαν 2012 17:32

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το cache to έχω καθαρίσει δεν έκανε τίποτα δυστυχώς..

Το θέμα είναι ότι η σελίδα είναι σε intranet μέσα στην εταρεία στην οποία εργάζομαι καθώς τα δεδομένα είναι εμπιστευτικά και δεν μπορώ να τα βγάλω έξω...!

Στο internet δεν μπορώ να βρω κάτι έχω κάνει ότι google search μπορώ να σκεφτώ...

Θα βρω έναν server να ανεβάσω ένα πολύ μικρό xml πάντως. Ευχαριστώ, θα ποστάρω σύντομα το link. Μέχρι τότε, παραθέτω τα δύο screenshots πιο κάτω: αυτό που εμφανίζονται τα markers είναι απο τον mozila και το δεύτερο που δεν, είναι απο τον chrome.

Αυτή είναι η πρωτη-πρώτη σελίδα, χωρίς να έχω επιλέξει/ξετικάρει τίποτα. Ο html & javascript κώδικας είναι από τα δικά σου παραδείγματα με τις απαραίτητες μικρο αλλαγές.
Συνημμένα
mozila.JPG
mozila screenshot
chrome.JPG
Chrome screenshot

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Ιαν 2012 19:10

des ston chrome ta tools > Javascript console an sou petaei kapoio lathos

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 17 Ιαν 2012 20:21

Sostos!!

Ontos mou petaei :

XMLHttpRequest cannot load file:///C:/Documents%20and%20Settings/uu28/Desktop/Mapping/Agents%20Locs%20Project%20v2.5%20with%20intranet_Dec_2011/markers1.xml. Cross origin requests are only supported for HTTP.

Uncaught Error: NETWORK_ERR: XMLHttpRequest Exception 101

Den doyleyei epidi einai locally?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Ιαν 2012 21:31

Mallon... to exeis sketh HTML h to pairneis me local php (p.x. Xampp)?
to url pos to dineis pros to xml? (C:/path/to/xml/markers.xml h xml/markers.xml)

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 18 Ιαν 2012 10:27

Xrisimopio:

GDownloadUrl("markers1.xml", function(data) {
var xml = GXml.parse(data);
var markers = xml.documentElement.getElementsByTagName("marker");

opou to markers1.xml einai sto idio folder me to index.html (mono HMTL den travao kati me PHP).

Ean valo olo to path ("C:\olo\to\path\markers1.xml") ston mozila den anigei kan o xartis kai ston chrome mia apo ta idia.

Genika me ligo googling vrika oti o chrome exei thema sto na anigei local files. Ean vro kapio workaround tha postaro. An exete kamia idea rixte tin!

Thnx fafos!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος P3tran την 18 Ιαν 2012 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 18 Ιαν 2012 10:59

Καλησπέρα και πάλι,

Γενικά υπάρχει μεγάλο θέμα με τον chrome τελικά στο να ανοίγει xml i script files locally.

Ένα - ίσως οχι και τόσο safe - workaround ειναι να τρέξει κανείς τον chrome με την εντολή --allow-file-access-from-files όπου και μου φορτώνει το xml αρχείο κανονικά.

Προς το παρώνμε καλύπτει αυτή η λύση, για όποιον θέλει να διαβάσει κάποιες ενναλακτικές και λεπτομέριες για το πρόβλημα:

http://www.google.com/support/forum/p/C ... eb8b&hl=en

και

http://stackoverflow.com/questions/6225 ... gle-chrome

Ευχαριστώ για την βοήθεια fafos!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Ιαν 2012 16:10

an -opos les- einai etairika ta picia pou anoigoun ton chrome, mhn xrhsimopoieis auth thn entolh... kalytera na dokimaseis na ta trexeis me kapoio local server (xampp, wampserver klp)

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 18 Ιαν 2012 17:31

isxyei exeis dikio. Apo tin alli den exo xrono tora gia ayto, prepi na to kano se kapia fasi isos..

Mono dio users ton xrisimopioun entometaksi...Praktika ayto pou mporei na ginei einai "treksei" kapio arxio meso tou chrome pou den tha prepei?!! an px kapios mpei sto pc i kati tetio? Den gnorizo telios poso epikindino mporei na einai pantos..

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 03 Μάιος 2012 15:07

Καλησπέρα και παλι,

Thanx to Fafos και την βοήθεια των υπολοίπων εδώ μέσα, οι χάρτες μου πάνε περίφημα!

Μάλιστα με το XML αρχείο δεν έχω κάνενα πρόβλημα να φορτώνω και 2000+ markers χωρίς πρόβλημα (διαβάζοντας το Google Maps V3 | 3ο, Multiple Markers)

Αυτό που θα ήθελα να κάνω τώρα είναι να μπορώ στους χάρτες που έχω φτιάξει να προσθέσω την αναζήτηση μιας διεύθυνσης, όπως ακριβώς κάνει ένας χρήστης στην αρχική σελίδα των google maps!

Σκεφτείτε ότι έχω τους χάρτες μου με τα markers μου, και θέλω να συγκρίνω ένα σημείο που αναζητώ σε σχέση με τα markers που είναι ήδη φορτωμένα στον χάρτη. Να βλέπω πχ πόσο κοντά είναι, ή τι υπάρχει εκεί γύρω.

Να έχω ένα πεδίο δλδ που θα γράφω την διεύθυνση προς αναζήτηση και μέσα στους ΔΙΚΟΥΣ μου χάρτες να μου εμφανίζεται ένα εξτρα marker, του σημείου δλδ που μόλις αναζήτησα.

Γίνεται?!! και αν ναι που να ψαχτώ?!

EDIT: Αυτο ακριβώς θέλω να κανω:! maps.in2life.gr

Thanks!

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 08 Μάιος 2012 18:34

Anyone?!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιουν 2012 17:43

legetai store locator kai tha vreis plhrofories edo: https://developers.google.com/maps/arti ... 3?hl=el-GR

thelei mysql... ena live paradeigma pou eftiaxe enas filos mporeis na deis edo: http://www.allfor1.gr/offers_map.php

Άβαταρ μέλους
P3tran

Δημοσίευση από P3tran » 11 Ιουν 2012 17:37

ok thanks fafos,

katalava to skeptiko, telei doulitsa vevea, alla skepsou oti tous xartes mou tous exo se ena shared drive kai apo ekei oloi stin eteria exoun sintomeysi sta pcia tous gia to html arxio.

Me ton parapano tropo tha prepei na egatastiso PHP kai mySQL ston server i tespa se ena mixanima pou tah trexoun oi xartes, alla oute admin rights exo oute eukola mporo na apoktiso (companies policies kai @....!)

Den yparxei kapios allos tropos na xrisimopio tin anazitisi tou google opos otan pao stin dieythinsi http://maps.google.com/maps?ct=reset kai ta apotelesmata na emfanizonte ston xarti mou??

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες