Έρχονται 22 Οκτωβρίου τα Windows 7

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Ιουν 2009 14:49

Η μαμά Microsoft για να προλάβει τις εξελίξεις και να αποκαταστήσει τα Vista που ούτως ή άλλως δεν πήγαν καλά, λανσάρει νωρίτερα στην αγορά τα νέα Windows ελπίζοντας να έχουν καλύτερο μέλλον. Φαίνεται επίσης πως θα υποχρεωθεί να έχει περισσότερους browsers για το διαδίκτυο, βάσει των πιέσεων που έχει δεχθεί από την Ε.Ε. Περισσότερα διαβάστε παρακάτω.

Microsoft: Έρχονται 22 Οκτωβρίου τα Windows 7
Νωρίτερα από ότι είχε σχεδιαστεί αρχικά θα κυκλοφορήσει στην αγορά το νέο λειτουργικό σύστημα Windows 7, της Microsoft, το οποίο θα διαδεχθεί τα Windows Vista
3/6/2009 12:05:26 μμ
Νωρίτερα από ότι είχε σχεδιαστεί αρχικά θα κυκλοφορήσει στην αγορά το νέο λειτουργικό σύστημα Windows 7, της Microsoft, το οποίο θα διαδεχθεί τα Windows Vista.

Όπως ανακοίνωσε η Microsoft, το νέο σύστημα θα δοθεί στην αγορά στις 22 Οκτωβρίου, αρκετά έγκαιρα, ώστε το προϊόν να προλάβει την χειμερινή καταναλωτική περίοδο. Η εταιρεία δήλωσε ότι θα στείλει στο τέλος Ιουλίου τον κώδικα των Windows 7 στους κατασκευαστές υπολογιστών για να «φορτώσουν» το νέο λειτουργικό σύστημα στους νέους υπολογιστές τους, ενώ ως τις 22 Οκτωβρίου οι χρήστες θα μπορούν να αγοράζουν τους νέους υπολογιστές με προεγκατεστημένα τα Windows 7 ή να αγοράζουν μόνο το νέο λογισμικό για να το «φορτώσουν» στα παλιά τους κομπιούτερ.

Η Microsoft ανακοίνωσε ακόμα ότι σκοπεύει να θέσει σε ισχύ ένα πρόγραμμα με το οποίο όσοι χρήστες αγοράζουν, πριν τις 22 Οκτωβρίου, ηλεκτρονικούς υπολογιστές με ορισμένες εκδόσεις των Windows Vista, θα δικαιούνται δωρεάν αναβάθμιση στα Windows 7.

Να θυμίσουμε ότι αρχικά η εταιρεία σκόπευε να λανσάρει τα νέα Windows στις αρχές του 2010 και στη συνέχεια είχε ανακοινώσει ότι θα το κάνει νωρίτερα, πριν τις γιορτές, χωρίς να προσδιορίσει το πότε.

Η άφιξη του νέου λειτουργικού αναμένεται να αποτελέσει σημαντικό γεγονός τόσο για τους χρήστες, καθώς πάνω από 90% των ηλεκτρονικών υπολογιστών του πλανήτη «τρέχουν» το σύστημα της Microsoft, όσο και για την ίδια εταιρία, που βγάζει πάνω από τα μισά της ετήσια κέρδη από το λειτουργικό σύστημα.

Η μεγαλύτερη εταιρία λογισμικού στον κόσμο ευελπιστεί ότι η κυκλοφορία των Windows 7 θα ανατρέψει την μάλλον απογοητευτική εικόνα των όχι και τόσο δημοφιλών Windows Vista, που είχαν εμφανιστεί το 2007 και τα οποία αρκετοί χρήστες είχαν χαρακτηρίσει πολύπλοκα.

Σημειώνεται ότι η Microsoft είχε κυκλοφορήσει μια σχεδόν τελική έκδοση των Windows 7 (Windows 7 Release Canditate) τον προηγούμενο μήνα και είχε ζητήσει από το κοινό να «τεστάρει» τις ικανότητες του νέου λειτουργικού και να στείλει τις αντιδράσεις του.

Αντίγραφα αυτής της έκδοσης Windows 7 RC έγιναν επίσης διαθέσιμα στις εταιρείες λογισμικού και οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές για τη σταθερότητα του συστήματος, που δεν φαίνεται να πάσχει από τα προβλήματα των Windows Vista. Τα τελευταία, μεταξύ άλλων, είχαν επικριθεί ότι δεν είναι συμβατά με ορισμένα προγράμματα λογισμικού που είχαν σχεδιαστεί για τα Windows XP, καθώς και ότι είναι πολύ «βαριά» για τα μικρά netbooks και τους παλιότερους κομπιούτερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Microsoft αντιμετωπίζει απειλές από τις νέες τεχνολογικές εξελίξεις, κυρίως από τη συνεχώς διογκούμενη αγορά μικρών φορητών υπολογιστών (netbooks), καθώς μόλις ανακοινώθηκε ότι η τρίτη μεγαλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία υπολογιστών στον κόσμο, η ταϊβανέζικη Acer, προτίθεται να μην χρησιμοποιεί πλέον τα Microsoft Windows, αλλά το νέο λειτουργικό σύστημα Android της Google, αν το επιθυμούν οι χρήστες.

Η κίνηση αυτή μπορεί σταδιακά να καταστήσει το Android μιας ευρέως χρησιμοποιούμενη εναλλακτική λύση. Το Android αρχικά σχεδιάστηκε για χρήση σε κινητά τηλέφωνα και διανέμεται δωρεάν από τη Google, με αποτέλεσμα τα netbooks που το χρησιμοποιούν, να είναι φθηνότερα και να εκκινούν πιο γρήγορα.

Την ίδια στιγμή, πληροφορίες αναφέρουν ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ετοιμάζεται να ασκήσει νέες πιέσεις στη Microsoft, εν όψει της κυκλοφορίας των Windows 7. Κατά το παρελθόν, η Κομισιόν έχει εγκαλέσει τη Microsoft για κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης της στην αγορά, όσον αφορά την ενσωμάτωση του Internet Explorer στα Windows. Σύμφωνα με πληροφορίες από τις Βρυξέλλες, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απαιτεί από τη Microsoft να συμπεριλάβει επιπλέον browsers στη νέα έκδοση του λειτουργικού.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Jacob Z
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jacob Z » 07 Ιουν 2009 12:50

Επιτέλους κάτι που μάλλον θα αξίζει από την microsoft εκτός από τα office !
ACTIONS SPEAK LOUDER THAN WORDS !

chrispass07
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrispass07 » 25 Ιουν 2009 15:43

άντε να δούμε!
καλά φαίνονται τα δείγματα εως τώρα,καιρός να δούμε το final version!

Είμαι περίεργος και τί θα γίνει και με το θέμα του Internet Explorer που για πρώτη φορά δεν θα είναι ενσωματωμένος...

:roll: :lol:

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 25 Ιουν 2009 17:03

Ευχαριστουμε για την είδηση Sheena!
Η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχω δοκιμασει ακομη , αλλα ευελπιστω πως θα καλυψουν τις προσδοκιες μου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιουν 2009 17:45

Επειδη ισως ειμαι ο μονος που σε λιγο θα συμπληρωσει 2 μηνες λειτουργιας του νεου λειτουργικου σε παραγματικες συνθήκες εργασίας και ως βασικό λειτουργικό, οφείλω να καταθέσω πως η σταθεροτητα και η διαχειρηση μνημης δεν εχουν προηγουμενο. Επισης μου εκανε εντυπωση που σε μια στιγμη μου εκανε ενα flickering με μαυρη οθονη (διαρκειας 1 δευτερολεπτου) και το συστημα συνηλθε με το εξης notificaton:
Nvidia Display Driver stoped responding but Windows recovered it successfully!
Αυτο σε αλλες εποχες μαλλον ηταν μια μεγαλοπρεπεστατη blue screen of death!

Χρησιμοποιω την 64Bit RC εκδοση με 6gb μνημης

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Ιουν 2009 21:04

http://tinyurl.com/mkg2se αναμενόμενες τιμές για τα 7

21century

Δημοσίευση από 21century » 04 Ιούλ 2009 21:10

Να δουμε μεχρι τοτε τι θα συμβει και με αναβαθμισεις για οσους αγορασουν προιοντα υπολογιστων μεσα στο καλοκαιρι, απο εκει και περα να τα δουμε και στην πραξη ιδιως για τα νετμπουκς..

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 06 Ιούλ 2009 13:12

Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς. Έχω ένα παλιό scanner και tv tuner που δουλεύουν οκ σε XP αλλά όχι σε vista λόγω drivers. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν σε 7? Έχω διαβάσει κάτι σχετικά με compatibility modes για XP.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 06 Ιούλ 2009 16:13

τα windows 7 τα σπάνε, επιτέλους, εαν είναι έτσι και η τελική έκδοση θα πάνε πάρα πολύ καλά.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Ιούλ 2009 17:12

telas έγραψε:τα windows 7 τα σπάνε, επιτέλους, εαν είναι έτσι και η τελική έκδοση θα πάνε πάρα πολύ καλά.
γνωστός μου τα έβαλε σε netbook που είχε vista και έχει μείνει έκπληκτος με την ταχύτητα.... (μη με ρωτήσεις πως και τι δεν τον ρώτησα περισσότερα)

μακάρι, τι να πω!
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Ιούλ 2009 01:18

Αν έμεινε έκπληκτος σε σχέση με τα Vista, τί να πώ εγώ σε σχέση με τα XP!
Κι εγώ την RC την χρησιμοποιώ σαν βασικό λειτουργικό, από την μέρα που βγήκε...
πήρα Backup και τα έστειλα όλα τα άλλα στο πυρ το εξότερον!
Δεν με έχουν κρεμάσει ούτε μια φορά!

Φίλε pagman γιατο θέμα drivers δεν νομίζω να βρεις την λύση που ζητάς, στο compatibility mode. Αυτό αφορά συμβατότητα προγραμμάτων, οι drivers είναι μεν προγράμματα, αλλά σε πολύ χαμηλό επίπεδο που πρέπει να κάνουν το λειτουργικό να μιλήσει σωστά στο υλικό σου.
Η μόνη λύση είναι η υποστήριξη από την εταιρία του υλικού είτε, σε ακραίες περιπτώσεις, από την ίδια την Microsoft.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης