Που θα βρω τα windows vista home prenium

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
fcandreas

Δημοσίευση από fcandreas » 11 Ιουν 2009 18:37

Πριν 6 μήνες είχα πάρει ένα λάπτοπ και είχε προεγκατεστημένα τα windows vista home prenium αλλά δεν είχε μέσα cd των windows...τώρα θέλω να κάνω format...έξαψα στο site της microsoft αλλά πρέπει να πληρώσω κλπ... που μπορώ να τα βρω? έχω το serial number που είναι στο πίσω μέρος του λάπτοπ....

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Ιουν 2009 18:43

ποιό είναι το Laptop σου? (εταιρία και μοντέλο)

έχει δεύτερο partition?εμφανές τουλάχιστον?στο BIOS έχει επιλογή DRecovery - Enable/Disable ή κάτι παρόμοιο?
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Ιουν 2009 18:43

Δεν δίνουν πια cd των windows. Σου δίνουν ενα recovery dvd. Αυτό βάλε και κάνε recovery

fcandreas

Δημοσίευση από fcandreas » 11 Ιουν 2009 18:48

Δε μου έδωσαν ούτε recovery dvd... το λάπτοπ μου είναι το ''toshiba sattelite A300D'' ναι ήταν χωρισμένο σε partition...για το bios που λες δεν το κοίταξα...το κοιτάω τώρα....

fcandreas

Δημοσίευση από fcandreas » 11 Ιουν 2009 19:03

Δεν υπάρχει καμιά τέτοια επιλογή στα bios...τι μπορώ να κάνω? έχω κατεβάσει τα drivers να τα έχω έτοιμα...αλλα...

fcandreas

Δημοσίευση από fcandreas » 11 Ιουν 2009 19:17

Βασικά ελπίζω έτσι να λυθεί το προβλημάμου,...του έχω φορτ'ωσει ένα κάρο αηδίες στο λάπτοπ αρκετ'ά προγράμματα και έχω παρατηρήσει ότι πολλέ φορές κλείνει τελείως μόνο του(μάλλον υπερθερμένεται αρκετά) κυρίως όταν παιζω κάποιο παιχνίδι...ελπίζω με το φορμάτ κάτι να γίνει...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Ιουν 2009 19:55

κοίτα....

η Toshiba σου δίνει ένα Recovery Creation Disk utility όπου μέσα από τα windows φτιάχνεις ένα recovery disk (ή σε αρκετά cd ή κανά δύο dvd). βρες το κάνε τα δισκάκια σου και bootαρε με αυτά ώστε να επαναφέρεις το laptop σου στην κατάσταση που ήταν όταν το πείρες.

Βασικό είναι να το είχες κάνει όταν τον είχες πάρει που ήταν καθαρό από χαζομάρες το Laptop. τώρα κοίτα μήπως σου δίνει επιλογή για να φτιάξεις recovery disk με βάση τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ΚΑΙ ΌΧΙ το σημείο που είσαι τώρα, γιατί είναι δώρον άδωρον να κάνεις recovery και να έχεις το λειτουργικό σου στην κατάσταση που είναι τώρα, και από την οποία θες να σωθείς.

από την άλλη για να μην το κουράζουμε... αν παρατήρησες όντως πρόβλημα υπερθέρμανσης ή κάποιο κόλλημα παιχνιδιού, που μπορεί να λυθεί με Patch ή πρόβλημα με graphics drivers δεν υπάρχει λόγος να κάνεις format.

ειδικά αν είναι θέμα υπερθέρμανσης δεν θα σωθείς. βάλε κανά temprature monitor πρόγραμμα ή από τις ιδιότητες της κάρτας γραφικών κοίτα την θερμοκρασία της (αν είναι nVidia). εννοείτε το laptop σου σε γραφείο, να ακούς τα ανεμηστηράκια του και όχι στο κρεβάτι ή πάνω στο μαξιλάρι :-)
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 12 Ιουν 2009 12:00

fcandreas έγραψε:Πριν 6 μήνες είχα πάρει ένα λάπτοπ και είχε προεγκατεστημένα τα windows vista home prenium αλλά δεν είχε μέσα cd των windows...τώρα θέλω να κάνω format...έξαψα στο site της microsoft αλλά πρέπει να πληρώσω κλπ... που μπορώ να τα βρω? έχω το serial number που είναι στο πίσω μέρος του λάπτοπ....
Ειδικά για toshiba τα πρώτα μοντέλα έδιναν συνοδευτικό cd με το λειτουργικό αλλά πλέον όλες οι εταιρίες δημιουργούν ένα partition όπου είναι προεγκατεστημένο εκεί και έχουν εγχειρίδιο μέσα στη συσκευασία όπου σου εξηγούν τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνεις πριν αρχίσεις τα πολλά πολλά...
Δηλ. να κάνεις recovery disk μόνος σου για να μην "χάσεις" το λειτουργικό.

Σε αντίθετη περίπτωση η MS είναι πολύ αυστηρή με αυτά και ο δρόμος τους σε οδηγεί εδώ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 12 Ιουν 2009 12:14

Υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις από την MS να σου στείλει ένα δισκάκι νομίζω...

Denihno για βόηθα λιγάκι. Νομίζω εσύ μου είχες δώσει το λινκ την προηγούμεη φορά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 12 Ιουν 2009 12:27

GeoStuff έγραψε:Υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις από την MS να σου στείλει ένα δισκάκι νομίζω...

Denihno για βόηθα λιγάκι. Νομίζω εσύ μου είχες δώσει το λινκ την προηγούμεη φορά...
Σχετική τηλεφωνική απάντηση που έλαβα αρκετό καιρό πρίν ήταν ευγενικότατα πάντα απο υπάλληλο της MS ότι δεν φέρουν πλέον αυθήνη αυτοί αλλά η ετιαρία αγοράς του "μηχανήματος" και πως θα πρέπει είτε να μιλήσω μαζί τους είτε να προβώ σε αγορά νέας άδειας... :roll:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 12 Ιουν 2009 14:17

kormos +1

ειδικά για τις OEM εκδώσεις που είναι licensed από την εταιρία πώλησης η MS σου λέει πως δεν σε υποστηρίζουμε για το παραμικρό πρόβλημα που έχεις στα windows, και απευθύνσου στην εταιρία που αγώρασες το μηχάνημά σου. αν θέλεις όμως μπορούν να σου ανοίξουν μια υπόθεση και να πληρώσεις για να σε βοηθήσουν!! άκουσον άκουσον!

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 13 Ιουν 2009 22:34

c0d3punk έγραψε:kormos +1

ειδικά για τις OEM εκδώσεις που είναι licensed από την εταιρία πώλησης η MS σου λέει πως δεν σε υποστηρίζουμε για το παραμικρό πρόβλημα που έχεις στα windows, και απευθύνσου στην εταιρία που αγώρασες το μηχάνημά σου. αν θέλεις όμως μπορούν να σου ανοίξουν μια υπόθεση και να πληρώσεις για να σε βοηθήσουν!! άκουσον άκουσον!
MS είναι αυτή :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Ιουν 2009 13:28

Δεν είναι θέμα MS αυτό...

Είναι θέμα του τι έχει αγοράσει η κάθε εταιρία που φτιάχνει το λάπτοπ...

Η MS τους δίνει το βασικό λειτουργικό και μετά ο κάθε κατασκευαστής το κάνει customise στα μέτρα του...

Σιγά μην είναι υπεύθυνη η MS να υποστηρίζει τις πολιτικές πωλήσεων του κάθε κατασκευαστή...

Αυτό είναι το νόημα της ΟΕΜ έκδοσης... Η MS Πουλάει μια άδεια χρήσης στον κατασκευαστή που αυτός με την σειρά του στην μεταπουλά... Όχι media όχι support!!!
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες