[Solved] Θερμοκρασίες System, CPU & μια τρίτη ερώτηση.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 12 Ιουν 2009 12:38

Χαίρετε...

Μέτα τις συμβουλές του DGeorge & EkLekTos τελικά πηρα τον υπολογιστή για τον οποίο συζητούσαμε σε ενα προηγούμενο θεμα και τους ευχαριστώ και τους δυο για την βοήθεια!!!

Τωρα εχω μερικές ερωτήσεις

1. Ο επεξεργαστής λοιπόν είναι ο AMD PHENOM II X4 920 2.8GHZ QUAD-CORE

Αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι πια πρέπει να είναι η ιδανικότερη θερμοκρασία σε τετοια συστήματα( System Temperature & CPU temperature );

Λαμβάνω ενδείξεις από προγράμματα οτι η θερμοκρασία κυμαίνετε στους 45C :o χωρις καν να ειναι load ο επεξεργαστής.

και κάπου εχω διαβάσει οτι κατά μεσω όρο πρέπει να είναι στους 40 βαθμούς...

Και αν οντως ειναι σε υψηλά επίπεδα ποια είναι η λύση; Και πιο είναι το πιο ακριβές software σε τετοιες περίπτωσης για σωστές ενδείξεις;
====================================================

2. Οταν μπω στο MyComputer--> δεξι κλικ --> Properties λεει οτι εχω επεξεργαστή AMD αλλα unknown model...

Γιατι συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω;

========================================

Αυτά τα λίγα :roll:

Ελπιζω να μην σας κουράσω αλλα πρεπει να ξερω αν ειμαι σε επικίνδυνα επίπεδα πρεπει να δρασω το συντομότερο..

Ευχαριστώ

+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=

To θεμα λυθηκε, αγορασα ενα ακομα fan και το εβαλα στο πλαι και ολα οκ Thanks
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christos312 την 26 Ιουν 2009 13:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
"All This Has Happened Before And It Will Happen Again.."
Battlestar Galactica RULEZZ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Ιουν 2009 17:12

1) Έψαξα στην ίδια την AMD, στη βιβλιογραφία υποστήριξής του.... Τίποτα σχετικά με θερμοκρασία!! :think:
2) Εξακολουθώ, ως γνήσιος Έλλην (γέννημα-θρέμμα), να είμαι καχύποπτος! :think:
3) Αν θυμόμαστε όλοι, οι επεξεργαστές της AMD χαρακτηριζόντουσαν από τις υψηλές θερμοκρασίες που ανέβαζαν, και τα ειδικά ψυκτικά που απαιτούσαν! :doh:
4) Τα Windows είχαν -παραδοσιακά- μια καλύτερη συνεργασία με τους INTEL επεξεργαστές... Μ'αυτούς ξεκίνησαν... :wink:
Να λες πάλι καλά που αναγνωρίζουν ότι είναι AMD. (Φαντάζεσαι νά'βλεπες κανέναν επεξεργαστή MITSOS-TECH;) :respect:
Δεν μπορώ να βοηθήσω με στοιχεία... Ωστόσο, ως φυσικός, αυτό που μπορώ να σου πω είναι: Όσο πιο κρύο έχεις όλο σου το σύστημα, τόσο καλύτερα για όλους. Γράφω γι'αυτό
εδώ, στο μήνυμά μου της 1ης Ιουνίου :D. Τα προσαρμόζεις στα μέτρα σου, και πράττεις ανάλογα :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 12 Ιουν 2009 19:14

pigene kai kita sto task manager kai kita posous pyrines vlepei an einai 4 eisai ok ... mhn se niazei to name ...

apo thermokrasies einai ok pleon h AMD
oi 45 an einai zesto to room einai ok :p
analoga dld vale kapoio orio apo bios na klisei stous 70
to cpu antexei kamia 90 xoris na kaei ...
ki an arxisei na svinei to kitame

Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 14 Ιουν 2009 13:42

Πάντως απο απόδοση μια χαρα παμε...

Ολα είναι ρολοι.

Για το όνομα κατι που βρήκα λέει ισως να χρειάζεται update BIOS αλλα δεν θέλω να πειράξω BIOS βλέπουμε στο μελλον :P

Οσο για θερμοκρασία θα βαλω αυτό που λες Alice_Cooper για παν ενδεχόμενο και στα σχεδια μου ειναι να βάλω και ενα intake fan Μπροστά 120χ120 για καλυτερο flow...

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Ιουν 2009 14:11

βρες και κατέβασε το core temp (είναι freeware), και έχε το για έλεγχο των θερμοκρασιών. Το Tj Max είναι η μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να λειτουργήσουν οι πυρήνες σου

Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 17 Ιουν 2009 00:22

Thanks deninho

να κανω ακόμα μια ερώτηση.

Έστω οτι πάρω ενα fan 120χ120 με περίπου 2000 στροφές και το βάλω στο πλάι του κουτιού ακριβός απέναντι απο το fan του CPU και το βάλω επίσης να ειναι intake fan θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στο fan του CPU;

Δηλαδή μπορεί να επηρεάσει την απόδοση του η ακομα και να του κάνει ζημιά η δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι και πολύ καλη ιδέα;; :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Ιουν 2009 01:43

το φουρφούρι του επεξεργαστή, ρίχνει αέρα προς την ψύκτρα. Επομένως, αν βάλεις ακριβώς απέναντι, ένα άλλο φουρφούρι που θα ρίχνει κρύο αέρα προς το φουρφούρι του επεξεργαστή, καλό θα κάνεις :)

Άβαταρ μέλους
christos312
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από christos312 » 17 Ιουν 2009 01:50

Ναι ακριβός ετσι το σκέφτηκα και ετσι θα κάνω...

Αμα κκανει κάλο :D

Ευχαριστώ παρα πολύ :kaloe:
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 17 Ιουν 2009 17:21

Εμένα ο Pentium 4 δουλεύει σταθερά στους 65°C και δεν έχει κανένα πρόβλημα, τι 40°C μου λέτε; :P :P :P

EDIT: Για όσους έχουν παρακολουθήσει και το post με την Οθονη μου και το AZAX... να ξέρετε! Δε φταίω εγώ που είμαι μες στην αναποδιά! Έτσι τα αγόρασα! :roll:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Ιουν 2009 18:06

μήπως ο Pentium 4 σου, είναι με πυρήνα Prescott? Αν ναι, δικαιολογείται. Πολλοί τους αγόραζαν για σόμπα για το χειμώνα. Αν μιλάς για Northwood, και δε μιλάς για 100% load τότε κάτι πρόβλημα υπάρχει (έως και πολλοί τόνοι μπίχλας πάνω στην ψύκτρα σου που μπορεί να σου ανεβάζουν από 2 έως κάμποσους βαθμούς τη θερμοκρασία)

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 17 Ιουν 2009 19:48

deninho έγραψε:μήπως ο Pentium 4 σου, είναι με πυρήνα Prescott? Αν ναι, δικαιολογείται. Πολλοί τους αγόραζαν για σόμπα για το χειμώνα. Αν μιλάς για Northwood, και δε μιλάς για 100% load τότε κάτι πρόβλημα υπάρχει (έως και πολλοί τόνοι μπίχλας πάνω στην ψύκτρα σου που μπορεί να σου ανεβάζουν από 2 έως κάμποσους βαθμούς τη θερμοκρασία)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συγκεκριμένα είναι: Intel Pentium 4 2.80Ghz x86 Northwood ... :oops:

Επίσης, θα σε στεναχωρήσω, λέγοντάς σου πως ο υπολογιστής είναι καθαρισμένος και με αλλαγμένη πάστα στη CPU εδώ και 3 μέρες... Φρεσκότατος! (εάν εξαιρέσεις ότι είναι 4-5 χρονών...)! :P

Επίσης, το ανεμιστηράκι είναι αλλαγμένο, αθόρυβο, μάρκας Shuriken και, λόγω μεγέθους, χωρά ίσα-ίσα 'ανάμεσα' στη μητρική και στο τροφοδοτικό... :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Ιουν 2009 17:18

tasos-21 έγραψε:
deninho έγραψε:μήπως ο Pentium 4 σου, είναι με πυρήνα Prescott? Αν ναι, δικαιολογείται. Πολλοί τους αγόραζαν για σόμπα για το χειμώνα. Αν μιλάς για Northwood, και δε μιλάς για 100% load τότε κάτι πρόβλημα υπάρχει (έως και πολλοί τόνοι μπίχλας πάνω στην ψύκτρα σου που μπορεί να σου ανεβάζουν από 2 έως κάμποσους βαθμούς τη θερμοκρασία)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συγκεκριμένα είναι: Intel Pentium 4 2.80Ghz x86 Northwood ... :oops:

Επίσης, θα σε στεναχωρήσω, λέγοντάς σου πως ο υπολογιστής είναι καθαρισμένος και με αλλαγμένη πάστα στη CPU εδώ και 3 μέρες... Φρεσκότατος! (εάν εξαιρέσεις ότι είναι 4-5 χρονών...)! :P

Επίσης, το ανεμιστηράκι είναι αλλαγμένο, αθόρυβο, μάρκας Shuriken και, λόγω μεγέθους, χωρά ίσα-ίσα 'ανάμεσα' στη μητρική και στο τροφοδοτικό... :P
Μήπως δεν έχει πατήσει καλά η ψύκτρα τότε;

Γιατί εγώ έχω τέτοια θερμοκρασία σε έναν P4 3GHz Prescott αλλά το μηχάνημα αυτό έχει 9 δίσκους πάνω και δουλεύει 24/7 από το 2007 σαν server.
Σε νορμάλ μηχάνημα μου ακούγεται υψηλή η θερμοκρασία που λες.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Ιουν 2009 16:51

Cha0s έγραψε:Μήπως δεν έχει πατήσει καλά η ψύκτρα τότε;

Γιατί εγώ έχω τέτοια θερμοκρασία σε έναν P4 3GHz Prescott αλλά το μηχάνημα αυτό έχει 9 δίσκους πάνω και δουλεύει 24/7 από το 2007 σαν server.
Σε νορμάλ μηχάνημα μου ακούγεται υψηλή η θερμοκρασία που λες.
Όχι, η ψύκτρα είναι σταθερά τοποθετημένη - σίγουρα... :wink:

Άλλωστε... και με την προηγούμενη τα ίδια είχα! :wink:

Τέεεελος πάντων... δε βαριέσαι... καλά νά 'ναι κι ό,τι νά 'ναι! :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες